Domů / / Způsobuje prach v domácnosti h...

Způsobuje prach v domácnosti hromadění tělesného tuku?

Poslední úprava 31.03.2020
Sdílet článek

Může domácí prach způsobit přibývání na váze, způsobuje nabírání tělesného tuku? Ano, působí to trochu odvěci. Ale pod gaučem přebývá mnohem více než jen zvířecí chlupy a mikroskopické kousky nečistot.

Podle studie z roku 2017, i domácí čisticí přípravky a jejich zbytky nacházející se v prachu mohou působit jako obezogény. To jsou látky podporující obezitu, jakoby pomáhají ukládání tuku v těle. Vystavování se prachu může být dost silné na to, aby narušilo metabolické zdraví, a to zejména u dětí. Vystavování se prachu během kritických bodů vývoje může nastavit člověka k přibírání na váze a obezitu o několik let později.

Může být, že je hmotnost člověka určena několika faktory než jen rovnicí "příjem a výdej kalorií"? Skutečně to tak vypadá.

Prach v domácnosti způsobuje přibývání na váze a hromadění tělesného tuku

Je jasné, že příjem přílišného množství kalorií a sedavý způsob života mohou vést k nadměrné hmotnosti. Ale znečištění skrývající se v prachu v domě? Člověk by tomu těžko uvěřil, ale také to může být faktorem.

Pokud se nad tím vážně zamyslíte, jsme v rámci tohoto experimentu všichni jakýmisi testovacími objekty, protože většina našich předků nebyla takovému typu látek vůbec vystavována. Využívání chemických látek se rozmohlo po druhé světové válce. Od té doby na lidi působilo více než 80 tisíc chemických látek. Pouze přibližně 20 tisíc z nich bylo testováno na dlouhodobý dopad na lidské zdraví. Mnohé z nich jsou považovány a také potvrzeny jako hormonální narušitelé. (Lloyd-Smith, 2008)

Dnešní generace jsou vystavovány bezprecedentnímu množství látek. V sedmdesátých letech bylo vyprodukováno přibližně 50 milionů tun plastů. V současnosti je to už kolem 300 milionů tun! Neustálým zvyšováním produkce a používání chemických látek se stále častěji objevují škodlivé chemické látky narušující hormonální rovnováhu v lidské krvi, v tělesném tuku, v pupečníkové krvi i v moči. Do životního prostředí se uvolňuje stále více chemických látek. Není proto žádným překvapením, že dochází k prudkému nárůstu zdravotních problémů souvisejících s endokrinním systémem, a to u lidí i u zvířat. (Introduction...)

Odborníci studovali jak může prach způsobit hromadění tuku. Zjistili, že i drobné množství endokrinních disruptorů v prachu způsobily v tukových buňkách myší zvýšení akumulace tuku. (Kassotis, 2017)

Tyto chemické látky se přitom nacházejí ve všem od ftalátů ve sprchových závěsech a osvěžovačech vzduchu či svíčkách až po tlumiče hoření v gaučích a v elektronice. Toxické účinky BPA byly odhaleny i v některých plastech, v potravinách v konzervách i paragonech. Tyto chemické látky se víří v prachu v domácnostech, lidé ho vdechují, vstřebávají kůží či přímo tráví.

Výsledky průkopnických testů jsou dost překvapivé: (House...)

 • po shromáždění a otestování vzorků prachu z 11 domácností vystavili vědci daným vzorkům myší tukové buňky. Sedm z 11 vzorků způsobilo, že se potenciální tukové buňky změnily na skutečné zralé tukové buňky. Devět vzorků prachu spustilo dělení buněk, což znamenalo vytvoření většího množství tukových buněk.
 • Pyraklostrobin (fungicid), zpomalovač hoření TBPDP a změkčovadlo DBP měly nejsilnější účinek na tvorbu tuku.
 • Už prach o množství 3 mikrogramy měl měřitelný vliv. Přitom děti ho denně snědí mnohem více.

Podle odborníků přitom chemické látky narušující hormony interferují se syntézou, vylučováním, transportem, aktivitou či eliminací přirozených hormonů. Takové narušení může blokovat nebo imitovat hormonální činnost, což může mít široký záběr různorodých účinků. (Schug, 2011)

Seznam zdravotních problémů spojovaných s expozicí chemickým látkám narušujícím hormony:

 • hypospadie
 • rakovina varlat
 • časná ženská puberta
 • rakoviny u dětí
 • neurobehaviorální problémy
 • děložní fibroidy
 • polycystický ovariální syndrom
 • metabolický syndrom
 • cukrovka typu 2
 • mužská a ženská neplodnost
 • ADHD
 • rakovina prostaty a rakovina vaječníků
 • nízké hladiny testosteronu
 • slabá kvalita spermií

Jak se vyhnout běžným chemickým látkám vdechovaným spolu s prachem?

Vysavač s HEPA filtrem

Ujistěte se, že máte vysavač vybaven HEPA filtrem, čistěte ho venku. Měli byste také investovat do kvalitní čističky vzduchu.

Boty si zouvejte přede dveřmi

Takto do domu nanosíte méně pesticidů.

Nepoužívejte vinylové a syntetické vůně

Ftaláty narušující hormony se ukrývají ve vinylových podlahách a umělých vůních. Používejte místo toho čisté, organické éterické oleje nebo vyhledávejte výrobky bez vůně. A nepoužívejte vonné svíčky, místo nich si zapalte raději svíčku z pravého včelího vosku.

Tělesný tuk a prach z domácnosti - závěrečné shrnutí

 • Vystavování se i malým množstvím látek narušujícím hormonální rovnováhu, které se běžně nacházejí v prachu v domácnosti, mohou nabádat tukové buňky, aby uchovávali více tuku.
 • Mnohé z chemických látek narušujících hormonální rovnováhu jsou známé jako obezogény.
 • Vystavování se hormonálním disruptorům v kritických bodech vývoje může přeprogramovat endokrinní systém těla nenormálním, nezdravým způsobem. Někdy se vystavení těmto látkám v raném dětství může projevit různými onemocněními až o desítky let později.
 • Od druhé světové války lidé uvolnili do prostředí kolem 80 tisíc různých uměle vyrobených chemických látek. Pouze 20 tisíc z nich bylo testováno z hlediska dlouhodobého dopadu na lidské zdraví.
 • Prudký nárůst chemických látek je paralelní s prudkým nárůstem onemocnění souvisejících s endokrinním systémem.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

 • Bio panenský kokosový olej

  Jedinečný zdroj mastných kyselin s množstvím příznivých účinků na organismus. Také podporuje zdravý vzhled pokožky, zlepšuje kvalitu vlasů a udržuje zdraví srdce a mozku.

Čtěte víc

Blízke témy