Domů / / Proč je zdravější spát na lev...

Proč je zdravější spát na levém boku

Poslední úprava 11.12.2022
Sdílet článek

Všichni víme, že délka a trvání spánku je velmi důležité pro psychické a fyzické zdraví člověka. Zdá se však, že i poloha při spánku může být dalším z důležitých faktorů při snaze zajistit si optimální zdraví.

Pro mnohé lidi je spaní na levém boku cestou k lepšímu zdraví a lepšímu spánku. Teorie vychází z ajurvédské medicíny, což je holistický přístup ke zdraví, který pochází z Indie.

Proč bychom tedy měli spát na levém boku? Údajně je to dobré pro naše trávení, záda a dokonce pro srdce. To vše kvůli poloze různých vnitřních orgánů. Níže najdete šest potenciálních přínosů, které souvisí s ležením na levém boku.

Posiluje to lymfatický systém

Podle ajurvédské medicíny, spaní na levé straně dovoluje tělu lépe filtrovat lymfatické tekutiny a odpad přes lymfatické uzliny, protože levá strana těla je dominantní lymfatická strana. Výzkum vědců ze západních zemí také zjistil, že spaní na levém boku pomáhá tělu zpracovat odpadový materiál z mozku. Naopak, spaní na pravém boku může snížit efektivitu lymfatického systému.

Údajně se tak zlepšuje trávení

Pokud jde o trávení, lze preferovat spaní na levé straně naproti pravému boku jednoduše kvůli gravitaci. Ležení na levém boku umožňuje odpadu z potravy jednodušší pohyb z tlustého střeva do sestupné části tlustého střeva (což v překladu znamená, že stoupne pravděpodobnost nucení na stolici po probuzení). Při spaní na levém boku umožňujete žaludku a slinivce "viset" přirozeně (žaludek se nachází na levé straně těla). Tím se udržuje tvorba pankreatických enzymů a pokračování jiných trávicích procesů.

Je to dobré pro vaše srdce

Lékaři již dlouhou dobu těhotným ženám doporučují, aby spali na levém boku, a to kvůli zlepšení cirkulace krve k srdci. A pokud nejste těhotný a dokonce ani žena, spánek na levém boku pomáhá srdci při neustálé činnosti, protože gravitace může usnadnit jednak lymfodrenáž směrem k srdci a aortální krevní oběh směrem od srdce. Je však třeba říci, že se vedou diskuse o tom, jeslti je pro srdce lepší spánek na levém nebo na pravém boku.

Je to ideální poloha pro těhotné ženy

Spánek na levé straně není pro těhotné ženy dobrý pouze kvůli zlepšení průtoku krve. Pomáhá také ulevit tlaku na záda, děloha takto netlačí na játra, zvyšuje se průtok krve do dělohy, k ledvinám a ke plodu. Z tohoto důvodu lékaři zvyknou doporučit těhotným ženám přespat co největší část noci na levé straně.

Může to zmírnit pálení žáhy

Poloha na levém boku může zmírnit symptomy refluxu žaludečních šťáv. Opět, důvodem je, že se žaludek nachází na levé straně. Takže naopak, pokud ležíte na pravé straně, vaše příznaky se mohou zhoršit. Účinek je v podstatě okamžitý. Pokud vás po jídle zvykne potrápit pálení žáhy, zkuste si na deset minut lehnout na levý bok.

Může to zmírnit bolesti zad

Lidé, kteří trpí bolestmi zad, si mohou pomoci spaním na levém boku. Jednoduše proto, že tak můžete zmírnit tlak na páteř. A protože se pak budete cítit lépe a pohodlněji, zvýší se vaše šance na dobrý noční spánek.

Poznámka

Zatímco všechny tyto faktory poukazují na přesvědčivé důvody, proč začít spát na levém boku, je důležité poznamenat, že některým lidem - včetně lidí s onemocněním srdce, spánkovou apnoe, glaukomem (zeleným zákalem) a syndromem karpálního tunelu - spánek na boku vůbec neprospívá. Pokud si nejste jisti, jaká poloha by byla pro vás nejlepší, poraďte se se svým lékařem.

Jak na to

Pokud jste přichystán na změnu, zjistíte, že vytvoření nového spánkového návyku, tedy spaní na levém boku, si vyžádá určitou dobu. Usnadnit přechod na nový způsob spaní by vám mohlo několik jednoduchých strategií. Například můžete vyzkoušet celotělový polštář, kterým si podložíte záda, takže pro vás bude těžší přetočit se během spánku zleva do jiné polohy. Pomoci by také mohlo, když zkusíte spát na opačné straně postele jako normálně. Takže nebudete pociťovat v rámci své "spánkové orientace" nějaký rozdíl.

Také je důležité zvolit matraci vhodnou ke spánku na boku. Spaní na boku může vyvíjet tlak na boky a ramena, proto je důležité vybrat měkčí matraci, který vám pomůže zmírnit tlak v těchto oblastech. Také se ujistěte, že si vyberete matraci, která podpoří páteř, abyste mohli odpočívat v přirozeném zarovnání. A samozřejmě, ať už si zvolíte jakoukoliv matraci, mělo by se vám na ní určitě ležet pohodlně. Kombinace pohodlné postele a spánkové pozice podporující zdraví s jistotou zvýší vaše šance na dobrý a kvalitní spánek. Takže se každé ráno po probuzení budete cítit výborně.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc