Domů / / / Léky na spaní volně prodejné

Léky na spaní volně prodejné

Poslední úprava 06.09.2016
Sdílet článek

Máte problémy se spánkem? Trpíte na nespavost? Léky na spaní bez receptu (či léky na spaní bez předpisu, případně léky na spaní volně prodejné) sice mohou dočasně pomoci.Nejlepším přístupem k nespavosti je však stále změna životního stylu.

Pravděpodobně jste vyzkoušeli tipy na dobrý spánek, spáváte podle přesného rozvrhu, vyhýbáte se kofeinu, nespíte během dne, pravidelně cvičíte, zvládáte dokonce i management stresu ... No už dávno se vám nepodařilo dobře vyspat? Je čas na jiný druh pomoci a chcete vyzkoušet léky na spaní bez předpisu? Než se rozhodnete sáhnout po účinném prostředku, přečtěte si, co o volně prodejných lécích na spaní musíte vědět.

Léky na spaní bez předpisu jsou pomůcky, ne zázračná kúra

Léky na spaní, volněprodejné, mohou účinkovat v případě, že vás probdělá noc trápí pouze příležitostně. Měli byste však vědět o několika námitkách a rizicích, pokud jde o léky na spaní bez předpisu.

Většina volně prodejných léků na spaní obsahuje antihistaminika. Tolerance na tlumící účinek antihistaminik se může vyvinout velmi rychle. Takže čím déle je berete, tím méně vám pravděpodobně pomohou.

Navíc, některé léky na spaní bez receptu mohou na vás působit i na druhý den, můžete se cítit grogy a celkově nepříliš dobře. Možná to nazvat jako "stav po opici".

Rovněž je možné vzájemné ovlivňování se s jinými léky. Častokrát není dostatečně prokázána ani bezpečnost a účinek, pokud jde o léky na spaní. Volně prodejné léky jsou přesto široce dostupné. Mezi běžnou volbu volně prodejných léků na spaní lze zařadit:

Difenhydramin (Benadryl, Unisom gely na spaní)

Difenhydramin je sedativní antihistaminikum. Mezi nežádoucí účinky lze zařadit denní ospalost, sucho v ústech, rozmazané vidění, zácpu nebo zadržování moči.

Doxylamin sukcinát (Unisom tablety na spaní)

Doxylamin je také sedativní antihistaminikum. Nežádoucí vedlejší účinky jsou podobné jako u difenhydraminu.

Melatonin

Hormon melatonin pomáhá kontrolovat přirozený cyklus usínání a probouzení se. Podle výzkumů by výživové doplňky s obsahem melatoninu mohli pomáhat při pásmové nemoci, případně mohou zkrátit čas potřebný na usínání. Účinek je však obecně mírný. Mezi nežádoucí účinky lze zařadit bolest hlavy a ospalost během dne.

Valerián

Doplňky z této rostliny se někdy užívají jako léky při nespavosti. A přestože některé studie udávají určitý terapeutický přínos, jiné studie ho nepotvrdily. Obecně však Valerián nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky.

Důležité upozornění

Pokud užíváte léky na spaní bez předpisu, dbejte na následující:

Začněte u lékaře

Nepotřebujete zvolení lékaře, pokud užíváte léky na spaní bez receptu. Je však vhodné konzultovat s ním, zda se vámi zvolené volně prodejné léky na spaní nebudou ovlivňovat s jinými léky, které užíváte, případně se zdravotními problémy, kterými trpíte. Také je třeba stanovit vhodné dávkování. Užívat léky na spaní je navíc riskantní v případě těhotných nebo kojících žen. Také stoupá riziko mrtvice u lidí nad 75 let.

Buďte obezřetní

Difenhydramin a doxylamín se nedoporučuje užívat lidem s glaukomem (zeleným zákalem) s uzavřeným úhlem, s astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí, spánkovou apnoe, závažným onemocněním jater, problémy se zažívacím systémem a zadržováním moči. Tyto léky se nedoporučují ani starším lidem, protože mohou zvýšit riziko vzniku demence. U starých lidí mohou vyvolat různé nežádoucí účinky, například zmatenost, halucinace, sucho v ústech, zahlmené vidění, zácpu, nevolnost, zhoršené pocení, neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř (retence moči) a zrychlenou srdeční frekvenci (tachykardii).

Užívejte je pouze krátkodobě

Léky na spaní bez receptu jsou pouze dočasným řešením nespavosti. Nejsou určeny na delší užívání než dva týdny v kuse.

Vyhýbejte se alkoholu

Nikdy nemíchejte alkohol a léky na spaní. Alkohol může zvýraznit sedativní účinek léku.

Pozor na vedlejší nežádoucí účinky

Neřiďte auto ani nedělejte činnosti, které vyžadují plnou pozornost v období, kdy užíváte léky na spaní.

Dobrý spánek každému jen prospívá. Pokud máte stále problémy s nočním spánkem, obraťte se na svého lékaře. Kromě změn v životním stylu vám může doporučit behaviorální terapii, kde se naučíte novým spánkovým návykům a způsobům, jak si přizpůsobit ložnici a prostředí na spaní. V některých případech se doporučuje krátkodobé užívání léků na spaní na předpis.

Léky na spaní volně prodejné Průměrné hodnocení: 3.5 (10 hodnocení­)

Doporučené produkty

Blízke témy