Domů / / / Co je detoxikační dieta?

Co je detoxikační dieta?

Poslední úprava 09.01.2018
Sdílet článek

Detoxikace, zkráceně detox, je pro tělo přirozený, probíhající proces neutralizace nebo odstranění toxinů z těla. Toxiny jsou cokoliv, co může potenciálně poškodit tělesné tkáně, včetně odpadních produktů, které jsou následkem normální buněčné aktivity, jakými jsou například amoniak, kyselina mléčná a homocystein, a člověkem vyrobené toxiny, kterým jsme vystaveni v životním prostředí, potravinách a vodě. Játra, střeva, ledviny, plíce, kůže, krev a lymfatické systémy pracují společně, aby zajistily, že toxiny jsou přeměněny na chemicky na méně škodlivé sloučeniny a vyloučeny z těla.

Co je detoxikační dieta?

I když je detox primárně chápán jako léčba závislosti na alkoholu nebo drogách, tento termín je také používán v souvislosti s dietami, bylinami a jinými metodami odstraňování toxinů přijatých z prostředí a ze stravy ven z těla. Existuje mnoho různých typů detoxikačních diet. Obecně platí, že detoxikační dieta je krátkodobá dieta, která:

  • Minimalizuje množství přijímaných chemikálií (například pomocí konzumace biopotravin).
  • Klade důraz na potraviny, které poskytují vitamíny, živiny, a antioxidanty, které tělo potřebuje na detoxifikaci.
  • Zahrnuje potraviny, jako jsou potraviny bohaté na vlákninu a vodu, které "vytáhnou" a odstraní toxiny zvýšením frekvence pohybu střev a močení.

Proč lidé drží detoxikační diety?

Stále větší množství výzkumu naznačuje, že mnoho chemických látek, které každý den přijmeme prostřednictvím potravin, vody a vzduchu se múže uložit do tukových buněk v našem těle. Mezi tyto toxiny patří pesticidy, antibiotika a hormony v potravinách, chemické látky z obalů potravin, čistící prostředky, prací prostředky, přídatné látky v potravinách, těžké kovy, nečistoty, drogy a cigaretový kouř. Strava, ve které chybí některé živiny může také narušit naši přirozenou schopnost detoxikovat chemikálie, což dále vede k jejich hromadění v těle.

Zatížení, nazvané "tělesná zátěž", údajně vede k nemocem a bylo spojeno s hormonální nerovnováhou, narušeným fungováním imunitního systému, nutričním deficitem a neefektivním metabolismem. Mezi příznaky mohou patřit žaludeční nevolnost, špatná koncentrace a apatie, bolesti hlavy, zápach z úst, únava, špatná pleť, a bolesti svalů.

Výhody

Lidé po absolvování detoxikační diety často uvádějí zvýšení energie, jasnější pleť, pravidelnou stolici, lepší trávení, zvýšenou koncentraci a zlepšení mentálních funkcí. Kdo by se neměl pokoušet o detoxikační dietu? Každý, kdo uvažuje o detoxikační dietě by se měl nejprve poradit se svým lékařem. Těhotné a kojící ženy nebo děti by neměly držet detoxikační diety. Lidé s určitými zdravotními problémy, jako je onemocnění ledvin nebo jater by měly tyto diety držet pouze pod dohledem svého lékaře.

Tyto diety nejsou určeny k detoxikaci od alkoholu nebo drog. Únava, zažívací potíže, kašel, bolesti svalů a špatný spánek mohou být příznakem vážné nemoci. To je důvod, proč je důležité, aby lékař důkladně posoudil, že příznaky nejsou způsobeny chorobou, která si vyžaduje okamžitou léčbu. Samoléčba a vyhýbání se nebo zpoždění standardní péče může mít vážné následky.

Upozornění

Jedním z nejčastějších vedlejších účinků je bolest hlavy během prvních dní po zahájení detoxikační diety, často kvůli vyloučení kofeinu ze stravy. Z tohoto důvodu lékaři často navrhují postupné snižování množství kofeinu před zahájením detoxifikační diety. Navíc, někteří lidé se rozhodnou vzít si před zahájením diety volno nebo začít o víkendu. Mezi další nežádoucí účinky patří průjem, což může vést k dehydrataci a ztráty elektrolytů. Pokud konzumujete nadbytek vlákniny, aniž by jste také zvýšili příjem tekutin, může dojít k zácpě. Další nežádoucí účinky mohou zahrnovat únavu, podrážděnost, akné, úbytek na váze, a hlad. Jakékoliv zhoršení příznaků nebo nové příznaky, které se u vás vyskytují v průběhu detoxikační diety by měly být podnětem na návštěvu kvalifikovaného zdravotnického pracovníka. Pokud držíte detoxikační dietu po delší dobu, může to vést k nedostatkům živin, zejména bílkovin (některé detoxikační diety nezahrnují konzumaci živočišních produktů) a vápníku.

Výběr detoxikační diety

Plán detoxikační diety může zahrnovat dietní doporučení, hydroterapii tlustého střeva, užívání bylin a doplňkú výživy a cvičení. Lékaři praktikující alternativní medicínu obvykle doporučují, aby si lidé, kteří se snaží o detoxikační dietu poprvé vybrali jemný detoxikační dietní plán.

Co říkají kritici

Detoxikační diety nejsou potřeba. Tělo se dokáže detoxikovat samo, bez pomoci detoxikačních diet. Náš systém se vyvinul tak, aby dostatečně eliminoval nové chemikálie v prostředí bez další pomoci.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Detoxikace organizmu tabletky

    Detoxikační kúra s obsahem probiotik a prebiotik s vyváženým obsahem vlákniny a laxativ, které společně tvoří velmi účinný lék na detoxifikaci těla, a pročištění tlustého střeva.

Čtěte víc

Blízke témy