Domů / / / Pravda o detoxikačních čajích

Pravda o detoxikačních čajích

Poslední úprava 15.12.2022
Sdílet článek

Na tekuté stravě nemůže být lidské tělo příliš dlouho a většina nápojů má jen omezené detoxikační účinky. Teatox, nebo detox čajem, je jemnější přístup k detoxikaci a to proto, že zahrnuje přidání několika šálků bylinného čaje ke zdravé stravě, kterou konzumujete, namísto úplného nahrazení jídla nápoji.

Síla čaje

Zdravotní přínosy čaje pokrývají téměř všechny oblasti, čaj může pomoci snížit riziko vzniku cévní mozkové příhody a srdečních chorob, snížit krevní tlak, zlepšit náladu a duševní výkonnost a dokonce i udržet si vysokou hladinu energie a nízkou váhu.

Když však přijde na detoxikaci, samotný čaj nestačí. Žádné jídlo, bylina, nebo lék nemá schopnost léčit onemocnění ani "detoxikovat" tělo, na tom se shodují i odborníci.

Ve skutečnosti neexistují žádné důkazy, které by podpořily tvrzení výrobce čajových směsí, že jejich detoxikační čaje skutečně očistí lidské buňky. Vysoce kvalitní čaje však mohou pomoci podpořit přirozený denní proces detoxikace těla, stejně jako jiné potraviny a nápoje mohou tomuto systému ublížit, tvrdí vědci.

Klasické zelené a černé čaje jsou bohaté na antioxidanty - které jsou tajemstvím posílení přirozeného procesu čištění našeho těla. Antioxidanty snižují oxidační stres a množství volných radikálů v těle. Příliš volných radikálů může způsobit chronický zánět a dokonce mutaci DNA kmenů, což vede k rakovině a dalším chronickým onemocněním.

Detoxikační čaje

Pokud jsou zelený a černý čaj užitečné v čisté formě, poskytují značkové čaje určené speciálně na detoxikaci nějaké výhody?

Specifické detoxikační čaje nabízejí přínosy pro zdraví díky dalším složkám. Byliny jako je citrónová tráva, zázvor, pampeliška a ostropestřec mají vlastnosti, které podporují zdraví jater, jednoho z těch orgánů odpovědných za přirozený proces detoxikace. Bylo také prokázáno, že zázvor zmírňuje oxidační stres v játrech, což nepřímo pomáhá tomuto orgánu efektivněji si plnit svou úlohu čištění krve.

Jedna věc, na kterou si třeba dávat pozor při detoxu čajem, je jedna běžná složka - bylinné projímadlo - sena. Jedna část detoxikace je očista střev, a sena pomáhá tomuto procesu. I když to může být v krátkodobém horizontu užitečné jako noční nápoj, příliš dlouhé užívání seny může způsobit zvracení, průjem, nerovnováhu elektrolytů a dehydrataci. Pokud máte pocit zácpy, pijte pár večerů čaj ze seny. Ale na bežné pití si vyberte čaje bez obsahu seny.

Nejlepší metoda

Odborníci na výživu se shodují na tom, že pití čaju po probuzení a před spaním může pomoci nastartovat tělo nebo jej uklidnit, v závislosti na druhu čaje, který si zvolíte. Pokud jste čajový fanatik, vypijte za den několik šálků: Pokud nejste citlivý na kofein, pravděpodobně zvládnete pět až sedm šálků denně, bez jakýchkoliv negativních vedlejších účinků.

Nejdůležitější část vašeho teatoxu nespočívá v tom, jaký čaj si vyberete - je to o tom, co jíte: Čaj může být léčivý a detoxikující, pouze pokud vaše tělo nezatěžujete stravou, kterou konzumujete, čehož se dopouští většina lidí. Aby bylo možné skutečně detoxikovat tělo, přestaňte jíst zpracované a smažené potraviny, a zvyšte příjem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, libových bílkovin a protizánětlivých tuků jako jsou avokádo a mandle. Jakmile bude vaše strava čistá a jemná k vašemu tělu, můžete začít s detoxikačními čaji, abyste posílili svou přirozenou funkci orgánů. Vyzkoušet můžete i následovné kombinace.

Pampeliška

Pampeliška pomáhá funkci jater tím, že pomáhá odstranit toxiny a obnovit hydrataci a vyvážení hladiny elektrolytů.

Citron a zázvor

Tento revitalizující čaj je skvělý na ráno, protože jeho nízký obsah kofeinu vás probere aniž by zatížil žaludek. Kromě toho lidé, kteří pili horký zázvorový čaj, se cítili po jídle plnější a měli menší chuť k jídlu později.

Citrónový jasmínový zelený čaj bez obsahu kofeinu

Spolu s heřmánkem a mátou na uklidnění těla, se doporučuje šálek před spaním. Navíc, jeho vysoký obsah vitaminu C znamená, že je plný antioxidantů.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy