Léky na spaní a léčba nespavosti
Poslední úprava 02.12.2022Při normálním spánku nemáme problém snadno usnout. Lidé usínají v určitém časovém rozsahu, obvykle je to do 15 minut a procházejí během spánku čtyřmi fázemi. Tyto fáze jsou:
- Fáze N1: Tato fáze je nejlehčí, obvykle tvoří 10% doby spánku.
- Fáze N2: Narozdíl od fáze č.1, při této fázi ztratíte vědomí o vnějších podnětech. Lidé většinou stráví nejdelší dobu spánku právě v této fázi.
- Fáze N3: Známá jako NREM, považuje se za nejvíce regenerační fázi.
- Fáze R: Známá jako REM spánek, z anglického výrazu "Rapid Eye Movement", znamená v překladu "rychlí pohyb oka." Tato fáze je ze všech fází nejaktivnější pro váš mozek a tělesné funkce jako je dýchání a tep srdce. Vaše svaly relaxují, takže "nepředvádíte" vaše sny. V této fázi se můžete nacházet i ráno, úplně probuzení se cítíte po 20 až 30 minutách.
Obsah:
Co je to nespavost?
Většina lidí má při nespavosti buď problém usnout nebo setrvat v spánku.
Lidé, kteří trpí nespavostí se během dne cítí náladoví nebo vyčerpání. Nejčastější typ nespavosti je psychofyziologická nebo naučená nespavost. Zpočátku se člověk začne cítit nepříjemně kvůli stresoru. Pak se nedostatečný spánek stane rutinou, protože člověk začne nad svými problémy se spánkem přemýšlet, co vede ke zvýšení reakce probuzení před spánkem. Tento stav se nakonec stane podmíněnou fyziologickou reakcí, která přispívá ke potížím s usínáním.
Mnoha lidem stačí, aby změnili spánkové návyky a odhalili skrytou příčinu nespavosti (může jít o zdravotní problém, užívaný lék) a klidný plnohodnotný spánek se vrátí sám od sebe. Pokud ale takovéto základní opatření nepomohou, může lékař navrhnout léky na uvolnění a dobrý spánek. Jednoduše pacientovi předepíše léky na spaní.
Léčba nespavosti
Behaviorální terapie
Behaviorální léčba vás naučí novým spánkovým návykům a způsobům, jak vylepšit prostředí určené na spánek. Dobré spánkové návyky podporují zdravý spánek a bdělost během dne. Behaviorální terapie se obecně doporučují jako léčba první volby pro lidi trpící na nespavost. Ve skutečnosti jsou stejně efektivní nebo dokonce efektivněji než léky na spaní.
Mezi behaviorální terapie řadíme:
- Osvěta o dobrých spánkových návycích. Dobré spánkové návyky zahrnují pravidelný spánkový režim, vyhýbání se stimulujícím aktivitám před spaním, zajištění pohodlného prostředí na spánek.
- Kognitivně-behaviorální terapie. Tento druh terapie vám pomůže kontrolovat nebo odstranit negativní myšlenky a starosti, které vám nedovolí usnout. Lze tak také eliminovat nesprávné nebo znepokojivé představy o spánku. Patří sem například myšlenka, že z jedné bezesné noci může člověk onemocnět.
- Relaxační techniky. Progresivní svalová relaxace, biofeedback (tedy biologická zpětná vazba) a dechová cvičení jsou způsoby, jak zmírnit večerní úzkostné stavy. Tyto strategie vám pomohou kontrolovat dýchání, srdeční tep, svalové napětí a náladu.
- Kontrola stimulů. Znamená to omezení času, který strávíte v posteli v bdělém stavu a asociování ložnice čistě se spánkem a sexem.
- Spánkové omezení. Tato léčba snižuje čas, který trávíte v posteli a který způsobuje částečnou spánkovou deprivaci, takže jste následně další noc mnohem unavenější. Když se spánek zlepší, čas strávený v posteli se opět postupně zvyšuje.
- Pasivní bdělost. Nazývá se také paradoxní záměr. Tato léčba naučené nespavosti se zaměřuje na zmírnění starostí a úzkosti týkajících se neschopnosti či schopnosti usnout. Člověk si sice do postele lehne, ale snaží se zůstat vzhůru a neusnout.
- Světelná terapie. Pokud usínáte příliš brzy a následně se příliš brzy budíte, můžete na posun vnitřních hodin využít světlo. Buď se můžete vybrat ven, pokud je večer ještě světlo, nebo můžete použít speciální "light-box" určený pro světelnou terapii.
Léky na spaní na předpis
Užívání léků na spaní na předpis vám může pomoci usnout. Patří sem například zolpidem (Ambien), eszopiclone (Lunesta), zaleplon (Sonata) nebo ramelteon (Rozerem). Lékaři obecně nedoporučují spoléhat se na léky na spaní na předpis déle než několik týdnů. Některé léky jsou však osvědčené i na dlouhodobé užívání.
Léky na spaní volně prodejné
Léky na spaní bez předpisu obsahují antihistaminika, po kterých budete ospalý. Po požití antihistaminik budete nejdříve grogy, také však mohou snížit kvalitu spánku a mohou mít vedlejší účinky jako denní ospalost, závratě, zadržování moči, sucho v ústech a zmatenost. Tyto účinky mohou být u starších lidí ještě výraznější. Antihistaminika také mohou zhoršit problémy s močením, takže budete muset v noci častěji chodit na toaletu.
Alternativní medicína
Mnozí lidé vůbec lékaře kvůli nespavosti nenavštíví a snaží se vyřešit své spánkové problémy sami. V mnoha případech sice nebyla prokázána bezpečnost a účinnost léčby, přesto lidé zkoušejí následující způsoby léčby:
- Melatonin. Patří mezi léky na spaní bez předpisu a má pomoci překonat nespavost. Lidské tělo melatonin produkuje přirozeně, uvolňuje ho do krevního oběhu. K tomuto uvolňování dochází ve zvýšené míře při stmívání, k ránu jeho produkce postupně klesá. Zdá se, že pro staré lidi je melatonin mnohem přínosnější. Neexistuje však žádný přesvědčivý důkaz, že by byl melatonin při léčbě nespavosti efektivní. Obecně se užívání melatoninu považuje za bezpečné, pokud jde o několik týdnů. Bezpečnost dlouhodobého užívání není známa.
- Kozlík. Tento doplněk stravy se prodává jako pomoc při nespavosti, protože má mírně uklidňující účinek, přestože nebyl vědecky dostatečně prozkoumán. O užívání kozlíku se poraďte se svým lékařem. Někteří lidé, kteří užívali vysoké dávky nebo kozlík užívali dlouhodobě, si údajně mohly zvýšit riziko poškození jater. Není však zcela jasné, zda je za poškození jater odpovědný kozlík. Když chcete kozlík přestat užívat, musíte jej vysazovat postupně, abyste předešli abstinenčním příznakům.
- Akupunktura. Během sezení aplikuje léčitel na určité body na těle mnoho tenkých jehel. Existují určité důkazy, že je taková léčba u některých lidí trpících na nespavost úspěšná. Je však třeba provést další výzkum. Pokud navíc ke konvenční terapii vyzkoušíte akupunkturu, obraťte se na zkušeného a kvalifikovaného léčitele.
- Jóga. Některé odborné studie tvrdí, že pravidelné cvičení jógy může zlepšit kvalitu spánku, přitom rizika jógy jsou pouze omezené. Začněte pouze pozvolna a pracujte s instruktorem jógy, který vám naslouchá a pomůže přizpůsobit jednotlivé pozice vašim potřebám a omezením.
- Meditace. Několik drobných studií předložilo tvrzení, že meditace v kombinaci s konvenční léčbou nespavosti může pomoci zlepšit spánek. Někteří odborníci tvrdí, že pravidelná meditace může mít i další pozitivní přínosy pro zdraví, například omezení stresu a snížení krevního tlaku.
Než se však rozhodnete pro jakoukoliv léčbu nespavosti, prokonzultujte svůj záměr s lékařem. Některé volně prodejné léky na nespavost, případně bylinné přípravky mohou ovlivňovat léky, které užíváte a některé mohou být samy o sobě nebezpečné.