Domů / / / Co škodí prostatě? Čemu se rad...

Co škodí prostatě? Čemu se raději vyhnout?

Poslední úprava 26.07.2021
Sdílet článek

Možná děláte mnoho věcí, o kterých předpokládáte, že pomáhají udržovat zdraví prostaty. Některé jiné věci, které si možná ani neuvědomujete, však prostatě vůbec nesvědčí. Například přílišné sezení. Nejenže kvůli němu přibíráte, sezení neprospívá ani prostatě.

Co škodí prostatě - nečinnost a zdraví prostaty

Nedostatek nebo pokles aktivity může vyhnat do výšky hladiny určitého proteinu v krvi, který se spojuje s rakovinou prostaty.

Vědci zjistili, že muži, kteří během dne seděli ještě o hodinu navíc oproti jiným mužům, měli až o 16% větší riziko zvýšení hladin PSA, tedy prostatického specifického antigenu. Na druhou stranu, muži s mírnou fyzickou aktivitou mají až o 18% nižší pravděpodobnost vysokého skóre PSA.

Lze říci, že posedávání vám přidává i na váze, tím je ovlivněna i hormonální rovnováha, hrozí zánět tělesných tkání a zvýšená odolnost vůči inzulínu. To vše přispívá k rozvinutí rakoviny prostaty.

PSA a rakovina

Prostatické specifické antigeny (PSA) jsou vlastně proteiny tvořeny buňkami v předstojné žláze. V minulosti se věřilo, že zvýšené hladiny PSA, které lze zjistit z jednoduchého krevního testu, jsou velkým vykřičníkem pro rakovinu prostaty. V současnosti už lékaři vědí, že vysoké hladiny PSA mohou být v případě rakoviny falešným poplachem. Nejen neaktivní životní styl může zvyšovat hladiny PSA. Také sem řadíme benigní stavy jako záněty, infekce nebo zvětšení prostaty.

Když už víte, co škodí prostatě, můžete mezi prevenci rakoviny prostaty zařadit i fyzickou aktivitu. Nezapomínejte také na rodinnou anamnézu či užívané léky a pravidelné kontroly prostaty. Na základě těchto zjištění lékař rozhoduje, zda je nutná i biopsie prostaty.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy