Domů / / / Dávkování melatoninu - můžete...

Dávkování melatoninu - můžete mít příliš mnoho něčeho dobrého?

Poslední úprava 13.12.2022
Sdílet článek

U milionů lidí je melatonin vyhledávaným řešením pro lepší spánek. Všichni dobře víme, že spánek je velmi důležitý pro zachování si zdraví celého těla a zahnáni akutních a chronických chorob. Co je to vlastně melatonin? Ve skutečnosti, je to hormon, který je zodpovědný za náš spánkový cyklus, pokud ovšem dodržujeme jeho správné dávkování.

Podle jedné studie 1 ze tří dospělých lidí nemají v pravidelných intervalech dostatek spánku. Jedním z top využití melatoninu je jeho pomoc jako přírodní lék na spaní. Melatonin se používá jako lék na problémy se spánkem, které jsou důsledkem pásmové nemoci nebo nespavosti a dokonce se používá na určité druhy rakoviny. Vědecký výzkum dokázal, že umí být nápomocný u pacientů trpících rakovinou, zvláště u těch, u kterých byla diagnostikována rakovina prsu nebo prostaty. Tyto druhy rakoviny jsou spojeny s hormony, proč je zřejmé, že hormon jako je melatonin dokáže sehrát v jejich léčbě klíčovou roli.

Melatonin je přirozeně produkovaný naším tělem, ovšem kofein, alkohol a užívání tabáku dokáží snížit jeho hladinu v těle. To dokáže také pracování v nočních směnách nebo slabé vidění. Některým lidem tedy melatonin umí pomoci dostat se zpátky do inherentních rytmů. Komu tedy dokáže melatonin pomoci? Jaké jsou jeho benefity a jaká je nejlepší dávka pro určitý druh problému? Čtěte dál.

Co je to melatonin?

Melatonin (5-methoxy-N-acetyltryptamín) je hormon vyloučen mozkovým přívěskem. Mozkový přívěsek se nachází těsně nad středním mozkem a má velikost hrášku. Jeho syntéza a uvolnění je stimulováno tmou a potlačovány světlem.

Melatonin je zodpovědný za udržování cirkadiánní rytmu těla. Proč je to důležité? Váš cirkadiánní rytmus je složitějším názvem pro vaše osobní vnitřní hodiny, které mají také 24 hodin jako den. Tyto vnitřní hodiny hrají důležitou roli v tom, kdy usínáme a kdy se probouzíme.

Když je tma, vaše tělo produkuje více melatoninu, avšak když je světlo, produkce melatoninu klesá. Proto lidé, kteří jsou slepí či pracují v nočních směnách, mohou mít problémy s hladinou melatoninu. Nicméně u všech lidí, kteří nejsou vystaveni dostatku světlu během dne nebo jsou večer vystaveni ostrým světlům, může dojít k narušení melatoninových cyklů.

Pokud jste vystaveni světlu, nervová dráha je stimulována od oční sítnice po část v mozku zvané hypotalamus. Hypotalamus je místo, kde se nachází suprachiazmatické jádro (SCN), které spouští funkci mozkového přívěsku. Jakmile SCN spustí funkci mozkového přívěsku, mozkový přívěsek začne produkovat melatonin, který je pak uvolněn do vašeho krevního oběhu. Předchůdce melatoninu je serotonin, neurotransmiter, který je odvozen od aminokyseliny tryptofan. V mozkovém přívěsku je serotonin zpracován na výtěžek melatoninu.

Mozkový přívěsek obvykle začne produkovat melatonin kolem 9 večer. Vaše hladina melatoninu pak rapidně stoupne a vy začnete cítit větší ospalost. Pokud vaše tělo funguje tak jak má, vaše hladina melatoninu zůstane během spánku zvýšená po celkovou dobu přibližně 12 hodin. Hladina melatoninu klesne kolem 9 ráno na těžko detekovatelnou hladinu, na které zůstane během dne.

Melatonin je také nezbytný pro reprodukční zdraví ženy, protože je zodpovědný za kontrolování doby a spuštění ženských reprodukčních hormonů. Pomáhá udávat, kdy začne žena menstruovat, frekvenci a délku menstruačního cyklu, tak tak kdy přestane žena úplně menstruovat (menopauza).

Malé děti mají nejvyšší hladinu melatoninu. Mnoho vědců zastává názor, že melatonin s tím jak stárneme klesá. Pokud je to pravda, tak to vysvětluje proč starší lidé již nemají ve zvyku spát tak jako zvykli, když byli mladší.

Přírodní lék na spaní

Melatonin je zatím tím nejlepším přírodním lékem na spaní. Pokud dojde na problémy se spánkem, konvenční lékařské ošetření obvykle zahrnuje farmaceutické léky a tyto léky často vedou k dlouhodobé závislosti a doprovází je množství vedlejších účinků. To je důvod, proč se mnoho lidí snaží najít na spánek něco přírodnější.

Výzkum ukazuje, že užívání melatoninu může pomoci lidem, kteří mají narušený cirkadiánní rytmus, jako například lidé, kteří pracují v nočních směnách nebo lidé, které postihne pásmová nemoc. Užívání melatoninu také může pomoci lidem, kteří mají chronicky nízkou hladinu melatoninu, jako lidé se schizofrenií, kteří mají slabou kvalitu spánku.

Jeden výzkum analyzoval účinky prodlouženého uvolňování melatoninu při léčbě nespavosti u pacientů starších než 55 let. (Lyseng-Williamson, 2012) K léčbě primární nespavosti, charakterizovanou slabou kvalitou spánku, byly schváleny 2 miligramy melatoninu s prodlouženým uvolňováním. V randomizované dvojitě zaslepené studii, bylo prokázáno, že 2 miligramy melatoninu s prodlouženým uvolňováním, užívaným hodinu až 2 před spánkem, ve srovnání s placebem významně ovlivnily kvalitu a délku spánku, ranní bdělost a co se týká zdraví i kvalitu života. Studie také prokázala, že jestli se melatonin (dávka 2 mg) užíval krátkodobě nebo dlouhodobě, nebyly pozorovány žádné znaky závislosti, intolerance, opětovné nespavosti po vysazení nebo abstinenční příznaky.

Možná léčba rakoviny prsu nebo prostaty

Mnohé studie poukazují na to, že nízká hladina melatoninu může souviset s rizikem rakoviny prsu. Pro zjištění účinnosti melatoninu na zastavení růstu nádoru se jedna skupina výzkumníků podílela na zkoumání účinků ve zkumavce (in vitro- použitím lidských rakovinných buněk) a zaživa (in vivo- použitím myší). Výzkumníci přišli na to, že melatonin může zabránit růstu nádoru a produkci rakovinných buněk. Tento výzkum ukázal, že melatonin může být využíván jako potenciální prostředek k léčbě rakoviny prsu. (Melatonin shows...)

Další studie se zase zaměřovala na ženy, které se léčí chemoterapií, užíváním léku tamoxifen, určený na rakovinu prsu, avšak nezaznamenala žádný pokrok. Přidáním melatoninu do léčebného režimu, výzkumníci přišli na to, že nádory se mírně zmenšily u více než 28% žen. (Melatonin...)

Studie také ukazují, že muži s rakovinou prostaty mají menší hladinu melatoninu jako muži, kteří netrpí touto rakovinou. Jedna studie se zaměřila na přezkoumání melatoninu a jeho potenciálního dopadu na růst buněk karcinomu prostaty závislých na androgenech. Výsledky ukazují, že melatonin dokáže významně potlačit šíření rakovinných buněk prostaty. (Moretti, 2000)

Tyto studie ukázaly, že melatonin může být skvělým přírodním potenciálním lékem na léčbu rakoviny.

Zmírňuje negativní příznaky menopauzy

Bylo prokázáno, že melatonin pomáhá s problémy se spánkem, které zažívají ženy během menopauzy. Ve studii provedené na ženách v perimenopauze a menopauze, ve věku od 42 do 62 let, které užívaly melatonin po dobu 6 týdnů, většina žen uvedla všeobecné zlepšení v náladě a značné zmírnění deprese. Výsledky této studie prokazují, že užívání melatoninu u žen v perimenopauze a menopauze může vést k podpoře funkce hypofýzy a štítné žlázy. (Bellipanni, 2001)

To jsou skvělé novinky, protože to ukazuje na to, že melatonin dokáže zmírnit běžné negativní symptomy zažívala během perimenopauzy a menopauzy, jako jsou problémy se spánkem.

Pomoc na srdeční choroby

Mnoho studii uvádí, že melatonin má schopnost ochránit srdce. Přesněji, výzkum ukazuje, že melatonin má protizánětlivé a antioxidační účinky na kardiovaskulární zdraví. Dokáže také snížit krevní tlak a cholesterol. Zdá se, že má ochranné vlastnosti před kardiovaskulárními nemocemi prostřednictvím zbavování se volných radikálů. Z toho vyplývá, že ochranné schopnosti melatoninu mohou být účinně při zmírňování a léčení kardiovaskulárních onemocnění. (Dominguez-Rodriguez, 2012)

Fibromyalgie a úleva od chronické bolesti

Symptomy fibromyalgie zahrnují dlouhodobé a rozšířeně bolesti svalů a pojivových tkání bez specifické příčiny. Randomizovaná placebem kontrolovaná studie provedená na 101 pacientech se syndromem fibromyalgie pozorovala účinnost melatoninu na snížení těchto symptomů. Studie ukázala, že pacienti zaznamenali významné zmírnění symptomů při užívání samotného melatoninu nebo melatoninu společně s antidepresivem fluoxetin. (Hussain, 2011)

Skupině pacientů, která užívala pouze samotný melatonin, byla podávána 5 miligramová dávka melatoninu, zatímco druhé skupině byla podávána 3 miligramová dávka melatoninu a 2 miligramová dávka antidepresiva. Jiné studie uvádějí, že melatonin může být nápomocný při jiných chronických bolestech jako je migréna.

Posilovač imunitního systému

Výzkum ukazuje, že melatonin má silné antioxidační účinky a může pomoci posílit imunitní systém. Vědecký průzkum nazývá melatonin "imunní nárazník" protože pracuje jako stimulant při imunosupresivní léčbě ale má také protizánětlivé účinky při intenzivnější imunitní odpovědi jako je v případě akutního zánětu. (Carrillo-Vico, 2013)

Zmírňuje pásmovou nemoc

Pásmová nemoc nebo jet lag, je dočasná porucha spánku objevující se u cestovatelů letadlem, kteří v krátkém čase cestují několika časovými pásmy. Dochází k ní v důsledku pomalého přizpůsobení se tělesných hodin určitému času, což způsobuje v rámci nového prostředí synchronizováno únavu a bdělost. Užíváním melatoninu tak dokážete při obávaném jet lag-u váš spánkový cyklus "resetovat".

Výzkumný průzkum několika pokusů a studii zabývajících se melatoninem a pásmovou nemocí ukázal, že melatonin je "mimořádně účinný v prevenci a zmírnění pásmové nemoci a občasné, krátkodobé užívání je bezpečné“. Výzkumníci přišli na to, že 9 z 10 výzkumů, kdy se melatonin užíval přibližně v době večírky dané destinace (od 10 večer do 12) při přejetí 5 až více časových pásem, bylo zaznamenáno zmírnění pásmové nemoci. Výzkumníci také zpozorovali, že při užití dávky obsahující 5 miligramů pacienti usnuli rychleji a měli lepší spánek než pacienti po užití 0.5 miligramové dávky. (Herxheimer, 2002)

Při užití dávky vyšší než 5 miligramů nebyly pozorovány žádné lepší výsledky. Dalším klíčovým bodem je čas užívání melatoninu. Pokud je užíván příliš brzy, melatonin může zpozdit adaptaci nového časového pásma. Jiné vedlejší účinky byly zaznamenány pouze v malých poměrech.

Lepší výsledky u autistických dětí

Výzkum ukázal, že melatonin dokáže pomoci dětem s vývojovými poruchami jako je autismus. Toto zjištění je poměrně důležité, protože počet lidí trpících autismem stoupá.

Vědecký výzkum provedený v roce 2011 zkoumal 35 studii, u nichž byly zaznamenány výsledky související s melatoninem a jeho účinkem na poruchy autistického spektra včetně autistické poruchy, Aspergerovým syndromem, Rettovym syndromem a jiných běžných vývojových poruch. Po posouzení četných studii, výzkumníci dospěli k závěru, že užívání melatoninu při poruchách autistického spektra má pozitivní účinek na parametry spánku, denní chování a představuje minimální vedlejší účinky. (Rossignol, 2011)

Zajímavá fakta o melatoninu

  • Melatonin je hormon, vylučovaný epifýzou v mozku.
  • Předchůdcem melatoninu je serotonin, neurotransmiter, který je odvozen z aminokyseliny tryptofan.
  • Když je tma, vaše tělo produkuje více melatoninu.
  • Když je den, produkce melatoninu klesá.
  • Jet lag, tabák a alkohol mohou narušit hladinu melatoninu v těle.
  • Malé děti mají nejvyšší hladiny nočního melatoninu.
  • Modré světlo vyzařované z obrazovek (TV, počítač, mobil atd.) narušuje hladinu melatoninu, a způsobují těžké usínání.
  • Melatonin může být nápomocný u dětí s vývojovými poruchami jako je autismus.
  • Jídla, které přirozeně zvyšují produkci melatoninu jsou například ovesné vločky, banány, třešně, ořechy, ananas a ječmen.
  • Denní cvičení a vystavení se světlu podporují pravidelnost cirkadiánní rytmů melatoninu a pomáhají zajistit jeho vysokou hladinu během noci.

Jak používat melatonin a jaké je jeho správné dávkování

Melatonin je snadno dostupný v kterékoliv prodejně zdravé výživy nebo na internetu v různých podobách: ve formě tobolky, tablety, v tekuté formě, pastilce (která se rozpouští pod jazykem) nebo v podobě krému na lokální použití.

Můžete se melatoninem předávkovat? Jako každým lékem či výživovým doplňkem, i melatoninem se dá předávkovat. Mnoho lékařů a výzkumníků doporučuje ne více než 5 miligramů denně, doporučení se však mohou lišit vzhledem k osobě a její problém.

Melatonin v podobě tabletek je velmi častým výběrem, zejména sublinguální pastilky pro rychlou absorpci. Další možností je melatonin na lokální použití, který údajně zlepšuje nejen spánek, ale i kvalitu pleti. Výzkumníci přišla na to, že melatonin proniká do vnější vrstvy pleti a podporuje obnovu pleti během noci.

Momentálně neexistuje určitá doporučená dávka melatoninu. Je důležité si uvědomit, že různí lidé reagují na melatonin odlišně. Lidem, kteří jsou velmi citliví, postačí menší dávka melatoninu. Lidé s problémy se spánkem by měli vědět, že správná dávka melatoninu vám zaručí dobrý spánek a bdělost během dne, takže pokud jste vždy unavený, melatonin je pro vás skvělou volbou.

Nejlepší je začít s malou dávkou a pozorovat, jak na to vaše tělo reaguje. Můžete se řídit návodem na daném výživovém doplňku nebo se obrátit na odborníka, pokud si nejste jisti.

Dávkování melatoninu u dětí

Melatonin může být někdy pro děti opravdu nápomocný. Pokud má vaše dítě neurovývojových poruchu, která způsobuje problémy se spánkem, lékař vám může předepsat melatonin. Používá se také k léčbě příznaků ADHD, autismu, mozkové obrny a vývojových poruch u dětí. Avšak vysoké dávky melatoninu mohou u mladých lidí způsobit záchvaty. Kvůli jeho potenciálním účinkům na hormony, melatonin také zasahuje do vývoji člověka během dospívání. Proto se vždy poraďte s lékařem před tím, než podáte dítěti melatonin.

Dávkování melatoninu u dospělých

Na pásmovou nemoc: V mnoha studiích byla používána dávka 0.5 miligramů melatoninu na perorální podání, hodinu před spánkem v cílové destinaci. Další možností je 0.5 až 5 miligramová dávka hodinu před spánkem, 2 dny před odjezdem a po dobu 2 až 3 dnů po příchodu na cílové místo.

Na poruchy cirkadiánního rytmu u lidí s nebo bez problémů se zrakem: jedna 0.5 až 5 miligramová dávka pro perorální podání před spánkem nebo jako denní dávka po dobu 3 měsíců.

Na syndrom zpožděné spánkové fáze: 0.3 až 6 miligramová dávka pro perorální podání (nejpoužívanější 5 miligramová dávka) denně před spaním po dobu 2 týdnů až 3 měsíců.

Existuje mnoho doporučení na dávkování melatoninu, které se mohou lišit vzhledem k zdroji, který udává doporučení (vědecký výzkum, tradiční použití nebo rada odborníka).

Mnoho lidí při dávkování melatoninu běžně užije tabletku příliš brzy myslíc si, že tabletka nezareaguje dostatečně rychle a tak si vezmou další tabletku. Jiní lidé se zase během noci vzbudí a užijí další tabletku. I přesto, že vám to nezpůsobí vážné problémy, není to zrovna nejsprávnější a nejbezpečnější cesta při užívání melatoninu, protože čím více melatoninu užijete, tím je větší šance, že vás postihnou vedlejší účinky.

Pokud trpíte rakovinou, měli byste se vždy poradit s lékařem předtím, než užijete melatonin.

Možné vedlejší účinky a interakce při užívání melatoninu

Je melatonin bezpečný? Melatonin je poměrně bezpečný při krátkodobém užívání na perorální podání. U některých lidi může být bezpečné dlouhodobé užívání. Jako bezpečný byl prokázán po dobu 2 let.

Někteří lidé se při užívání melatoninu setkají s živými sny a nočními můrami. Příliš mnoho melatoninu může také narušit cirkadiánní rytmy. Jiné možné nežádoucí účinky melatoninu jsou bolesti hlavy, závratě, denní únava, krátkodobé pocity deprese, žaludeční křeče, podrážděnost a snížení libida. U mužů je také možné zvětšení prsou (gynekomastie) a snížený počet spermií. Pokud se ráno po užití melatoninu cítíte ospalý, zkuste nižší dávku.

Melatonin by neměly užívat kojící a těhotné ženy. Melatonin je hormon, takže pokud máte v rodině zdravotní problémy související s hormony, na tyto možné interakce léků byste si měli dát pozor:

  • antidepresiva
  • antipsychotika
  • benzodiazepiny
  • antikoncepční pilulky
  • pilulky na krevní tlak
  • beta-blokátory
  • léky na snížení srážlivosti krve
  • interleukin-2
  • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
  • steroidy a imunosupresivní léky
  • tamoxifen

Poraďte se s lékařem před tím, než začnete užívat melatonin, pokud máte nějaké přetrvávající zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Nikdy nejezděte autem nebo nepoužívejte různé stroje po dobu 5 hodin po užití melatoninu. Pokud užijete záměrně nebo nechtěně příliš velkou dávku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Závěrečné myšlenky

Pamatujte, že co se týče melatoninu, více nemusí znamenat lépe. Vysoká dávka melatoninu totiž může vést k vedlejším účinkům. Avšak při správném používání, melatonin byl prokázán, jako pomocník v oblasti různých problémů se spánkem, jako jsou dočasné projevy pásmové nemoci nebo chronickejší problémy se spánkem jako je nespavost. Vědecké výzkumy ohledně melatoninu a jeho účincích při rakovině a srdečních chorobách jsou také velmi působivé.

Doporučuje se udržet si dávku a dobu užívání melatoninu na nízké úrovni, dokud se neporadíte s odborníkem. Pokud jste užívali melatonin po dobu 2 a více týdnů a nevidíte žádné zlepšení ve vašem spánku, tak vaše problémy se spánkem mohou být důsledkem jiným problémů jako je úzkost nebo deprese, a tím budete muset řešit tyto problémy jiným způsobem.

Zdroje

Dávkování melatoninu - můžete mít příliš mnoho něčeho dobrého? Průměrné hodnocení: 3.8 (6 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy