Domů / / Ženy jsou moudřejší a potřebuj...

Ženy jsou moudřejší a potřebují více spánku, tvrdí odborníci

Poslední úprava 15.03.2022
Sdílet článek

A je to tady! Výzkum potvrdil, že ženy potřebují více spánku než muži, protože jsou moudřejší. To je vědecký fakt ...

No dobře, ne tak úplně ...

Výzkum byl schopen prokázat, že ženská mozková aktivita je komplexnější než mužská. To, že ženy dokážou dělat více věcí současně, je známé. Nyní to potvrdil i výzkum. Pro ženy to znamená, že jejich mozková činnost je zvýšena, že využívají více oblastí mozku, než muži. Výsledkem je větší celková potřeba spánku. A měl by to být kvalitní spánek.

Podle odborníků je jedním z hlavních úkolů spánku, dovolit mozku odpočinout si, "obnovit a opravit se". Čím větší část mozku během dne používáte, tím větší část mozku si musí odpočinout a tím více spánku potřebujete.

Podle zmíněné studie potřebují ženy oproti mužům každou noc o dvacet minut spánku navíc. Je však třeba dodat, že muži, kteří mají duševně namáhavou práci s ohledem na mentální dovednosti, tedy takovou, která vyžaduje množství laterálního myšlení a rozhodování, potřebují více spánku než průměrní muži. Ale stále to není tolik jako v případě žen. Přesto, kvalitní spánek je kvalitní spánek, u žen i u mužů.

Ženy potřebují více spánku než muži, protože jejich mozek je propojen odlišně

V roce 2014 odborníci testovali 949 lidí a došli k závěru, že mužský mozek měl několik propojení v rámci jedné mozkové hemisféry. Naopak ženský mozek měl více propojení mezi oběma hemisférami.

Podle zjištěných závěrů lze uvést, že muži jsou schopni zaměřit se hlouběji na jeden úkol. Ženský mozek byl lepší při řešení více úloh současně. Tím se vysvětluje takzvané "tunelové vidění" u některých mužů a mimořádně multi-tasking schopnosti u některých žen. Multi-tasking, tedy provádění více činností současně, vyžaduje od mozku vynaložení větší námahy. A právě to je důvod, proč potřebují ženy více spánku než muži.

Jak zopakoval vedoucí výzkumného týmu, ženský mozek je úplně jiný než mužský mozek. Ženy během plnění různých úkolů zpracovávají informace pětkrát rychleji než muži. A k tomu, aby provedly stejnou kognitivní činnost, používají mnohem menší část mozku než muži.

To vše sice zní dobře, ale rychlost a efektivita ženského mozku něco stojí. Vědci tvrdí, že ženský mozek je mnohem náchylnější na únavu a poškození než mozek mužský. Mužský mozek se dokáže "opravit" mnohem rychleji a komplexněji. I proto je každodenní údržba a obnova mozku v rámci spánku extrémně důležitá.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc