Kozlík lékařský si poradí s nespavostí, úzkostí a vyrovná krevní tlak
Poslední úprava 04.08.2022Trpíte nespavostí nebo jste prostě otrávení a unavení z toho, že si nemůžete dopřát normální spánek? Věděli jste, že existuje bylina, která se využívala na zmírnění nespavosti, úzkosti a psychického neklidu od 2. století našeho letopočtu? Tento přírodní a bylinný lék se nazývá kozlík lékařský (Valeriana).
Kozlík se široce využívá a je uznávaný širokou populací pro jeho sedativní účinky a schopnost poradit si s úzkostí.
Možná jste již dříve užili kozlík lékařský a ani jste o tom nevěděli. Valerian se běžně přidává do spánku navozujících čajových směsí. Nejenom, že navozuje spánek, je také skvělý v přirozeném zmírňování úzkosti a mimo jiné obrovských výhod dokáže dokonce snížit krevní tlak.
Obsah:
Kozlík lékařský a jeho zdravotní účinky
Přirozeně pomáhá se spánkem
Studie ukazují, že valerian dokáže snížit čas usínání a zlepšuje kvalitu spánku, čili pokud nemůžete usnout, kozlík může být právě to, co hledáte. Narozdíl od pilulek na spaní, kozlík má méně vedlejších účinků a málo případech způsobuje ranní ospalost.
Ve dvojitě zaslepené studii, provedené významným zdravotním centrem, byly účinky kozlíku na narušený spánek význačné. 44% účastníků výzkumu při užití kozlíku potvrdilo výborný spánek, zatímco 89% lidí potvrdilo zlepšený spánek. Navíc nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky. (Lindahl, 1989)
Kozlík lékařský je při léčení nespavosti často kombinovaný s jinými sedativními bylinami jako je chmel a meduňka lékařská. V jedné studií vykonávané na dětech, které měly vážné problémy se spánkem, 81% dětí, které požilo kombinaci kozlíku a meduňky lékařské potvrdilo mnohem lepší spánek než ty, kteří užili placebo. (Muller, 2006)
Proč vám kozlík dokáže takto zlepšit spánek? Extrakt z valerianu dokáže způsobit klid tím, že zvyšuje v mozku hladinu GABA. GABA je inhibiční neurotransmiter a ve větším množství dokáže mít sedativní účinky.
Výsledky z výzkumu in vitro ukazují, že kozlík dokáže způsobit uvolnění GABA z mozkových nervových zakončení a pak zabránit GABA v jeho zpětném přechodu do nervových buněk.
Navíc kyselina valerenová v kozlíku lékařském zabraňuje enzymu ničení GABA, což je další způsob jak kozlík zvyšuje vaši GABA hladinu, což vede k podpoře lepšího spánku.
Pomáhá s úzkostí
Vědci přišli na to, že kozlík zvyšuje v mozku množství kyseliny, která se nazývá gama-amino kyselina máselná (GABA). GABA pomáhá v regulaci nervových buněk av uvolnění od úzkosti. (Yuan, 2004) Léky jako alprazolam a diazepam se také podílejí na zvýšení hladiny GABA v mozku. Kyselina valerenová a valerenol v extraktu valerianu fungují jako látky proti úzkosti. (Gharib, 2015)
Je opravdu pozoruhodné, že bylinný lék jako je kozlík lékařský dokáže mít stejné účinky proti úzkosti jako léky na předpis a to bez všech závažných vedlejších účinků, které se při psychotropních lécích vyskytují.
Snižuje krevní tlak
Teď, když už víte, že valerián dokáže mít uklidňující účinky na mysl a tělo, není pravděpodobně překvapující slyšet, že dokáže i snížit krevní tlak. Tytéž složky, které dělají kozlík lékařský tak účinný proti stresu a úzkosti, dokáží pomoci tělu v regulaci krevního tlaku.
Vysoký krevní tlak je něco, čemu se chcete určitě vyhnout, protože zvětšuje riziko mrtvice a infarktu. Valerian v podobě doplňku stravy dokáže přirozeně snížit krevní tlak a udržet ho v správné hladině, což má pozitivní vliv na zdraví srdce. (Gilani, 2005)
Zmírňuje menstruační křeče
Uklidňující účinek valerianu dokáže být také prospěšný při menstruačních bolestech. Dokáže snížit prudkost a nepohodlí menstruačních křečí, což je běžným problémem žen, které měsíčně trpí na PMS.
Jak přesně dokáže valerián pomoci? Je to přírodní sedativum a antispazmodikum, což znamená, že potlačuje svalové křeče a působí jako přírodní uvolňovač svalů. Valerian dokáže uvolnit od závažných kontrakcí děložního svalu, které ženám způsobují během menstruace obrovské bolesti. (Mirabi, 2011)
Zlepšuje ovládání stresu
Redukcí úzkosti a zlepšením kvality a délky spánku, valerian dokáže významně pomoci s ovládáním stresu. Chronický stres vám může způsobit úzkost, ale úzkost vám také může způsobit více stresu.
Upravením GABA hladiny, valerián pomáhá mysli a tělu snadněji zrelaxovat. Jelikož relaxace je protikladem stresu, valerian a je skvělou volbou pro ovládání stresu a zlepšení života.
Kromě toho, kozlík lékařský byl podle doplňkové alternativní medicíny prokázán, že potlačuje oba, fyzický i psychický stres. (Yung, 2014)
Kozlík versus Melatonin
Melatonin je hormon tvořený v hypofýze a je vysoce propojený s lidským spánkovým cyklem. Když zapadne slunce a nastane tma, mozkový přívěsek začne pracovat pomocí suprachiazmatického jádra a začne aktivně produkovat melatonin, který je uvolněn do krve.
Obvykle tento proces nastane kolem 9 večer. Jako výsledek, hladina melatoninu v krve prudce vzroste a vy se začnete cítit méně ostražitý a spánek se stane více lákavým. Hladina melatoninu v krvi zůstane zvýšená po dobu přibližně 12 hodin - po celou noc - dříve než nastane nový den a hladina znovu klesne kolem 9 ráno na denní výšku. Denní hladina melatoninu je těžko zjistitelná. Nízká hladina melatoninu je spojena s nespavostí.
Valerian je sedativní bylinou, která se již po staletí využívá k léčbě nespavosti. Pomáhá zvýšit hladinu GABA v mozku, pomáhá snížit mozkovou aktivitu a snadněji usnout. Kyselina gama-aminomáselné (GABA) je aminokyselina, která pracuje jako neurotransmiter v centrálním nervovém systému. Zabraňuje přenosu nervů v mozku a uklidňuje nervovou aktivitu.
Výhody:
- Oba, melatonin i kozlík se využívají při léčbě nespavosti a problémech se spánkem. Oba také prokázaly pozitivní účinky na krevní tlak.
- Valeriana je také doporučována při léčbě úzkosti, stresu, svalových křečích a menstruačních bolestech.
- Melatonin je zkoumán kvůli jeho údajné schopnosti pomáhat s onkologickou péčí (zvyšuje rychlost odezvy, dobu přežití a kvalitu života). Melatonin byl také prokázán jako pozitivní při Alzheimerově chorobě a Amyotrofické laterální skleróze (ALS, známé také jako Lou Gehrigova choroba)
Možné vedlejší účinky:
- Kozlík - bolesti hlavy, závratě, problémy se žaludkem, podrážděnost, neklid
- Melatonin - bolesti hlavy, krátkodobé pocity stresu, denní ospalost, závratě, žaludeční křeče, podrážděnost
Lékové interakce:
- Kozlík - V kombinaci s léky na spaní způsobuje těžkou únavu.
- Melatonin - Užívejte opatrně v kombinaci s léky na srážlivost krve a s léky se sedativními účinky.
- kozlík a melatonin - Nejbezpečnější cestou je neužívat je společně, protože ve společné kombinaci může být sedativní účinek až příliš silný. Obě se považují za depresory nervového systému, které mají sedativní účinky a podporují spánek. Neměli byste také užívat melatonin s jinými sedativy, protože to může být nebezpečné.
- Je také bezpečnější nekombinovat melatonin nebo kozlík s jinými volně prodejnými nebo předepsanými léky na spaní, nebo produkty obsahujícími alkohol.
Původ a chemické vlastnosti kozlíku lékařského
Valerian nebo kozlík lékařský, je získaný z kozlíku lékařského, trvalé kvetoucí rostliny pocházející z čeledi valeriánské. Rostlina má sladce vonící růžové nebo bílé květy, které kvetou v létě. Kozlík (často nesprávně "valarian") pochází z Evropy a částí Asie a v současnosti roste i v Severní Americe.
Valerián obsahuje silice, včetně valerenové kyseliny, méně těkavých seskviterpenů a valepotriátů (estery mastných kyselin s krátkým řetězcem). Právě tyto aktivní složky jsou podle všeho zodpovědné za uklidňující a regenerační účinek kozlíku na centrální nervový systém člověka.
Název rostliny pochází z osobního jména "Valeria" a latinského slovesa "Valere" (být silný, zdravý). Valeriana se využívá jako léčivá bylina již alespoň od starověkého Řecka a Říma. Hippocrates popsal její vlastnosti a později ji Galen předepsal jako lék na nespavost. Ve středověkém Švédsku se valeriana využívala na svatebním oblečení ženicha, aby zahnala "závist" skřítků.
Jak používat valerian
Kozlík byl klasifikován jako bezpečný. Můžete si ho zakoupit v různých podobách doplňku stravy, online nebo v obchodě se zdravou výživou. Je předáván v podobě suchého práškového extraktu, ve formě kapslí, v podobě čaje, tinktury nebo tekutého extraktu. Valerian se také používá ve formě esenciálního oleje na venkovní využití.
Varujeme vás už raději teď, abyste nebyli překvapeni - kozlík voní hrozně, ale naštěstí nechutná až tak špatně jako zapáchá.
Kozlík lékařský se považuje za nejefektivnější, pokud se užívá pravidelně po dobu 2 až několika týdnů. Může to trvat několik týdnů, než pocítíte jeho účinky.
Na nespavost ho můžete užívat 1 až 2 hodiny před spánkem nebo max. 3 krát za den s poslední dávkou před spánkem. Jaká je nejlepší dávka na nespavost? Doporučení se mohou lišit, avšak na nespavost se valerian nejčastěji užívá v následujících formách a v těchto doporučených dávkách:
- Čaj: Zalijte 1 plnou čajovou lžičku sušené kozlíku (2 až 3 gramy) 1 šálkem vroucí vody a louhujte po dobu 5 až 10 minut.
- Tinktura (1: 5): 1 až 1 ½ čajové lžičky (4 až 6 ml)
- Tekutý extrakt (1: 1): ½ až 1 čajová lžička (1 až 2 ml)
- Suchý práškovitý extrakt (4: 1): 250 až 600 miligramů
Pokud se vám zlepší spánek, doporučuje se užívat kozlík po dobu 2 až 6 týdnů. Na úzkost zkuste 120 až 200 miligramů, 3krát až 4 denně.
Možné vedlejší účinky a pozornost při užívání kozlíku lékařského
I přesto, že se kozlík obecně považuje za bezpečný, mohou se při něm objevit nežádoucí účinky jako bolest hlavy, závratě či žaludeční problémy. Někdy lidé pocítí opačné účinky jako ty, pro které začaly kozlík užívat - pocity úzkosti a nepokojnosti místo klidu a ospalosti.
Mnohé studie neukazují žádné nežádoucí účinky na plodnost nebo vývoj plodu, avšak na to je zapotřebí další výzkum. Při těhotenství nebo kojení se poraďte se svým lékařem dříve, než užijete kozlík. Také byste měli konzultovat s lékařem pokud plánujete dát kozlík vašemu dítěti.
Většina lidí při užívání kozlíku nepocítila žádnou závislost. Také se u mnohých lidí neobjevily abstinenční příznaky. Nicméně došlo k pár abstinenčním příznakům, pokud se kozlík užíval po velmi dlouhou dobu. Chcete-li po určitém čase kozlík přestat užívat, pak byste měli nejprve postupně snižovat dávku, nikoli náhle přestat.
Protože kozlík způsobuje ospalost, neužívejte jej před řízením, pracováním s těžkými přístroji nebo děláním nějaké aktivity, která vyžaduje vaši pozornost. Pokud máte onemocnění jater, kozlíku se vyhněte.
Kozlík lékařský může zvýšit účinky jiných léků na spaní, proto se nedoporučuje užívat ho v kombinaci s jinými léky na nespavost. Také by se neměl užívat v kombinaci s antidepresivy jako je alkohol, benzodiazepinem a narkotiky, protože valerian dokáže zvýšit jejich sedativní účinek.
Kozlík může také interferovat s jinými léky na předpis a může vzájemně působit nebo zvýšit účinky jiných přírodních léků jako je třezalka tečkovaná, pepřovník opojný nebo melatonin. Před užíváním kozlíku se poraďte s lékařem, pokud máte nějaké chronické onemocnění a také se ujistěte, že valerian nebude negativně působit s jinými léky nebo doplňky stravy, které užíváte.
Shrnutí na závěr
Kozlík lékařský nebo valerian je bezpečným přírodním pomocníkem při jednom z nejotravnějších a nejběžnějších zdravotních problémů - narušeném spánku. Pokud jde o jeho účinky na celkové zdraví, s menšími a vzácnými vedlejšími účinky dokáže opravdu trumfnout předepsané léky na nespavost.
Mnohé předepsané léky na nespavost vám mohou způsobit ranní vratkost, nemluvě o všech ostatních strašidelných a mnohem závažnějších rizicích, které s sebou přinášejí. Kozlík pracuje vzájemně s chemií vašeho těla, aby vám tak pomohl dopřát si pořádný odpočinek.
Navíc, kozlík lékařský, díky jeho přírodních sedativním účinkům, nabízí úlevu od mnoha zdravotních problémů. Mnoha lidem pomohl s:
- úzkostí
- nervozitou
- napětím
- stresem
- menstruačními bolestmi
- vysokým krevním tlakem
Proto se na nespavost a jiné zmíněné problémy kozlík opravdu doporučuje. Nezapomeňte také na to, že může trvat 2 týdny dokud na sobě pocítíte jeho účinky, ale zlepšení můžete vidět už po jedné dávce.