Odstraňte kruhy pod očima a ulevte oteklým očím
Poslední úprava 30.11.2022Tmavé kruhy pod očima či oteklé váčky druhým signalizují, že jste unavený, vystresovaný, případně ne zrovna nejzdravější. Naštěstí existuje několik preventivních, dočasných i dlouhodobých řešení, které udělají ohromný rozdíl, pokud jde o zdravý vzhled vašich očí.
Obsah:
Co byste měli dělat?
Poznejte příčinu problému
Co tedy způsobuje kruhy a otoky a jak jim můžete zabránit? Kůže pod a kolem očí je ta nejdelikátnější a nejjemnější na těle. To znamená, že je i nejcitlivější na změny objemu tekutin v důsledku dehydratace, zadržování vody a také pozičního otoku. Pokud jste dehydrovaný, stává se tkáň tenčí a křehčí, což znamená, že:
- žilky pod očima prosvítají
- objevují se tmavé kruhy
- tkáň otéká
Navíc, s přibývajícím věkem přicházíme o cenný tuk v tváři a kolem očí, proto se i žilky stávají mnohem viditelnějšími. Nelze zapomínat ani na genetické faktory, díky kterým jsou někteří lidé na tmavé kruhy pod očima náchylnější než jiní.
Příčin vzniku váčků a kruhů pod očima může být několik. Pokud jste měli na večeři příliš solené jídlo, případně pokud jste plakali, tělo začne zadržovat vodu a vysílat tekutiny, aby tak "vyrovnala" vyšší koncentraci soli. Můžete to cítit na rukou a nohou, nebo ještě častěji, na kůži pod očima, kde se vám vytvoří váčky. Dalším přispěvatelem je vaše poloha při spánku. Pokud spíte na boku, může se tekutina přes noc nahromadit na jedné straně obličeje a způsobit tak jednostranný otok. A nakonec, i alergie mohou vyvolat zapuchnutí kolem očí nebo váčky pod očima, protože histamin vyvolává lokální otok.
Sledujte si jídelníček
Dieta s nízkým obsahem sacharidů může sloužit jako prevence vzniku váčků pod očima, protože zabraňuje v zadržování vody. Konzumace potravin bohatých na vitamíny, hlavně vitamín A, C a E, může pomoci zmírnit otoky kolem očí a zachovat čistou a hydratovanou pokožku. Pití dostatečného množství vody je také důležité při eliminaci váčků pod očima. Doporučené množství vody je 8 až 10 sklenic denně. Možná ale potřebujete pít více než je doporučené množství, pokud pravidelně pijete i močopudné nápoje jako je káva nebo jiné nápoje s obsahem kofeinu.
Spěte na zádech
Krví podlité oči, váčky, tmavé kruhy pod očima a opuchlé oči lze zmírnit, ne-li zcela vymazat, pokud budete mít dostatek spánku. Pro další zmírnění otoku a tmavých kruhů pod očima, spěte na zádech s hlavou mírně vyvýšenou. Tato poloha umožňuje tekutinám odtéct z obličeje. Použijte polštář navíc, aby byla vaše hlava alespoň několik centimetrů nad tělem.
Použijte studené obklady
Udělejte si studený obklad. Sáčky s ledem, studené lžičky, čajové sáčky nebo mraženou zeleninu. Položte si ho na několik minut na oči, abyste snížili otok. Chlad způsobí to, že se cévy zúží a brání průtoku tekutiny do tkání. Plátky okurky na očích vám také mohou poskytnout krátkodobou úlevu. Stačí si s nimi na chvíli lehnout a nechat působit.
Použijte hydratační krémy
Na rozdíl od kůže na zbytku obličeje, oblast kolem očí neobsahuje mazové žlázy, které by mohly pomáhat při udržování vláhy v pokožce. Proto použití hydratačního krému pod očima jí může pomoci, aby působila zdravě. Krémy vyráběny speciálně pro oblast kolem očí jsou dělané tak, aby se zabránilo nahromadění tekutin, a to omezením krevních cév kolem očí a zpevněním volné kůže.
Co byste neměli dělat?
Nepijte alkohol
Abyste si zachovali zdravější pokožku, nepijte alkohol. Pokud popíjíte jednou za čas, mějte na paměti, že byste měli vypít na každý štamprlík další 1 až 2 decilitry vody. Podle studií si tak zajistíte, že zůstanete hydratovaný.
Netřete si oči
Oči jsou jako koule, které jsou drženy měkkými polštářky tuku a svaloviny v lebce. Když se svaly oslabí, oči vyhřezávají ven. Namísto tření použijte chladný, vlhký hadřík a oblast pod očima si ní jemně promasírujte. Mírnými krouživými pohyby se přesuňte od nosu směrem ven. Pokud máte podezření, že nepříjemný pocit v očích je způsoben sennou rýmou, poraďte se s lékařem v případě, že symptomy neustupují.
Nezapomínejte, že se máte vyhýbat cigaretovému kouři, prachu a alergenům
Alergeny, jako je prach, pyl, alergeny z domácích zvířat a jiné částice mohou způsobit, že pokožka kolem očí oteče. Pravidelně si uklízejte prostor, ve kterém bydlíte, pomoci může vysávání nejen koberců, ale i čalounění. A vždy se vyhýbejte tabáku, protože stejně jako alkohol, obsahuje toxiny, které mohou vést ke stresu, únavě a hormonálním změnám. To vše může vést k zadržování tekutin a následně otokům kolem očí.
Nejezte slaná jídla
Nadměrné množství soli ve stravě má za následek zvýšené zadržování tekutin v těle a může vést ke vzniku váčků pod očima. Odstranit je lze sledováním příjmu soli a uvědoměním si, kolik sodíku obsahují předpřipravené jídla a polotovary. Navíc, cvičením pomáháte odstraňovat sůl, a to díky pocení.
Závěr
Oteklé oči a tmavé kruhy pod očima jsou obvykle pouze dočasným kosmetickým problémem. Mezi krátkodobé řešení patří studené obklady, které dokáží zázraky. Stejně jako pomůcky z přírody - čajové sáčky nebo plátky okurky. Abyste zabránili otokům, zkuste spát na zádech a s vyzvednutou hlavou. Takto zabráníte přesunu tekutin kvůli gravitaci. Dlouhodobé řešení vyžaduje změnu životního stylu. Tedy, zdravé stravování, dostatek spánku a vyhýbání se soli, alkoholu a tabáku, jsou důležité při zachování zdravého vzhledu oblasti kolem očí.