Domů / / 6 změn, které se stanou s prsy...

6 změn, které se stanou s prsy během těhotenství

Poslední úprava 19.04.2023
Sdílet článek

Během těhotenství se v ženském těle odehraje velmi mnoho změn. Vlastně je určitým způsobem ovlivněn každý kousek těla, tedy i ňadra. Prsa v těhotenství jsou ovlivněny změnami, které mají svůj účel. Je to znamení, že se tělo už předem připravuje na kojení.

Bolestivé prsa v těhotenství

Ne všechny ženy pociťují tento symptom, ale v těhotenství je to běžné. Citlivé a bolestivé prsa jsou výsledkem zvýšené citlivosti kvůli hormonálním změnám. Tyto symptomy jsou mnohem výraznější v prvním trimestru těhotenství. Zvýšené hladiny estrogenu a progesteronu jsou zodpovědné za citlivost v prsou. Prsa v těhotenství mohou být natolik citlivé, že začnou bolet, pokud se nechtěně otřou o látku nebo se jich dotkne partner. Tyto příznaky obvykle pominou, když se žena dostane do druhého trimestru.

Zvětšení objemu prsou

Je běžné, že prsa v těhotenství naberou na objemu, protože začínají s tvorbou mléka a připravují se na kojení. Je třeba si uvědomit, že i velká zvětšená prsa jsou velmi citlivé až bolestivé. Kromě jejich nárůstu je zde také možnost, že se na prsou vytvoří strie a prsa budou svědit. Pokud si budoucí matka všimne rapidní nárůst prsou, měla by začít používat správné podpůrné podprsenky, aby byly prsa pevně na svém místě a zabránilo se bolestivým prudkým pohybům a nárazům.

Prsa v těhotenství a zvýrazněné žíly

Během těhotenství se zásoby krve zvýší o 50%, aby se splnily rostoucí požadavky těla vyvíjejícího se dítěte. Kvůli tomu jsou žíly mnohem výraznější a viditelnější, zvláště v oblasti prsou a někdy i v oblasti břicha. Po porodu se však tyto žíly stávají méně nápadnými.

Změny na bradavkách

Změnám během těhotenství se nemusí přizpůsobit pouze prsa samotné, ale i bradavky. Dvorec a bradavky změní barvu a stávají se tmavšími než obvykle. V posledních týdnech těhotenství vlastně bradavky i dvorce narostou spolu s prsy, protože se připravují na období kojení. Kromě toho se mohou na dvorcích objevit malé hrboly, které jsou ale neškodné. Jedná se o mazové žlázy, které vylučují olej, aby byly prsy v bezpečí před bakteriálními infekcemi.

Prosakující prsa v těhotenství

Prsa těhotné ženy se připravují na laktaci již od 16. týdne těhotenství. V některých případech může dojít k prosakování a vypouštění mléčné nažloutlé látky zvané kolostrum, což je první strava pro dítě. Je to normální a během těhotenství se to stává mnohým ženám. Pokud však z prsů prosakuje krev, je třeba se obrátit na lékaře. V případě úniku kolostra se budoucí matka nemusí obávat, že by byly zásoby mléka pro dítě ohrožené.

Tvorba bulek

Vytvoření bulek v prsu během těhotenství je také běžná záležitost. Některými ze známých příčin, které mohou vést ke vzniku těchto cyst, jsou fibroadenomy. Jde o cysty vytvořené z vláknité tkáně. Může se jednat i o galaktózy, cysty vznikající kvůli zablokovaným mléčným kanálkům. Tyto cysty jsou obvykle benigní. Je však lepší nechat je překontrolovat lékařem, aby vyloučil možnost dalších zdravotních komplikací.

Legenda - 1 = 1. až 3. měsíc; 2 = 3. až 8. měsíc; 3 = 8. až 9. měsíc; 4 = 0. až 4. týden po porodu; 5 = 4. týden +

Tipy na péči o prsa v těhotenství

Co může udělat těhotná žena, aby si během těhotenství prsa dobře chránila? Pokud se to týká i vás, nezapomeňte na následující:

  • Pohledejte si dobře padnoucí těhotenskou podprsenku, která vám poskytne dobrou podporu a bude šetrná k bolestivým prsům.
  • Snažte se vyhnout syntetickým tkaninám, saténu a jiným designérským kouskům spodního prádla, které by mohlo vést k napětí v pokožce. Vyhýbejte se podprsenkám s kosticemi. Nejlepší je zvolit bavlněné těhotenské prádlo.
  • I během spánku můžete mít bavlněnou podprsenku pro podporu prsů.
  • Dávejte si pozor a vyhýbejte se nárazům nebo odírání, zvláště, pokud máte citlivé prsa. Klidně požádejte i svého partnera, aby se v tomto období kvůli zvýšené citlivosti vašim prsům vyhýbal.
  • Dopřejte si jemnou masáž, abyste si prsa udrželi hydratované.

Kdy by se nastávající matka měla kvůli změnám na prsou začít obávat

Odhalit problém, onemocnění související s prsy v průběhu těhotenství je složité, protože prsa procházejí různými změnami. Nelze však zcela vyloučit možnost vzniku rakoviny prsu nebo rozvinutí jiného nádoru (viz i příznaky rakoviny prsu). Pokud si žena v prsou objeví bulky, je třeba nechat je zkontrolovat lékařem, v případě potřeby se podrobit i dalším vyšetřením. Na všechny skutečnosti se nastávající matka může ptát během pravidelných těhotenských poraden.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc