Domů / / Přehled 23 dietních plánů: fun...

Přehled 23 dietních plánů: fungují vůbec?

Poslední úprava 23.01.2023
Sdílet článek

Recenze vybraných diet

Existují desítky dietních plánů a mnohé z nich slibují magické odstranění tuku z těla už za pár dní. Častokrát bizarním, někdy dokonce nebezpečným způsobem. Jejich jména se pohybují od nudných - grapefruitová dieta - až po podivné - dieta "štíhlá potvora". Ale fungují tyto takzvané "módní výstřelky na poli diet" vůbec? Odborníci z oblasti medicíny pro vás prozkoumali 23 nejpopulárnějších a zde jsou jejich zjištění.

3-hodinová dieta

Trvání: 2 týdny + udržování

Při 3-hodinové dietě se držíte pravidla jíst malé porce každé tři hodiny. Teorie vychází z toho, že při konstantním stravování zůstane váš metabolismus v běhu a na vysokých otáčkách a tedy budete spalovat tuk. Žádné jídlo není zakázané, kontrolujete si pouze velikost porcí. Povolené jsou smažené kuřata, zákusky, slanina i červené maso.

Klady a zápory diety:

V tříhodinové dietě máte vše all-inclusive, žádné jídlo není zakázané. V podstatě, i ty nejvíce zatracované jídla jsou v malých porcích povoleny. To je lákadlem pro ty, kteří se svých oblíbených potravin nedokáží vzdát.

Podle této diety neexistuje nevhodná strava, pouze nesprávné porce. Pokud se budete držet této metodologie, je tříhodinová dieta vcelku rozumná. Zohledňuje nepopiratelný fakt, že za nárůst hmotnosti a přibývání jsou zodpovědné kalorie a stanoví pro každé hlavní jídlo i svačinu přísné kalorické limity. Tato dieta vybízí k vyváženému jídelníčku sestavenému z uhlohydrátů, bílkovin, tuků, ovoce a zeleniny.

Jedním z nebezpečí tříhodinové diety je fakt, že může dojít k její nesprávné interpretaci, hlavně pokud máte sklony k přejídání. Pokud si neuhlídáte velikost porcí, tak při takové časté konzumaci hmotnost naberete. Mnozí experti ani nesouhlasí s názorem, že pravidelná strava a malé porce musí nutně vést k hubnutí.

Dalším nedostatkem je, že tříhodinová dieta nenabádá ke cvičení. Podle jejích zásad cvičit můžete, ale není to nutné.

Závěr:

Zaměření se na kontrolu psychologického aspektu přibírání a hubnutí je v tomto případě obdivuhodné. Stresové jedení (tedy pokud jíme, když jsme nervózní a vystresovaní) se spojuje s nárůstem břišního tuku. Zdravý management stresu je pro úspěšné hubnutí podstatný. Díky tříhodinové dietě si člověk může upravit své nesprávné stravovací návyky související s nadměrným tělesným tukem a konzumací kalorií v nesprávnou dobu.

Každý program zaměřený na úbytek hmotnosti by ale měl zahrnovat i fyzickou aktivitu. Člověk s nadváhou přijímá více kalorií, než spotřebuje a jednou z příčin epidemie obezity je i životní styl bez jakékoliv fyzické aktivity. Dietující, kteří skombinují tříhodinovou dietu se zdravým cvičebním programem mohou očekávat pozitivní a přetrvávající výsledky.

Atkinsova dieta

Trvání: 4 fáze + udržování

Atkinsova dieta klade důraz na konzumaci libových bílkovin a zeleniny s nízkým obsahem škrobu. Vyhýbá se jednoduchým uhlohydrátům, jako je mouka a cukr. Podstatou diety je snížené glykemické zatížení (obsah sacharidů), čímž se hladiny cukru v krvi udrží v rámci zdravých hodnot. Teoreticky, konzumací menšího množství uhlohydrátů umožníte tělu spalovat větší množství tuku.

Klady a zápory diety:

Diety založené na sníženém příjmu uhlohydrátů jsou prokazatelně efektivní, avšak na omezenou dobu. Tyto dietní plány vyžadují snížení příjmu drobností "na zakousnutí" a alkoholu. Jde často o potraviny s vysokým obsahem jednoduchých sacharidů, které jsou zdrojem "prázdných" kalorií, z nichž se tloustne. V minulosti byla Atkinsova dieta oblíbená pro možnost konzumace množství tuku (burgery, sýr, slanina, vejce, atd.). Pokud jsou hodnoty přijatých sacharidů nízké, je možné zhubnout. No konzumace velkého množství živočišných tuků, a tedy cholesterolu, není pro zdraví nejvhodnější. Zvyšuje se riziko srdečních chorob, vysokého krevního tlaku a cévních mozkových příhod. Kvůli těmto rizikům byla Atkinsova dieta přehodnocena a dnes podporuje přijímání libových bílkovin a širší rozsah ovoce a zeleniny.

Přestože je přehodnocení přijímání potravin s vysokým obsahem tuku dobré, dlouhodobé držení se nízko-uhlovodíkové diety by mohlo být problematické. S tolika zakázanými potravinami se stane jídelníček brzy nudným.

V některých případech může dojít u Atkinsonovy diety k nežádoucím vedlejším účinkům, jakými jsou:

  • Problémy s dýcháním (kvůli stavu nazývanému ketóza)
  • Nespavost
  • Závratě
  • Zácpa (kvůli nedostatku vláknin)
  • Letargie

Pro někoho jde na začátku hubnutí o akceptovatelné problémy, ale jako v dietě pokračuje a snižování hmotnosti se zpomaluje, už jsou tyto problémy obtěžující.

Závěr:

Během několika let se ukázala Atkinsova dieta jako efektivní metoda hubnutí, hlavně v krátkodobém rozsahu. Mnozí lidé se jen těžko vzdávají možnosti dát si řízek a vejce se sýrem, pokud se při tom navíc zbaví nežádoucích kil. Čeho se však lékaři obávají, je fakt, že je taková strava složená z velkého množství tuků a dieta není vyvážená. Pozitivním krokem je přehodnocení základů Atkinsonovy diety a důraz na libové bílkoviny a množství ovoce a zeleniny.

Je pravda, že mnozí lidé přijímají příliš uhlohydrátů, ať už v rámci běžné stravy, v jídlech z fast-foodů nebo ve formě cukru. Avšak ve všech fázích Atkinsonovy diety je příjem sacharidů příliš nízký na to, aby byl podle přijatých standardů zdravý. Uhlohydráty jsou důležité kvůli energii, vitamínům, minerálům a vláknině.

Pokud se dáte na Atkinsonovu dietu, pozor na jojo efekt. Mnoho lidí po ukončení přísné diety znovu rychle přibere na váze.

Dieta pro lepší život

Trvání: 3 fáze + udržování

Dieta pro lepší život se snaží změnit způsob vašeho stravování, pohybu a celkového životního stylu a tím zlepšit váš zdravotní stav. Cílem je podívat se na příčiny přejídání od základů. Slibuje, že vám pomůže vypátrat, proč zůstalo vaše tělo neforemné. Přihlíží na fyzické i psychické změny, které si udržíte už do konce života.

Klady a zápory diety:

Pokud se chcete dát na dietu, ale máte obavy z hladovění, přežvykujíc celé měsíce pouze nudné saláty, nemějte strach. Dieta pro lepší život má jen pár přísných dietních omezení a nabízí řadu zajímavých receptů. Jde o praktickou a realistickou dietu s relativně velkorysým počítáním kalorií. Program je individuálně nastavitelný, takže pokud jste fyzicky aktivní, dieta vám povolený příjem kalorií nastaví pro vaše potřeby. Dieta pro lepší život je nutričně vyvážená a její záběr je široký. Na rozdíl od jiných dietních programů, tato dieta se spouští postupně, abyste měli čas nastavit se na změny ve svém životě fyzicky i psychicky.

Pokud ale hledáte rychlé řešení, nemáte trpělivost na dlouhodobý program, případně nejste schopen nebo ochoten přistoupit na psychologické aspekty udržování hmotnosti, tak není dieta pro lepší život nic pro vás.

Závěr:

Dieta pro lepší život je obdivuhodná kvůli své orientaci na kompletní proces hubnutí. Hlavně na psychologické aspekty, které jsou v mnoha případech největší výzvou a nejdůležitější součástí hubnutí. Podle této diety není možné začít s hubnutím, dokud si neshrnete a neosvojíte důvody, pro které chcete svoji hmotnost snížit. Musíte už na začátku vědět, proč jste si nedokázali udržet zdravou hmotnost a co vás nutí nevhodně se stravovat. Ostatní diety jdou na věc stylem "nejdříve vyzkoušej, pak se ptej". Pokud ale chcete dosáhnout trvalé změny, musíte začít z opačného konce. Jinak bude vaše dieta vždy jen krátkodobou záležitostí.

Dieta podle krevních skupin

Trvání: neuvedeno, resp. dlouhodobě

Dieta Podle krevních skupin doporučuje lidem jíst určitá jídla vhodná pro tu kterou krevní skupinu - A, B, AB nebo 0. Podle této diety, každá krevní skupina vstřebává bílkoviny (nazývané lektiny) jiným způsobem, takže konzumací nesprávných potravin způsobíme tělu problémy. Takovým problémem je i pomalejší metabolismus, nadýmání, či dokonce některé nemoci. Podle této diety budete zdravější, pokud se vyhnete bílkovinám z nevhodných potravin.

Klady a zápory diety:

Dietní plán je založen na jednoduchém principu. Pokud jde o jídlo, každý je jiný. V této dietě nejsou žádné kalorické omezení, takže nedochází tak často k atakům hladu, jak se při běžných dietách často stává. Na druhé straně ale nedochází k výraznému zhubnutí. Dieta podporuje aktivnější životní styl. Vhodné cviky a pohybové aktivity také závisí na krevní skupině.

Mnoho lidí tvrdí, že zhubli díky této dietě. Medicínská komunita ale není velkým zastáncem názoru, že by krevní skupina měla zvláštní dopad na zdraví. Stejně tak, pokud jde o stravování podle krevních skupin. Většina nutričních expertů nedoporučuje, aby se určité kategorie potravin z jídelníčku úplně vyřadili. Není to snadné ani pro dietáře. A kvůli svému individuálnímu nastavení není taková dieta vhodná pro celé rodiny nebo skupiny, protože by každá krevní skupina potřebovala svůj vlastní jídelníček.

Závěr:

Zní to velmi zajímavě a principy diety její autor popisuje téměř vědecky. No třeba se zamyslet nad skutečnými fakty a zdravotními dopady této diety na člověka. Nedoporučuje se vyloučit ze stravy určité skupiny potravin. Vede to k nevyváženému příjmu živin. Zároveň je obtížné zůstat při takové dietě během delšího období. Samotná dieta není vědecky podložená, ale pokud vás láká, přeberte vhodnost a bezpečnost diety podle krevních skupin se svým lékařem.

Dieta složená ze zelné polévky

Trvání: 7 dní

Jak napovídá již její jméno, sestává tato dieta z velmi limitovaného jídelníčku. Podstatou je konzumovat celý týden zelnou polévku. Dieta slibuje rapidní úbytek hmotnosti - asi 5 kg za týden. Je doporučována jako blesková dieta, poskytující rychlé zhubnutí potřebné např. na určitou společenskou událost.

Klady a zápory diety:

Na této dietě lze nalézt jen velmi málo pozitivního, až na fakt, že budete jíst velké množství zeleniny obsažené v zelné polévce. Plus každý den ovoce. Zhubnete, ale nezdravým a nebezpečným způsobem. Od nutriční vyváženosti má tato dieta velmi daleko a balancuje na pokraji týdenní hladovky. Její součástí není žádný pohyb nebo cvičení. Z dlouhodobého hlediska nemá žádné výhody. V podstatě hned po jejím ukončení shozené kilogramy znovu naberete.

Závěr:

Dieta ze zelné polévky může být velmi nebezpečná. Mnozí lidé, kteří ji vyzkoušeli, při ní zakusili bolesti hlavy, celkovou slabost a sníženou schopnost koncentrace. Jde o verzi rychlé diety. Snížený příjem kalorií, bílkovin a tuku nemusí každý dobře snášet. Děti a dospělí se zdravotními problémy či speciálními dietními potřebami by ji vůbec neměli zkoušet. Nikdo by ji neměl držet déle než sedm dní.

Určitě při ní zhubnete (ačkoli na zelí není nic zvláštního, nejde o žádný spalovač tuků, spíše způsobuje nadýmání). No znovu přiberete. Shodíte jen velmi málo tuku, přijdete hlavně o vodu a svalovou hmotu. Tělo nastavíte na hladovku, takže automaticky zpomalí metabolismus a začne ukládat tělesný tuk. Až znovu začnete jíst, přiberete ještě rychleji, než jste zhubli. Z dlouhodobého hlediska nemá tato dieta žádné opodstatnění.

Dieta doby kamenné (paleolitu)

Trvání: 3 fáze + udržování

Dieta doby kamenné se zaměřuje na konzumaci masa v rámci lidských nutričních potřeb z doby paleolitu. To znamená potraviny, které jsme jedli před vznikem farmaření a domácích zvířat. Cílem je nastavit tělo tak, aby prahlo po zdravých potravinách. Tato dieta slibuje dosažení vaší ideální hmotnosti, zbystření mysli a posílení vazby k vašemu vnitřnímu já. Něco na způsob loveckých instinktů zvěře.

Klady a zápory diety:

Jedním z největších zdravotních plusů paleolitické diety je to, že odmítá sůl, cukr, polotovary. Jádro jídelníčku klade důraz na potraviny s vysokým přínosem pro zdraví: libové maso, syrová zelenina, velké množství vody, čerstvé ovoce a ořechy.

Na druhou stranu tato dieta zcela vylučuje základnu potravinové pyramidy, škroby, stejně jako mléčné výrobky. Dlouhodobý nedostatečný příjem sacharidů a vápníku může vést k deficitu životně důležitých minerálů a živin.

Denní půst jen s jedním hlavním jídlem každý den nedokáže zvládnout každý. Ani z dlouhodobého hlediska není tato forma stravování udržitelná. Představte si, jak může být těžké vzdát se pozdních snídaní a večeří s přáteli a rodinou, jen abyste dodrželi svou dietu. Konzumace pouze jednoho hlavního jídla denně je v rozporu z většinou jiných diet na hubnutí. Ty naopak doporučují několik menších hlavních chodů plus svačinu, aby zůstal metabolismus ve střehu.

Závěr:

Dieta přizvukuje vyloučení soli, cukru, polotovarů a jiných škodlivých ingrediencí, které způsobují obezitu. Zaměření se na přírodní, zdravé potraviny je ve formě, kterou nevidíme u klasických dietních módních výstřelků. Dieta doby kamenné prosazuje obecnou nutriční jednoduchost.

Hlavním kamenem úrazu diety je fakt, že se orientuje na potraviny, které lidstvo poznalo před 500 000 lety. Od té doby se ale událo velmi mnoho věcí. Jinak řečeno, osloví možná muže, kteří v sobě budou hledat maskulinní lovecko-sběračskou podstatu. Takových, kteří chtějí v sobě probudit bojovníka, aby si zlepšili své zdraví.

Každá dieta, která vylučuje kompletní potravinové skupiny (v tomto případě obiloviny a mléčné produkty) je velmi riskantní, nevyvážená a poskytuje člověku jen velmi málo z některých důležitých živin.

Dieta na odplavení tuku

Trvání: 3 fáze

Plán vyplavení tuku (fat flush plan) se zaměřuje na hubnutí díky dietě s nízkým obsahem uhlovodíků a omezenému příjmu kalorií. Vychází z toho, že játra jsou "kamny na spalování tuku" a správná kombinace potravin spolu se specifickým rozvrhem stravování zvýší metabolismus. Tělo tak spaluje tuky efektivně. Dieta slibuje, že dojde k pročištění jater, což teoreticky pomůže roztát tuky a celulitidu v oblasti pasu, boků a stehen.

Klady a zápory diety:

Dieta klade důraz na zdravé potraviny, jakými jsou zelná zelenina, ovoce bohaté na vlákninu a zdravé oleje. Podporuje také aktivní životní styl díky pravidelnému cvičení, což je obvykle dobrá věc.

Kvůli přísnému rozvrhu a striktním potravinovým omezením (hlavně v prvních dvou fázích), si tato dieta vyžaduje enormní disciplínu a je složité dodržet ji. Kalorické limity jsou mimořádně nízké, hlavně pokud bereme v úvahu požadavky týkající se pohybu a cvičení. Stravování se mimo domu je prakticky nemožné a dodržování dietního plánu je nákladné kvůli drahým doplňkům, které si dieta vyžaduje.

Závěr:

Znovu je třeba zopakovat, že je lepší vyhýbat se dietním plánům, které vylučují celé potravinové kategorie. Při této dietě je také nutná silná sebekázeň, protože méně kalorií znamená méně energie na cvičení a extrémní úbytek hmotnosti může vyústit do zdravotních problémů jako žlučové kameny, elektrolytická nerovnováha a podvýživa. Navíc hmotnost, kterou shodíte během přísné diety, nepochází jen z tuku. Riskujete, že přijdete i o cennou svalovou hmotu.

Dieta "Francouzky nejsou tlusté"

Trvání: 3 měsíce + udržování

Tato dieta je založena na teorii jejího autora, že Francouzky nedrží žádné diety, nepočítají kalorie ani nevynechávají jídla. Naopak francouzské ženy mají vyrovnaný vztah k jídlu a zůstávají štíhlé. Podstatou diety je konzumace kvalitních potravin v malých porcích. Namísto počítání kalorií nebo vynechávání některých potravin slibuje tato dieta snížení hmotnosti, aniž byste se museli vzdát dekadentních věcí v životě.

Klady a zápory diety:

Dieta ve stylu "Francouzky nejsou tlusté" je o zdravém přístupu k hubnutí. Zaměřuje se na zbavení pocitu viny tak často spojovaného s jídlem a nahrazuje ho zdravým vztahem k jídlu. To, co je na této dietě úžasné, je fakt, že podporuje konzumaci kvalitních potravin bez jakýchkoliv výčitek. Čas jídla má být speciální částí dne. Takže vypněte televizi a soustřeďte se na to, co jíte.

Tato dieta nezakazuje vlastně nic, kromě polotovarů. Vše čerstvé je v pořádku, i čokoláda, sladkosti a bagety. Pokud je konzumujeme s mírou.

Chybou této diety je, že není vhodná pro toho, kdo nemá času a peněz nazbyt. Posedět si při jídle, vychutnat si ho pomalu a uvolněně, to je luxus, který si dnešní uspěchaní lidé nemohou dovolit. Navíc, dostat se k čerstvým a kvalitním potravinám není jednoduché. Je třeba je hledat a náležitě si za ně připlatit.

Závěr:

Jde o vyrovnanou dietu, která upřednostňuje kvalitu před kvantitou. Jde vlastně o oslavu jídla. Netřeba počítat kalorie, nemá přísná pravidla, takže se jeví jako reálná dieta s dlouhodobě udržitelnou strategií managementu hmotnosti. I důraz na dostatečný příjem tekutin (vody) je úžasný.

Dieta vybízí ke konzumaci sezónního ovoce a zeleniny, protože jeho chuť je výraznější, než toho nesezónního. A také, pochutnat si na kvalitním kousku čokolády je mnohem chutnější a zdravější, než narychlo zhltnout tuctovou tyčinku.

Klíčem k úspěšnému zhubnutí a udržení si hmotnosti je konzumace menších a kvalitnějších porcí. Podle této diety není nutné chodit do tělocvičny, Francouzský totiž upřednostňují spíše chůzi a procházky.

Dieta podle glykemického indexu

Trvání: neuvedeno, resp. dlouhodobě

Glykemický index (GI) hovoří o tom, jak rychle a intenzivně potravina ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Potraviny s vysokým GI způsobují nárůst hladiny cukru v krvi a uvolňují inzulín, který následně spouští ukládání tuků, zintenzivňuje pocit hladu a vede k nárůstu hmotnosti. Při této dietě se vychází z toho, že pokud se budete vyhýbat potravinám s vysokou hodnotou GI, zmenší se váš apetit a následně zhubnete.

Klady a zápory diety:

Nízkoglykemické diety podporují konzumaci zdravých jídel a většinou se dá v povolených a zakázaných potravinách snadno orientovat. K dispozici bývá také dostatek receptů a zdravých jídelníčků. Konzumace jídel s nízkým GI, jako metoda hubnutí ale není vědecky podložená a může být zmatečná. Existuje velké množství tabulek s různými hodnotami GI, protože jsou založeny na různých faktorech, které mohou jídlo ovlivnit. Myslí se tím např. zralost potraviny či doba vaření. Například, čím je banán zralejší, tím je jeho hodnota GI vyšší. GI index také vychází pouze z hodnocení konkrétní potraviny, kterou jíte samostatně a ne v kombinaci s jinými potravinami. Zajímat by nás ale mělo GI kompletního jídla.

Závěr:

Dietní plány založené na GI, jsou součástí více populárních a úspěšných programů na hubnutí. Potraviny s nízkým GI jsou často zdravé, patří sem např. listová zelenina, velké množství vláknin a obilovin. Na druhou stranu jsou ale některá jídla s nízkým GI plné soli, tuku a s malým obsahem živin. Naopak potraviny jako datle, boby a pečené brambory, které jsou plné živin a měly by být uznány jako součást zdravé diety, mají vysoké hodnoty GI a jsou tedy zařazeny do kategorie "nežádoucích potravin". Je důležité, abychom si uvědomili nutriční hodnotu potravin, ne jen jejich GI skóre.

Grapefruitová dieta

Trvání: 12 dní

Podstatou grepové diety je konzumace grepu nebo grepové šťávy ke každému jídlu. Jídla mohou být kořeněné, se zálivkou nebo máslem. Dieta varuje před příliš horkými nebo studenými jídly, nebo před přípravou jídel na hliníkových pánvích. Také bychom podle ní měli "bílkovinové jídla" a "škrobové jídla" nechat minimálně čtyři hodiny odstát. Grapefruitová dieta se využívá již 80 let a jejím cílem je rychlé snížení hmotnosti s denním kalorickým příjmem pod hranicí 1000 kalorií.

Klady a zápory diety:

Největším plusem této 12-denní diety je její výsledek. Hlavně pokud se chystáte na společenskou akci, kde chcete vypadat co nejlépe. Mnozí, kteří ji zkusili, ji považují za vhodné nakopnutí k dalšímu hubnutí s nějakou jinou dietou.

Ačkoliv může být grep a grapefruitová šťáva kvůli vysokému obsahu vitaminu C a pozitivnímu vlivu na imunitu součástí vyrovnané, zdravé diety, může dojít k ovlivnění účinků některých léků (např. statiny, antihistaminika, léky proti úzkostným stavům, léky podávané při transplantaci, léky proti arytmii).

Dalším negativem dietního plánu je jeho úzké zaměření. Být dvanáct dní na přísném režimu je možné, ale konzumovat každý den stejné ovoce může mnoho lidí odradit.

Závěr:

Kromě jedné malé studie není žádný důvod k tvrzení, že by měl grepfruit nějaké magické schopnosti. Jde jednoduše o nízkokalorický, vysoce výživný citrusový plod. Jedinou výhodou této diety je, že svou hmotnost zredukujete skutečně rychle, takže se můžete vydat na prázdniny k moři nebo školní srazy. Váhu ale naberete zpět stejně rychle, jak jste o ni přišli.

Hormonální dieta

Trvání: 6 týdnů (3 fáze)

Podle hormonální diety může hormonální kolísání negativně ovlivnit nejen váhu člověka, ale i další faktory, které vedou v konečném důsledku k tloustnutí. Dieta je nastavena tak, aby vyladila hormony pomocí stravování, cvičení, nutričních doplňků a detoxikace. Dietou se nastaví, co jíst a indikuje se správný čas, aby se zajistil maximální prospěch pro hormony.

Klady a zápory diety:

Dietní program je nastaven nejen na samotné hubnutí ale na celkový zdravotní stav. Volí přirozené, výživná jídla a pravidelné cvičení. Důležitými prvky je i emocionální zdraví, management stresu a dostatek spánku. Takových pravidel by se měli držet všichni, nejen lidé na dietě.

Velkou nevýhodou je spoléhání se na množství výživových doplňků v první fázi. Doplňky a rostlinné preparáty mohou negativně ovlivnit váš zdravotní stav. Dietní plán, který doporučuje shodit 6 kilo za dva týdny je spíše nereálný, případně nezdravý a neudržitelný.

Závěr:

Je to další z diet, která radí lidem, aby se vyhýbali věcem, které mohou mít dlouhotrvající zdravotní následky. Jde o polotovary, cukry a jiné. Přihlíží na přírodní, zdravá jídla. A cvičení ve formě kardiovaskulárního a silového tréninku je vhodné při jakémkoliv životním stylu.

V případě hormonů jde ale o komplikovanou záležitost. Pomáhají při regulování téměř každé tělesné funkce a pokoušet se je kontrolovat pouze pro potřeby hubnutí - obzvláště se spoléháním se na výživové doplňky -může být nebezpečné. Než začnete užívat jakékoli výživové doplňky nebo nastoupíte extrémní "detoxikační" dietu, prodiskutujte to se svým lékařem.

Otestování hormonů je relativně komplikovaný proces, který vyžaduje návštěvy u lékaře spojené s odběry krve. Dlouhodobý úspěch diety se tím ještě více komplikuje.

Jenny Craig

Trvání: neuvedeno, resp. dlouhodobě

Jenny Craig je tříúrovňový personalizovaný program na hubnutí zaměřený na jídlo, tělo a mysl. Jádrem diety je kontrolování porcí, nabízí přímo mražené krabičkové jídla. Program poskytuje podporu formou osobních konzultací. Konečným cílem je odvyknout lidi od konzumace hotových jídel a naučit je vybírat a připravovat vlastní zdravá jídla.

Klady a zápory diety:

Jedním z největších pozitiv diety Jenny Craigové je orientace na zákazníka zaměřena na jeho cíle, aktuální váhu a typ postavy. Zahrnuje to různé typy jídel, které jsou zaměřeny na dietní restrikce dané osoby, pokud jde o vegetariána, vegana atd. Kromě toho program poskytuje osobní konzultace. Dalším velkým plusem je fakt, že Jenny Craig poskytuje hotová jídla. Mohou vám je doručit přímo ke dveřím. V krabičce máte nachystanou celotýdenní stravu, na přípravu potřebujete pouze pár minut v mikrovlnce a vidličku.

Ačkoli je tato pohodlnost pěkná, mají předpřipravené jídla Jenny Craig i svou temnou stránku. Jsou mnohem nákladnější než příprava vlastní stravy doma a zároveň riskujete, že vás po měsících konzumace jídla z mikrovlnky řádně omrzí. Neposlední překážkou je fakt, že po dlouhodobé konzumaci hotových jídel zůstane klient tváří v tvář problému, jak si připravit vlastní jídlo.

Závěr:

Ve své podstatě vás program Jenny Craigové nenaučí pouze to, jak zhubnout, ale také jak si váhu udržet - pomocí předpřipraveného nízkokalorického jídla, pravidelným cvičením a konzultacemi. Program ale může být pro někoho příliš finančně náročný, v počáteční fázi si kupujete mražené jídla Jenny Craig. Taková dieta by kromě nákladů nemusela vyhovovat tomu, kdo nechce na přípravu jídla využívat mikrovlnnou troubu.

Makrobiotická dieta

Trvání: neuvedeno, resp. dlouhodobě

Směs budhismu a západních zvyklostí. Při této dietě jde o změnu životního stylu. Makrobiotický znamená "dlouhý život". Dosáhnout jej lze fyzickou a zenovou mentální harmonií. Dieta je primárně vegetariánská, s trochou ryb a mořských plodů. Zaměřuje se na přirozené a organické potraviny. Následovníci této diety volí čerstvé, domácí potraviny ze svého regionu. Podle východních filozofií se tato dieta snaží pomocí vyrovnané stravy dosáhnout jing a jang ve stravování.

Klady a zápory diety:

Nutričně je makrobiotická dieta bohatá na celozrnné potraviny, libové bílkoviny, vyhýbá se polotovarům, cukrem a jiným nezdravým potravinám. Celozrnné potraviny, libové bílkoviny a mořské plody jsou vynikající alternativou pro toho, kdo si musí dávat pozor na cholesterol, nebo chce zlepšit kvalitu svého života.

Z dlouhodobého hlediska napomůže dieta při snížení rizika chorob srdce a některých druhů rakoviny. Někteří lidé věří, že pomáhá při prevenci rakoviny, zabrání jejímu vzniku nebo zpomalí postup. Na to však nejsou žádné empirické důkazy.

Dieta sestávající primárně z hnědé rýže, luštěnin, polévek a zeleniny sotvakoho nadchne. To je také důvod, proč ji mnozí lidé nezvolí. Avšak ti, kteří jsou nakloněni východním filozofiím, v ní najdou určitě větší zadostiučinění než to, že budou vypadat dobře v plavkách.

Je nutno podotknout, že makrobiotická dieta se vůbec nezabývá cvičením, tedy jedním z nejdůležitějších faktorů při hubnutí.

Závěr:

Ačkoli dosažení fyzické a spirituální rovnováhy je chválihodné, je to pro mnohé dost namáhavé. Obzvlášť, pokud jde o jedince, kteří se chtějí zbavit nadváhy co nejdříve a nechtějí příliš měnit životní styl. Makrobiotická dieta je o přístupu "všechno nebo nic".

Jedním z nejlepších aspektů makrobiotické diety je, že nás učí nahlížet na jídlo z jiného hlediska - jídlo je čímsi víc než jen nástrojem k udržení života. Učí nás pomalu jíst, co je důležitá technika proti přejídání a pro zlepšení trávení.

Vhodnější cestou by ale bylo, zařadit jednotlivé aspekty do každodenního života postupně a pomalu, ne zavrhnout vše najednou. Například, začít nahrazením bílé rýže celozrnnou, případně vyměnit stejk za filet z lososa.

Limonádová očistná dieta (Master Cleanse)

Trvání: 3-10 dní

Limonádová dieta, nebo-li citronová očistná kúra, je nápojová dieta určená k detoxikaci těla a podpoře hubnutí. Je třeba ji striktně dodržovat během tří až deseti dnů. Je rozdělena do tří fází: nástup, limonádová dieta, ukončení. Podle Master Cleanse bude vaše tělo zdravější a plné energie, protože z něj odstraníte toxiny. Zároveň podpoříte hubnutí.

Klady a zápory diety:

Díky nízkému příjmu kalorií při této dietě snížíte svou hmotnost. Nicméně, dieta zahrnuje pouze 600 - 1200 kalorií denně, což je daleko pod doporučenou hranicí 2000 kalorií pro dospělou osobu. Kromě extrémně nízkého příjmu kalorií je detox v deficitu pokud jde o nezbytné živiny, bílkoviny, sacharidy, esenciální tuky, vlákniny a vitamíny. Není vůbec vědecky podložené, že by tato očista odstranila z těla toxiny. Naše těla se jich zbavují samy přes ledviny, játra a plíce, takže by neměly potřebovat pomoc detoxikační diety.

Nezmiňuje se žádné cvičení. Fyzická aktivita by ale pravděpodobně byla při tak nízkokalorické dietě složitá. Lidé na detoxu se často stěžují na bolesti hlavy, závratě, průjmy a nevolnost.

Závěr:

Tato dieta není bezpečná ani vhodná. Během takové očisty nepřijímá tělo dostatek živin ani kalorií, dostává se do stavu hladovění, které snižuje svalovou hmotu. Ničí také zdravé bakterie odpovědné za podporu trávení a posilování imunity.

Přestože tělesnou hmotnost snížíte, bude takovýto druh hubnutí následovaný opětovným přibíráním.

Středomořská dieta

Trvání: neuvedeno, resp. dlouhodobě

Středomořská dieta podporuje celkový zdravotní styl konzumací jednoduchých, čerstvých jídel a cvičením. Je založena na tradičních stravovacích návycích chudých pobřežních regionů Jižní Itálie, Kréty a Řecka. Zahrnuje zeleninu a luštěniny, čerstvé ovoce, olivový olej, mírné množství ryb, drůbeže a červeného vína. Dieta slibuje zdravé hubnutí spolu s dalšími zdravotními benefity.

Klady a zápory diety:

V středomořské dietě se najde pro každého něco. Na některé typy jídel jsou zde stanoveny limity, ale na rozdíl od jiných diet, nic striktně nezakazuje. Je efektivní i pro ty, kteří chtějí zhubnout, i pro ty, kteří chtějí prostě žít déle, šťastněji a zdravěji. Je zdravotně vhodná pro srdce, mozek a vlastně pro každý systém v našem těle. Je jen těžko uvěřit, ale obyvatelé středomořských zemí trpí skutečně mnohem méně na vysoký tlak, kardiovaskulární choroby, obezitu, rakovinu a cukrovku, než obyvatelé severní Evropy a Ameriky.

Problémem je, že vlastně nejde o "dietu" v tom smyslu, jak by mnozí očekávali. Je to spíše volba životního stylu s ověřeným dopadem na zdraví. Dietující se v takovém případě musí naučit správně nakupovat a vařit. Není třeba počítat kalorie nebo sacharidy, nedostanete rady ohledně velikosti porcí. Neskládá se z "kroků" či "fází". Každopádně, pokud patříte mezi ty, kteří potřebují striktní omezení a neochvějná pravidla, bude pro vás tato dieta a její dodržení těžkým oříškem.

Závěr:

Tato dieta je chválihodná kvůli svému přístupu ke stravování a podpoře všech zdravých činností pro život. Problémem je, že dostatečně nekontrastuje s normálními stravovacími návyky. Méně motivovaní dietující ale potřebují vidět výrazný rozdíl. Dieta se spoléhá na vaši dobrou vůli a ochotu nakupovat správné potraviny, naučit se připravovat jídla zdravým způsobem a moudře volit z menu v restauracích. Pokud nejste srozuměni se změnou životního stylu, nebude u vás středomořská dieta fungovat.

Na druhou stranu je středomořská dieta vhodně vyvážená a chutná. Můžete se jí držet do konce života, aniž by měla negativní vliv na vaše zdraví. Navíc dieta vybízí, abyste se stravovali ve společnosti druhých lidí, jedli pomalu, vychutnali si jídlo. Kromě fyzického zdraví tak nenápadně dohlíží i na zdraví duševní.

Nová dieta z Beverly Hills

Trvání: 35 dní + udržování

Jde o vylepšenou verzi originální diety z roku 1981. Dieta tvrdí, že jídlo ve své podstatě nezpůsobuje přibírání. Na vině je neefektivní trávení. Podle této diety třeba jíst správné jídlo na správném místě a sledovat si kombinování potravin, tedy to, které potraviny jíte spolu.

Klady a zápory diety:

Nová dieta z Beverly Hills zahrnuje všechny typy potravin, podporuje konzumaci ovoce a zeleniny. Není nutné počítat kalorie či sledovat velikost porcí. K dispozici je i jídelníček a recepty na 35 dní.

Sporná je však teorie, že zhubnout je možné jen díky správné kombinaci potravin a není třeba žádné cvičení či výběr zdravých potravin. V počáteční 35-denní periodě je mnoho dní, kdy má během dne dietující jíst pouze ovoce. Výsledkem je velmi nízký příjem kalorií a nedostatek důležitých živin.

Závěr:

Nová dieta z Beverly Hills nabízí mnohem vyrovnanější přístup k hubnutí než její originální verze. No sestavený jídelníček není z dlouhodobého hlediska výživný a vhodný pro zdraví. Bez cvičení a vyvážené, výživné diety nelze dosáhnout zdravou váhu a zdravý životní styl.

Dieta NutriSystem

Trvání: 28 dní + udržování

Dieta NutriSystem je 28-denní plán s dodávaným "krabičkovým" jídlem (snídaně, obědy, večeře a dezert) přímo k vašim dveřím. Menu sestává z mixu nízkoglykemickým uhlohydrátů, množství vlákniny a libových proteinů. Denní limity jsou omezeny na 1200 kalorií pro ženy a 1500 pro muže. Součástí programu je i podpora a pomoc ze strany dietologů.

Klady a zápory diety:

Jednoduchost a pohodlí. To jsou ty nejatraktivnější komodity, které NutriSystem prodává. Nemusíte plánovat jídelníček, vařit ani přemýšlet nad velikostí porce. Strava se k vám dostane v krabičkách, které v případě potřeby ohřejete v mikrovlnné troubě. K dispozici je množství druhů jídelníčků speciálně pro ženy a pro muže. Existuje balíček pro seniory, pro diabetiky a vegetariány. V rámci dietního programu jsou poskytovány bezplatné konzultace.

Členství je zdarma, ale samotná dieta je dost nákladná (ačkoli ne natolik drahá, jako jiné balíčkové diety). Mnozí experti souhlasí, že tato dieta je akceptovatelná pro krátkodobé hubnutí, ale kvůli své jednoduchosti se dietující nenaučí zásadám správné výživy, ani nezíská dovednosti v plánování a přípravě zdravého jídla. Proto po ukončení diety není schopen pokračovat ve zdravém stravování.

Navíc velkou nevýhodou tohoto programu je fakt, že je zde potlačována důležitost čerstvých surovin, které jsou ale dost podstatné.

Závěr:

Pro některé by mohla být cena za krabičkovou dietu zastrašující. Pokud si ale částku rozdělíte na jednotlivá jídla, zjistíte, že za takovou cenu se jinde sotva kvalitně najíte. V této dietě se nabízí řešení hlavně pro lidi uspěchané či single. Je to totiž vcelku vhodný způsob, jak se zdravě najíst.

Problémem však zůstává fakt, že se dotyčný nenaučí zdravé jídlo připravovat a myslet v intencích příprav jídla. Nedílnou součástí kontroly hmotnosti je pochopení zdravého stravování - proč jsou omega-3 tuky důležité nebo jak ovlivňují celozrnné potraviny trávicí systém. Lidé se také učí nakupovat a připravovat jídla zdravě. Určitě se nebudete doživotně stravovat krabičkově. Dbejte na výživové hodnoty jídel, velikost porcí, ingredience. Pokuste se později připravovat podobné jídla. A nezapomeňte na cvičení!

Šangri-La dieta

Trvání: neuvedeno, resp. dlouhodobě

Dieta Šangri-La má jediné pravidlo. Užijte 1 až 3 polévkové lžíce extra lehkého olivového oleje a / nebo 1 až 2 polévkové lžíce cukrové vody denně mezi jídly. Předpokladem je, že se tělo naučí spojit si lahodná jídla s kaloriemi, a ty přece způsobují přejídání a tloustnutí. Teoreticky, konzumací olivového oleje a cukrové vody, které jsou sice kalorické ale téměř bez chuti, naučíte tělo přestat si spojovat chuť s kaloriemi. Takže bude vyžadovat méně jídla.

Klady a zápory diety:

Je to levné a relativně bezpečné. Jelikož se během diety budete stravovat stejně jako před ní, nepřijdete pravděpodobně o žádné z důležitých živin nebo vitamínů.

Šangri-La dieta je působivá z více stránek. Je velmi jednoduchá a nevyžaduje žádné podstatné změny životního stylu. Jedním z klíčových principů je to, že nemusíte ze své životosprávy nic vynechávat. Musíte pouze přidat. Dieta nemá žádné zakázané typy potravin, žádné počítání kalorií nebo fyzický pohyb, který lidi většinou od diety odradí.

Na druhou stranu, ne každý má rád jídla jemných chutí. K tomu ještě pravidelné lžíce olivového oleje nebo cukrové vody také nebudou chutnat každému. Přidat bez jakékoli změny nekvalitního jídelníčku ještě olivový olej a cukrovou vodu vám nepomůže zhubnout ani zdravěji žít. Podle diety budou lidé méně toužit po jídle. Pokud se to ale shrne do jedné věty - Šangri-La dieta fungovat nebude.

Závěr:

Je otázkou, zda je olivový olej mezi hlavními jídly vhodnější než například jablko. A předpoklad, že z chutného, ​​chuťově výrazného jídla se přibírá, je také problematický. V některých případech je to samozřejmě pravda, není to tak ale vždy. Na jednu stranu, chuť je věc vlastního názoru. A co je důležitější, jsou tisíce a tisíce receptů lahodných a přitom zdravých jídel.

Pokud jde o management hmotnosti, je jen těžko uvěřit, že by dočasné ztlumení apetitu mělo dlouhodobější vliv na hubnutí.

Dieta "štíhlá mrcha"

Trvání: neuvedeno, resp. dlouhodobě

Dieta "štíhlá mrcha" o sobě tvrdí, že je návodem, který není "přihlouplý ani složitý". Že je to "návod určený pro dívky s fištrónem, které už nechtějí vyjídat hlouposti a chtějí vypadat úžasně". Dieta požaduje úplné přeorientování se na veganskou stravu - se zákazem cukru, masa, mléčných výrobků, alkoholu a kofeinu. Podporuje ovoce, zeleninu, sóju, ořechy, luštěniny a zelený čaj. Vychází z toho, že být štíhlý, přímo vyzáblý, znamená být zdravý. Je to o tom, abyste jedli to, co je pro vás dobré a vyhýbali se všemu, co je pro vás špatné.

Klady a zápory diety:

Je to zábavné čtení slibující zdravé řešení na zhubnutí. "Štíhlá mrcha" se zaměřuje na kontrolu štítků na potravinách, ne na počítání kalorií. Součástí knihy je sestavené denní menu na celý měsíc spolu se zdravými svačinkami. Tato dieta může ale vyhovovat pouze vegetariánům a veganům.

Jde totiž o extrémní veganskou dietu a je riskantní kvůli určitým nedostatkům v přijímaných živinách. Seznam zakázaných potravin zahrnuje všechny živočišné produkty (maso, drůbež, ryby, vejce a mléčné výrobky), též umělá sladidla a cukry, což může čtenáře odradit.

"Štíhlá mrcha" klade velký důraz na vyhublost, což ale není vůbec zdravé. Měli byste se snažit o dosažení "zdravé váhy", ne být "kost a kůže". Kniha nebere téměř vůbec v úvahu cvičení.

Závěr:

Pro počáteční nakopnutí na hubnutí a změnu životního stylu je tato dieta osvěžujícím upřímným průvodcem. Ale nenechte se těmito babskými povídačkami zmást. Jde o velmi přísný dietní plán vyžadující kompletně veganské menu bez výjimek. Ačkoli dieta poskytuje několik zdravých přístupů k jídlu, např. vybízí přečíst si složení potraviny na štítku, odrazuje od umělých sladidel a podporuje větší příjem ovoce, zeleniny a vláknin, nenabízí žádnou alternativu těm, kteří mají rádi mléčné výrobky a maso. Vyloučit celé potravinové skupiny z jídelníčku se nedoporučuje. Z dlouhodobého hlediska je těžší pak takovou dietu dodržet.

Čistě veganská dieta nedodává tělu železo, vápník či zinek. "Štíhlá mrcha" prosazuje názor, že být vyhublý, přímo vychrtlý je klíčem ke zdraví. Toto může být velmi nebezpečný postoj. Lidé jsou různých tvarů a velikostí a co je pro jednoho zdravá váha, může být úplně jinak při druhém. Dieta klade velmi malý důraz na cvičení, to je ale z dlouhodobého hlediska při hubnutí a zdravém životním stylu velmi důležité.

Plážová dieta (South Beach)

Trvání: 3 fáze

Dietu "South Beach" vytvořil floridský lékař a dietolog, aby pomohl lidem při snížení rizika srdečních chorob. Cílem je nahradit "špatné sacharidy" "dobrými sacharidy" a "špatné tuky" "dobrými tuky". Vyřadit rafinované cukry a zpracované zrna. Zařadit zeleninu, luštěniny a celozrnné potraviny. Nahradit nasycené tuky potravinami bohatými na dobré tuky a omega-3 mastné kyseliny (např. losos a avokádo).

Klady a zápory diety:

Při této dietě zaručeně nebudete hladovět. Můžete jíst množství věcí, dieta dokonce podporuje drobné svačinky během dne. Myšlenkou je, že když mezi hlavními jídly sníte něco malé, nebudete se při hlavním jídle přejídat. Jde o vyrovnanou dietu, která nevyžaduje počítání sacharidů nebo kalorií. Jelikož se "South Beach" zaměřuje na to, aby vás místo hledění na čísla naučila znát zdroje uhlohydrátů, může být zároveň rychlokurzem správné výživy.

Při této dietě nejsou stanovena přísná omezení jako u některých jiných dietních plánů, takže její následovníci to mohou vzdát dříve, než se dostaví první výsledky. "South Beach" není určena pro někoho, kdo chce rychle vyformovat tělo do bikin. Je to dieta na dlouhé tratě, zaměřuje se na zdraví kardiovaskulárního systému a na hubnutí. Neposkytuje ale dostačující instrukce ohledně vhodného cvičení.

Závěr:

Při "South Beach" jde v podstatě o zcela vyrovnanou dietu. Pro tu správnou osobu může být efektivní při vytvoření celoživotních návyků. Pokud se vyrovnáte s její přísnou první fází a následně svůj jídelníček skutečně zbavíte "špatných sacharidů", zhubnete. Pokud ale potřebujete přesný návod, nebude pro vás tato dieta nejvhodnější. Nenajdete zde striktně stanovené velikosti porcí, žádné počítání kalorií a ujídání drobností během dne, které tato dieta doporučuje se vám může snadno vymknout z rukou. Dieta sice doporučuje pravidelné cvičení, neudává v programu ale žádné konkrétní návrhy.

Snahou diety je snížit hladinu cukru v krvi, takže není nejvhodnější např. pro diabetiky. V případě zdravotních problémů konzultujte její vhodnost s lékařem.

Volumetrická dieta

Trvání: neuvedeno, resp. dlouhodobě

Volumetrická dieta se pokouší přesvědčit lidi, aby přestali s dietami a zaměřili se na zdravý životní styl založený na výživných potravinách a pravidelném cvičení. Dieta sleduje "hustotu energie" jídla (množství kalorií v určitém množství jídla). Tento nízkokalorický, velkoobjemový stravovací plán zahrnuje potraviny s velkým obsahem vody a vlákniny, protože obojí dokáží navodit pocit plnosti a sytosti.

Klady a zápory diety:

Volumetrika je dobře prozkoumán a zdravý přístup k hubnutí. Podporuje vyrovnaný jídelníček sestavený z ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Dietující se cítí sytý při méně kaloriích. Hubne, přičemž konzumuje uspokojivé porce výživných jídel. Dieta nabízí jednoduché recepty, je flexibilní a snadno modifikovatelná s použitím různých ingrediencí podle osobní preference.

Dieta také podporuje cvičení jako důležitou součást zdravého hubnutí. Od dietujícího se očekává 30 až 60 minut pohybu denně. Je vhodné zapisovat si, co jste v daný den snědli a jak jste cvičili. Můžete tak sledovat svůj postup a odhalit případně nedostatky ve vašem snažení, které potřebují vylepšit.

Volumetrická dieta vyžaduje hodně domácí stravy. Některé lidi může odradit množství času potřebného k vaření, přepočtu hustoty energie jídel a zapisování do deníčku. Ale pokud se na to dáte, může volumetrická dieta poskytnout zdravý, dlouhodobě udržitelný přístup k hubnutí.

Závěr:

Jde o pozitivní přístup k dlouhodobému hubnutí. Volumetrická dieta poskytuje vyvážený návod na stravování, zahrnuje tipy na druhy cvičení. Doporučuje hodnotit potraviny na základě kalorií a nutriční hodnoty a ne podle toho, co se považuje za zdravé a co ne. Je vyvážená, výživná a nabízí flexibilitu potřebnou pro úspěšný a dlouhodobě udržitelný zdravý životní styl.

Bodová dieta (Weight Watchers)

Trvání: neuvedeno, resp. dlouhodobě

Dieta se primárně zaměřuje na dlouhodobě udržitelný management hmotnosti s přihlédnutím na zlepšení stravovacích návyků a zdravější životní styl. Nezná žádné zakázané potraviny. Hodnotí je podle bodového systému. Aby dietující zhubl, musí se držet pod určitou bodovou hranicí. Součástí přístupu je i podpora a vzdělávání při výběru zdravějších potravin a vhodného cvičení.

Klady a zápory diety:

Na rozdíl od jiných dietních plánů, program Weight Watchers je založen na vědeckých výzkumech a datech. Nejsou v něm žádné triky. Neslibuje rychlý pokles hmotnosti, zaměřuje se naopak na postupné hubnutí, které je praktické a zdravé. Nejsou v něm zakázané potraviny, bodovací systém je jasný a srozumitelný. Program poskytuje podporu a vzdělávání během celého procesu hubnutí. Samotní výživoví odborníci a lékařská komunita ho považují za bezpečný a zdravý způsob hubnutí.

Nevýhodou je, že bodovací systém může být zneužit. Každý dietující má týdně k dispozici určité množství bodů, které může použít kdykoliv dle svého uvážení. Pokud tyto body použije v jeden den, resp. všechny najednou, podstatně to ovlivní hubnutí.

Závěr:

Zdravý, praktický, stabilní program bez triků. Dietní program nemá zakázanou listinu potravin, takže je možné dosáhnout vyváženou výživu. Samozřejmě jsou zde zapotřebí určité matematické dovednosti, ale právě v bodování, v převzetí odpovědnosti a uvědomělosti je základ úspěchu diety. Nový bodovací systém vylepšil ten starý. A až se naučíte orientovat v bodovacím systému a naučíte se sebekázni, můžete z programu vystoupit a pokračovat v dietě bez měsíčních poplatků.

Zónová dieta

Trvání: neuvedeno, resp. dlouhodobě

Podle této diety ovlivňují potraviny hormonální odezvy těla a způsobují změny v produkci inzulínu. Zónová dieta navrhuje jídelníček s vyváženým podílem uhlohydrátů (40%), bílkovin (30%) a tuku (30%). Tento mix je optimální z hlediska genetického naprogramování lidského těla a dovolí tělu dostat se na efektivní metabolickou úroveň ("zónu").

Klady a zápory diety:

Odborníci na výživu hodnotí zónovou dietu různě. Těžko argumentovat proti menu, které volá po libových bílkovinách, dobrých tucích, ovoci, zelenině a celozrnných potravinách. Dieta omezuje jednoduché uhlohydráty, které mají nízkou výživovou hodnotu. Zároveň není tato dieta příliš komplikovaná. Pro každé jídlo platí totéž. Změřte si bílkoviny (většinou množství, které se vám vejde do dlaně), naplňte zbytek talíře ovocem a zeleninou a zapracujte nějaké omega-3 mastné kyseliny. A seznam akceptovatelných potravin je dostatečně široký.

Otázkou je ale rozdělení na poměr 40:30:40 pro bílkoviny, sacharidy a tuky. Podle některých lékařských asociací není při hubnutí zdravé konzumovat tolik bílkovin. Pochybnosti vládnou také při dlouhodobém hubnutí.

Závěr:

Ve srovnání s jinými dietami z kategorie módních výstřelků není na zónové dietě nic extrémního. Požaduje relativně vyvážené kombinování zdravých potravin, zároveň vybízí k pravidelnému cvičení. Pokud vám množství zveličených tvrzení o genetické a hormonální manipulaci pomůže namotivovat se na zdravější stravování a 30-minutové pravidelné procházky, tak jen do toho.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc