Domů / / Detoxikace jater a lékořice

Detoxikace jater a lékořice

Poslední úprava 14.12.2022
Sdílet článek

Játra hrají hlavní roli při trávení potravy, detoxikaci a syntéze proteinů. Nicméně onemocnění jater jako hepatitida, cirhóza, ztučnění jater a rakovina jater ovlivňují fungování orgánu a způsobují vážné komplikace. Vedle zdravého jídelníčku, cvičení a léků dokáží určité výživové doplňky, jako například lékořice, pomoci při prevenci onemocnění jater.

Lékořice

Zvrásněné, vláknité, dřevité kořeny lékořice – rostliny Glycyrrhiza glabra – se již tradičně používaly k léčbě různých neduhů, včetně vředů, dyspepsie, infekce horních cest dýchacích a ekzémů. Výživové doplňky jsou dostupné ve formě čajů, tobolek, tablet a tekutých výtažků a obsahují glycyrrhizin, který má několik málo vedlejších účinků. Vhodná dávka a forma lékořice se může lišit od jednotlivce k jednotlivci. Nejvhodnější režim záleží na věku, rodinné anamnéze, alergiích a celkovém zdravotním stavu.

Onemocnění jater

Podle jedné studie dokáže u laboratorních zvířat extrakt z lékořice zabránit poškození jater, které způsobují těžké kovy jako kadmium. Podobné výsledky lze vidět i v klinických případech. Podle názorů z oblasti alternativní medicíny může dokonce lékořice v injekční formě pomoci při léčbě hepatitidy C. Podobné výsledky se nemusí dostavit při orální suplementaci. Je zapotřebí další výzkum, aby se přesvědčivě zjistili výhody lékořice. Podle jiné studie liquiritigenin, flavonoid nacházející se v lékořici, vyvolává tvorbu žluči v játrech a chrání orgány před poškozením způsobeným lipopolysacharidy. Někteří odborníci doporučují lékořici na kontrolu hepatitidy a na zlepšení funkce jater u pacientů s cirhózou.

Vedlejší účinky lékořice

Glycyrrhizin, který se nachází v lékořici, může vyvolat stav známý jako pseudo aldosteronismus. Pro tento stav jsou charakteristické bolesti hlavy, únava, vysoký krevní tlak a srdeční infarkt. Může také způsobit zadržování vody a otoky končetin. Výživové doplňky s lékořicí mohou také interferovat s určitými léky na krevní tlak, cukrovku a kortikosteroidními léky.

Než proto začnete k léčbě onemocnění jater užívat výživové doplňky s lékořicí, konzultujte svůj záměr s lékařem.

Detoxikace jater a lékořice Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy