Správná péče o paruku

Poslední úprava 24.03.2023
Sdílet článek

Ať už jste pořídili syntetickou paruku nebo paruku z lidských vlasů, je důležité o ni správně pečovat, abyste tak prodloužili její životnost a zabránili zamotání vlasů v ní. Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je používání vlasových přípravků nebo příslušenství určených pro skutečné vlasy. Paruky, ať už z lidských vlasů nebo syntetické, vyžadují různé způsoby péče, včetně používání speciálních produktů určených pouze pro ně.

Správnou péčí o paruku můžete prodloužit její životnost, což vám z dlouhodobého hlediska ušetří peníze. Podívejme se na způsoby, jak se o paruku správně pečovat.

Správná péče o paruku z lidských vlasů

Mytí

Paruku z lidských vlasů vždy umývejte ve studené nebo vlažné vodě. Pokud ji používáte každý den, myjte ji jemným šamponem a kondicionérem, abyste snížili pravděpodobnost zamotání vlasů. Snažte se ji nedrhnout ale místo toho ji několikrát otočte, abyste ji tak rovnoměrně umyli. Můžete ji také zkusit jemně poplácal, zatímco ji budete držet druhou rukou.

Sušení

Paruku nechte usušit na chladném místě, pokud možno v otevřeném prostoru. Nedoporučuje se, abyste ji sušily na přímém slunečním světle, protože příliš mnoho UV záření může časem poškodit vlasovou strukturu, stejně jako je tomu u skutečných vlasů. Po uschnutí ji postříkejte speciálním sprejem na rozmotání vlasů a lesk.

Natáčení paruky

Chcete-li nastavit paruku, postupujte podle následujících jednoduchých kroků.

 1. Paruku pročešte, abyste se ujistili, že není zamotaná a aplikujte natáčky, natáčecí papíry a krém.
 2. Umístněte ji do sušičky při nízké teplotě na přibližně 45 minut až jednu hodinu. Pokud nemáte sušičku vlasů, nechte paruku vyschnout na stojanu přes noc.
 3. Když je paruka dostatečně suchá, odstraňte natáčky a upravte paruku podle svého vkusu.

Úprava paruky

Pokud jde o úpravu, paruky z lidských vlasů jsou velmi flexibilní, stejně jako vaše skutečné vlasy. Můžete použít:

 • fény
 • kulmy
 • žehličky na vlasy
 • jakékoli další stylingové nástroje

Nezapomeňte na to, že plastovou parukovou čepici může nadměrné teplo roztavit. Snažte se vyhnout vystavování parukové čepice přílišnému teplu. Pokud vaše paruka zkrepovatí, použijte sprej na dodání lesku. Na úpravu vlasů paruky použijte jakýkoliv sprej na paruky nebo stylingový gel.

I když na úpravu paruk můžete použít jakýkoliv hřeben, je nejlepší použít hřeben na kudrnaté a vlnité vlasy s širokými zuby. Paruku nekartáčujte příliš často, jinak můžete poškodit její povrch.

Skladování paruky

Pokuste se pořídit si stojan nebo hlavu na paruku, aby se zabránilo jejímu zamotání a znečištění. Pokud jste na cestách, paruku upravte předem a umístěte ji do krabice na paruku, abyste ji nevyrovnali.

Správná péče o vlasy z umělých vlasů

Paruky z umělých vlasů jsou mnohem jednodušší na údržbu a úpravu ve srovnání s parukami z lidských vlasů. Většina z těchto paruk je dostupná již předupravena, což znamená, že její opětovná úprava vám nezabere mnoho času.

Mytí

Syntetické paruky vždy omývejte studenou vodou. Použijte šampon a kondicionér na syntetické paruky doporučené prodejcem. Stejně jako při parukách z lidských vlasů ji nedrhněte, ale jen jemně přitláčejte. Abyste ji umyli rovnoměrně, můžete ji poplácat.

Sušení paruky

Paruku nechte vyschnout na chladném místě, například v obýváku a vyhněte se slunečnímu světlu. Stejně jako u paruk z lidských vlasů, příliš mnoho UV záření může poškodit živost a barvu vláken. Po vysušení paruku učešte a v případě potřeby aplikujte kondiciačný sprej.

Natáčení syntetické paruky

Nastavení syntetické paruky je stejné jako té z lidských vlasů. Postupujte podle těchto základních kroků.

 1. Paruku češte odspodu směrem ke konečkům, přesvědčte se, že vlasy nejsou zamotané a pak nasaďte natáčky, natáčecí papírky a zpevňovací krém.
 2. Paruku můžete umístit do sušičky na 40 minut až 1 hodinu, ale doporučujeme vám abyste ji raději umístili na stojan nebo polystyrenový stojan. Teplo není pro syntetické paruky dobré, takže není třeba pokoušet štěstí.
 3. Jakmile paruka vyschla, odstraňte natáčky a papírky a upravte paruku podle vašich představ.

Úprava syntetické paruky

Jediný podstatný rozdíl mezi parukou z lidských vlasů a syntetickou parukou je to, že syntetická paruka nesnese úpravu horkými nástroji. Nepoužívejte proto:

 • fény (pokud nejsou nastaveny na studený vzduch)
 • kulmy
 • žehličky
 • napařovač
 • cokoliv, co paruku zahřívá

Paruku si můžete narovnat a upravit na stojanu a napařit ji napařovačem na látku (použijte nízkou teplotu) a zároveň ji česat. Abyste prodloužili životnost paruky, použijte spreje nebo stylingové krémy na syntetické paruky. Některé laky na vlasy mohou poškodit syntetická vlasová vlákna.

I když na úpravu paruky můžete použít jakýkoliv hřeben, je nejlepší použít hřeben na kudrnaté a vlnité vlasy s širokými zuby. Paruku nekartáčujte příliš často, jinak můžete poškodit její povrch. Pokud máte na paruce spirálové kadeře nebo dredy, pročešte ji prsty.

Uskladnění paruky

Když paruku nepoužíváte, uložte ji do síťky na vlasy nebo na stojan na paruku. Pokud cestujete, pořiďte si krabici na paruku, abyste zabránili jejímu zamotání.

Správná péče o paruku vám ušetří čas i peníze

Stejně jako vaše auto, pokud jezdíte správně, utratíte méně na jeho údržbu a opravy (pokud nemáte opravdu špatné auto). Paruky, nezáleží na tom, jestli syntetické nebo z lidských vlasů, vyžadují stejné množství péče.

Správná péče o paruku vám ušetří peníze, které byste utratili na nákup nové paruky nemluvě o potížích a čase, který byste do koupě museli investovat.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy