Domů / / / Zdravé nápoje, které se vyplat...

Zdravé nápoje, které se vyplatí zařadit do jídelníčku

Poslední úprava 19.07.2023
Sdílet článek

Každý ví, že slazené a bublinkové nápoje mohou nadělat se zdravím šarapatu. Mnohé z nich jsou chutné, ale pokud chcete znát zdravou a stejně chutnou alternativu, zkuste zdravé nápoje. Na první pohled se může zdát, že je výběr velmi omezený. Naštěstí si ale můžete vybrat z většího množství než si myslíte. Takové zdravé nápoje neprospívají pouze vašemu zdraví, dokáží oživit a rozšířit paletu nápojů, takže vás váš nový a zdravý životní styl nezačne nudit.

Kterých 20 nápojů lze označit za zdravé a co je vlastně dělá zdravými?

Horká tmavá čokoláda

Horká čokoláda je populární nápoj, hlavně v chladném počasí. Pokud zvolíte tu správnou čokoládu, může udělat pro své zdraví hodně. Tmavá čokoláda obsahuje tryptofan, což je aminokyselina, prekurzor serotoninu. Serotonin je zase neurotransmiter odpovědný za dobrou náladu a pocit štěstí. S touto chutnou dobrotou se spojuje snížení krevního tlaku, cholesterolu, také se zlepšuje citlivost na inzulín. (Balboa-Castillo, 2015)

Citronová voda

Citrony poskytují člověku víc než jen příjemnou vůni a kyselost. Mají množství možností využití - od čištění povrchů a příjemné provonění bytu až po zlepšení zdraví. Citron lze přidat do vody, pomáhá s kožními chorobami, zlepšuje stav vlasů, podporuje zdraví. Citrony obsahují velké množství vitamínu C, jeden citron dodává přibližně 50% denní dávky vitamínu C.

Brusinkový džus

Brusinky jsou také velmi zdravým ovocem. Obsahují látky chránící lidi před rakovinou i kardiovaskulárními chorobami. Také dokáží zlepšit oxidační stres, zánět a slouží jako prevence infekce močových cest. (Mathison, 2014)

Zelený čaj

Čaj je druhý nejoblíbenější nápoj hned za vodou. Zelený čaj se dělá z nefermentovaných čajových lístků a obsahuje nejvíce antioxidantů, které se nazývají polyfenoly. Právě proto je to jeden z nejzdravějších nápojů. Antioxidanty jsou molekuly, které bojují s volnými radikály. Volné radikály ničí buňky, poškozují DNA, dokonce vedou k buněčné smrti. Volné radikály přispívají k procesu stárnutí, také jsou zodpovědné za mnohé zdravotní problémy, včetně rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění.

Pampeliškový čaj

Pampeliškový čaj je téměř na vrchu seznamu zdravých nápojů, zčásti kvůli tomu, že patří i mezi nejlepší detoxikační nápoje.

Pampelišky lze nalézt všude a téměř celý rok. Ozdravují půdu, protože v ní obnovují vyčerpané minerály. Listy pampelišky se používají při artritidě, dně, žaludečních potížích, otocích a onemocněních kůže. Je výborná i na detoxikaci, pozitivně ovlivňuje játra. Celá rostlina, a zvláště její kořeny, se praží. Dá se pak použít jako náhrada kávy. Vysoký obsah inulinu, hlavně během podzimu, dělá z kořene pampelišky dobrý potravinový zdroj pro prospěšné střevní bakterie.

Kopřivový čaj

Navzdory pálení při dotyku má kopřiva množství přínosů pro zdraví. Je prospěšná pro játra, podporuje proudění krve, imunitu, močové cesty, nervový systém, dýchací cesty, trávení i endokrinní systém. Vysoký obsah magnézia v kopřivě může být důvodem, proč dokáže zmírnit menstruační křeče i křeče v nohách.

Kurkumový čaj

Kurkuma se stala velmi rychle populární. Látka, díky které je kurkuma zdraví prospěšná, se nazývá kurkumin. Obvykle se mísí s bromelinem nebo pepřem, zvýší se tak jeho vstřebatelnost a protizánětlivé vlastnosti. Kurkuma se už dávno využívá v čínské a indické medicíně. Slouží jako protinádorová látka, chrání před mnoha onemocněními, například i před Alzheimerovou chorobou, bolestmi zubů, revmatoidní artritidou, pomáhá při hojení ran a podvrtnutí.

Čaj z malinových listů

Listy maliny často používaly a používají ženy, hlavně během těhotenství a při porodu. Slouží jako prevence poporodního krvácení. Kvůli vysušujícím účinkům taninů se listy používají jako ústní voda při tonzilitidě, při průjmu, kožních problémech, také odřeninách a zánětech močových cest. Listy maliny obsahují množství živin, včetně B vitamínů, vápníku, železa. Ty pomáhají odvrátit všechny možné nemoci. I díky tomu patří čaj z malinových listů mezi zdravé nápoje.

Melounová šťáva

Meloun je přírodní zdroj většiny antioxidantů. Asi žádné jiné ovoce natolik neuhasí žízeň a nehydratuje jako meloun. Poskytuje dostatek vitaminu C a vitaminu A, hlavně díky koncentraci betakarotenu. Výrazná červená barva naznačuje, že se v něm nachází karotenový antioxidant známý jako lykopen. Ten pomáhá snižovat riziko rakoviny prostaty. Je přímo překvapivé, že právě meloun obsahuje více lykopenu než jakékoliv jiné ovoce nebo zelenina. Meloun pomáhá také s erektilní dysfunkcí.

Petrželová šťáva

Petrželka je dobře známa aromatická bylinka, která ozdobí talíř a prospívá zdraví. Pití petrželové šťávy může snížit riziko rakoviny, například rakoviny prsu, rakoviny prostaty a rakoviny kůže. Velké množství flavonoidů, které se označují apigenin, z ní dělají silnou antioxidační a protizánětlivou bylinku. Foláty zase zlepšují kardiovaskulární zdraví, snižují totiž počet prozánětlivých homocysteinů. Petržel chrání před mnoha onemocněními včetně astmatu, aterosklerózy, cukrovky, rakoviny tlustého střeva a jinými.

Borůvková šťáva

Borůvky jsou výbornou volbou zpestření jídelníčku. Nejenže výborně chutnají, obsahují také nejvíce antioxidantů z ovoce. Borůvkové nápoje zlepšují kontrolu glukózy a snižují hladiny cholesterolu, čímž snižují pozdější riziko vzniku onemocnění srdce a diabetu. Anthokyaniny což je antioxidant nacházející se v borůvkách, je velmi účinný při budování imunity, také antibakteriální látka sloužící jako prevence infekcí.

Borůvky obsahují překvapivě hodně železa. Díky množství vitamínu C dokáží zlepšit vidění za šera a v noci, pomáhají při tvorbě kolagenu, udržují zdravé dásně. Hrst borůvek poskytne člověku doporučenou denní dávku vlákniny kvůli dobrému vylučování. Mangan zase pomáhá růstu kostí, mění uhlohydráty a tuk na energii.

Šťáva z višní

Višně obsahují hodně fytochemikálií, včetně melatoninu, což je hormon důležitý pro regulaci spánkového cyklu. (Howatson, 2012) Višně jsou také vynikajícím zdrojem fenolických sloučenin. Ty jsou známé pro své protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Fenolové sloučeniny chrání tělo i před poškozením svalů a před svalovicí a celkovou bolestí svalů. (Kuehl, 2010)

Nápoj z melasy

Melasa je dlouhá léta považována za zdravou potravinu a přírodní lék na všechny možné problémy. Obsahuje málo cukru a mnoho různých výživných látek. Nápoje z melasy jsou dobrým zdrojem vápníku, mědi, hořčíku, manganu a draslíku. Pokud smícháte jednu lžíci melasy ve vodě s citrónem, dodáte tělu 70 procent denní dávky železa. Tím se stává největším rostlinným zdrojem železa. Obsahuje také trochu selenu, který bojuje proti rakovině. Navíc je to chutné a výživně bohaté sladidlo.

Kokosová voda

Ano, i kokosová voda patří mezi zdravé nápoje. Obsahuje mnoho sacharidů, chlorid, draslík a sodík. Je vnímána jako hydratující nápoj, a to v různých částech světa.

Kefír

Kefír je probiotický nápoj, který prospívá prospěšným střevním bakteriím. Spolu s jinými probiotickými nápoji podporuje dobré trávení. Díky nim člověk získává zdravou střevní mikroflóru, která dokáže bojovat proti patogenům, zlepšuje energii. Probiotické nápoje jsou již "předtrávené", obsažený cukr je již rozložen. Tím se snadněji tráví, slinivka nemá tolik práce s vylučováním trávicích šťáv.

Probiotické nápoje jako kefír dokáží zmírnit příznaky zácpy, kvasinkových infekcí, průjmů, Crohnovy choroby, celiakie, syndromu dráždivého tračníku i vředů.

Rostlinné mléko

Pokud jste alergičtí na kravské mléko a hledáte nemléčnou alternativu, zkuste mléka rostlinného původu. Zkusit můžete mandlové, kokosové, ovesné, rýžové mléko či mléko z quinoa. Mandlové mléko má spoustu vitamínů E, je totiž vyráběny z mletých mandlí. Kokosové mléko obsahuje monolaurín, který má antimikrobiální vlastnosti. Ovesné mléko obsahuje hodně vlákniny a železa. Spolu s rýžovým mlékem však obsahuje více sacharidů, takže nejsou nejlepší alternativou pro lidi s cukrovkou.

Šťáva z aloe vera

Gel z aloe vera se dlouhá léta používal hlavně v kosmetických prostředcích. Vnitřně se používal na artritidu, při zácpě, kašli, cukrovce, na bolesti hlavy i na vředy. Jedna ze složek aloe, emodin, údajně obsahuje potenciální protirakovinné vlastnosti. Pokud přidáte aloe vera do vody, k tomu citron a oblíbené sladidlo, získáte osvěžující a chutný nápoj.

Bazalkový čaj

Ajurvédská "svatá bazalka" se někdy označuje také "královna bylinek". Doporučuje se při onemocněních a problémech jako horečka, kašel, artritida, dermatofytóza, také při kousnutí od hmyzu, hadů i štíra. Je to významný adaptogen, to znamená bylinka, která pomáhá mysli i tělu, aby se vypořádaly s fyzickým a psychickým stresem.

Bazalka slouží jako prevence poškození mozku, ledvin a jater. Chrání totiž před buněčným poškozením způsobeným umělými chemikáliemi, léky a pesticidy. (Cohen, 2014)

Nápoje ze zelené zeleniny

Tmavá listová zelenina je výživná, poskytuje množství vitaminu A, C, E a K. Má také mnoho karotenoidů, ty chrání před buněčným poškozením, brání rozvinutí různých druhů rakoviny. Obsahují také velké množství vápníku, vlákniny, železa, hořčíku a draslíku. Důležité je i to, že tmavá listová zelenina obsahuje pouze málo sacharidů, cholesterolu a sodíku.

Tmavá listová zelenina obsahuje významné množství vitaminu K, ten brání vzniku zánětů, chrání kosti před osteoporózou. Obsažené foláty slouží jako prevence vrozených vad, zlepšují i zdraví srdce. Jsou důležité při správné opravě a obnově DNA.

Kombucha

Podobně jako kefír, i kombucha je fermentovaný, probiotický nápoj, který dokáže zázraky. Slouží jako prevence onemocnění, podporuje zdraví střev, potenciálně zlepšuje psychický stav člověka. Prospívá plicím, bojuje proti bakteriím, pomáhá při cukrovce, podporuje zdraví srdce a udržuje játra v dobrém stavu.

Přínos zdravých nápojů

  • pomáhají trávení
  • obnovují zásoby vitamínů a minerálů
  • pomáhají v péči o pleť
  • chrání zuby a dásně
  • pomáhají s detoxikací

Pomoc s trávením

Pokud pijete zdravé nápoje, získáte více z jejich nutriční hodnoty, protože jsou v tekuté formě. Takto jsou snadněji stravitelné a vstřebatelné. Žaludek nemusí tak těžce pracovat, aby jídlo rozložil a vytěžil z něj potřebné výživné látky. Při tekutinách se přeskočí proces žvýkání, nápoje se dostanou do trávicího ústrojí mnohem rychleji.

Probiotické nápoje jsou nápoje, které prošly procesem fermentace. Zdravé bakterie nacházející se ve střevech se živí škrobem a cukrem z nápojů, tvoří se kyselina mléčná. Fermentace chrání živiny, včetně B vitamínů, prospěšné enzymy a mnohé druhy bakterií. Nápoj se však přitom rozloží na lehčí stravitelnou formu. (Yoo, 2016)

Obnova zásob vitamínů a minerálů

Přestože je pití čisté vody ve většině případů nejlepší řešení, neobsahuje voda hodně elektrolytů a minerálů, které se ztrácejí během nemoci či namáhavého cvičení. Zdravé nápoje jsou lehce stravitelné, takto se i elektrolyty a vitamíny snadno zpřístupní, čímž se zabrání nerovnováze elektrolytů.

