Domů / / / Levandule - sladká vůně spánku...

Levandule - sladká vůně spánku

Poslední úprava 06.02.2018
Sdílet článek

Levandule (Lavandula angustifolia) je drobná rostlinka z našich zahrad se štíhlými, šalvějovozelenými listy a špičatými fialovými květy.

Co o ní tvrdí lidové léčitelství

Ve středověku byla tato bylinka využívána jako afrodiziakum. Už v 17. století o ní lékárníci tvrdili, že je obzvláště dobrá na všechny zármutky a žaly, nebo na bolesti hlavy.

Co o ní víme

Podle výzkumů vůně levandule zmírňuje úzkost a nespavost. Pokud lidé trpící na nespavost rozptýlí do vzduchu kapičky levandulového esenciálního oleje, spí mnohem lépe a kvalitněji.

Co tvrdí nejnovější výzkum

Psychologové testovali souvislosti mezi vůní levandulového esenciálního oleje a spánkovými cykly. Podle jejich zjištění měla levandule na spánek významný vliv, protože pokud před spaním přičichnete k esenciálnímu oleji, je spánek mnohem klidnější a na druhý den se cítíte plní energie.

V rámci testů odborníci zjistili, že levandule zlepšuje hluboký spánek (NREM nebo-li pomalovlnnou fázi spánku), kdy se zpomaluje srdeční tep a uvolňují se svaly. Během této fáze údajně mozek zpracovává a uspořádává myšlenky a paměť.

Levandule a spánek - jaká forma je nejvhodnější

Pro podporu dobrého spánku je vhodná aromaterapie. Pokud má tedy přivodit levandule spánek, použijte čistý levandulový esenciální olej. Nakapejte na kousek látky několik kapek oleje a dejte si ji pod polštář, případně použijte mističku na aromaterapii.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy