Domů / / / Prevence rakoviny prostaty - l...

Prevence rakoviny prostaty - lze vzniku rakoviny prostaty zabránit?

Poslední úprava 29.03.2017
Sdílet článek

Neexistuje žádný bezpečný způsob jak zabránit rakovině prostaty. Mnoho rizikových faktorů jako je věk, rasa a rodinná anamnéza nelze kontrolovat. Je však několik věcí, které můžete udělat pro snížení rizika tohoto onemocnění.

Tělesná hmotnost, fyzická aktivita a stravování

Vliv tělesné hmotnosti, fyzické aktivity a stravování na riziko rakoviny prostaty nejsou jasné. Jsou však věci, které můžete udělat pro to, abyste snížili své riziko rozvinutí rakoviny prostaty.

Některé studie zjistily, že muži s nadváhou mohou mít celkově mírně snížené riziko vzniku rakoviny prostaty, avšak vyšší riziko druhů rakoviny prostaty, které mohou být fatální.

Podle studií, muži, kteří jsou pravidelně fyzicky aktivní, mají mírně nižší riziko rakoviny prostaty. Intenzivní aktivita může mít větší vliv, zejména pokud jde o riziko pokročilé rakoviny prostaty.

Několik studií uvádí, že strava bohatá na zeleninu (včetně rajčat, brukve, sóji, fazolí a jiných luštěnin) nebo ryby může být spojována s nižším rizikem rakoviny prostaty, hlavně pokročilejší fáze rakoviny. Mezi košťálovou zeleninu řadíme zelí, brokolici či květák.

A přestože nesouhlasí všechny studie, několik z nich odhalilo vyšší riziko rakoviny prostaty u mužů, jejichž strava má vyšší objem vápníku. Zvýšené riziko může vzniknout i při konzumaci mléčných výrobků.

V současnosti jsou nejlepšími radami ohledně stravování a možností jak zmírnit riziko rakoviny prostaty, následující tipy:

  • Denně snězte minimálně 2 ½ šálku různých druhů ovoce a zeleniny.
  • Buďte fyzicky aktivní.
  • Udržujte si zdravou hmotnost.

Smysl může mít i omezení užívání výživových doplňků s obsahem vápníku i vápníku ze stravy. Neznamená to však, že by neměli muži léčeni na rakovinu prostaty užívat výživové doplňky s vápníkem, pokud jim je doporučí lékař.

Vitamíny, minerály a jiné doplňky

Vitamín E a selen

Několik starších výzkumů uvádí, že užívání vitamínu E nebo výživových doplňků s obsahem selenu může snížit riziko rakoviny prostaty.

Podle velké studie však ani vitamín E ani selen riziko rakoviny prostaty nesnižují. Ve skutečnosti, muži, kteří se testů účastnili, měli po užívání výživových doplňků s vitaminem E mírně zvýšené riziko rakoviny prostaty. V případě výživových doplňků s obsahem selenu bylo riziko rakoviny prostaty nezměněny u mužů, kteří měli na počátku výzkumu nízké hladiny selenu. Muži, kteří měli vyšší základní hladiny, měli zvýšené riziko rychle se šířící rakoviny prostaty.

Sója a isoflavony

Víceré výzkumy se zabývají možnými účinky sójových proteinů (nazývaných isoflavony) v souvislosti s rizikem rakoviny prostaty. Výsledky však zatím nebyly zveřejněny.

Užívání jakýchkoli výživových doplňků s sebou nese jak rizika, tak i výhody. Proto se vždy nejprve poraďte s lékařem, než začnete výživové doplňky užívat.

Léky

Některé léky mohou pomoci zmírnit riziko rakoviny prostaty.

Inhibitory 5-alfa reduktázy

5-alfa reduktáza je enzym, který v těle mění testosteron na dihydrotestosteron (DHT), což je hlavní hormon zodpovědný za nárůst prostaty. Léky nazývané inhibitory 5-alfa reduktázy, jako je finasterid a dutasterid, blokují tento enzym v tvorbě DHT. Tyto léky se využívají k léčbě benigní hyperplazie prostaty (BHP), což je nenádorové zvětšení prostaty.

Velké výzkumy zabývající se oběma léky sledovali, jestli mohou být užitečné i při zmírnění rizika rakoviny prostaty. V těchto studiích byla u mužů užívajících jeden z léků, menší pravděpodobnost rozvinutí rakoviny prostaty v průběhu několika příštích let, než u mužů, kteří dostávali placebo.

Když odborníci blíže analyzovali výsledky, došli k závěrům, že muži užívající tyto léky měly méně často rakovinu prostaty nízkého stupně, ale odhalily o něco více výskytů rakoviny prostaty vyššího stupně, která je náchylná na růst a šíření. Z dlouhodobého hlediska to však podle všeho úmrtnost neovlivňuje. V obou skupinách mužů byla podobná doba přežití.

Tyto léky mohou vyvolat nežádoucí účinky týkající se sexuality, například snížení sexuální touhy a erektilní dysfunkci (impotenci). Může však pomoci s problémy při močení kvůli BPH (benigní hyperplazie prostaty) - tedy problematické močení a unikající moč (inkontinence).

Ačkoli jsou tyto léky bezpečné, nejsou určeny jako prevence rakoviny prostaty. V současnosti není jasné, jestli je užívání těchto léků pouze kvůli snížení rizika rakoviny prostaty užitečné.

Aspirin

Podle některých výzkumných studií muži, kteří dlouhodobě denně užívají aspirin, mají nižší riziko rozvinutí a úmrtí na rakovinu prostaty. Je však třeba více testů, aby se ukázalo, jestli možné přínosy převýší riziko. Dlouhodobé užívání aspirinu může mít nežádoucí účinky, včetně zvýšeného rizika krvácení do trávicího traktu. A přestože může mít aspirin další zdravotní přínosy, většina lékařů v současnosti nedoporučuje jeho užívání pouze čistě kvůli snaze snížit riziko rakoviny prostaty.

Jiné léky

Jiné léky a výživové doplňky, které mohou pomoci snížit riziko rakoviny prostaty se testují v rámci klinických testů. Prozatím ale nebylo o žádném léku nebo výživovém doplňku v rámci dostatečně velké studie potvrzeno, že by skutečně dokázali jako prevence rakoviny prostaty pomoci.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy