Domů / Prostata

Prostata

Poslední úprava 10.02.2023
Sdílet článek

Prostata (z řečtiny, doslovně "ten, kdo stojí před", "ochránce", "opatrovník") je složena tubuloveloární exokrinní žláza mužského reprodukčního systému u většiny savců.

Prostata u zdravého člověka je o něco větší než vlašský ořech. S přibývajícím věkem se zvětšuje. Průměrná hmotnost "normální" prostaty u dospělých mužů je asi 11 g, obvykle v rozmezí mezi 7 a 16 gramy. Prostata obklopuje močovou trubici těsně pod močovým měchýřem a lze ji nahmatat při rektálním vyšetření.

Funkce

K čemu slouží prostata? Funkcí prostaty je vylučování mírně kyselé tekutiny, mléčného nebo bílého vzhledu, která obvykle tvoří 50-75% objemu spermatu spolu se spermiemi a tekutinou ze semenných váčků. Semeno jako takové je zásadité kvůli obsahu sekretů z jiných přispívajících žláz, včetně tekutiny ze semenných váčků. Zásaditost semene pomáhá neutralizovat kyselost poševního traktu, což prodlužuje životnost spermií. Prostatická tekutina je vyloučena v první frakci ejakulátu spolu s většinou spermií. Ve srovnání s několika spermiemi vyloučenými spolu s převážně tekutinou ze semenných váčků, spermie vyloučeny spolu s prostatickou tekutinou mají lepší pohyblivost, delší životnost a lepší ochranu genetického materiálu.

Prostata také obsahuje některé hladké svaly, které pomáhají vylučovat spermie během ejakulace.

Sekrety

Sekrety prostaty se u jednotlivých živočichů liší. Obecně se skládají z jednoduchých cukrů a jsou často mírně kyselé.

Obsah bílkovin v prostatických sekretech u lidí je nižší než 1% a zahrnuje proteolytické enzymy, prostatickou kyselou fosfatázu, beta-mikroseminoproteín, a PSA antigen. Sekret také obsahuje zinek v 500-1000-násobně vyšší koncentraci než v krvi.

K tomu, aby pracovala správně, prostata potřebuje mužské hormony (testosteron), které jsou odpovědné za mužské pohlavní znaky. Hlavní mužský hormon je testosteron, který je produkován především ve varlatech. Některé mužské hormony jsou produkovány v malých množstvích v nadledvinách. Prostatu však reguluje dihydrotestosteron.

Rozvoj

Prostatická část močové trubice se vyvíjí z pánevní (střední) části urogenitálního sinu (endodermálního původu). Endodermální výrůstky vznikají z prostatické části močové trubice a rostou do okolního mezenchymu. Žlázový epitel prostaty se odlišuje od těchto endodermálních buněk, a související mezenchym se rozděluje na hustou stromu a hladké svalstvo prostaty. Prostata představuje upravenou stěnu proximální části mužské močové trubice a vzniká v 9. týdnu embryonálního života ve vývoji reprodukčního systému. Spojením mezenchymu, močové trubice a Wolfova vývodu vzniká prostata, kompozitní orgán skládající se z několika žláz a aglandulárních (nežlázových) komponentů.

Ženská prostata

Skeneho žlázy, také známé jako parauretrální žlázy u žen jsou homologní k prostatě u mužů. Anatomicky je však v děloze ve stejné poloze jako prostata. V roce 2002 byly oficiálně přejmenovány ženské parauretrální žlázy, nebo Skeneho žlázy, na ženskou prostatu.

Ženská prostata, stejně jako ta mužská, vylučuje PSA a hladina tohoto antigenu se zvýší v případě karcinomu této žlázy. Tato žláza, stejně jako mužská prostata, také vylučuje během orgasmu tekutinu.

Struktura

Sekreční epitel je hlavně pseudostratifikovaný a skládá se z vysokých sloupcovitých buněk a bazálních buněk, které jsou podporovány fibroelastickými stromy obsahujícími náhodně orientované hladké svalové svazky. Epitel je velmi variabilní a obsahuje i oblasti s nízkým kvádrovým nebo dlaždicovým epitelem a s přechodným epitelem v distálních oblastech delších kanálů. Močová trubice z močového měchýře v prostatě se nazývá prostatická močová trubice a splývá ve dva ejakulační vývody.

Prostata nemá kapsli, ale obklopuje ji fibromuskulární zóna. Pokrývají ji svaly pánevního dna, které se stáhnou v průběhu procesu ejakulace.

Nemoci a problémy

Pokud prostata funguje bez problémů, mnozí muži ani netuší, že ji mají. Pokud však nastanou komplikace, nejčastější problémy jsou právě následující:

Prostatitida

Prostatitida je infekce, zánět nebo otok prostaty - často bolestivé. V závislosti na délce trvání potíží a příznaků rozlišujeme několik typů prostatitidy:

Bakteriální prostatitida - vyskytuje se vzácně, tvoří 5-10% ze všech případů prostatitidy. Roslišujeme akutní prostatitidu, která se projevuje náhle v podobě například zimnice, horečky nebo pálení při močení. Chronická prostatitida probíhá pomaleji s příznaky jako pálení v podbřišku, pálení při močení nebo nechuť do sexu.

Nebakteriálních prostatitida (syndrom chronických pánevních bolestí) je nejčastější forma prostatitidy bez přítomnosti infekce. Rozlišujeme zánětlivou a nezánětlivou prostatitidu. Může se projevit v delším časovém rozmezí týdnů až měsíců bolestmi ve varlatech, penisu nebo při močení či ejakulaci. Mezi další projevy patří nutnost častého nucení na močení nebo pocit nevyprázdněného močového měchýře.

Asymptomatická zánětlivá prostatitida je forma prostatitidy bez příznaků. Lékař ji objeví náhodně při urologickém vyšetření.

Přečtěte si více: Prostatitida (Typy, Příčiny, Příznaky, Diagnostika, Léčba)

Zvětšená prostata (BHP)

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je zvětšená prostata. Prostata obklopuje močovou trubici, trubici, která odvádí moč z močového měchýře ven z těla. Jak se prostata zvětšuje, může močovou trubici stisknout nebo částečně zablokovat. Toto často způsobuje problémy s močením.

Benigní hyperplazie prostaty je pravděpodobně normální součástí procesu stárnutí u mužů, způsobená změnami v hormonální rovnováze a růstem buněk. Mezi příznaky patří hlavně problémy s močením - časté nucení na močení, pocit nevyprázdněného mechíře apod.

Přečtěte si více: Zvětšená prostata - benigní hyperplazie prostaty (Příčiny, Příznaky, Diagnostika, Léčba)

Rakovina prostaty

Téměř všechny rakoviny prostaty vznikají z buněk sekrečních žláz v prostatě. Rakovina vytvořená žlázovými buňkami je známá jako adenokarcinom. Nejčastějším typem rakoviny prostaty je proto adenokarcinom a je zodpovědný za více než 95% všech případů rakoviny prostaty. Nejběžnější neadenokarcinom je karcinom přechodných buněk. Mezi další ojedinělé druhy patří malobuněčný karcinom a sarkom.

Přečtěte si více: Rakovina prostaty

Příznaky

Příznaky prostatitidy

  • Časté nucení na močení, i když můžete vyloučit jen malé množství moči.
  • Pálení při močení (dysurie).
  • Obtíže při zahájení močení, přerušovaný tok (močení v intervalech, ne stálým proudem), slabší tok moči než je normální a odkapávání moče po skončení močení.
  • Nadměrné močení v noci (nykturie).
  • Pocit neúplně vyprázdněného močového měchýře.
  • Bolest nebo nepříjemný pocit v dolní části zad, v oblasti mezi varlaty a konečníkem, v dolní části břicha nebo stehen nebo nad stydkou oblastí. Bolest se může zhoršit při pohybu střev.
  • Bolest nebo nepohodlí při nebo po ejakulaci.
  • Bolest v špičce penisu.

Symptomy jsou podobné u všech forem prostatitidy, s výjimkou případů akutní prostatitidy. V případě akutní prostatitidy, příznaky jsou závažné, náhlé, a zahrnují horečku a zimnici. Známky chronické bakteriální prostatitidy mohou být mírnější a nastoupit náhle nebo postupně v průběhu několika týdnů nebo měsíců a příznaky se mohou objevovat a mizet. Příznaky samy o sobě nemohou být použity k určení toho jakým typem prostatitidy trpíte. Čtěte více o příznacích prostatitidy.

Příznaky zvětšené prostaty

Příznaky BPH mohou zahrnovat problémy s vyprazdňováním močového měchýře nebo problémy se zadržováním moči. Mnoho mužů trpících nezhoubným zbytněním prostaty (BHP), nemá žádné příznaky. Pokud se nějaké vyskytnou (známé jako příznaky dolních močových cest nebo LUTS) mohou sahat od mírných a sotva znatelných, po vážné a rušivé. Velikost zvětšení prostaty ne vždy souvisí se závažností symptomů. Někteří muži trpící jen mírným zvětšením mají vážné příznaky, a někteří muži trpící velkým zvětšením mají jen málo příznaků. Čtěte více o příznacích zvětšené prostaty.

Příznaky rakoviny prostaty

  • Obtíže začít a / nebo zastavit proud moči
  • Časté močení
  • Bolest při močení
  • Bolest při ejakulaci
  • Snížení rychlosti průtoku moči nebo přerušovaný proud moči
  • Pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře i po vymočení se
  • Erektilní dysfunkce
  • Bolesti a / nebo zlomeniny kostí

Tyto příznaky samy o sobě nemusí u kohokoliv potvrdit ani nutně odrážet přítomnost rakoviny prostaty. Měl by je však zhodnotit lékař, aby vyloučil nebo potvrdil rakovinu a poskytl odpovídající léčbu. Čtěte více o příznacích rakoviny prostaty.

Vyšetření

Vyšetření prostatitidy

Pokud má váš lékař podezření, že trpíte na prostatitidu, udělá kompletní lékařskou anamnézu a vyšetření. Jakým typem prostatitidy trpíte nelze určit pouze ze symptomů a předchozího zdravotního stavu. Lékař provede testy, aby zjistil příčinu vaší prostatitidy. Začíná se vyšetřením moči na přítomnost bakterií. Na určení vašeho typu prostatitidy může být proveden pre- a po-masážní test prostaty nebo test prostatického sekretu. Čtěte více o vyšetření prostatitidy.

Vyšetření zvětšené prostaty

Lékař se bude nejprve chtít ujistit, že vaše problémy s močením jsou způsobeny benigní hyperplazií prostaty (BHP) a ne něčím jiným. To lze obvykle určit z anamnézy, vyšetření močových cest a vyšetření moči a krve. Mělo by být provedeno i neurologické vyšetření, aby se zjistilo, jestli jsou vaše příznaky spojené s problémem nervů močového měchýře. Čtěte více o vyšetřeních a testech na zvětšenou prostatu.

Vyšetření rakoviny prostaty

  • V současné době je většina rakoviny prostaty objevena, když je v krevním testu detekována zvýšená hladina prostatického specifického antigenu a provede se biopsie prostaty. PSA test se obvykle provádí jako součást screeningového programu.
  • Podezření na rakovinu prostaty může být vysloveno při provedení digitálního rektálního vyšetření. Digitální rektální vyšetření je součástí důkladného pravidelného lékařského vyšetření.
  • PCA3 je nový test, který může pomoci rozlišovat mezi nádorovými a nespecifickými zvýšenými hodnotami PSA. Není dostatek údajů k určení toho, jestli je PCA3 užitečný pro screening rakoviny prostaty, ale tento test může pomoci určit potřebu biopsie.
  • Screening je určen k detekci rakoviny prostaty u mužů bez souvisejících symptomů. Účelem screeningu je starší detekce a léčba onemocnění aby se snížila úmrtnost na rakovinu prostaty.

Čtěte více o vyšetřeních a testech na potvrzení nebo vyvrácení rakoviny prostaty.

Léčba

Léčba prostatitidy

Léčba prostaty obvykle začíná užíváním antibiotik po dobu několika týdnů. Pokud se začnete cítit lépe, je možné, že je budete muset užívat po dobu 2 až 3 měsíců. Pokud se váš stav nezlepší, může být nutné provést další testy. Čtěte více o léčbě prostatitidy.

Léčba zvětšené prostaty

Benigní hyperplazie prostaty (BHP), nemůže být vyléčena, takže léčba je zaměřena na zredukování příznaků. Léčba závisí na tom, jaké závažné jsou vaše příznaky, jako velmi Vás obtěžují a jestli máte komplikace.Pokud není nezbytný chirurgický zákrok z důvodu komplikací, výběr léčby je do značné míry na vás a vašem lékaři. Pokud nastanou komplikace, může být nutná operace. Čtěte více o léčbě zvětšené prostaty.

Léčba rakoviny prostaty

Léčba lokalizovaného karcinomu prostaty zahrnuje:

  • aktivní dohled
  • radikální prostatektomii
  • radiační léčbu
  • kryoterapii a HIFU

Mezi možnosti léčby pokročilého stupně onemocnění patří:

  • hormonální léčba
  • chemoterapie

Čtěte více o léčbě rakoviny prostaty.

Prostata Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)