Domů / / / Levandulový čaj na nespavost -...

Levandulový čaj na nespavost - jak si ho připravit?

Poslední úprava 06.09.2016
Sdílet článek

Po dlouhém, těžkém dni, byste si večer možná rádi dali pohár vína. Ačkoli existují důkazy, že sklenice červeného vína je dobrá věc, máme pro vás rostlinku, která uklidní nervy i mysl a nemusíte se obávat následků.

Levandule, nebo latinsky Lavandula angustifolia, je jedním z nejběžnějších květů a esenciálních olejů, které se používají v aromaterapii kvůli jejich relaxačním vlastnostem. Levandule je vyzdvihována pro její uklidňující účinky na mysl, zejména pokud se použije jako lék na spaní. I výzkumy potvrdily, že pomáhá lidem dosáhnout potřebný spánek. Profesionální kuchaři častokrát používají levandulový med nebo okvětní lístky na přizdobení salátů.

Výtažek z levandule se prodává jako výživový doplněk k léčbě úzkosti a zlepšení spánku.

Uvařte si levandulový čaj

Levandule se nejčastěji konzumuje ve formě čajového výluhu z pupenů květů. Při vaření přidejte i cibulky z levandule, ty podporují uvolňování olejů a vůní.

Jak uvařit levandulový čaj

Uvařit si čaj z levandule je velice jednoduché.

  1. Přiveďte do varu 8 dl vody.
  2. Dejte 4 lžičky čerstvých levandulových pupenů do koule na louhování čaje nebo do gázy.
  3. Pupeny zalijte vroucí vodou.
  4. Nechte 10 minut louhovat.
  5. Na zdraví!

Levandule a její přínosy pro zdraví

Levandule umí ulevit při mnoha psychických trápeních, včetně úzkosti, deprese a nespavosti. Podle výzkumu může pití levandulového čaje zlepšit neklid způsobený úzkostnými stavy. Levandulový čaj také dokáže léčit běžné zažívací problémy, jako například podrážděný žaludek. Samozřejmě přitom nejde o první volbu při léčbě kteréhokoliv z těchto zdravotních problémů a čaj by neměl nahradit léky předepsané lékařem.

Existují také důkazy, že levandule dokáže léčit vředy, vypadávání vlasů způsobené alopecií a lze ji užívat do koupele na léčbu oběhových problémů.

Kdo by se měl levanduli vyhýbat

Kvůli nedostatku důkazů ohledně její bezpečnosti pro plod se nedoporučuje užívání levandule těhotným ženám, ani klukům v předpubertálním věku.

Podle jedné studie se u mladých chlapců, kteří používali levanduli, vyvinula gynekomastie, to znamená, že u nich došlo ke zvětšení prsní tkáně. Když chlapci s užíváním levandule přestali, stav se vrátil do normálu.

Levanduli by se měli vyhýbat i lidé s alergiemi, hlavně na pyly, protože u nich může spustit alergickou reakci.

Mezi nežádoucí účinky pití levandulového čaje můžeme zařadit zácpu, bolesti hlavy a zvýšený apetit.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Blízke témy