Zdravé nápoje jako kokosová voda může být užitečná na rehydrataci. Nahrazuje ztrátu tekutin u velmi dehydratovaných pacientů. Navíc má i antioxidační vlastnosti, takže kokosová voda dokáže neutralizovat volné radikály, které vznikají po dlouhých hodinách cvičení. (Kalman, 2012)

Péče o pleť

Zdravé nápoje s velkým množstvím vitamínu C, kam patří například i citronová voda, překypují antioxidanty. Vitamín C je údajně nejhojněji zastoupen antioxidant v lidské pleti. Chrání kůži před oxidačním stresem způsobeným volnými radikály. Vitamín C je potřebný pro syntézu kolagenu, slouží jako součást při tvorbě enzymů zodpovědných za křížení a stabilizaci molekul kolagenu. Protizánětlivé vlastnosti vitamínu C ze zdravých nápojů pomáhají se stavy jako jsou akné a zarděnky. Podporuje také hojení ran, zabraňuje pozánětlivé hyperpigmentaci. (Telang, 2013)

Zdravé zuby a dásně

Mnoha lidem chybí enzym L-glukonát-gama-lakton oxidáza, který je potřebný na správnou syntézu vitamínu C. Musí ho proto získávat z přírodních zdrojů. Těmi jsou například zdravé nápoje s obsahem citrusů, zelené listové zeleniny, jahod, papáji a brokolice. Už staří námořníci kvůli kurdějím a krvácení dásní nosili s sebou na cesty potraviny a nápoje s obsahem vitaminu C.

Pravidelné pití zeleného čaje pomáhá ke zdravým zubům a dásním. Slouží jako prevence úbytku kostí, brání množení bakterií, které se spojují s onemocněními parodontu, zmírňuje záněty. Toto všechno dokáže antioxidant nazývaný katechin. Může tlumit i bakterie tvořící kyselinu, které jsou zodpovědné za vznik zubních kazů. (Goenka, 2013)

Detoxikace

Zdravé nápoje jsou vynikajícím způsobem, jak podpořit zdraví a pročistit tělo. Z těla odstraňují škodlivé toxiny. Zdravé nápoje obsahují látky, které tělu dodávají energii a omlazují ho. Také pročišťují játra a působí protizánětlivě.

Bylinky a rostlinky jako pampeliška či listy kopřivy obsahují složky, které dokáží v těle izolovat toxiny a odplavit je. Tyto trpké, hořké látky stimulují trávicí šťávy, tím zlepšují trávení, vstřebávání a přesun toxinů. (McMullen, 2015)

Nezdravé nápoje

Ovocné džusy

Nenechte se oklamat lákavým balením nebo nápisem. Pokud je i ovocná šťáva 100%, chybí jí vláknina. Právě ta drží hladiny cukru na uzdě. Pokud jsou džusy míchané, nebo označené jako nektar, je do nich přidaný cukr a umělé barvivo. Ve většině z nich se nacházejí také skryté a hlavně nezdravé aditiva.

Nealkoholické nápoje

Pokud se podíváme na nealkoholické nápoje, jde často o ty vůbec nejméně zdravé nápoje. Jsou to kopy cukru a žádná výživná hodnota. Sycené nápoje jsou pěšinkou k tloustnutí, přejídání, dokonce dehydrataci a zubním kazem.

Nápoje pro sportovce

Pokud sáhnete po komerčních nápojích určených po cvičení, můžete častokrát zapomenout na hubnutí. Tyto nápoje jsou plné umělých sladidel, cukru a dalších přidaných látek. Lepší volbou je určitě citronová voda nebo kokosová voda.

Energetické nápoje

Energetické nápoje jsou velmi oblíbené hlavně mezi studenty. Většina z nich obsahuje kofein a cukr, takto získáte načas trochu energie, rychle ji však znovu vyčerpáte.

Upozornění

Pokud užíváte léky na předpis, neměli byste používat kurkumu aniž byste se nejprve poradili s lékařem. Kurkumové nápoje mohou ovlivňovat působení léků na ředění krve, na cukrovku či nesteroidní protizánětlivé látky.

Nápojem z pampelišky je třeba se vyhýbat, pokud máte problémy se žlučovody, akutní zánět žlučníku, akutní zánět gastrointestinálního traktu či zablokované střeva.

Závěrečné shrnutí na téma zdravé nápoje

  • Nezdravé nápoje najdete téměř všude - v obchodech i restauracích. Zdravé nápoje však začínají rovněž získávat na popularitě.
  • Existuje mnoho chutných receptů pro zdravé nápoje. Ať už jde o tmavou listovou zeleninu, ovoce, čaje či tmavou čokoládu.
  • Pokud si chcete zlepšit stav pleti, zkuste detox. Doplňte elektrolyty, postarejte se o zdraví zubů a dásní, lepší trávení. Pomohou vám v tom právě zdravé nápoje.
  • Pokud si ovoce odšťavníte doma a mícháte si vlastní smoothie, v pořádku. Pokud spoléháte na kupované zboží, čtěte štítky, abyste nekoupili místo ovoce a zeleniny hlavně cukr a umělé příchutě.
  • Pokud užíváte léky, prokonzultujte zdravé nápoje a různé obsažené přísady s lékařem. Mohou totiž negativně ovlivňovat působení léků.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy