Domů / / / Syndrom neklidných nohou a nes...

Syndrom neklidných nohou a nespavost souvisí s vysokými hladinami glutamátu

Poslední úprava 07.12.2022
Sdílet článek

Symptomy syndromu neklidných nohou, konkrétně ohromné nutkání pohybovat nohama, častokrát způsobuje nespavost. Podle nejnovějších studií je tato porucha spánku způsobená vysokými hladinami neurotransmiteru glutamát.

Podle nejnovějších výzkumů souvisí nespavost vyvolaná SNN (syndrom neklidných nohou) s vysokými hladinami glutamátu, což je chemická látka v mozku. Dlouho se předpokládalo, že hlavním viníkem v souvislosti se symptomy je neurotransmiter dopamin, nová teorie to ale vyvrací.

Vědci tak pravděpodobně vyřešili záhadu, proč se pacientům nezlepšil spánek, přestože je zbavili nutkání hýbat nohama. Podle odborníků se na problém dosud dívali ze špatného úhlu. Je také možné, že svou roli při syndromu neklidných nohou hrají stejně tak dopamin jako glutamát.

Typické symptomy, kterými se vyznačuje syndrom neklidných nohou, postihující jednoho z deseti lidí, se častokrát zhoršují, když se dotyčný uloží ke spánku. V poloze vleže způsobuje potřeba hýbat nohama nespavost, člověk nedokáže usnout nebo se v noci často budí. Nepohodu v nohách lze dočasně zmírnit pohybem, pocity se však mohou pohybovat od mírně nepříjemných až po bolestivé.

Dosavadní příčiny vzniku syndromu neklidných nohou byly připisovány narušením v mozkových drahách, které využíval neurotransmiter dopamin. Ten je zapleten do jiných poruch souvisejících s mimovolných pohybem, jako například Parkinsonova choroba. Z tohto důvodu se také k léčbě syndromu neklidných nohou běžně používají léky na regulaci dopaminu. Takové léky ale nezmenšují nespavost, dokonce mohou s postupem času symptomy SNN (syndrom neklidných nohou) zhoršit.

Proto se odborníci začali zabývat úlohou glutamátu, neurotransmiteru, který podporuje vzruchy při SNN. Vycházeli z předpokladu, že vysoké hladiny této chemické látky mohou způsobovat zvýšenou vzrušivost po celou noc. (Lidé trpící na syndrom neklidných nohou spí obvykle méně než 5,5 hodiny a mnozí jsou ospalí i během dne.)

Pomocí magnetické rezonance skenovali vědci mozky 28 pacientů se syndromem neklidných nohou a 20 lidí bez SNN. Lidé se syndromem neklidných nohou pociťovali symptomy, kvůli nimž nemohli spát, minimálně šest nocí v týdnu. Za šest měsíců šlo v průměru o 20 a více opakovaných pohybů nohou během pěti nocí spánku.

Skeny mozků se zaměřovali na aktivitu glutamátu v talamu, což je oblast mozku zodpovědná za regulaci vědomí, spánku a bdělosti.

Někteří z účastníků také strávili dvě noci za sebou ve spánkové laboratoři, kde byly provedeny kompletní polysomnografické měření. Vědci tak mohli analyzovat jejich kvalitu a trvání spánku.

Výsledky odhalily, že pacienti se syndromem neklidných nohou měli abnormálně vysoké hladiny glutamátu. A čím vyšší byly hodnoty, tím narušenejší byl spánek sledovaných osob. U kontrolních osob bez poruch spánku byly naměřeny hladiny glutamátu stabilní.

Výsledky testů ještě musí být potvrzeny v rámci širšího vzorku sledovaných osob. Jde však o významné zjištění, týkající se biologie vzruchů a spánku.

Jaké jsou příznaky syndromu neklidných nohou?

Pro lidi, kteří na syndrom neklidných nohou netrpí, může být těžké příznaky pochopit. Pro ty, kteří ho mají, už budou vědět, o čem píšeme. Někdy je sice těžké příznaky popsat, lidé je však nejčastěji popisují následovně:

  • nutkání hýbat nebo kopat nohama nebo chodidly,
  • mravenčení a zvláštní nepříjemný pocit v nohách, který vychází zevnitř, ne na pokožce,
  • nepříjemné pocity se objevují pouze při odpočinku,
  • pohybem se dočasně člověku uleví,
  • stav se zhoršuje v noci,
  • většinou se nepříjemný pocit objevuje v obou nohách stejně.

Tyto symptomy často narušují kvalitní noční spánek, někteří pacienti si stěžují na denní únavu.

Co způsobuje syndrom neklidných nohou?

Zdá se, že SNN je dědičný. Pokud jím trpíte, poptejte se rodičů a sourozenců, zda mají stejné příznaky. Možná vás jejich odpověď překvapí a ani netuší, že se jedná o zdravotní problém.

Není zcela jasné proč a jak, ale určité nemoci a zdravotní stavy jsou vlastně predispozicí syndromu neklidných nohou. Jde například o:

  • cukrovku,
  • těhotenství,
  • neurologická onemocnění, například roztroušená skleróza nebo Parkinsonova choroba,
  • anémie (chudokrevnost) z nedostatku železa,
  • onemocnění ledvin.

Proto je důležité, abyste navštívili lékaře, který provede krevní testy, aby se ujistil, že nejde o některé z těchto onemocnění. Ve většině případů ale příčina syndromu neklidných nohou zůstává neobjasněná.

Jak se syndrom neklidných nohou léčí?

Léčba skrytého zdravotního problému. Jako první je důležité vyléčit skryté onemocnění, které způsobuje SNN. Někdy stačí začít užívat železo, pokud je problém v jeho nízkých hodnotách.

Strečink. Vyberte si cviky, při kterých se protáhnete, cvičte pět minut před spaním. Tah byste měli cítit na lýtkách, tehdy cvičíte správně.

Vyhýbejte se spouštěčům. Alkohol, kofein a nikotin jsou běžnými spouštěči syndromu neklidných nohou, pokud máte predispozice. Také některá antidepresiva, protizáchvatové léky a antihistaminika mohou příznaky SNN zhoršit. Určitě však nevysazujte léčbu, aniž jste se poradili s lékařem.

Léky na předpis. Pokud SNN stále nemizí a příznaky jsou natolik vážné, že vám snižují schopnost denního fungování a celkovou kvalitu života, je čas zamyslet se spolu s ošetřujícím lékařem nad medikamentózní léčbou. Syndrom neklidných nohou se léčí více typy léků, nejsou však bez nežádoucích účinků.

Nezapomínejte, syndrom neklidných nohou není třeba léčit, pokud negativně neovlivňuje váš spánek a nezhoršuje kvalitu života.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy