Domů / / / 15 potravin, které pomáhají př...

15 potravin, které pomáhají při boji s rakovinou prostaty

Poslední úprava 21.07.2021
Sdílet článek

15 úžasných potravin, které mohou pomoci snížit riziko vzniku rakoviny prostaty, která se týká milionů lidí po celém světě. V současnosti je rakovina prostaty druhou nejčastější rakovinou, která celosvětově postihuje muže.

Rajčata

Rajčata mají několik výjimečných vlastností, které z nich dělají mimořádnou potravinu při prevenci rakoviny prostaty. Jejich nejpozoruhodnější kvalita: poskytují lykopen, což je velmi silný antioxidant. V jedné studii, které se zúčastnilo 47 894 mužů, odborníci zjistili, že zkonzumováním 10 nebo více porcí rajčatových produktů za týden, se redukuje riziko rakoviny prostaty o 34%. Lykopen ze zpracovaných produktů z rajčat, tak jako těstoviny s rajčaty, rajčatová šťáva a kečup, se zdá být mnohem biodostupnejší, než lykopen ze syrových rajčat. Navíc, lykopen se absorbuje v těle lépe za přítomnosti betakarotenu. Shodou okolností, rajčata obsahují i betakaroten! Navíc k lykopenu a betakarotenu obsahují rajčata i vitamín C a je všeobecně známo, že obsahují nízké množství pesticidů.

Zelený čaj

Přestože nejde o jídlo, je zelený čaj zařazen do seznamu potravin, které bojují proti rakovině prostaty, protože poskytuje mnoho mimořádných zdravotních výhod. Zelený čaj se běžně používá jako pomoc při hubnutí, ale vědecké důkazy ukazují, že jej lze použít i jako prevenci před určitými typy rakoviny, včetně rakoviny prostaty. Katechiny, stejné složky, které jsou zodpovědné za vlastnosti zeleného čaje podporující hubnutí, se ukázaly jako schopné zredukovat prostatický specifický antigen (PSA) a také jiné biomarkery u mužů, kteří trpí na rakovinu prostaty. Aby se maximalizovalo uvolňování katechinů, zvolte sypané čajové lístky namísto sáčků a čaj nechte louhovat pět minut. Výzkum také doporučuje doplnit zelený čaj látkou bohatou na vitamin C, tedy například citronovou šťávou. Tím je možné zvýšit množství katechinů, které se mohou uvolnit do těla.

Maliny

Maliny překypují výživnými látkami a lahodnou chutí, přesto mají pouze velmi nízký obsah kalorií. Mohly by být také jednou z nejlepších potravin, která bojuje proti rakovině prostaty, protože jsou plné kyseliny elagové. Kyselina elagová je přírodní antikarcinogen, antimutagen a inhibitor rakoviny. V některých případech byla také schopna způsobit apoptózu (buněčnou smrt) u rakovinných buněk. Kyselina elagová se nachází v množství potravin. Červené maliny jsou ale zdaleka nejlepším zdrojem této zázračné látky (1500 mikrogramů na gram suché hmotnosti ovocného výtěžku). Navíc, kyselina elagová nacházející se v červených malinách, si svou potenci uchovává i po tepelném zpracování a zamrazení. Takže je jedno, zda si dáte maliny čerstvé, mražené nebo zahřáté, vydolujete z nich jejich výhody pro boj s rakovinou.

Rukola

Ačkoliv se používá v podstatě jako salátové listy, je rukola vlastně brukvovitá zelenina a je příbuzná s takovými nutričními superhrdiny zeleniny jako je brokolice, květák a zelí. Tak jako jiná brukvovitá zelenina, i rukola je plná živin, které podporují zdraví, tím je vynikající náhradou hlávkového salátu. Je to výborný zdroj glukosinolátů, přírodních složek, které se při žvýkání rukoly mění na isothiokyanáty. Isothiokyanáty jsou známé tím, že neutralizují karcinogeny a inhibují proliferaci rakovinných buněk. Vysoká koncentrace chlorofylu, rostlinného pigmentu se silnými protinádorovými vlastnostmi, také přispívá k protinádorové aktivitě a činnosti bojující proti rakovině prostaty. A navíc, rukola překypuje vitaminem C a betakarotenem.

Kurkuma

A tady je další vynikající potravina potlačující rakovinu prostaty, kurkuma. Tedy koření, které dává žlutou barvu kari a mnohým jiným jídlům. Kurkuma byla dlouho využívána v tradiční asijské medicíně k léčbě široké řady stavů a nemocí. V posledních letech se o tuto mimořádnou rostlinu z čeledi zázvorovitých začala zajímat i západní medicína. Několik posledních studií zjistilo, že kurkuma dokáže vyvolat apoptózu, proces, který spouští sebedestrukci rakovinných buněk. Navíc obsahuje kurkuma antioxidační složku a dokáže ochránit před tvorbou nitrozoamínu a inhibovat produkci aflatoxinů, což jsou dva procesy spojovány se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny.

Křen

Křen umí dodat šmrnc salátům, smaženici, i zeleninovým talířům, ale jeho přínosy nejsou jen čistě kulinářské. Křen je také výborná protinádorová potravina, protože je dobrým zdrojem glukosinolátů, fytochemikálií, které dokáží zvýšit schopnost jater eliminovat karcinogeny, které by mohly způsobit rakovinu prostaty. Výsledky výzkumů tvrdí, že glukosinoláty v křenu mohou být schopny inhibovat růst rakovinných nádorů. Glukosinoláty jsou bohatě zastoupeny ve hodně druzích zelné zeleniny, včetně brokolice a růžičkové kapusty, ale množství glukosinolátů v chřestu je obzvláště vysoký. Ukázalo se, že křen obsahuje až desetkrát více glukosinolátů než brokolice.

Česnek

V lidové medicíně se česnek používal jako lék na různé zdravotní potíže, ale v posledních letech uznala česneku schopnost podpořit zdraví i odborná veřejnost. Výzkum přiznává česneku schopnost podpořit zdraví srdce a krevního oběhu. Česnek ale lze použít i jako prevenci a léčbu při rakovině, včetně rakoviny prostaty. Jedna studie zjistila, že muži, kteří jedli více než deset gramů česneku denně, měli o 50% menší předpoklad, že se u nich rozvine rakovina prostaty než muži, kteří žádný česnek neužívali. Schopnost česneku snížit riziko rakoviny prostaty souvisí podle všeho s organosírovými sloučeninami, které česnek obsahuje. Navíc, česnek a obzvláště čerstvý česnek, obsahuje slušné množství vitamínu C. Je také dobrým zdrojem selenu, v jednom šálku čerstvého česneku se nachází 30% doporučené denní dávky pro průměrného dospělého člověka.

Řeřicha

Řeřicha je protinádorová potravina par excellence. Řeřicha a výtažky z řeřichy se ukazují být schopny zabránit poškození DNA, které následně spouští vývoj rakovinných buněk. Je schopna zastavit neřízený růst rakovinných buněk a zabránit šíření rakovinných buněk. Řeřichový extrakt dokáže také indukovat sebedestrukci rakovinných buněk, proces známý jako "apoptóza". Řeřichu si můžete vypěstovat i doma. Je vynikajícím doplňkem salátů a sendvičů, dá se z ní uvařit i výborná polévka.

Chřest

Chřest je jedním z nejlepších zdrojů glutathionu, což je "pan antioxidant", o kterém se v posledních letech dost mluvilo a psalo. Glutathion má široké využití, mnoho z jeho schopností přispívají ke snížení rizika rakoviny prostaty. Ukázalo se například, že dokáže chránit buňky před poškozením volnými radikály a také nabudit imunitní systém ovlivněním lymfocytů. O glutathionu se také tvrdí, že pomáhá játrům odbourávat toxické chemikálie, jako jsou škodliviny a jiné karcinogenní prvky. Navíc je chřest skutečně dobrým zdrojem betakarotenu a vitamínu C. Jako bonus navíc, tato superpotravina obsahuje jen velmi málo pesticidů, dokonce i běžně pěstovaná produkce. Co je další důvod, proč jíst více z této potraviny, která brání vzniku rakoviny prostaty.

Losos

Losos je úžasná protinádorová potravina zacílená na rakovinu prostaty. Je plná omega 3 mastných kyselin, což je typ mastných kyselin, které v západním style stravování často chybí. Omega 3 tuky jsou považovány za látky s ochranným vlivem proti rakovině prostaty a mnoha jiných typů rakoviny. Kromě omega 3 je losos bohatý na astaxantin, karotenoid zodpovědný za růžovou barvu lososa. Astaxanthin je mocný antioxidant, který se ukázal být extrémně efektivním při likvidaci volných radikálů. Abyste z lososa vytěžili jeho přínosy pro zdraví, vybírejte lososa divokého. Hladiny astaxanthinu jsou u lososa divokého mnohem vyšší (hlavně losos nerka), než u lososa chovaného. Navíc, divoký losos obsahuje pouze nízké hladiny PCB, tedy potenciálních karcinogenů, které se u chovaného lososa mohou vyskytovat ve velkém množství. S mírou bychom měli přistupovat ale i ke konzumaci lososa divokého. Příliš častá a mohutná konzumace lososa a jiných ryb by vás mohla vystavit nadměrnému množství určitých toxinů, například olova a pesticidů, které jsou v rybách obsaženy. Ryby je vhodné jíst dvakrát týdně, ne častěji. Toto doporučení je zvláště důležité pro těhotné ženy a ženy, které plánují otěhotnět. Toxiny z ryb totiž mohou ovlivnit neurologický vývoj nenarozeného dítěte.

Avokádo

Toto smetanové, zelené ovoce je již dlouho předmětem zájmu obchodníků kvůli jeho schopnosti udržovat krásnou, mladistvě vypadající pleť, ale dokáže ještě mnohem více. Podle posledních studií může být avokádo velmi efektivní při snižování rizika vzniku rakoviny, zvláště rakoviny prostaty. Není to však nic překvapující, protože se o avokádu ví, že je nadupané protinádorovými výživnými látkami. Je plné vitaminu E a vitaminu C, je však také jedním z nejlepších potravinových zdrojů glutathionu (spolu s chřestem). Jako bonus navíc, avokádo obsahuje jen velmi nízké množství pesticidů.

Růžičková kapusta

Pokud si dokážete oblíbit její relativně zvláštní chuť, může být růžičková kapusta jedním z nejlepších doplňků k protinádorovému stravování. Několik studií potvrdilo inverzní korelaci mezi dietou bohatou na brukvovitou zeleninu, kam patří i růžičková kapusta, a rizikem rakoviny prostaty. Mechanismus, jakým růžičková kapusta uplatňuje svůj preventivní protirakovinný vliv, podle odborníků zahrnuje úpravu metabolismu karcinogenů a redukci poškození volnými radikály. Navíc, tyto malé zelené kvítka mají nízký glykemický index a obsahují málo kalorií a tuku. Jako bonus navíc, růžičková kapusta, dokonce i běžně pěstovaná, obsahuje pouze velmi malé množství pesticidů.

Brokolice

Pokud hledáte výbornou potravinu, která sníží vaše riziko rakoviny prostaty, brokolice vám může poskytnout více, než hledáte. Brokolice je nejlepším přirozeným zdrojem sulforafanu, výjimečné složky, která byla identifikována jako nejúčinnější fytochemický induktor takzvaných enzymů fáze 2. Enzymy fáze 2 pomáhají bojovat s karcinogeny a mohou snížit riziko rakoviny prostaty. Brokolicové klíčky, které se dají koupit v mnoha obchodech se zdravými potravinami, jsou obzvláště bohatým zdrojem sulforafanu, ale i růžičky brokolice ho obsahují dostatečné množství. Brokolicové klíčky, které se často přidávají do salátů a sendvičů, se jedí v syrovém stavu, doporučuje se však jíst za syrova i růžičky brokolice, případně je jen mírně převařit. Konzumace surové, rozmačkané brokolice vyústí do rychlejší a lepší absorbce sulforafanu. Vaření totiž může zničit až 90% této důležité protinádorové složky. Vedle její schopnosti bojovat proti rakovině, je brokolice továrna plná živin, vitamínů a minerálů.

Rybí jikry

Rybí jikry jsou jedním z nejlepších přirozených zdrojů EPA a DHA, což jsou dva druhy omega 3 mastných kyselin. Každý gram jiker obsahuje dokonce více omega 3, než nejtukovatější ryba. Pokud jde o mořské živočichy, obsahují jikry hranáče šedého, štikozubce a lososa největší množství omega 3 mastných kyselin.

Třešně

Třešně obsahují perilový líh, který je efektivní při likvidaci množství rakovinných buněk in vitro a in vivo. Pokud si budete kupovat třešně, vyberte si, pokud to bude možné, organicky pěstované. Tradičně pěstované třešně častokrát obsahují vysoké hladiny pesticidů a jiných chemických složek.

15 potravin, které pomáhají při boji s rakovinou prostaty Průměrné hodnocení: 4.3 (3 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy