Domů / / / 10 způsobů, jak detoxikovat sv...

10 způsobů, jak detoxikovat své tělo

Poslední úprava 16.12.2022
Sdílet článek

Máte pocit stagnace nebo se necítíte ve své kůži? Bojujete s kožními problémy, bolestmi, nebo problémy s trávením? Nedaří se vám zhubnout? Možná nastal čas na detox. Detoxifikace, praktikována po staletí různými kulturami po celém světě - včetně systémů Ajurvédské a čínské medicíny - je o odpočinku, vyčištění těla a jeho vyživení zevnitř ven. Odstraněním a eliminací toxinů a dodáním zdravých živin tělu může detoxikace pomoci chránit před nemocemi a obnovit schopnost těla udržet si optimální zdraví. Jak detoxikovat tělo?

Jak detoxikace funguje?

Detoxikace v podstatě znamená čištění krve. Provádí se odstraněním nečistotôt z krve do jater, kde jsou toxiny zpracovávány pro eliminaci. Tělo také odstraňuje toxiny přes ledviny, střeva, plíce, lymfy a kůži. Nicméně, pokud je tento systém ohrožen, nečistoty nejsou řádně filtrovány a každá buňka v těle je nepříznivě ovlivněna. Detoxikační program může pomoci přirozenému procesu očisty těla tím, že:

 1. Dá orgánům během půstu odpočinout
 2. Stimuluje játra, aby vylučovala toxiny z těla
 3. Podporuje vylučování přes střeva, ledviny a kůži
 4. Zlepšuje cirkulaci krve
 5. Doplní tělu zdravé živiny

Detoxikace funguje, protože se zaměřuje na potřeby jednotlivých buněk, nejmenších jednotek lidského života.

Jak víte, zda se potřebujete detoxikovat?

Vědci tvrdí, že každý by měl detox podstoupit nejméně jednou ročně. Varují však před detoxikací u kojících matek, dětí a pacientů s chronickými degenerativními onemocněními, rakovinou nebo tuberkulózou. Poraďte se s lékařem pokud si nejste jisti, zda je detox pro vás to pravé. V dnešní době, kdy je v životním prostředí více toxinů než jindy, je důležité detoxikovat, uvádějí odborníci. Příznaky, které by měly být signálem na detoxikaci jsou:

Jak začít s detoxem?

Zaprvé snižte množství přijatých toxinů. Eliminujte alkohol, kávu, cigarety, rafinované cukry a nasycené tuky, které se v těle chovají jako toxiny a jsou překážkou vašeho léčebného procesu. Minimalizujte také používání čisticích prostředků na chemické bázi a výrobků osobní péče o zdraví (čisticí přípravky, šampony, deodoranty a zubní pasty) a nahraďte je přírodními alternativami. Další překážkou dobrého zdraví je stres, který spouští uvolňování stresových hormonů do vašeho těla. Ačkoli tyto hormony mohou tělu poskytnout "adrenalin", který vám pomůže vyhrát závod nebo dodržet termín, ve velkých množstvích, vytvářejí toxiny a zpomalují detoxikační enzymy v játrech. Jóga a meditace jsou jednoduché a účinné způsoby, jak se zbavit stresu resetováním svých fyzických a psychických reakcí na nevyhnutelný stres, který život přináší.

Který detoxikační program je pro vás ten pravý?

Existuje mnoho detoxikačních programů a receptů v závislosti na vašich individuálních potřebách. Mnoho programů trvá 7 dní, protože tělu jistý čas trvá, aby vyčistilo krev. Jeden detoxikační program například zahrnuje hladovku pouze s příjmem tekutin po níž následuje 5-denní detoxikační dieta, která dovolí zažívacímu traktu odpočinout si. Jiní doporučují 3-7 denní hladovku s kozumáciou džusů (příjem pouze ovocných šťáv a vody) jako efektivní způsob, jak vyloučit toxiny z těla.

Top 10 způsobů, jak pomoci vyloučit toxiny z těla

Po programu detoxifikace můžete své tělo čistit každý den pomocí těchto druhů stravy, doplňků výživy a změn životního stylu:

 1. Jezte hodně vlákniny, včetně hnědé rýže a ekologicky pěstovaného čerstvého ovoce a zeleniny. Červená řepa, ředkvičky, artyčoky, zelí, brokolice, Spirulina, Chlorella, a mořské řasy jsou vynikající detoxikační potraviny.
 2. Vyčistěte a chraňte játra užíváním bylin, jako jsou kořen pampelišky, lopuch a ostropestřec a pitím zeleného čaje.
 3. Užívejte vitamín C, který pomáhá tělu produkovat glutathion, sloučeninu produkovanou játry, která pomáhá vyloučit toxiny z těla.
 4. Pijte alespoň dva litry vody denně.
 5. Dýchejte zhluboka, aby kyslík pronikl do celého vašeho těla.
 6. Transformujte stres kladením důrazu na pozitivní emoce.
 7. Praktikujte vodoléčbu. Zůstaňte pod velmi horkou sprchou po dobu pěti minut a nechte si vodu stékat po zádech. Následně se oplachujte studenou vodou po dobu 30 sekund. Udělejte to třikrát, a pak si lehněte na 30 minut do postele.
 8. Vypoťte se v sauně, aby vaše tělo vyloučilo odpadní produkty přes pocení.
 9. Vymasírujte si kůži suchým kartáčem nebo zkuste detoxikační koupele nohou, abyste odstranili toxiny přes póry.
 10. Jaký je ten nejdůležitější způsob, jak detoxikovat? Odborníci uvádějí, že cvičení. Dobrá je jóga nebo skákání na švihadle. Jednu hodinu každý den. Zkuste také qigong - cvičební systém založený na bojovém umění, který zahrnuje cvičení specificky pro detoxikaci nebo vyčištění těla, stejně jako mnoho dalších cvičení se specifickými přínosy pro zdraví.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy