Domů / / Detoxikace - vhodné bylinky a...

Detoxikace - vhodné bylinky a koření

Poslední úprava 20.12.2022
Sdílet článek

Přírodní medicína využívá detoxikaci už přes tři tisíce let. Ajurvédská medicína, tradiční čínská medicína, medicína původních obyvatel Ameriky i lidová medicína, všechny medicíny používají bylinky a koření na léčebné a detoxikační účely. Bylinky a koření jsou primárním detoxikačním výživovým doplňkem používaným na očištění těla od toxinů. Během detoxikace se bylinky a koření zaměřují na přirozený eliminační systém těla. Do přirozeného eliminačního systému těla patří játra, močový systém, trávicí systém, kůže a plíce.

Byliny a koření mohou být klasifikovány podle orgánu nebo systému, pro který pracují, jakmile vstoupí do těla. Existuje mnoho způsobů, jakými lze konzumovat bylinky a koření a tak pomoci očistit tělo od toxinů.

Rozdíl mezi bylinkami a kořením je ten, že bylinky jsou listnaté, zelené části rostlin a koření pochází ze sušených semen, plodů, kořenů, kůry a vegetativní substance. Všechny koření jsou byliny, avšak ne všechny byliny jsou kořením. Obojí, bylinky i koření lze přidat do jídla, konzumovat samostatně, přidat do čaje nebo čajové směsi, nebo použít s olejem.

Pokud se použijí na detoxikaci těla, mají bylinky a koření různé vlastnosti, jako například výživné, omlazující, působí jako tišící látky, antioxidanty, protiplísňové látky, projímavé a diuretické, antiseptické, používají se i na vykašlávání, vyvolávají pocení a také účinkují jako cholagogum (tedy jako látka zvyšující vylučování žluči). Níže najdete seznam bylinek a jejich působení na tělesný systém.

Vojtěška

Jako přírodní laxativum a diuretikum pročišťuje vojtěška střeva. Vojtěška je vynikajícím zdrojem vlákniny a obsahuje mnoho stopových prvků. Obsahuje i rostlinnou složku chlorofyl, který má přírodní deodorační účinek a v těle odbourává oxid uhličitý.

Ploštičník hroznatý

Ploštičník hroznatý účinkuje v mnoha systémech v rámci těla. Obnovuje tělesné zdraví uvolňováním a vytěsňováním hlenu z plic, také stimulováním sekrece z lymfatických uzlin, jater a ledvin. Chrání sliznice tím, že neutralizuje jedy v rámci krevního řečiště.

Ořech černý

Ořešák černý je antimykotikum, které vypudí parazity z těla. Funguje také v útrobách, kde odstraňuje mastný materiál, ve kterém se ukládají toxiny a nečistoty.

Kořen lopuchu

Kořen lopuchu působí v rámci těla několika způsoby a zajišťuje také silnou detoxikaci. Je to vynikající pročišťovač krve, stimuluje vylučování žluči v játrech, a také usnadňuje proces trávení. Kořen lopuchu snižuje hromadění těžkých kovů, zejména v případech léčby rakoviny, jako je například chemoterapie a ozařování. Navíc, kořen lopuchu má protinádorový a protimutagenní účinek.

Paprika

Paprika je antioxidant a působí antisepticky. Zvyšuje metabolismus, který stimuluje cirkulaci. Je bohatá na vitamin C a přispívá k hubnutí.

Řešetlák

Řešetlák je jedním z nejběžnějších a nejsilnějších bylinných laxativ. Je to rychle působící laxativum, které uvolňuje zácpu. Obsahuje antrachinony, díky nimž má projímavé účinky. Navíc stimuluje sekreci v játrech, žlučníku, žaludku a slinivce břišní. Tato bylinka by se měla užívat pouze krátkodobě.

Pampeliška

Pampeliška je jednou z nejlepších bylinek pro játra. Je to diuretikum, které vyplavuje z těla nečistoty a snižuje zadržování tekutin. To pak snižuje otoky a zlepšuje hubnutí. Kromě očištění těla od toxinů dokáže pampeliška také stimulovat metabolismus alkoholu v játrech při opilosti. Je to antioxidant, který je bohatý na vitamin A. Pampeliška by se měla užívat pro potřeby oprav poškození jater a na udržení jater a žlučníku čistých a zdravých.

Echinacea

Echinacea obnovuje zdravé fungování těla tím, že podporuje a upevňuje imunitní systém. Stimuluje imunitní reakci podpořením tvorby lymfocytů, makrofágů a interferonů, aby došlo k redukci patogenů v těle. Tím se zvyšuje schopnost těla eliminovat bakterie, infekce, toxiny a chemikálie.

Fenyklová semena

Fenyklová semena se používají převážně na vyvolání stolice. Zmírňují plynatost, křeče při nadýmání a křeče v zažívacím traktu. Hlavní složka fenyklových semen tlumí křeče hladkého svalstva ve střevech.

Pískavice

Pískavice (řecké seno) má eliminující vliv na obnovení tělesného zdraví. Vylučuje toxiny z lymfatického systému prostřednictvím hlenů. Také dokáže změkčit a rozpustit zatvrzelé masy nahromaděných toxinů.

Kořen hořce

Kořen hořce je dezinfekční prostředek, který stimuluje vylučování žluči z jater a trávicího traktu. Zmenšuje zánět a infekci, aby se obnovily normální funkce. Zlepšuje vstřebávání živin jako jsou proteiny, tuky, železo a vitamin B12.

Guarová guma

Guarová guma má na střeva projímavý účinek. Je to rozpustná konzumní vláknina, která absorbuje nežádoucí chemické látky a toxiny ve střevech. Také má schopnost snížit cholesterol a udržet apetit na uzdě.

Přeslička

Přeslička je antimykotikum a má močopudný účinek. Pomáhá vyplavovat toxiny z močových cest. Přeslička je bohatá na stopové prvky, které pomáhají při hojení kostí, masa a chrupavek.

Irský mech

Jedná se o typ mořské řasy, která je výživná a působí uklidňujícím dojmem. Zklidňuje sliznici trávicího traktu.

Kořen lékořice

Kořen lékořice má mírně projímavý účinek. Zklidňuje podrážděnou sliznici a vyživuje nadledvinky. Bojuje proti virům tím, že pomáhá tělu vytvářet protilátky. Má také nutriční, omlazující a antioxidační vlastnosti.

Ibišek

Kořen ibišku je uklidňující a detoxikační bylinka s mírnými laxativními vlastnostmi. Chrání sliznice, zklidňuje podrážděné trávicí ústrojí a obnovuje vlhkost suchých tkání. Je to alternativní tišící látka, diuretikum, a má také výživné a omlazující schopnosti.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je silný ochránce jater. Stimuluje syntézu proteinů, která posiluje játra, takže funguje mnohem efektivněji. Pročišťuje játra od poškozujících kontaminantů jako jsou léky, alkohol a chemikálie. Ostropestřec mariánský je přírodní antioxidant, který podporuje tvorbu glutathionu a tlumí tvorbu leukotrienů a volných radikálů.

List divizny

List divizny je tišící látka a diuretikum. Zklidňuje podrážděné tkáně, hojí rány a chrání dýchací ústrojí.

List mučenky

Listy mučenky mají tlumící účinek na nervy, trávicí trakt a střeva. Zmírňují symptomy zácpy a syndromu dráždivého tračníku. Při tlumení stresu zpomalují odbourávání neurotransmiterů.

Semena jitrocele indického

Semena jitrocele mají projímavý účinek, který podporuje zdravý pohyb střev. Působí při pročišťování tenkého a tlustého střeva. Poté, co se semeno dostane do trávicího traktu, absorbuje do sebe vodu a nabobtná, následně ze střev seškrábe a očistí všechny jedy a chemikálie. Lze jej používat při zácpě, syndromu dráždivého tračníku a jako vlákninový doplněk stravy.

Dýňová semínka

Dýňová semínka jsou velmi nápomocné při vyhánění parazitů z těla. Jsou velmi výživné a také obsahují kyselinu linolenovou.

Brest červený

Brest červený je protizánětlivý, uklidňující prostředek a projímadlo. Brest červený hojí a zklidňuje všechny části těla, zejména sliznici trávicího traktu. Je velmi dobře stravitelný a neutralizuje žaludeční kyselost.

List fialky

Listy fialky jsou antimykotické, tišící, působí jako diuretikum a projímadlo. Při běžném použití jsou bezpečné a zklidňují. Dokáží obnovovat živiny v těle, protože jsou bohaté na beta-karoten a vitamin C.

Kůra vilínu virginského

Kůra vilínu virginského působí antisepticky, protizánětlivě a antioxidačně. Obsahuje velké množství flavonoidů, které pomáhají při hojení poškozených cév, při zánětech a modřinách.

Kořen juky

Kořen juky navrací tělu zdraví, a to detoxikací střev. Pomáhá odbourávat organický odpad.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy