Domů / / Zdravá prostata - 3 kroky k le...

Zdravá prostata - 3 kroky k lepšímu zdraví vaší prostaty

Poslední úprava 03.07.2020
Sdílet článek

Tak jako muži stárnou, může se jejich prostata zapálit nebo zvětšit. Následně začne tlačit na močovou trubici, což vede k problémům s močením. Ty mohou zase vyústit do zánětu močového měchýře nebo do močových kamenů.

Nejběžnější formou zvětšené prostaty je benigní hyperplazie prostaty (zkratka BPH).

Prostata obklopuje močovou trubici mužů. Pojem hyperplazie označuje nadměrný buněčný růst, který začíná u mladých mužů a v pozdějším věku způsobuje problémy.

Prostata rychle roste během dospívání a mladého dospělého věku. Pak se tento růst zpomalí, ale stále přetrvává.

Podle urologů má přes 50% mužů po dosažení 60 let BPH. Ve věku 85 let trápí tento zdravotní problém až 90% mužů. (Roehrborn, 2005)

BPH může být způsobeno různými okolnostmi. Hormonálními změnami (například nadměrné množství estrogenu), zhoršeným stavem cév, nebo i nedostatkem zinku. To vše jsou probádané možné příčiny BPH. Infekce, stres a strava mají vliv na hladinu zinku, která je v případě problémů s prostatou výrazně snížena.

Ale ne všechny problémy s prostatou vznikají kvůli BPH. Prostatitida je zánět prostaty, což je také velmi běžný problém.

Příznaky prostatitidy, hyperplazie prostaty (nebo BPH) jsou způsobeny zvýšeným tlakem z močového měchýře, protože zvětšená prostata brání toku moči. Výsledkem jsou různé problémy a symptomy jako odkapávání moče po močení, problémy se spuštěním močení, častější nucení na močení a někdy i bolest.

Dobrou zprávou je, že pokud budete dodržovat dietu se zaměřením na prostatu a budete užívat výživové doplňky na prostatu, můžete předejít téměř všem problémům s prostatou zcela přirozeně.

Top potraviny pro zdravou prostatu

Organické potraviny - nejlepší je držet všechny chemické látky a pesticidy daleko od těla.

Rajčata - rajčata obsahují lykopen, který je pro zdraví prostaty velmi důležitý. Lykopen je zvláště účinný ve vařených produktech z rajčat. (Chen, 2013)

Dýňová semínka - tato semínka jsou plné zinku, který je pro zdravou prostatu potřebný. (Nishimura, 2014)

Ryby - ryby obsahují velké množství omega-3 tuků, které mohou pomoci při zmírnění zánětu prostaty. (Aucoin, 2017)

Zelený čaj - zelený čaj pomáhá při detoxikaci, i proto je dobrý pro zdraví prostaty. (Kurahashi, 2008)

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Hydrogenované tuky - tyto zpracované tuky prokazatelně zvyšují zánět. Vyhýbejte se všem rostlinným olejům, kukuřičnému oleji a sojovému oleji.

Cukr - zhoršuje zánět a narušuje hormonální rovnováhu.

Zpracované potraviny - zpracované potraviny jsou plné chemických látek, které mohou narušit hormonální rovnováhu.

Alkohol - zhoršuje zánět a dráždí prostatu.

Kofein - může dráždit prostatu a způsobit dehydrataci.

Top 5 výživových doplňků pro zdravou prostatu

Na zlepšení zdraví prostaty jsou nejlepší následující výživové doplňky.

Saw Palmetto (320 mg denně) - může zlepšit příznaky zvětšené prostaty. Začněte s 320 mg 3x denně po dobu čtyř měsíců, pak snižte na 320 mg jednou denně.

Zinek (50 mg denně) - zinek je potřebný pro zdraví prostaty.

Olej z dýňových semínek (8-10 gramů nebo 1 polévková lžíce denně) - může pomoci se zmírněním příznaků.

Rybí olej (1000 mg denně) - EPA / DHA obsažený v rybím oleji pomůže zmírnit zánět.

Kořen kopřivy (120 mg 2x denně) - může pomoci zmírnit příznaky.

Bonusová pomůcka - i vitamin D3 dokáže pomoci zdraví prostaty.

Zdroje

 • AUCOIN, M. a kol., 2017. Fish-Derived Omega-3 Fatty Acids and Prostate Cancer: A Systematic Review. Integrative cancer therapies [online]. Mar, 16 (1), 32–62 [cit. 1.5.2017]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27365385
 • CHEN, J. a kol., 2013. Lycopene/tomato consumption and the risk of prostate cancer: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. Journal of nutritional science and vitaminology [online]. 59 (3), 213–223 [cit. 10.10.2016]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23883692
 • KURAHASHI, N. a kol., 2008. Green tea consumption and prostate cancer risk in Japanese men: a prospective study. [Abstrakt]. American journal of epidemiology [online]. Jan, 167 (1), 71–77 [cit. 10.10.2016]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17906295
 • NISHIMURA, M. a kol., 2014. Pumpkin Seed Oil Extracted From Cucurbita maxima Improves Urinary Disorder in Human Overactive Bladder. Journal of traditional and complementary medicine [online]. Jan-Mar, 4 (1), 72–74 [cit. 10.10.2016]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4032845/
 • ROEHRBORN, C.G., 2005. Benign Prostatic Hyperplasia: An Overview. Reviews in Urology [online]. 7 (Suppl 9), S3–S14 [cit. 10.10.2016]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1477638/
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

 • 3 Omega rybí olej pilulky

  • Přírodní přípravek s obsahem Omega 3 kyselin
  • Pomáhá odstranit inflamace - zánět, svědění

  Lék na předpis? : Ne

Čtěte víc

Blízke témy