Domů / / / 12 top potravin proti rakovině...

12 top potravin proti rakovině, které byste měli jíst denně

Poslední úprava 13.02.2023
Sdílet článek

Rakovina je celosvětově považována za významný zdravotní problém, který se každoročně týká milionů lidí. Při rakovině jde o abnormální chování některých buněk, což ústí do vzniku rakovinných buněk, růstu nádoru a tvorby metastáz.

Konzumujete potraviny proti rakovině denně a v dostatečném množství?

Mnozí pacienti, kteří vyhráli boj nad rakovinou a přežili, měli dostatek štěstí a dokázali zkombinovat tradiční konvenční léčbu s přírodní léčbou rakoviny. Tento dvojí přístup může pomoci podpořit celé tělo a mysl v léčebném procesu, který může být někdy velmi zdlouhavý a velmi složitý. V dnešní době je včasná kombinace chemoterapie a nutriční terapie schopna zachránit životy tisíce pacientů s diagnózou rakovina.

Zánět bývá základním problémem, který diktuje spuštění růstu rakovinového nádoru, jeho progresi a šíření. Podle výzkumů 30 až 40 procentům všech druhů rakoviny lze předejít zdravým životním stylem a dietetickými opatřeními. Jiné zdroje tvrdí, že je toto číslo ve skutečnosti mnohem vyšší, a že i 75% případů rakoviny vzniká kvůli životnímu stylu člověka. (viz i životní styl jako rizikový faktor vzniku rakoviny prsu) (Divisi, 2006)

Strategie, které kompletně spadají pod vaši vlastní kontrolu, včetně toho, jestli se zdravě stravujete, jestli pijete zeleninové šťávy, jestli konzumujete probiotické potraviny, jestli užíváte výživové doplňky podporující imunitu, jestli zvládáte stres, vám mohou dodávat sílu a naději při boji s nemocí, jejíž léčba je dlouhodobou záležitostí.

Potraviny a návyky, které zvyšují riziko rakoviny

Tak jako při onemocněních srdce, cukrovce, syndromu děravého střeva a dalších autoimunitních onemocněních, poškození volnými radikály a oxidačním stresem ze zánětu stojí u zrodu vzniku rakoviny. Pod slovem "rakovina" si představujeme jeden typ onemocnění, tento pojem ale ve skutečnosti zahrnuje přes 100 různých buněčných poruch v těle. Rakovinou se označuje nekontrolované dělení buněk, které vede k nádoru nebo abnormálnímu růstu buněk. Pokud se abnormální buňky začnou dělit bez kontroly, mohou napadat okolní tkáně a šířit se do dalších částí těla, včetně krve a lymfatického systému.

Prvotní příčiny rakoviny jsou komplexní a multifaktoriální, mezi možné příčiny přitom patří: nesprávné stravování, vystavování se toxinům z prostředí, genetika, viry nebo infekce, vysoké hladiny stresu, špatné trávení a vstřebávání živin, i nedostatek fyzické aktivity. Zatímco se většina lidí rozhodne pro konvenční léčbu rakoviny jako je chemoterapie, ozařování nebo jiná léčba, je několik důkazů, že pouhé riziko rakoviny lze výrazně snížit zdravou výživou plnou protizánětlivých potravin a kontrolou dalších faktorů , které mohou nastartovat zvýšený oxidativní stres, označovaný také jako "imunitní kaskáda".

Potraviny, které zvyšují riziko zánětu a riziko rakoviny:

  • cukr
  • rafinované oleje
  • rafinované uhlohydráty
  • tradiční mléčné výrobky
  • maso z chovů

Co funguje, pokud jde o snižování zánětu a boj proti poškození volnými radikály? Klíčem je konzumace množství potravin bojujících proti rakovině s obsahem antioxidantů a přírodních protizánětlivých fytoživin. Znamená to vyhýbání se hotovým a zpracovaným jídlům, které obsahují nebezpečné ftaláty a zaměření se pouze na ty bez obsahu antibiotik, chemických látek nebo toxinů. Kupování organických potravin, masa ze zvířat chovaných na pastvinách a krmených trávou bez aditiv může výrazně snížit toxické zatížení stravy.

Podle studie Evropského prospektivní výzkumu rakoviny a výživy (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) z roku 2010, v níž se odborníci zaměřili na dietní faktory spojené s vyšším rizikem rakoviny, bylo prokázáno výrazné propojení mezi rizikem rakoviny a nízkými příjmy určitých živin. Podle údajů z výzkumu existuje inverzní propojení mezi vyšším příjmem vitamínu C, karotenoidů, retinolu, alfa-tokoferolu a vlákniny a celkovým rizikem rakoviny.

Po sledování více než 519 tisíc účastníků žijících v 10 evropských zemích ukázaly výsledky, že lidé, jejichž styl stravování se nejvíce přibližoval k středomořské stravě, byly před vznikem rakoviny nejvíce chráněni. Vysoký příjem potravin bojujících proti rakovině, jako je zelenina, ovoce, ryby, potraviny bohaté na vápník a vláknina, byl spojen se sníženým rizikem kolorektálního karcinomu, rakoviny plic a rakoviny prsu. Zatímco příjem červeného a zpracovaného masa, pití alkoholu, nezdravý index tělesné hmotnosti (BMI) a abdominální obezita jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny. Fyzická aktivita a dostatek vitaminu D stejně pomáhají snížit náchylnost na rakovinu.

Co to ale znamená ve smyslu výběru těch nejlepších potravin schopných bojovat proti rakovině? Hodně ovoce a zeleniny může pomoci snížit riziko rakoviny a poskytnout ochranné prvky. Proto by měly být základem vašeho jídelníčku. Navíc, díky příjmu dostatečného množství zdravých proteinů a mastných kyselin může váš imunitní systém správně fungovat a současně se chráníte před úbytkem svalů, nedostatkem různých živin, nebo před hormonálními a nervovými problémy.

Top potraviny proti rakovině

Zelená listová zelenina

Listová zelenina je základem každého zdravého jídelníčku, protože je mimořádně bohatá na vitaminy, minerály, antioxidanty a enzymy, zato s velmi nízkým obsahem kalorií, tuků, sodíku a dalších toxinů. Listová zelenina každého druhu - ať už výživný špenát, kapusta, římský salát, rukola, řeřicha a jiné - je bohatá na antioxidanty. A o antioxidantech je známo, že bojují s rakovinou, včetně vitaminu C a beta-karotenu (typ vitaminu A).

A jsou tu i další přínosy. Jako přírodní zdroj glukosinolátů má listová zelenina i antibakteriální a antivirové vlastnosti, dokáže deaktivovat karcinogeny, pomoci přeprogramovat rakovinné buňky, aby odumřely. Také brání vzniku nádorů a metastáz. Látky z listové zeleniny se štěpí během žvýkání a trávicího procesu na biologicky aktivní sloučeniny, které brání rakovinným buňkám v růstu. Označují se jako indoly, tiokyanáty a isothiokyanáty.

Isothiokyanáty, které se nacházejí v listové zelenině, a jsou tvořeny z glukosinolátů, prokazatelně detoxikují tělo na buněčné úrovni. Přidejte hrst listové zeleniny k obědu i večeři, abyste zvýšili příjem živin. Abyste je získali jednodušeji, zkuste zeleninu odšťavovat. Zeleninové šťávy jsou velmi lehce stravitelné a udělatené doma. Podle jedné diety by měli pacienti s rakovinou denně vypít 13 sklenic čerstvého džusu!

Košťálová zelenina

Košťálová (brukvovitá) zelenina je známá jako mocný zabiják rakoviny a jedna z nejlepších potravin s obsahem vitamínu C, která je navíc široce dostupná. Mnohé z nich jsou bohaté na glutathion, známý jako hlavní tělesný antioxidant, protože má schopnost pročišťovat volné radikály. Téměř všechny druhy koštálové zeleniny jsou bohaté na živiny, fytochemikálie nazývané isothiokyanáty, spojující se s prevencí rakoviny. Kromě toho například zelí či brokolice obsahují sulforafan a indoly. Jde o dva typy silných antioxidantů a stimulátorů detoxikačních enzymů, které chrání strukturu DNA.

Přidejte jeden nebo dva druhy brukve (například brokolice, květák, zelí, růžičková kapusta) do tří denních jídel, převážně zeleninových. Například ve formě pražené zeleniny, polévek nebo zeleninových hranolek. Můžete je přidat do hummus nebo řeckého jogurtu a budete mít zdravé rychlé občerstvení. I další zelenina je prospěšná, pokud jde o snížení rizika rakoviny, včetně cibule, cukety, chřestu, artyčoku, papriky, mrkve či řepy.

Bobulové ovoce

ORAC skóre (antioxidační kapacita) téměř všeho bobulovitého ovoce je velmi vysoké. Proto patří mezi hlavní antioxidační potraviny na světě. Borůvky, maliny, třešně, jahody, bobule goji, Camu Camu a ostružiny jsou snadno sehnatelné a využitelné v mnoha receptech. Mají velké zásoby vitaminu C, vitaminu A, kyseliny gálové a jsou silnými protiplísňovými a antivirotickými agenty, zlepšujícími imunitu.

Bobulovité plody jsou obzvláště bohaté na proantokyanidinové antioxidanty, u kterých byly při testech na zvířatech pozorovány schopnosti bojovat proti stárnutí a snížit poškození volnými radikály. Vysoké množství fenolů, zeaxantinu, lykopenu, kryptoxantínu, luteinu a polysacharidů jsou další plusy bobulovin. Méně známé "superpotraviny", jako moruše, Camu Camu a bobule goji byly používány v tradiční čínské medicíně již kolem roku 200 před naším letopočtem na zvýšení imunity a energie. Zkuste je v prášku nebo sušené.

Jasně oranžové ovoce a zelenina (citrusové ovoce, dýně, sladké brambory)

Zářivě barevné pigmenty nacházející se v rostlinné stravě jsou jasným znamením toho, že z nich přímo vyzařují fytochemikálie, zejména karotenoidní antioxidanty. To je důvodem, proč byste měli mít na talíři duhu z potravin.

Karotenoidy (alfa-karoten, beta-karoten, lykopen, lutein, kryptoxanthin) jsou deriváty vitaminu A nacházejícího se v mnoha citrusových plodech, sladkých bramborách, bobulovinách, v dýní i dalších potravinách rostlinného původu. (Divisi, 2006) Jedním z nejskoumanějších je beta-karoten, základní živina pro imunitní funkce, detoxikaci, zdraví jater, boj s rakovinou kůže, očí a orgánů.

Dvě výživné látky, které dávají těmto potravinám jejich příznačný tmavý nádech, je lutein a zeaxantin. Prokazatelně pomáhají předcházet onemocněním oka a kůže, protože působí jako antioxidanty filtrující škodlivou vysoce energetickou modrou vlnovou délku a chránící zdravé buňky.

Pokud jde o ovoce a zeleninu bohaté na sacharidy, studie ukazují, že komplexní sacharidy obsažené i v sladkých bramborách, mrkvi, řepě, jiných košťálovinách a celozrnných potravinách, dokáží snížit riziko určitých druhů rakoviny, zejména horního trávicího traktu. Pravděpodobně je to kvůli pozitivní roli vlákniny, tato otázka ale stále není zcela zodpovězena. Naopak příjem rafinovaného obilí a potravin s vysokým glykemickým indexem jsou spojovány se zvýšeným rizikem různých druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva. (La Vecchia, 2004)

Čerstvé bylinky a koření

Kurkuma, která obsahuje účinnou látku kurkumin, dokáže prokazatelně zmenšit velikost nádoru a bojovat proti rakovině tlustého střeva a rakovině prsu. Spolu se snadno použitelným pepřem, se zvyšuje schopnost vstřebat kurkumu a lépe bojovat proti zánětu. Pokuste se denně sníst jednu čajovou lžičku kurkumového prášku a ¼ čajové lžičky pepře. Můžete je vmíchat buď do nápoje nebo do vajíček či zeleninové směsi. Můžete také užívat výživové doplňky s kurkuminem, ideálně 1000 miligramů denně.

Mezi další bylinky a pochutiny, které působí jako podpora imunitního systému, patří zázvor, syrový česnek, tymián, kajenský pepř, oregano, bazalka a petržel. Snadno je použít v mnoha receptech, šťávách, dresincích nebo krémech.

Organické maso

Organické maso včetně hovězích nebo kuřecích jater je doporučeno v rámci mnoha diet bojujících s rakovinou. Jsou totiž považovány za jedny z nejvýživnějších potravin na zemi a obsahují extrémně vysoké množství vitaminu B12. Konzumací živočišných proteinů dodáváte tělu minerály, které pomáhají pročišťovat játra a zvyšovat schopnost odbourávat toxiny z krve a z trávicího traktu.

Detoxikace pomocí bohatých zdrojů selenu, zinku a vitamínů B komplexu pomáhá pročistit krev. Také pomáhá tvořit žluč potřebnou na trávení tuků, vyvažovat přirozeně hormony, ukládat důležité vitamíny, minerály a železo. Tyto potraviny bohaté na minerály pomáhají proti účinkům alkoholu, lékům na předpis, hormonální nerovnováze, vysokým hladinám triglyceridů, nízkému obsahu draslíku, proti obezitě a virovým infekcím.

Mléčné výrobky s živou kulturou

Mléčné výrobky s živou kulturou jsou bohatým zdrojem "dobrých bakterií" - probiotik. Jde o mikroorganismy podporující přirozenou bakteriální rovnováhu střevní mikroflóry a zvyšující imunitu. Přes 80% vašeho imunitního systému se nachází ve střevech, proto není žádným překvapením, že probiotické potraviny a výživové doplňky mohou zastavit růst nádorů a pomoci při obnově buněk.

Jedním z nejjednodušších způsobů jak konzumovat více probiotik, je v jejich nejpřirozenějším stavu. Radíme sem syrové mléčné výrobky jako sýr, kefír a jogurt. Klíčovými pojmy jsou zde syrový a s živou kulturou, protože fermentace tvoří probiotika, ale vysoká teplota používaná na pasterizaci mléčných produktů může zničit množství důležitých živin. Včetně enzymů, proteinů a probiotik. Většina mléčných produktů je plná hormonů, antibiotik, léků proti bolesti a reziduí pesticidů. Proto je také vhodné kupovat co nejpřírodnější (organické) výrobky.

Pokuste se sníst 2 dcl mléčných výrobků s živou kulturou (probiotický jogurt, tvaroh, kefír z kozího mléka). Tvaroh je bohatý na bílkoviny a nasycené tuky. Pokud vám nevyhovují mléčné výrobky, můžete příjem probiotických potravin zvýšit i konzumací kvašené zeleniny - kyselé zelí, kokosový kefír, kombucha či natto.

Ořechy a semena

Chia semena a lněná semínka jsou dvoje ze semen s největší hustotou výživných látek. Poskytují vlákniny, omega-3-mastné kyseliny a množství důležitých minerálů. Konopná semena, sezamová semena, dýňová semínka i slunečnicová semena jsou také prospěšné a plné zdravých mastných kyselin. Stejně i vlašské ořechy, para ořechy a mandle. Jejich zdravotní přínosy jsou nejlepší, pokud jsou naklíčené. Lze je použít v smoothie, do pečiva i jogurtů. Snažte se je denně sníst alespoň dvě polévkové lžíce.

Zdravé nerafinované oleje (kokosový, lněný, z tresčích jater a extra panenský olivový olej)

Věděli jste, že váš mozek a nervový systém ovládají fungování celého těla, a že váš nervový systém je až ze 60% tvořen mastnými kyselinami? Problém je, že mnohé z tradičně zpracovaných tuků a olejů, které se dnes konzumují, jsou hydrogenované oleje schopny ničit buněčné membrány, což vede k narušení buněk a jejich toxicitě.

Rafinované a zažloutlé tuky způsobují problémy po celém těle. Vedou ke snížení funkcí imunitního systému, přetížení buněk a zánětům, které spouštějí onemocnění. Nahraďte rafinované rostlinné oleje, ztužené tuky a trans-tuky kvalitními oleji, včetně lněného oleje, extra panenského olivového oleje, treščího oleje a kokosového oleje. Tyto vyživují vaše střeva a podporují lepší imunitní funkce, pomáhají vám dosáhnout a udržet si zdravou hmotnost. Navíc, lněná semínka a olej z tresčích jater obsahují esenciální omega-3-mastné kyseliny, které pomáhají povzbudit buňky.

Houby

Výživné houby mají různé přínosy, chuť i vzhled. Existují jich stovky. Všechny jsou však známé jako stimulátory imunity a mnohé z nich byly na boj proti rakovině využívány po staletí. (Patel, 2012) Zejména reishi, cordyceps a maitake dokáží zlepšit imunitu a schopnost regenerace buněk. Hledejte je ve formě kapslí nebo tinktury. Pokud je to možné, pořiďte si je v celku a přidávejte je téměř do jakéhokoliv jídla.

Tradiční čaje

Metastazování je nejnebezpečnější aspekt rakoviny a je výsledkem některých propojených procesů, včetně buněčné proliferace, angiogeneze, buněčné adheze, migrace a invaze do okolní tkáně. Metastázy jsou hlavní příčinou úmrtí u pacientů s rakovinou, proto jde v současnosti o jednu z nejdůležitějších oblastí výzkumu rakoviny. Několik klinických a epidemiologických studií uvádí, že konzumace zeleného čaje může pomoci snížit riziko rakoviny. Zelený čaj obsahuje hlavní polyfenolické sloučeniny, včetně epigallokatechin-3-Galati. Bylo u něj prokázáno, že inhibují nádorovou invazi a angiogenezi, které jsou nezbytné pro růst nádoru a metastáz. (Khan, 2010)

Čaje z listů rostliny Camellia sinensis se pijí běžně po celém světě, včetně zeleného, černého čaje nebo čaje oolong. Zatímco se všechny tradiční čaje zdají být přínosné, nejvýraznější účinky na lidské zdraví se připisují zelenému čaji, například zelený čaj matcha. Obsahuje nejvyšší procentuální zastoupení polyfenolových sloučenin, katechin, galokatechín a EGCG.

Antioxidant EGCG se jeví jako nejúčinnější, pokud jde o katechiny. Jeho protirakovinné účinky jsou asi 25 až 100 krát účinnější než účinky vitamínů C a E! EGCG jsou údajně propojeny s modulací různých signálních drah, což nakonec vede ke snížení exprese proteinů zapojených do invazivity rakovinových buněk.

Ryby (loveny, ne chovaná)

Podle studie z roku 2004, i zvýšená konzumace ryb je dobrým indikátorem lepší imunity. (La Vecchia, 2004) Odborníci v ní zkoumali účinky středomořského způsobu stravování na boj s rakovinou. Zjistili, že lidé, kteří konzumovali méně ryb a častěji jedli červené maso, měli v krvi několik novotvarů, které by nasvědčovaly vyšší náchylnost vůči rozvinutí rakoviny.

Divoké a zejména malé ryby, včetně lososa, makrely či sardinek, jsou protizánětlivými potravinami obsahujícími omega-3. Jejich konzumace je spojována s lepší funkcí mozku, hormonální a nervové soustavy. Omega-3-mastné kyseliny vytvářejí protizánětlivý efekt, proto jejich nedávné studie spojili s prevencí rakoviny a přirozeným zlepšením protinádorových terapií. (Laviano, 2013) Důkazy nasvědčují tomu, že suplementace omega-3-mastných kyselin v rámci prevence rakoviny a zmírnění symptomů léčby jako je chemoterapie, má své opodstatnění. Omega-3 prokazatelně zachovávají svalovou hmotu, pomáhají při chemoterapii a přispívají ke zmírnění zánětlivé reakce v důsledku toxicity léčby.

Další přírodní prostředky na posílení imunity

Výživové doplňky

Ačkoliv výživové doplňky nikdy nenahradí zdravé stravování a zdravý životní styl, mohou být velmi užitečné v rámci pomoci tělu při léčbě a doplnění nutričního deficitu. Podle výsledků studií, jsou lidé užívající větší množství selenu, kyseliny listové, vitaminu B12, vitaminu D, chlorofylu a antioxidantů, proti onemocnění lépe chráněni. Užívání trávicích enzymů a probiotik je také efektivním protirakovinným opatřením.

Výživové doplňky, které působí jako přírodní léčebné doplňky:

  • vitamin C
  • pankreatické enzymy
  • probiotika
  • sloučeniny draslíku
  • vitamin B12 a vitamíny B komplexu
  • omega-3-mastné kyseliny
  • superpotraviny včetně chlorofylu, spirulina, syrové kakao a modro-zelené sinice

Éterické oleje

O silici kadidla (Boswellia serrata) bylo prokázáno, že je velmi důležitá při léčbě různých druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu, rakoviny mozku, rakoviny tlustého střeva a rakoviny prostaty. Kadidlo má schopnost pomáhat regulovat buněčné epigenetické funkce, což má pozitivní vliv na geny při podpoře hojení. Vmasírujte éterický olej z kadidla do oblasti krku třikrát denně a stejně třikrát denně vypijte tři kapky v 2 dcl vody, to vše v rámci prevence. Mezi další užitečné protizánětlivé éterické oleje patří olej z růže, čajovníku či oregana.

Dostatek slunečního světla a vitaminu D

Vitamin D je vitamin rozpustný v tuku, který se v našich tělech zpráva podobně jako hormon. Nejlepší způsob jak jej získat dostatečné množství přirozenou cestou je přímé vystavení se slunci. Pomoci může i konzumace určitých potravin bohatých na vitamin D jako je losos a vejce, případně užívání vysoce kvalitních výživových doplňků.

Podle klinických výzkumů pomáhá vitamin D v prevenci rakoviny nejlépe tehdy, pokud ho denně získáte 50 až 70 nanogramů na mililitr. Svou potřebu vitamínu D3 můžete pokrýt i 20 minutovým pobytem na slunci, denně, ideálně mezi 10 a 14 hodinou. Slunci by mělo být vystaveno 40% těla.

Recepty na jídla bojující proti rakovině

Věc číslo jedna, kterou můžete udělat okamžitě, abyste se chránili před rakovinou, je zlepšení jídelníčku. Zaměřte se na to, co si dáváte na talíř - jako první nutričně hutné ovoce a zeleninu, pak přidávejte i další složky, které tvoří zdravou stravu. Nabízíme pár receptů na nastartování.

Recept na šťávu proti zánětům

K většině úmrtí v současnosti dochází kvůli zánětům. Zánět vám ničí buňky a žilní stěny a může způsobit vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, artritidu a zažívací potíže. Pokud ztlumíte zánět, dokáže se vaše tělo lépe vyléčit z jakékoliv nemoci. Tento recept na protizánětlivou šťávu je výbornou směsí na podporu přirozené tělesné obrany a zmírnění zánětlivých procesů.

Celkový čas přípravy: 5 minut

Počet porcí: 2

Přísady:

  • 4 stonky celeru
  • ½ okurky
  • 1 šálek ananasu
  • ½ zeleného jablka
  • 1 šálek špenátu
  • 1 citron
  • kousek zázvoru

Způsob přípravy:

  1. Vložte všechny přísady do mixéru.
  2. Rozmixujte a ihned zkonzumujte.
  3. Ovoce a zeleninu můžete místo mixování odšťavnit.

Dýňového borůvkové palačinky

Tento recept si oblíbí každý, kdo ho vyzkouší. Je bez lepku, obsahuje čistě potraviny s vysokým obsahem vlákniny a je skutečně vynikající. Zkuste ho i vy, určitě neprohloupíte!

Celkový čas přípravy: 15 minut

Počet porcí: 4

Přísady:

  • 1 šálek (bezlepkové) mouky
  • 2 vejce
  • ½ šálku kokosového mléka
  • ½ šálku zavařované dýně
  • ½ šálku čerstvých nebo mražených borůvek
  • 1 čajová lžička skořice
  • 1 čajová lžička vanilkového extraktu
  • 1 čajová lžička kokosového oleje

Způsob přípravy:

  1. Smíchejte všechny nesuché přísady, kromě borůvek.
  2. Přidejte všechny suché přísady, postupujte opatrně, aby se vám v cestě nevytvořili hrudky.
  3. Nakonec přidejte i borůvky.
  4. Zahřejte kokosový olej na pánvi.
  5. Dělejte jako palačinky nebo lívance.
  6. Podávejte teplé.

Recept na kapustové chipsy

O zdravotních přínosech kapusty jste již jistě slyšeli. Tento recept je výbornou alternativou zdravé pochoutky. Dělá se snadno a je zdravý. Ale pozor, velmi rychle mizí z talířů!

Celkový čas přípravy: 15 minut

Počet porcí: 2

Přísady:

  • 1 kapustová hlávka, rozkrájená
  • 1 polévková lžíce citronové šťávy
  • 2 polévkové lžíce kokosového oleje
  • ¼ čajové lžičky mořské soli

Způsob přípravy:

  1. Předehřejte si troubu na 170 ° C.
  2. Kapustu nakrájejte na centimetrové plátky.
  3. Ve velké míse promíchejte, nejlépe rukama, všechny přísady s kapustou.
  4. Kapustu dejte na pečící papír a pečte 12 minut.

Recept na zapékaný květák se sýrem (bezlepkový recept)

Špagety nebo makarony se sýrem (a kečupem) jsou jednoduchý a oblíbený recept. A je k tomu dobrý důvod. Je to teplé jídlo, je v něm sýr a je vynikající. Teď vás ale naučíme verzi s květákem a dvěma druhy sýra. Je to výborná, zdravá alternativa tohoto oblíbeného jídla.

Celkový čas přípravy: 30-40 minut

Počet porcí: 4-6

Přísady:

  • 1 velká hlávka květáku, rozkrájená na jednotlivé růžičky
  • ½-¾ šálku kefíru
  • ½ šálku kozího tvarohu
  • 1 ½ polévkové lžíce dijonské hořčice
  • 1 ½ šálku nastrouhaného ovčího nebo kozího sýru čedar a část sýru na posypání
  • ½ čajové lžičky černého mletého pepře
  • 1 čajová lžička mořské soli
  • 1/8 čajové lžičky česneku v prášku
  • máslo ghee

Způsob přípravy:

  1. Předehřejte si troubu na 190 ° C. Na malý pekáč dejte máslo ghee.
  2. Květák si předvařte v osolené vodě, stačí přibližně 5 minut. Slijte a vysušte kuchyňskou utěrkou. Rozprostřete po pekáči.
  3. V kastrůlku na mírném ohni roztavte kefír, tvaroh a hořčici, dokud nevznikne polotekutá hladká směs.
  4. Přidetjte i sůl, pepř a česnekový prášek. Směsí zalijte předpřipravený květák. Pečte 10-15 minut a nakonec nechte na vrchu zapéct i zbývající nastrouhaný sýr.

Recept na pečeného lososa s teriyaki

Příprava tohoto jídla je velmi jednoduchá. Pokud budete lososa péct v alobalu, zachová si losos vláhu a plnou lahodnou chuť. Pokrm je nabitý omega-3-mastnými kyselinami a určitě vám bude chutnat!

Celkový čas přípravy: 30 minut

Počet porcí: 4

Přísady:

  • 1/3 šálku kokosové omáčky Aminos (vyrábí se z kokosové mízy)
  • 2 polévkové lžíce kokosového cukru
  • ¼ šálku sezamového oleje
  • 3 polévkové lžíce citrónové šťávy
  • 3 rozdrcené stroužky česneku
  • 1 polévková lžíce hořčice
  • 4 filety z divokého lososa s kůží
  • kokosový olej na potření
  • mořská sůl a pepř

Způsob přípravy:

  1. Předehřejte si troubu na 190 ° C.
  2. V malé misce si smíchejte kokosovou omáčku, kokosový cukr, sezamový olej, citronovou šťávu, česnek, hořčici, mořskou sůl a pepř.
  3. Lososa dejte na pečící papír. Zalijte ho omáčkovou směsí. Lososa překryjte i shora (například alobalem).
  4. Vložte do trouby a nechte řádně propéci, tedy 15-20 minut.

Zdroje

12 top potravin proti rakovině, které byste měli jíst denně Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy