Domů / / / Jak začít s detoxikační dietou...

Jak začít s detoxikační dietou - 5 věcí, které je dobré vědet

Poslední úprava 14.12.2022
Sdílet článek

Zde je 5 věcí, které byste měli vědět před tím, než začnete s detoxikační dietou. Detoxikační diety jsou skvělé - v případě, že je děláte dobře. Detoxikační dietu může podstoupit každý. Vše, co potřebujete, je správná strava, dostatek vody a hodně sebekázně.

Ne všechny zdravé potraviny jsou detoxikační

Je rozdíl mezi čistými potravinami a detoxikačními potravinami. Všechny detoxikační potraviny jsou zdravé, ale ne všechny zdravé potraviny jsou detoxikační. Chcete-li detoxikovat, je důležité vědět, zda je potravina anabolická nebo katabolická. Rozdíl je opravdu velmi jednoduchý.

Anabolické potraviny jsou považovány za "stavitele těla" ve světě potravin. Jsou typicky bohaté na bílkoviny a tuk. Ryby, kuřecí prsa a vejce jsou příklady anabolických potravin. Za normálních okolností je naprosto v pořádku konzumovat tyto potraviny, ale když detoxikujete, měli byste jejich příjem výrazně snížit. Cílem detoxu je rozklad, ne budování.

Katabolické potraviny pomáhají rozložit toxiny v našem těle. Ovoce, zelenina a ostatní komplexní sacharidy jsou příklady katabolických potravin.

Pokud jíte zdravou, čistou stravu s přiměřeným množství bílkovin a tuků, neděláte nic špatného. Jen tak dál! Když jste připraveni na detox, příjem těchto potravin budete muset dočasně snížit.

Očekávejte, že se chvíli budete cítit trochu nanic

Často se stává, že když lidé začnou se skutečnou detoxikační dietou, cítí se pod psa. Některým lidem je dokonce velmi špatně. Bolesti hlavy, nevolnost a chuť na určitá jídla mohou člověka po několika dnech detoxikace odradit. Pamatujte si však, že cílem detoxikační diety je zbavit tělo toxinů. Tyto toxiny musí obíhat přes tělo před tím, než se dostanou ven. Dostatek odpočinku a pití hodně bylinných čajů a filtrovaná voda vám může pomoci dostat se přes tuto fázi. Po chvíli se začnete cítit stabilně a nakonec opravdu plní energie. Buďte trpělivý - dostanete se tam.

Pokud vám je opravdu špatně, počkejte ...

Mnoho lidí má motivaci začít detox, protože jsou nemocní, ale pokud je váš imunitní systém již ohrožen, odložte detoxikaci, dokud nebudete silný na to, abyste zvládli nevyhnutelné detoxikační příznaky (viz bod 2.) Uvolnění všech nahromaděných toxinů v těle do už nemocného prostředí může věci ještě zhoršit. Posilte své tělo stravou, která je vyvážená v čistých bílkovinách, anabolických potravinách (na bázi tuku), stejně jako na živiny bohaté zelenině a ovoci. Poté, co se cítíte dobře a zdravě, jednoduše začněte s detoxikační dietou.

Shozená kila se vrátí

Jednou z mnoha výhod dobré detoxikační diety je ztráta hmotnosti. To může dělat detoxikační diety velmi lákavé. Pokud budete držet detoxikační dietu, řekněme, dva týdny nebo dokonce měsíc, můžete zhubnout dost hodně. Když s detoxikační dietou skončíte a začnete do svého jídelníčku znovu zavádět (doufejme, že zdravé) potraviny, které jste během diety nejedli, trochu shozené váhy určitě naberete zpět. To je v pořádku! Samozřejmě, detoxikací svého těla jste podali vaším játrům pomocnou ruku při otevírání drah, které zpomalily schopnost vašeho těla metabolizovat tuk, takže část z toho co jste zhubli, jste možná shodili natrvalo.

Pro ty z vás, kteří si projdou detox s nevolí a po jeho skončení se vrhnou na pizzu, sušenky a pivo, protože jste je již nějakou tu chvíli neměli ... no, kila, které jste ztratili, jakož i jakékoli přínosy detoxikace se rychle vrátí do starých kolejí.

Myslete na detoxikaci jako na jarní úklid svého domu. Chvíli trvá, než všechno vyčistíte, ale jakmile to uděláte, nejste spokojen s tím, jak věci vypadají? Nikdy byste nezašpinili čistou podlahu zablácenými botami hned po tom, co odložíte mop. Totéž platí pro vaše tělo. Může chvíli trvat, než vyčistíte tělo, ale budete se cítit skvěle. Zašpinění ho znovu nezdravým jídlem prostě nedává smysl.

Odstraňte překážky

Rada pro každého, kdo chce vážně podstoupit detoxikační dietu, je jíst čistě a zbavit se špatných návyků před tím, než začnete s detoxikací. Konzumace čisté, nezpracované stravy, která je bez rafinovaného cukru a mouky, nadměrného množství kofeinu a alkoholu, udělá jakoukoliv detoxikační dietu mnohem jednodušší.

Upozornění na závěr

  • Detoxikační dieta se nedoporučuje teenagerům. Normální dospívající člověk potřebuje hodně výživných dobrot, kalorií a bílkovin na podporu rychlého růstu a rozvoje. V tomto případě diety, které zahrnují půst a přísné omezení jídla, nejsou dobrý nápad. Pro teenagery, kteří se podílejí na sportovních a pohybových aktivitách, které vyžadují dostatek jídla a takový půst jim neposkytuje dostatečné palivo a podporu na výkon, mohou být detoxikační diety obzvláště riskantní.
  • Detoxikační diety se nedoporučují při změněném zdravotním stavu. Detoxikace se nedoporučuje pro lidi s cukrovkou, srdečními chorobami, nebo jinými chronickými onemocněními. Vyhněte se detoxikační dietě pokud jste těhotná, nebo máte poruchu příjmu potravy.
  • Detoxikační diety mohou být návykové. Je to proto, že při nejezení a používání klystýru vzniká určitý pocit euforie, který je podobný jako zažívají lidé z nikotinu nebo alkoholu. To se může stát nebezpečnou závislostí, která vede ke zdravotním problémům, včetně závažných poruch příjmu potravy, srdečních potíží a dokonce i smrti.
  • Detoxikační přípravky mohou mít vedlejší účinky. Mnoho doplňků používaných při detoxikačních dietách jsou vlastně laxativa a ty jsou navrženy tak, aby si lidé častěji "odskakovaly", což nemusí být vždy příjemné. Projímavé doplňky nejsou dobrý nápad, protože mohou způsobit dehydrataci, minerální nerovnováhu a problémy s trávicím ústrojím.
  • Detoxikační diety nepomáhají zbavit se tuku. Lidé, kteří rychle ztratí kila po dobu několika dní, ale většina z toho bude voda a svalovina, získají po ukončení detoxikačního programu svou původní váhu zpět.
  • Detoxikační diety jsou jen pro krátkodobé účely. Kromě způsobení dalších zdravotních problémů, půst po delší dobu může zpomalit metabolismus člověka, takže je těžší udržet si stálou váhu, nebo později zhubnout.
  • Jezte správně a vaše tělo se postará o všechno. Samozřejmě, že je to skvělý nápad, jíst hodně ovoce a zeleniny, získat spoustu vlákniny a pít vodu. Ale také je třeba se ujistit, zda máte všechny živiny, které potřebujete i z jiných potravin, včetně bílkovin (ze zdrojů, jako jsou libové maso, ryby, vejce a fazole) a vápníku (z potravin, s nízkým obsahem tuku nebo nízkotučných mléčných výrobků ).
  • Lidské tělo je navrženo tak, aby se čistilo samo. Můžete si pomoci užíváním množství zdravých potravin. Pokud máte dotazy týkající se detoxikačních diet nebo obavy ze své hmotnosti, poraďte se se svým lékařem nebo registrovaným dietologem.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy