Domů / / Hubnutí dětí - jak mají správn...

Hubnutí dětí - jak mají správně hubnout děti?

Poslední úprava 31.01.2023
Sdílet článek

V současné době je velmi velké množství dětí obézních. Najít lze různé rady a návody jak s nadváhou bojovat. Nejdůležitější však je pomoc a podpora ze strany rodičů. Proto je jasné, že hubnutí dětí bez zásahu a podpory rodičů se podařit nemusí. (Boutelle, 2017)

Podle odborníků souvisí nárůst dětské obezity s různými příčinami. Radíme sem environmentální faktory, životní styl i vliv prostředí. A přestože je obezita považována za výsledek příjmu přílišného množství kalorií a tuku, je příčinou i množství cukru v sycených nápojích či džusech. A samozřejmě, pokles fyzické aktivity také přispívá k nadměrnému přibírání na váze - u dětí i u dospělých.

Jak se měří obezita u dětí? Index tělesné hmotnosti, tedy BMI, se používá k určení zda dítě má nebo nemá nadváhu. Děti s BMI více než 85 a přitom pod 95 jsou považovány za děti s nadváhou. BMI nad 95 se již považuje za obezitu.

Normální či zdravá hodnota BMI je od 5 do 85. Pro mladé lidi se BMI počítá podle věku a pohlaví, protože složení těla dítěte se během věku a tedy růstu výrazně mění.

Přestože byly vždy děti, které vážily více než jejich kamarádi, až poslední čtyři dekády se množství obézních u mladých lidí vyšplhalo na alarmující hodnoty.

Důsledky nadváhy a obezity u dětí se samozřejmě nevztahují pouze na vysokou hmotnost. Oba stavy, nadváha i obezita, s sebou nesou vážné zdravotní problémy. Tyto děti mají větší sklony trpět nadváhou a obezitou i v dospělosti. A to je samozřejmě rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění a jiná onemocnění. Dokonce i cukrovka typu 2, která se u dětí vůbec nevyskytovala, je v současnosti u dětí dost často diagnostikována. (Dabelea, 2014)

Děti s obezitou jsou náchylnější na vysoký krevní tlak i cholesterol, problémy s dýcháním jako astma, problémy s klouby, ztukovatělá játra i pálení žáhy.

A pak jsou tu samozřejmě vlivy, které přesahují fyzické zdraví. Jde o deprese a nízké sebevědomí - ty u dětí a mladých obézních převažují. (Morrison, 2015)

Hubnutí dětí a klíčová pomoc rodičů

Je jasné, že dětem s nadváhou či obézním dětem třeba při hubnutí pomoci. Jaký způsob je však účinný? Všem je jasné, že si malé dítě nebude vařit, to je na rodičích. Stejně je na jejich odpovědnosti, aby vybírali ty správné zdravá jídla a četli si štítky na kupovaných potravinách.

Proto je samozřejmé, že zásady zdravého stravování a metody správného hubnutí musí své děti naučit rodiče. Pokud se začnou podle těchto zásad stravovat děti i rodiče, mohou zhubnout jedni i druzí.

10 tipů na zdravé hubnutí dětí

Hlavní pákou proti obezitě či nadváze dětí jsou samotní rodiče. Jak si však můžete být jisti, že dáváte dětem živiny, které potřebují a samotné hubnutí či zdravé stravování jim celoživotně nezprotivíte? Podívejme se na 10 způsobů, jak pomoci celé rodině, protože hubnutí dětí je záležitostí celé rodiny.

Zvolte si jídelníček a životní styl, které fungují

Správná strava je pro zdravé hubnutí základem. Určité diety pomáhají při snižování hmotnosti a zároveň učí člověka vytvořit si zdravé stravovací návyky. Netřeba také zapomínat, že slovo dieta znamená typ stravování a ne nějaký bláznivý třídenní plán, kdy máte jíst pouze samé semínka a zrna. Stravování totiž není o tom, abychom něco shodili nebo přibrali. Jde čistě o zasycení a naplnění těla, dodání výživných látek, které tělu pomáhají fungovat co nejlépe. Nejde o krátkodobé držení módních diet.

Například středomořská dieta, nebo středomořský způsob stravování, zahrnuje ovoce, zeleninu, zdravé tuky jako olivový olej. Také ryby a celá zrna. I takto můžete začít budovat zdravé stravovací návyky. Děti v podstatě většinu zmíněných potravin a jídel znají. Zde jsou ale středobodem jídelníčku. Středomořské stravování chrání těla proti onemocněním srdce či před obezitou a s ní související problémy. Sem patří cukrovka typu 2 i metabolické komplikace.

Pokud má vaše dítě problémy s lepkem, je vhodné dodržovat bezlepkovou dietu. Pokud snížíte nebo vyloučíte lepek, prospějete tělu i tím, že dost nezdravých potravin vlastně z jídelníčku vyloučíte. Jsou to například rafinované uhlohydráty jako bílý chléb a těstoviny, bílá i celozrnná mouka, rýže a jiné.

Je však zajímavé, že čím více lidé lepek vyřazují, tím více se objevuje bezlepkových potravin, které však zdravé vůbec nejsou. Pokud se bojíte, že jen nahradíte jedno nezdravé jídlo jiným, je vhodným řešením paleo dieta. Ta se zaměřuje na proteiny, zeleninu, zdravé tuky jako avokádo a kokosový olej. Vyhýbat se třeba obilovinám, mléčným výrobkům, rafinovaným cukrům i luštěninám. Zpočátku se to může zdát příliš omezující.

Rozlučte se s hotovými jídly a potravinami s přidaným cukrem

S největší pravděpodobností bude zlepšení patrné u celé rodiny, když omezíte příjem zpracovaných potravin a zbytečného cukru. Rafinované cukry jsou vlastně prázdné kalorie s nulovou nutriční hodnotou.

Je třeba se také zamyslet nad tím, zda jsou zdravá jídla skutečně zdravé. Například takové koláčky s nízkým obsahem tuku jsou samý cukr a další divné přísady, aby měli nějakou chuť. Ochucené jogurty? Jsou samý cukr, někdy je ho dokonce více než ve skutečných zákuscích. Ovocné džusy? Dokud nejde o 100 procentní džusy, obsahují také různé přidané látky. Hotové dresinky na saláty? Štítek s obsaženými přísadami je u některých skutečně dlouhatánský.

Je nejlepší vařit své rodině a dětem sám, takto víte, co k jídlu dáváte a tedy co jíte.

Vařte si doma

Pro uspěchané rodiny je to skutečně výzva a komplikovaná věc. Mezi prací, školou, domácími pracemi, různými aktivitami a běžným životem se vám možná zdá, že na vaření už nezbývá čas. Je to však jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, abyste pomohli svému dítěti s hubnutím. Doma vařená strava znamená, že děti jedí něco výživné, i ve správných množstvích.

Dobrý nápad je, pokud si navaříte najednou. Například o víkendu připravíte více jídel a ty lze pak během týdne podávat. Hrstková polévka, pečené kuře, různé zahuštěné omáčky a omáčky. Kuře můžete podávat jeden den například se salátem, jindy s pečenými bramborami.

A dát si snídaňové jídlo jako večeři je také dobrý nápad. Ovesné vločky oslazené medem a čerstvým ovocem, případně palačinky či smaženice.

Hýbejte se

Pokud má vaše dítě rádo sport, je sportovní kroužek tou správnou volbou pro rozhýbání se. Ještě lépe, buďte aktivní spolu. Takto si zlepšíte fyzičku a strávíte spolu více času. Můžete spolu chodit na vycházky, běhat, či na plovárnu. I děti pak zjistí, že aktivita neznamená pouze hodiny tělocviku či "nudné cviky".

Děti mají přestat jíst, když jsou plné

Děti něco snědí mnohem raději, pokud přiložili ruku k dílu a pomáhaly při vaření či přípravě jídla. Kuchyně ať je proto otevřená i pro ně. Ať vám pomáhají mýt a krájet zeleninu. Mohou osmahnout cibulku nebo nechat sevřít vodu. Nechte jim možnost zasáhnout a navrhnout do celotýdenní jídelníčku. Pokud vás napadne něco, co byste mohli dělat společně, s chutí do toho.

Nové jídla vyzkoušejte a podávejte několikrát, nejen jednou

Naše chuťové buňky někdy potřebují více pokusů, aby si zvykli na nové jídlo. Pokud tedy začnete používat novou přísadu, například kapustu nebo quinou, nebuďte zklamaní, pokud nebude dítěti chutnat okamžitě. Novou potravinu udělejte součástí, nikoli základem nového jídla. A ať ho dítě ochutná. Pokud mu to nebude chutnat, nenuťte ho jíst to. Přesto tuto novou potravinu nepřestávejte v kuchyni používat. Možná si na ni děti akorát musí zvyknout.

Jídlo nedémonizujte

Je samozřejmé, že nedokážete kontrolovat a ovlivňovat každou jednu věc, kterou vaše dítě sní. Nebude to možné při návštěvách u kamarádů, při narozeninových oslavách, aktivitách po škole. Hlavně, když už budou děti starší. Je důležité, aby jste žádné jídlo ani potravinovou skupinu neoznačovali jako to nejhorší na světě. Nikdo přece nechce, aby děti pociťovali vinu nebo selhání, pokud si dají čas od času nějaký sladký zákusek. Spíše se zaměřte na pocity, které děti mají, když některá jídla snědí. Musí prostě pochopit, že některá jídla jsou určeny pouze na zvláštní příležitosti a jedí se jen zřídka.

Dbejte na velikost porcí

Minimálně do puberty by měly děti dostávat "dětské" porce. Samozřejmě, stravovací potřeby dětí se mění v závislosti na vykonávané činnosti či pohlaví dítěte. Jednoduše, začněte s menší porcí. Pokud bude dítě stále hladové, může dostat přidáno. Je to vždy lepší řešení než rovnou na talíř naložit dvě celé porce.

O zdravém stravování a hubnutí dejte vědět celé rodině

Není nic trapnějšího, než když dáte jíst dítěti něco jiného než mají ostatní. Proto proveďte hubnutí a hlavně zdravé stravování čímsi, čeho se bude držet celá rodina. Lákavé jídla doma vůbec nemějte. Chladničku naplňte čerstvým ovocem a zeleninou. Mohou být nachystané rovnou ke konzumaci, aby po nich stačilo už jen sáhnout. Udělejte ze zdravého jídla u vás doma normální běžnou záležitost a děti vás budou automaticky následovat.

Na co obzvlášť dbát při hubnutí dětí

Než začnete u vašich dětí s hubnutím, měli byste se vždy nejprve poradit s pediatrem. Je třeba vyloučit jakýkoliv zdravotní problém, který by se mohl za přibíráním na váze skrývat. Je dobré znát i případné potravinové alergie. Lékař vám také pomůže určit, kolik by mělo vaše dítě zhubnout. A jakým tempem by hubnutí dítěte mělo pokračovat.

Pokud máte pocit, že potřebujete pomoci mnohem více, může vás lékař doporučit k dietologovi. Spolu můžete pak sestavit ten správný a vhodný dietní a zdravý jídelníček pro vaše dítě i pro celou rodinu.

Do boje proti dětské obezitě se musí pustit v první řadě rodiče. Nechte děti pomáhat v kuchyni, stravujte se všichni zdravě, buďte aktivní. Hlavně takto může začít hubnutí dětí.

Zdroje

  • BOUTELLE, K.N. a kol., 2017. Effect of Attendance of the Child on Body Weight, Energy Intake, and Physical Activity in Childhood Obesity TreatmentA Randomized Clinical Trial [Abstrakt]. JAMA [online]. 171 (7), 622-628 [cit. 9.10.2018]. Abstrakt získaný z: https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/2629358
  • DABELEA, D. a kol., 2014. Prevalence of type 1 and type 2 diabetes among children and adolescents from 2001 to 2009. JAMA [online]. May, 311 (17), 1778-1786 [cit. 9.10.2018]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24794371
  • MORRISON, K.M. a kol., 2015. Association of depression & health related quality of life with body composition in children and youth with obesity [Abstrakt]. Journal of affective disorders [online]. Feb, 172, 18-23 [cit. 9.10.2018]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25451390
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc