Domů / / Zdravé stravování. Změňte své...

Zdravé stravování. Změňte své předsevzetí na návyky

Poslední úprava 20.01.2023
Sdílet článek

Tři nejpopulárnější předsevzetí týkající se zlepšení zdravotního stavu jsou zdravěji se stravovat, pravidelně cvičit a shodit nadbytečnou váhu. Pokud tyto záměry chcete i uskutečnit, je třeba něco víc než jen vroucné přání. Jak přenést tyto předsevzetí do každodenního života?

Návyk je zvyk, který provádíme automaticky, často bez toho, abychom se nad ním zamýšleli, uvědomovali si takové jednání. Jednoduše, na takovou činnost se nesoustředíme, provádíme ji se samozřejmostí.

Zde je několik příkladů, jak posunout zdravější stravování na úroveň návyku:

  • Cíl. Sepište si, co přesně chcete udělat. Například sníst ovoce a zeleninu ke každé večeři.
  • Skutek. V kalendáři nebo poznámkovém bloku (v tištěné nebo elektronické formě) si zaznamenejte den, kdy začínáte. Nachystejte si zásoby ovoce a zeleniny, které máte rádi. Začněte.
  • Opakování. Každý večer si přidejte k jídlu ovoce a zeleninu. "Odhákněte" si v kalendáři nebo poznámkovém bloku tuto položku jako splněnou.
  • Opakování. Pokračujte v tom každý večer a vždy si to zaznamenejte do kalendáře či bloku. Při večeři se vždy na chvíli zamyslete a uvědomte si své pozitivní pocity pramenící z tohoto večerního rituálu.
  • Opakování. Ať se vám tento rituál stane rutinou. Stanovte si určitý spouštěč, který vyvolá takové chování. Ať se pro vás ovoce a zelenina stane nepřehlédnutelným - uložte si je v chladničce i ve spíži do popředí. Nalepte si k talířům poznámku, abyste si ovoce či zeleninu nezapomněli přidat k jídlu.

Během tohoto procesu buďte co nejkonkrétnější.

Zamyslete se nad kroky, které vás dovedou k vytouženému cíli, a to zautomatizovat si určitý vzorec chování. Například, sepište si speciální ovocně-zeleninový nákupní seznam. Rozdělte si ho na čerstvé, konzervované, sušené a mražené zásoby ovoce a zeleniny, ať vám nikdy žádná položka doma nechybí.

Zamyslete se nad překážkami ve večerní rutině.

Např., co když nebudete večeřet doma? Sbalte si něco, co budete moci sníst před večeří.

Nebo, jak si zachováte vaše úsilí, až "vyprchá kouzlo novosti"? Zaměřte se na pozitiva, které pociťujete - dobrý pocit sytosti, konzumování méně vysokokalorických potravin, lepší vzhled pleti, atd.

Jinými slovy, zamyslete se nad výhodami, které vám váš nový návyk přináší.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc