Spálená hlava a vlasová pokožka a tipy na její ošetření

Poslední úprava 08.03.2023
Sdílet článek

Léto je tady a jestli se na sluneční paprsky těšíte nebo ne, je třeba chránit si hlavu. Pokud ale zapomenete na ochranu hlavy, můžete potřebovat rady, jak léčit spálení od slunce na citlivé pokožce hlavy.

Aloe je docela dobrý trik na spálenou pokožku, může však ve vlasech nadělat nepořádek a zamastit je. Proto se podívejme na jiné způsoby ošetření, kterými si můžete ulevit od svědění a pálení na vlasové pokožce.

Spálení od slunce z hlavy vymyjte

Pokud si budete mýt vlasy, měli byste na několik dní odložit šampón na zvětšení objemu vlasů i šampon na barvené vlasy. Namísto toho ještě během hojení používejte exfoliační šampon nebo masku. Vaše hlava v této chvíli zoufale potřebuje vláhu. A toto je výborný způsob jak jí dodat hydrataci, kterou potřebuje. Současně se zbavíte i šoupající se kůže. A přestože tato olupující se kůže může připomínat lupy, neměli byste je tak ošetřovat. Proto je třeba nepoužívat šampony proti lupům. Obsažené chemické látky totiž mohou dráždit vlasovou pokožku ještě více.

Vlasová pokožka a domácí přípravky na spálení od slunce na hlavě

Některé z nejrychlejších způsobů jak ulevit pálení se mohou nacházet v kuchyni.

Zelený čaj

Do 24 hodin po spálení si uvařte zelený čaj a vlasy si jím smývejte. Budete potřebovat dva čajové sáčky zeleného čaje, který necháte vychladit. Po našampónovaní si vlasy a hlavu ještě 5 minut namáčejte v čaji, až potom ho smyjte. Antioxidanty, které se v zeleném čaji nacházejí, pokožku hlavy zklidní a současně pomáhají zmírnit bodavou bolest.

Jablečný ocet

Další možností je jablečný ocet. Údajně dokáže zázraky po celém těle. Není proto žádným překvapením, že obsažené kyseliny dokáží ulevit i vlasové pokožce. Smíchejte jeden díl jablečného octa a jeden díl vody. Tuto směs použijte poté, co jste si vlasy a hlavu umyli a ošetřili kondicionérem.

Mléko

Poslední, a pravděpodobně nejrozšířenější domácí přípravek na spálení od slunce, za který vám vlasová pokožka poděkuje, je 2% mléko. Tento trik používají dermatologové na ošetřování chemického spálení. Jednoduše namočte kousek látky do ledového mléka a položte na pokožku hlavy na pět minut. Obsažené enzymy a proteiny podporují hojení, chlad pomůže zmírnit zánět.

Jak zabránit svědění při spálení vlasové pokožky

Tak jako pokožka na zbytku těla, začne se vám i vlasová pokožka loupat a bude vás svědit. Pokud je to nehezké a velmi nepříjemné na těle, na hlavě a vlasové pokožce je to ještě horší. Odumřelá kůže se totiž zachycuje ve vlasech a připomíná lupy. A to nechce nikdo. Ačkoli vás může velmi lákat seškrábat a vysbírat si je, je to ta nejhorší věc, jakou byste mohli udělat. Škrábání již tak citlivou pokožku může navíc i zapálit, nehty si můžete do kůže zanést infekci. Proto, ruce pryč od hlavy a dovolte pokožce na hlavě, aby se zahojila sama.

Při spálené vlasové pokožce volte pouze jednoduché účesy

Pokud již máte červenou, loupající se kůži na hlavě, neměli byste věci zhoršovat nesprávným česáním vlasů. V tomto období platí u kořínků zákaz přístrojů na úpravu vlasů teplem (ani fény!). Způsobili byste si pouze další podráždění a prodloužily proces hojení. Pokud nevydržíte ani jeden den bez fénu, použijte jej pouze na konečcích vlasů. Existuje však množství účesů, na jejichž vytvoření nepotřebujete teplo a vypadají výborně. Další možností jak si při česání chránit vlasovou pokožku, je změnit místo, kde máte cestičku (tedy pěšinku), nezapomeňte si však ošetřit opalovacím krémem nově vytvořenou cestičku, kterou možná ještě spálenou nemáte!

Tipy pro plešatějící a plešaté

  1. Aplikujte opalovací krém na pokožku hlavy, kdykoli vystavujete vlasy UV záření. Volte opalovací krém s ochranným faktorem 30 nebo více. Existují značky vyráběné speciálně pro vlasy a vlasovou pokožku. Spreje jsou nemastné a vlasová pokožka je díky nim chráněna vůči poškození od slunce.
  2. Sluneční záření minimalizujte používáním klobouků. Spolu s opalovacím krémem chrání pokrývky hlavy vlasovou pokožku i vlasy před poškozením.
  3. Chlaďte spálení od slunce na vlasové pokožce stejně jako na zbytku těla - dopřejte si vlažnou sprchu nebo koupel ve vlažné vodě. Používejte speciální šampony a kondicionéry určené k ošetření vlasů a vlasové pokožky po slunění. Takové produkty jsou jemné a dokáží hydratovat vlasovou pokožku i vlasy.
  4. Loupající se kůži smývejte octovou vodou. Pokud se začne vlasová pokožka loupat v rámci hojení vlasové pokožky, odstraňte zbytky smývání bílým octem. Šampony proti lupům lze později použít k minimalizaci loupání vlasové pokožky.
  5. Pokud chodíte vždy ke stejnému kadeřníkovi, požádejte ho o kontrolu vlasové pokožky. Může si všimnout nějaké změny na pokožce, případně nové znaménka nebo změny na znaménkách. V takovém případě se nechte prohlédnout i u lékaře.
Spálená hlava a vlasová pokožka a tipy na její ošetření Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy