Domů / / / Nespavost v těhotenství

Nespavost v těhotenství

Poslední úprava 08.12.2022
Sdílet článek

Je to nefér, když ho nejvíce potřebujete, nepřichází. Stále si opakujete, že je to na velmi, velmi dlouhou dobu vaše poslední příležitost. Tedy až dokud vaše miminko neprospí celou noc. Ale nic. A ne, nemluvíme o sexu. Máme na mysli nespavost, jinak řečeno, neschopnost usnout a v spánku setrvat. Tento stav se výrazně objevuje hlavně během třetího trimestru těhotenství a trpí jím více než 75% budoucích maminek.

Co způsobuje nespavost v těhotenství?

Jde o složitou kombinaci hormonálních změn, častých návštěv toalety, pálení žáhy, křečí v nohách, faktu, že se nemůžete v posteli pohodlně uložit a také strachu před nastávajícím porodem. To vše může kolem 33. týdne těhotenství vyvolat problémy se spánkem.

Co musíte o nespavosti v těhotenství vědět?

Pravděpodobně spíte víc, než si myslíte, ale mezi strachem a úzkostí, která se vás chytá při pomyšlení na příchod malého tvora na svět, faktem, že se stále budíte kvůli nutkání na malou potřebu a tím, že se neustále točíte a přehazujete, protože spát s vodním melounem opravdu není jednoduché ... není divu, že máte pocit, jako byste během těhotenství vůbec nespali. Pokud to má nějakou světlou stránku, tak ujištění, že budete mít kvalitní přípravu na to, co vás čeká.

Co můžete při nespavosti v těhotenství udělat?

  • Netrápit se. Nespavost nemůže ublížit ani vám, ani vašemu děťátku. Navíc, někdy stačí, abyste se přestali strachovat a problémy se spánkem zmizí samy.
  • Udělat si pořádek v emocích. Pokud se neustále trápíte, a kvůli těmto starostem nemůžete v noci spát, promluvte si s přítelkyní nebo partnerem. Zkuste své trápení rozebrat za bílého dne. Nebo si je alespoň sepište na papír.
  • Dopřát si při večeři čas. Jídlo nehltejte, aby vás nezačala pálit a štípat žáha. A snažte se nejíst těsně před spaním. Kvůli plnému žaludku pak nebudete moci usnout.
  • Vyhnout se kofeinu a čokoládě. Hlavně pozdě odpoledne nebo večer, protože kvůli nim nebudete moci spát. Něco malé pod zub vám do snídaně postačí. Vybírejte ale moudře, celozrnné pečivo a sklenici mléka (na podporu spánku je lepší teplé), nebo tvrdý sýr a několik sušených meruněk.
  • Pít dříve. Pitný režim je obzvláště v těhotenství důležitý. Snažte se ale maximum tekutin vypít nejpozději odpoledne, abyste se pak vyhnuli nočním návštěvám toalety.
  • Cvičit a hýbat se. Denně si zacvičte pár těhotenských cviků, necvičte však krátce před spaním, mohlo by vám to bránit při usínání.
  • Vytvořitsi večerní rituál. Pokuste se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. Večer si vždy přečtěte knížku, poslechněte uklidňující hudbu nebo se podívejte na televizi, dokud nebudete ospalá.
  • Ukolébatsek spánku. Snažte se uvolnit pomocí lázně, teplého mléka nebo požádejte partnera o relaxační těhotenskou masáž.
  • Udělat si pohodlí. Pokud se necítíte pohodlně, spát nebudete. Máte v ložnici příliš chladno? Je tam jako v sauně? Zkontrolujte si teplotu a ujistěte se, že používáte matraci a polštář, které vám dodají dostatečnou podporu, abyste se ráno nebudili rozlámaná. Aby se vám dobře leželo, můžete si pod břicho či nohy podložit speciální anatomický polštář nebo polštář na kojení. Otevřete okno, aby jste měli v pokoji čerstvý vzduch.
  • Postel používat pouze na sex a spánek. Pokud děláte denní aktivity v posteli, budete si tuto část vašeho domova nedobrovolně spojovat s pocitem bdělosti. A budete kvůli tomu ve stresu.
  • Neužívat léky na spaní. Nespoléhejte se na volně prodejné léky, ani léky na předpis, ani na bylinné přípravky či alkohol. Během těhotenství jsou všechny tyto pomůcky nebezpečné.
  • Vstát, pokud nemůžete spát. Pokud nejste ani po dvaceti či třiceti minutách v posteli dostatečně ospalá, udělejte nějakou užitečnou drobnost. Myslíme tím 15 minut zapisování a třídění účtů, nikoli čištění toalety. Pak se vraťte do postele a zkuste to znovu. Musíte být dostatečně unavená, abyste si mohla řádně odpočinout.
  • Nepočítat hodiny. Přestože většině lidí úplně stačí osm hodin spánku, někteří ho potřebují více, někteří méně. Takže místo soustředění se na "odspání" určitého množství hodin, zamyslete se, kolik spánku během těhotenství skutečně potřebujete. Pokud nejste chronický unavená, pak máte spánku a odpočinku dostatek.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc