Domů / / / Nespavost a štítná žláza

Nespavost a štítná žláza

Poslední úprava 12.12.2022
Sdílet článek

Zamysleli jste se, jaké různé může mít nespavost příčiny? Jednou z nich je i štítná žláza. Mnoho lidí trpících hypotyreózou má problémy s nespavostí. Kvalitní spánek je přitom nezbytná součást optimálního zdraví.

Ne, nepotřebujete si jen vzít pilulku na spaní, potřebujete svému tělu dodat živiny, které potřebuje, aby fungovalo tak, jak na to bylo stvořeno. Pokud jsme zdraví, máme energii celý den a spíme celou noc. Přejídání tabletami každou noc má svá rizika. Výzkum ukazuje, že prášky na spaní zabijí ročně 500 000 lidí. Je pravdou, že prášky na spaní vás uspí, ale bez vyřešení problému. Léčí totiž příznaky, ale ne příčiny. A každý, kdo přistupuje k problému seriózní, chce přece vědět, jaké má jeho nespavost příčiny.

Je to fakt. Pokud nespíte dobře, je nemožné, abyste byli zdraví!

Nespavost je neschopnost usnout, setrvat v spánku nebo neschopnost dopřát si kvalitní spánek během noci. Dlouhotrvající nespavost je příznak, že něco je opravdu v životní rovnováze člověka nesprávné. Neléčená nespavost může mít špatný vliv na lidské zdraví. Faktem je, že pokud nespíte, tak se neléčíte, a nedostatek spánku vede k duševní nerovnováze.

Hormony štítné žlázy pracují se zpětnou vazbou s vaším mozkem - obzvláště s vaší hypofýzou, Hypothalamem a nadledvinkami - a to při regulaci uvolňování hormonu štítné žlázy. Vaše hypofýza produkuje TRH (thyrotropin uvolňující hormon) a váš hypothalamus produkuje TSH. Pokud vše pracuje tak, jak má, vaše tělo vyprodukuje to, co má, se správným množstvím T3 a T4. Tyto dva hormony štítné žlázy kontrolují metabolismus každé buňky v těle. Nicméně, jejich křehká rovnováha může být narušena nutriční nevyvážeností, toxiny, alergiemi, infekcemi astresem a při hormonální nerovnováze trpí celý lidský systém.

Jaké má nespavost příčiny?

Nespavost je způsobena nedostatky ve výživě. Nedostatky jsou způsobeny nekvalitními potravinami, špatným trávením a vylučováním. Vyprazdňování je zase důsledkem syntetických potravin. Z toho vyplývá, že kdobrému spánku potřebujete minerály a aminokyseliny. Je pravdou, že stres je to, co nás povětšinou udržuje vzhůru ale skutečnou příčinou není stres, ale snížená odolnost vůči stresu a zvýšená nervová podrážděnost způsobená nedostatkem živin.

Nedostatky ve výživě způsobují biochemickou nerovnováhu, což může být příčinou "přepálení" v lidském mozku. K "přepálení" dochází, když večer složíte hlavu a chystáte se spát, nebo když se uprostřed noci snažíte znovu usnout a najednou vaše mysl začne produkovat všechny nechtěné, nekontrolovatelné myšlenky. Je to jakoby vaše mysl měla vlastní hlavu.

Ptáte se, jaké konkrétní, s ohledem na hormonální rovnováhu, může mít nespavost příčiny? Příčinou je například nestabilní stresový hormon kortizol, což znamená, že hormon je během noci příliš vysoký. A právě to je důvodem bdění. Kortizol je hormon, který vaše tělo produkuje v reakci na stres, skutečný či uměle navozený. To je důvod, proč je kortizol označován jako stresový hormon. Kortizol by měl být vysoký ráno, poté co se probudíte a během dne by měl pomalu klesat. Nicméně, pokud jste v stresu, kortizol může být vysoký právě v noci, kdy udržuje vysokou hladinu energie ve vašem těle a vy se budíte.

Také další neurotransmitery jako GABA amelatonin mohou být nevyvážené, což způsobuje vaše bdění. A můžete je zařadit do kolonky "nespavost příčiny".

Nadledvinky jsou tak jako štítná žláza součástí endokrinní soustavy. Pokud máte sníženou činnost štítné žlázy, s největší pravděpodobností máte sníženou i činnost nadledvinek. Štítná žláza a nadledvinky totiž pracují společně. K vyčerpání nadledvinek může dojít, pokud trpíte dlouhodobým chronickým stresem. Vaše nadledviny jsou přepracované a důsledkem je, že se cítíte vyčerpaní, často deprimovaní, trpíte nespavostí a váš svalový tonus se snižuje, zatímco tělesný tuk se zvětšuje. Činnost vaší štítné žlázy je úzce spojena s činností vašich nadledvin, což je ovlivněno tím, jak snášíte stres. To, jak snášíte stres je zase ovlivněno tím, jestli má vaše tělo dostatek živin na zvládnutí stresu, nebo ne.

Většina z nás je z času na čas pod stresem, což má za následek zvýšenou hladinu adrenalinu a kortizolu a zvýšená hladina kortizolu má negativní dopad na funkci štítné žlázy. Hladina hormonů štítné žlázy během stresu klesá, ale člověk právě v období stresu potřebuje těchto hormonů co nejvíce.

Pokud se stres stane chronickým, záplava stresových chemických látek(adrenalin a kortizol) tvořena vašimi nadledvinkami, zasahuje štítnou žlázu. Dlouhodobá stresová reakce může vést k vyčerpání nadledvin, k čemuž často dochází při onemocnění štítné žlázy.

17 věcí, které mohou lidé trpící problémy se štítnou žlázou udělat

Tradiční léčitelé věnují pozornost základním příčinám symptomů a pokoušejí se napravit nutriční nedostatky předtím, než nemoc vypukne. Na dalších řádcích chceme poukázat na určování základních příčin nespavosti a hypotyreózy z celkového pohledu na vaše tělo a prostředí. Samozřejmě, optimální léčba štítné žlázy je pro lidi, kteří mají problémy se štítnou žlázou klíčová, avšak jsou tu další věci ke zvážení.

Pokud již víte, jaké má vaše nespavost příčiny, máme pro vás rady na jejich zvládnutí. Pokud příčiny stále neznáte, berte seznam jako inspiraci a radu na zvládnutí problémů se spánkem. Užívání vitamínů, rostlinných výtažků a výživových doplňků konzultujte se svým lékařem.

  1. Cvičte ráno, večer se věnujte józe nebo meditaci.
  2. Snězte několik hodin před spaním vysokoproteinový snack. Ten vašemu tělu dodá L-tryptofan, potřebný pro tvorbu melatoninu a serotoninu.
  3. Jezte večer třešně. Třešně zvyšují zásoby melatoninu v těle.
  4. Jezte ořechy, které jsou bohaté na selen.
  5. Dopřejte si dostatek slunce na optimalizaci hladiny vitaminu D nebo užívejte vitamin D jako doplněk stravy.
  6. Jezte potraviny bohaté na vitamin A, jako jsou sladké brambory, špenát, kapusta, mangold a listová zelenina. Tmavá listová zelenina jako špenát, kapusta, mangold, hlávkové zelí jsou v pořádku, ovšem dávejte si pozor, abyste je nejedli ve velkém množství, obsahují totiž strumigény, zejména, pokud se jedí syrové. Vaření a vaření na páře snižují strumigénní efekt.
  7. Při pečení, do smoothie a na obličej používejte organický kokosový olej.
  8. Malý šálek heřmánkového čaje po večeři vám může pomoci s relaxací.
  9. Mučenka je původem z tropických a subtropických částí Ameriky a je známá tím, že pomáhá udržet emocionální stabilitu a to regenerací nervového systému, která působí jako přírodní uvolňovač stresu a prostředek na spánek.
  10. Meduňka lékařská je považována za uklidňující rostlinu. Také působí jako přírodní uvolňovač stresu a přírodní prostředek na spánek. Už ve středověku se meduňka používala na snížení stresu a úzkosti, na podporu spánku (jako přírodní prostředek na spánek), na zlepšení chuti kjídlu, na zmírnění bolesti, napotíže s trávením (včetně střevních plynů, nadýmání a kolik). Avšak při autoimunitních onemocněních jako je Hashimotova tyroiditida, užívejte meduňku lékařskou opatrně.
  11. Kava Kava nebo pepřovník opojný je rostlina, při které odborníci prokázali, že snižuje pocity mírné úzkosti a symptomy nespavosti. Podle neoficiálních zpráv to dokáže bez změny stavu vědomí. Lidé konzumující alkohol by se Kave Kave měli vyhnout.
  12. Větší počet studií zkoumal, zda rostlina kozlík lékařský je při léčbě nespavosti efektivní. Ve většině studií kozlík lékařský snížil dobu usínání účastníků testů a v některých studiích prodloužil dobu spánku, případně zlepšil kvalitu spánku. Obecně doporučená dávka je 450 - 600 mg užívaná 2 hodiny před spaním.
  13. Melatonin je hormon, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle a podílí se na regulaci cirkadiánního rytmu (váš 24-hodinový cyklus probuzení a spánku). Některé studie prokázaly, že melatonin zlepšil spánek u lidí trpících vážnými depresemi a také u schizofreniků. Pokud uvažujete nad užíváním melatoninu nebo jiné byliny či jiného doplňku na nespavost, doporučuje se poradit se s odborným lékařem ohledně léčby.
  14. Před užíváním výživného minerálního doplňku obsahujícího jód, se poraďte s lékařem. Jód je v oblasti zdraví štítné žlázy kontroverzním tématem, zejména při Hashimotově tyreoiditidě. Promluvte si se svým lékařem také o testování nedostatku jódu. Doporučují se výživové doplňky obsahující minerály. Minerály fungují jako mírné sedativum a mírné přírodné sedativum na udržení vyvážené funkce nervového a endokrinního systému. Jód je klíčovým prvkem hormonu štítné žlázy. Pokud ve vaší stravě nemáte dostatek jódu, tak i přesto, že je vaše štítná žláza zdravá, nebude obsahovat dostatek minerálů na vytvoření hormonů štítné žlázy. Také jezte dostatek mořské zeleniny jako mořské řasy, které jsou bohaté na minerály a jód (například hijiki, wakame, arame, dulse, nori a kombu).
  15. Užívejte kompletní omega 3 kapsle s DHA a s dvojnásobným počtem EPA. Doporučené je 600 mg EPA s 300 mg DHA.
  16. Na podporu spánku se také doporučuje užívání vápníku a hořčíku předtím, než se uložíte do postele (vápník a hořčík před spánkem také pomáhají s rovnováhou stresových hormonů). Hořčíkové výživové doplňky působí proti stresově a vyvažují příjem vápníku a navracejí zdravou hladinu hořčíku v těle.
  17. Nespavost je běžným příznakem únavy nadledvin. Naše nadledviny a štítná žláza jsou složitě propojeny. Jednou cestou jak vyléčit únavu nadledvin je užívání adaptogenních bylin jako je Ashwagandha. Adaptogenní byliny jsou výborné na léčení únavy nadledvin, štítné žlázy a jsou také účinné proti stresu.

Nespavost není ničím odlišná od jiných chronických onemocnění, proto je nutné, abyste řešili podstatu problému. Pokud má vaše nespavost příčiny v onemocnění štítné žlázy, začněte tam. A následně se vám podaří vyřešit i nespavost samotnou.

Nespavost a štítná žláza Průměrné hodnocení: 2.3 (3 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy