Domů / / 6 superpotravin pro zdravou pr...

6 superpotravin pro zdravou prostatu

Poslední úprava 14.05.2018
Sdílet článek

Sestavení vyváženého jídelníčku

Prostata, která je částí mužského reprodukčního systému, je žláza, která se nachází před konečníkem pod močovým měchýřem. Má přibližně velikost ořechu a během života muže roste. Jak stárnete je důležité udržet si zdravou prostatu. Žláza se může zvětšit a rakovina prostaty je jednou z nejběžnějších rakovin u mužů.

Neexistuje jednoznačný důkaz, že zdravá výživa dokáže předejít problémům s prostatou, avšak udržení vyvážené stravy může snížit riziko těchto problémů. "Sestavení si jídelníčku a snacků v podobě zeleniny a ovoce je obecně dobrou volbou pro zdraví a zvláště pro zdravou prostatu." Říká doktor a expert na správnou výživu.

Drobné ovoce

Drobné ovoce jako jahody, ostružiny a maliny mají vysoký podíl vitamínu C a antioxidantů. Antioxidanty hrají v našem těle důležitou roli, neboť předcházejí poškození organismu volnými radikály, molekulami, které napadají zdravé buňky a přispívají k riziku rakoviny. Vitamín C může také zmírnit symptomy benigní hyperplazie prostaty (BHP) a to tak, že podporuje močení a snižuje otok.

Takže, jaký je tip na zdravý snack bohatý na vitamin C? Doporučené je smíchat různé drobné bobulovité ovoce a listovou zeleninu do formy smoothie společně s mlékem a proteinovým práškem. "Borůvky, banán, mléko, proteinový prášek a arašídové máslo udělají spolu perfektní smoothie se skvělou chutí a živinami a při tom ho uděláte rychle a jednoduše." Říká doktor a expert na zdravou výživu.

V jednom šálku jahod se nachází přibližně 90 mg vitaminu C a přibližně 14mg v jednom šálku borůvek. Další skvělé zdroje vitaminu C je citrusové ovoce, ananasový meloun (kantalup), špenát, brokolice a mango. Pro většinu dospělých lidí je doporučených 90 mg vitaminu C denně.

Tučné ryby

Existuje mnoho důvodů, proč zahrnout do jídelníčku omega 3 mastné kyseliny. Pomáhají snížit vysoký cholesterol a udržet jeho zdravou hladinu, snižovat vysoký krevní tlak, pomáhají s hubnutím a dokážou snížit riziko infarktu. I přesto, že odborníci obvykle radí pro zdravou prostatu vyhýbat se zvířecím tukům, strava bohatá na omega 3 mastné kyseliny dokáže zdraví prostaty posílit. Ve skutečnosti totiž omega 3 mastné kyseliny, které můžeme najít v potravinách jako je pstruh a sleď, dokáží pomoci snížit riziko rakoviny prostaty.

"V nedávném výzkumu se přebíralo jako omega 3 mastné kyseliny dokáží modulovat rozvoj rakoviny prostaty pravděpodobně díky jejich protizánětlivým účinkům a schopnosti zabránit růstu nádoru. Je ale důležité poznamenat, že pro zdravou prostatu se doporučuje zaměnit zvířecí tuky za tučné ryby jako je losos, sardinky, sardel a tuňák právě pro blahodárné omega 3 mastné kyseliny," říká odborník.

Pro mnohé dospělé se doporučují 2 porce (1 porce je 100g) ryby týdně. Máte obavy ohledně rtuti vyskytující se v rybách? Sardel, sleď, sardinky a sladkovodní pstruh jsou dobrými zdroji omega 3 mastných kyselin a mají nízkou hladinu rtuti.

Ořechy

Zdravé tuky, jako ty obsažené v ořechách, dokáží pomoci snížit vysoký cholesterol a podpořit zdraví mozku. "Ořechy jsou jedním z nejlepších snacků. Jsou snadno přenosné, zdraví prospěšné a stojí za ty peníze." Říká odborník.

Para ořechy jsou nejen dobrým zdrojem důležitých živin jako je vitamin E a vápník, ale jsou také plné selenu. Výzkum z roku 2010 potvrdil, že selen společně se sójou mohou pomoci v boji proti rakovině prostaty. Avšak na potvrzení tohoto tvrzení je nutný další výzkum.

Jeden pára ořech má více než 100% denní hodnoty selenu, proto mohou být para ořechy ve vysokých dávkách škodlivé, proto si dávejte pozor. Dalšími skvělými ořechy jsou pekanové ořechy, mandle a vlašské ořechy. Ořechy mohou být pořádně tučné, takže pamatujte, že méně je více.

"Co se týče tuků, nejde velmi o množství jako spíše o kvalitu. Pokud bychom se spíše zaměřili na omega 3 mastné kyseliny a mononenasycené tuky určitě bychom si takto významně podpořili naše celkové zdraví," říká odborník.

Fazole

Zde je jeden návrh na změnu, který podpoří zdraví vaší prostaty: Zaměňte červené nebo zpracované maso za rostlinný tuk. Fazole, chia semínka či konopná semena jsou plné bílkovin a jiných důležitých živin, říká odborník.

Například černá fazole je plná živin. Jen 1 šálek této fazolí má přibližně 15 gramů bílkovin a 15 gramů železa, které může podpořit zdraví vaší prostaty. Na druhé straně konopná nebo chia semena mají zhruba 5 gramů bílkovin na 28 gramů semínek. Konopná semena také obsahují všechny esenciální aminokyseliny, zatímco chia semena obsahují na 28 gramů zhruba 10 gramů železa.

"Fazole může být přidána do salátů, nebo zaměněna za maso v buritu, nebo wrapu a zase konopná a chia semena můžete přidat do ovesné kaše, míchaných nápojů a řeckého jogurtu." Říká odborník. Pro mnohé dospělé je doporučená dávka 38 gramů železa a 56 gramů bílkovin denně.

Zelený čaj

Výzkum ukazuje, že zelený čaj vám dokáže pomoci v boji proti rakovině prostaty. A nejen to, zelený čaj také pomáhá snížit vysoký cholesterol a dokonce zlepšuje paměť a rozsah pozornosti.

I když pochopitelně způsob konzumace zeleného čaje je čaj si uvařit, existují další způsoby jak využít jeho blahodárné účinky. Jedním z těchto způsobů je přidat si zelený čaj do smoothie nebo použití čaje na připravení marinády.

Vodní meloun

Tato typická součást letního stravování je bez tuku a bohatá na vitamin A a C. Vodní meloun je také skvělým zdrojem lykopenu, antioxidantu, který dává všem potravinám jako jsou rajčata a vodní meloun jejich barvu. (Meloun také podporuje erekci.)

Výzkum ukazuje, že lykopen může pomoci snížit riziko rakoviny prostaty. Lykopen můžete najít v potravinách jako jsou rajčata, meruňky, grep, guava a papája. 1 a ½ šálku vodního melounu obsahuje přibližně 9 až 13 miligramů lykopenu.

Doporučená dávka pro mnohé dospělé je přibližně 10 mg lykopenu denně, což by nemělo být příliš, protože 1pl kečupu obsahuje 2,5 mg a ½ šálku rajského protlaku 25 mg lykopenu.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc