Domů / / / 14 důvodů, proč si hned teď uv...

14 důvodů, proč si hned teď uvařit heřmánkový čaj

Poslední úprava 02.08.2023
Sdílet článek

Popíjení čaje vůbec není nová záležitost. Nespočet kultur tak činí už celá staletí. Historie čaje sahá až do jeho místa původu. Do Číny. Stará legenda praví, že vládce Šen Nung, zanícený bylinkář seděl pod stromem, zatímco jeho sluha převařoval pitnou vodu. Když listy ze stromu sfouklo přímo do vody, rozhodl se vladař, že směs vyzkouší a byl mile překvapen její chutí. Strom, Camellia sinensis je tím, co dnes nazýváme čajem.

Co je to heřmánkový čaj?

Na rozdíl od černého nebo zeleného čaje, nepochází heřmánkový čaj ze stromu, ale z rostliny podobné sedmikrásce. Jde o bylinku Matricaria Chamomilla, kterou v jednom z pohádkových příběhů hledal i všem dobře známý Krteček. Rostliny z této čeledi nabízejí čaj, který je nejznámější díky svým relaxačním vlastnostem podporujícím a vyvolávajícím spánek. Flavonoid chrysin, který se v rostlince nachází, je částečně odpovědný za její reputaci léku na spaní.

Tento bylinkový čaj má ovocnou chuť podobnou jablku. A kromě toho, že je chutný, má řadu hodnotných a cenných léčebných vlastností. Zjistilo se, že obsahuje 28 terpenoidových a 36 flavonoidových složek, včetně bioaktivních látek - kumarinů, flavonoidů, terpenoidů a rostlinného slizu. Pokud se všechny tyto vlastnosti spojí, dávají zmiňované květině její potenciálně léčivé schopnosti.

Sušený květ heřmánku je známý pro své protizánětlivé, antioxidační, protiplísňové, protikřečové, protivředové a stahující léčivé vlastnosti.

Uvádíme pouze několik způsobů, kterými dokáže teplý heřmánkový čaj zlepšit vaše zdraví a celkový pocit pohody.

14 přínosů pití heřmánkového čaje

Žaludeční křeče

Silné protikřečové a protizánětlivé vlastnosti objevené v heřmánkovém čaji z něj dělají účinný přírodní lék na žaludeční křeče. Pijte čaj dvakrát denně, ráno a večer, abyste ulevili tlaku a bolesti.

Lék na spaní

Trpíte nespavostí stejně jako miliony jiných lidí? Pokud je to tak, možná se vám uleví po teplém šálku heřmánkového čaje. Je třeba ho vypít přibližně 30 minut před spaním.

Podle odborníků je heřmánek považován za mírné sedativum a vyvolává spánek. Sedativní účinek může být způsoben flavonoidem apigenin, který se váže na benzodiazepinové receptory v mozku. Studie na preklinických modelech prokázaly antikonvulzivní a tlumící účinky na centrální nervovou soustavu.

Migrény

Jakmile budete cítit, že přichází bolest hlavy, vypijte si šálek heřmánkového čaje. Klíčové je vypít čaj předtím, než se stane bolest příliš špatnou a silnou.

Syndrom dráždivého tračníku

Pokud vás přepadne nepříjemná žaludeční viróza, zkuste teplý heřmánkový čaj. Může vám ulevit od křečí a bolesti spojenými s podrážděným žaludkem a střevy. Navíc pomáhá při nadměrné plynatosti a nadýmání.

Podpora imunity

Pokud trpíte často na rýmu, nachlazení nebo chřipku a chytí se vás každá viróza, která se mihne kolem, může vám pití jedné dvou šálků heřmánkového čaje denně prospět. Podle odborné studie pomohlo pít během dvou týdnů pětkrát denně čaj z německého heřmánku (Matricaria recutita). Díky heřmánku se zvýšily hodnoty markerů antibakteriální aktivity.

Popáleniny a odřeniny

Nejen, že je heřmánek efektivní bylinný čaj, může se také používat lokálně. Egypťané, Římané a Řekové používali heřmánkové obklady na hojení ran. Vetřete malé množství silného vylouhovaného čaje na drobné jizvy a popáleniny, nebo si udělejte heřmánkový obklad. Na skutečně silný čaj vyluhujte 3 sáčky v jednom šálku vroucí vody. Ujistěte se, aby čaj před aplikací vychladl.

Tmavé kruhy pod očima

Pokud máte unavený výraz obličeje, který mají na svědomí tmavé kruhy pod očima, měli byste vyzkoušet heřmánkový čaj. Čaj zmírňuje zánět a napíná pokožku. Takže budete vypadat svěže a plný života. Ponořte dva čajové sáčky do teplé vody a nechte je tam pět minut. Když sáčky pak vychladnou, dejte si je večer na oči, poslouží vám jako uklidňující obklad.

Zesvětlení pokožky

S přibývajícím věkem se na pokožce začínají objevovat různé skvrny a fleky. Pokud ji chcete hydratovat a dokonce vyrovnat nerovnosti, použijte heřmánkový čaj. Jednoduše uvařte dva šálky vody spolu se dvěma sáčky heřmánkového čaje. Přelijte je do vhodné mísy a napařujte si nad ní tvář. Aby bylo ošetření ještě intenzivnější, dejte si na hlavu ručník. Vedle relaxace si osvěžíte, rozjasníte a zesvětlíte pokožku.

Prevence akné

Heřmánek je nabitý přínosnými antioxidanty, které pomáhají při boji s volnými radikály. Tím se heřmánek stává užitečným pomocníkem i při prevenci před bakteriemi, které způsobují akné. Použijte stejnou napařovací metodu, jak byla zmíněna výše. Na udržení čistých pórů a vyhubení bakterií stačí napařování několikrát do týdne.

Zmírnění otoků a bolesti

Otok z důvodu přílišné námahy nebo jako důsledek úrazu může být velmi bolestivý. Dříve, než se obrátíte na protizánětlivé léky, které mohou mít vážné vedlejší nežádoucí účinky, zkuste heřmánkový čaj. Čaj je nabitý přírodními protizánětlivými látkami, které dokáží pomoci tělu s otoky. Vypijte pár šálků čaje na uvolnění svalů nebo si udělejte zábal či obklad na postižená místa. V případě obkladů používejte vychladlý čaj.

Snižování hladiny cukru v krvi, udržení v šachu poškození zraku, nervů a ledvin u diabetiků

Podle výzkumů je pití jedné nebo dvou šálků heřmánkového čaje po jídle efektivní způsob ke snížení hladiny cukru v krvi a zmírnění rizika poškození zraku, nervů a ledvin u diabetiků.

Snížení rizika vzniku rakoviny štítné žlázy a rakoviny prsu

V Řecku pije velmi mnoho lidí bylinkové čaje, hlavně heřmánkový čaj. Není proto vůbec překvapivé, že odborníci zjistili, že četnost onemocnění na rakovinu štítné žlázy je v Řecku mnohem nižší než v USA nebo v Evropě. Zjistilo se, že lidé pijící heřmánkový čaj šestkrát do týdne měli o 70% nižší pravděpodobnost rozvinutí rakoviny štítné žlázy. U lidí, kteří konzumovali čaj pravidelně třicet let, bylo riziko až o 80% nižší.

Předpokládá se, že flavonoidy z heřmánku, například apigenin, který se nachází i v celeru, v ovoci, v bylinkách a petrželi, přispívá k jejich protirakovinné potenci. Ve studiích provedených na zvířatech bylo zjištěno, že apigenin zmenšuje rakovinné nádory.

Podle studie z roku 2011 apigenin brzdí tvorbu nádorů u potkanů s rakovinou prsu. Jiný výzkum z roku 2013 ukazuje, že apigenin blokuje schopnost buněk rakoviny prsu zastavit svou vlastní smrt.

Podráždění pokožky

Úpal a spálení kůže, vyrážky, ekzémy a bodnutí hmyzem mohou být nepříjemné a bolestivé. Vzhledem k jeho protizánětlivým vlastnostem může heřmánek zmírnit bolest a podráždění. V jedné studii se zjistilo, že heřmánek byl ze 60% účinný stejně jako hydrokortizonový krém.

Svalové křeče

Heřmánkový čaj zvyšuje hladiny glycinu, který prokazatelně zklidňuje a tlumí svalové křeče. Glycin je známý jako nervové relaxans, což znamená, že je efektivní i při zmírňování úzkosti a stresu.

Další způsoby jak využít sušené heřmánkové květy

Nabízíme několik možností, kde můžete využít heřmánkové květy k léčebným účelům.

Na lázeň: při zánětech a podrážděné pokožce vhoďte 50-60 gramů sušených květů do teplé vody. Přidejte 15 kapek esenciálního oleje z čajovníku, získáte benefit navíc.

Ke kloktání: zalijte 14 gramů sušených heřmánkových květů 1 dl vařící vody, nechte deset minut louhovat. Po vychladnutí použijte jako kloktadlo ke zmírnění zánětu úst a hrdla.

Na inhalování: na zmírnění zánětu horních cest dýchacích, zalijte 14 gramů sušených heřmánkových květů 1 dl vařící vody. Hlavu si překryjte ručníkem a inhalujte. Napařujte se 1 až 3 krát denně.

Jak si uvařit vynikající heřmánkový čaj

Existuje správný a nesprávný způsob na vaření čaje? Někteří lidé tvrdí, že síla každého čaje tkví ve způsobu jeho přípravy. Zde je návod na přípravu toho nejlepšího heřmánkového čaje.

  1. Vlijte čerstvou vodu do čistého hrnce nebo čajníku (určeného výhradně k přípravě čaje).
  2. Nechte vodu sevřít a zatím ve studené vodě opláchněte a očistěte květy heřmánku (čerstvé nebo sušené).
  3. Vložte 2 až 3 čajové lžičky květů (na každý šálek vody) do vařící se vody.
  4. Když se voda zbarví a vy ucítíte aroma květů, vypněte oheň.
  5. Čaj přeceďte do šálku.
  6. Kvůli chuti přidejte med.

Upozornění: před použitím jakéhokoliv rostlinného přípravku se nejprve poraďte s kvalifikovaným lékařem nebo lékárníkem.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy