Domů / / Dukanova dieta

Dukanova dieta

Poslední úprava 21.12.2022
Sdílet článek

Francouzský doktor Pierre Dukan ve své mnoholeté praxi napsal už několik knih o zdravé výživě a dietách. Svět obletěla i jeho převratná dieta založená na kontrolovaném příjmu proteinů. Její hlavní složkou jsou přírodní potraviny, žádné sušené či jinak tepelně předpřipravené jídla. Základ tvoří čtyři fáze. Délku jejich držení si určuje každý sám podle toho, kolik kilogramů si vytyčil jako cíl svého hubnutí. Držení Dukanoví diety vám nejen upraví tělesnou hmotnost, zpestří váš jídelníček, ale zaprvé změní váš životní styl. Jako u každé dietě je důležitou složkou hubnutí pohyb. Místo výtahů používejte schody. Zvýší se vám tep a do krve se vyplaví pár hormonů štěstí.

Kvality Dukanovy diety

 • Sada jednoduchých pravidel, které jsou dostatečně jasné na to, abyste se cítili jisti tím, jak se jimi řídit.
 • Nefrustrujúci plán hubnutí. Žádná omezení množství potravin, které konzumujete.
 • Přirozená strava. Vše, co jíte, je zcela přirozené, relativně levné a snadno dostupné. Nejsou zapotřebí žádné pilulky, prášky nebo jakékoliv komerčně-připravené nebo vysoce rafinované produkty.

Fázy Dukanovy diety

1. fáze Atak

Trvá několik dní a má okamžitý efekt. Její délka závisí na tom, kolik chcete zhubnout. Sestává jedině z potravin bohatých na proteiny, konzumovaných bez omezení (výběr z cca 72 potravin)

2. fáze Plavba

Tuto dodržujeme až do dosažení požadované váhy. Během těchto dní se alternují dny proteinových potravin (nazveme je PC- čisté proteiny) s dny, kdy jsou proteiny doprovázeny doporučenou zeleninou (PZ - proteiny + zelenina)

3. fáze Konsolidace

Umožňuje pozvolný návrat k normální stravě v momentě, když jsme již dosáhli požadovanou váhu, ale ta je ještě zranitelná. Tato fáze trvá 10dní za každé shozené kilo. Takže pokud zhubnete například 10 g x 10 = 100 dní. Tuto fázi tedy držíte 100 dní.

4. fáza Stabilizace

Je založena na několika jednoduchých pravidlech, avšak velmi důležitých pro udržení získané tělesné hmotnosti. Trvá až do konce života.

Během celé diety je důležité pít dostatek vody. Optimální množství jsou 2 litry vody denně. Dovolené jsou i "light" potraviny.

Fáze Atak

Tato fáze trvá přibližně 3-5 dní, více se nedoporučuje. Délka závisí od váhy, kterou chcete dosáhnout. Pokud chcete zhubnout méně než 5 kilogramů, měla by první fáze trvat 2 dny. Pokud toužíte shodit od 5 do 10 kilogramů, délka první fáze musí být 3 dny. Pokud je váš sen zbavit se do 20 kilogramů, v první fázi musíte setrvat 5 dní. Pokud hodláte zhubnout více než 20 kilogramů, vydržte 7 dní. Vhodné by však bylo poradit se s lékařem. Nikdy nesmíte překročit hranici deseti dní.

Fáze atak je založena na bílkovinách. Nezahrnuje ani zeleninu, ani ovoce. Proto je vhodné první dny Dukanoví diety využít alternativní zdroje příjmu vitaminů. O vhodném výběru výrobku, který komplexně zahrnuje všechny nezbytné druhy vitamínů se poraďte s lékařem.

V první fázi je dovoleno jíst bez omezení následující potraviny:

 • libové maso: telecí, hovězí (kromě karé), koňské, králík
 • některé vnitřnosti: pečeně, ledviny, jazyk (hovězí jazyk a vepřový mozeček jsou zakázány)
 • čerstvé ryby, uzené ryby, Surinamu, pražma, sardinky, losos, tuňák
 • mořské potvory (ústřice, mušle, krevety, sépie, ježovky, olihně, ...)
 • drůbež (kromě kachny a husy) ale bez kůže
 • nízkotučná šunka, krůtí a kuřecí nářez
 • vejce
 • mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku (0,5% mléko, nízkotučné jogurty podle možnosti s nízkým obsahem tuku, nízkotučný tvaroh)

Potraviny nesmažte a hlavně připravujte bez tuku. Velkým pomocníkem při hubnutí je parní hrnec. Kromě vaření bez tuku má i další výhody. Potraviny připravované v něm neztratí vitamíny ve vodní lázni, nepřipálí se ani nevykypí během vaření. Jednoduchá příprava zahrnuje jen mírně dochucení připravované potraviny (nejvhodnější solí, pepřem či bylinkami), naplnění nádržky s vodou a nastavení časomíry. Dále si můžete jít například zacvičit, nemusíte stát u hrnců, míchat a číhat, jestli se něco nepřipálilo. V parním hrnci se dají připravit všelijaké druhy potravin od masa, přes brambory či rýži až po všechny druhy zeleniny a ovoce, či dokonce těstoviny.

Při přípravě potravin jsou povoleny dochucovadla jako ocet, hořčice nebo sterilované okurky.

Fáze Plavba

Trvá v průměru 2-6 měsíců do získání požadované váhy. Střídají se dny PČ s dny PZ. Nejvýhodnější je systém 1-1, ale může se alternovat i způsobem 3-3, atd., Ale maximálně 6 dní PZ a 6 dní PČ. Doporučuje se přibrat vitamíny v tabletách z lékárny, jelikož není příjem ovoce a ani ovocných šťáv. V Dnech PZ doplňujeme PČ zeleninou buď jako přílohu nebo zvlášť. Čili povolené potraviny jako u fáze"Ataku" doplníme zeleninou (kromě brambor, zeleného hrášku, kukuřice, avokáda a luštěnin, kromě zelené fazolky, která je povolena) a výrobky z tofu a sójovými výrobky (ať už uzené nebo mixované). Vhodné jsou všechny zelené saláty. Pozor na červenou řepu a mrkev. Ty jsou povoleny konzumovat pouze s mírou a ne při každém jídle. Tyto potraviny upravovat také bez tuků a snažit se o rovnováhu (nezvýhodňovat zeleninu před masem a naopak). Konzumaci vody upravit na 1 a půl litru vody denně. Důležitou složkou jsou ovesné otruby. Konzumovat v plackách či chlebu. Z ovoce je povolena jedině rebarbora.

Fáze Konsolidace

Tato fáze trvá 10 dní za každý shozený kilogram. Povinná konzumace denně:

 • 2 litre tekutin (voda, káva, light cola)
 • 3 PL ovesných otrub

Od začátku konsolidace si zapisujte denně svou váhu a nesnažte se více hubnout!!! Nesmíte však panikařit! Vaše váha může kolísat v rozmezí 1-3 kg. Je to v pořádku. V této etapě je strava stejná jako v druhé fázi plus se přibírají další potraviny:

 • ovoce, chléb, sýr, těstoviny

Rozdělte si tuto fázi na dvě periody (poloviny). Například pokud vaše konsolidace bude trvat 100 dní, v první polovině (50dní) si přidáte k původní stravě:

 • 1 porci ovoce denně (kromě fíků, banánů, hroznů a třešní) Jde například o středně velké jablko, hrušku, kiwi, atd. Pokud je ovoce velké (např. grep), 1porcia tvoří půl grepu. Můžete 1 misku malin či jahod.
 • 2 plátky celozrnného chleba za den (cca 50g)
 • 40g tvrdého sýru denně (typ ementál, eidam,…) Vyhýbejte se ještě camembertu, ovčímu sýru a rokfóru.
 • 1 krát škroboviny za týden v den PZ: těstoviny celozrnné (220g), čočka, fazole (220g), naturální rýže (220g), bílá rýže (150g), brambory (2ks)
 • 1 krát gala jídlo za týden. Jde o kompletní jídlo včetně aperitivu, předkrmu, jídla, dezertu, případně 1 pohár vína, šampusu, atd. Zkrátka vše, co bylo dosud zakázáno (i olej a cukr). Pozor! Ne z každého repete! Držet se normálních porcí.

V druhé polovině této fáze máte nárok na:

 • 2 porce škrobovin za den
 • 80 g sýra denně
 • 2 gala jídla za týden (Nesmí následovat dva dny po sobě. Rozumné je rozdělit je během týdne.)

Během všech fází je důležitý fyzický pohyb! Například rychlá chůze 20min denně.

Fáze Stabilizace

Stabilizaci tvoří několik zásad, které jsou nezbytné k udržení stabilní váhy. Důležité je dbát na to, aby byla strava vyvážená, i když se vracíte k normální stravě jako před hubnutím.

Na pomoc udržení váhy 1 krát týdně dělejta fázi Atak. Zvolte si jeden den v týdnu, například středu nebo čtvrtek a v tento den konzumujte výlučně stravu povolenou v 1. fáze diety.

 1. 3 polévkové lžíce otrub denně
 2. Tělesný pohyb denně! Zapomeňte, že existují výtahy...
 3. 1,5 litru tekutin denně!

Vydržte a vaše tělo se vám rychle odmění.

Dukanova dieta Průměrné hodnocení: 1 (1 hodnoceníe)