Domů / / Kolik kroků denně ujít? Ptáte...

Kolik kroků denně ujít? Ptáte se, kolik kroků denně udělat, abyste zhubli?

Poslední úprava 19.11.2020
Sdílet článek

Ať už si měříte kroky krokoměrem nebo přes mobil, je dobré vědět, kolik kroků denně ujít, aby to mělo kýžený efekt. Při mnoha zaměstnáních současnosti člověk většinu dne prosedí. A to neprospívá ani tělu ani mozku. Ale obyčejná chůze a sledování kroků může riziko zdravotních problémů ze sedavého zaměstnání jednak snížit, jednak může pomoci při hubnutí. Kolik pohybu člověk tedy potřebuje, aby byl skutečným přínosem? Začněme základní otázkou, kolik kroků denně ujít, aby jste zhubli?

Podle některých údajů si třeba dopřát alespoň 150 minut mírně intenzivní fyzické aktivity týdně. Případně 75 minut fyzické aktivity ve vysoké intenzitě. Pokud to přepočtete, denně byste měli být skutečně aktivní 30 minut, a to pět dní v týdnu. Chcete-li pro své zdraví udělat co nejvíce, je vhodné tato čísla ještě zdvojnásobit a dostat se až na 300 minut mírné fyzické aktivity za týden, či 150 minut velmi intenzivní činnosti týdně.

Rozložme si to na drobné. 30 minutová hbitá chůze znamená pro většinu lidí cosi mezi 3000 až 5000 kroky. Záleží na rychlosti chůze a délce kroku. Samozřejmě, není dobré zbytek dne prosedět. Dalšími činnostmi bychom měli dosáhnout dalších přibližně 5000 kroků.

Celkově byste tedy denně na hubnutí měli udělat 10000 kroků. Buďme ale realisté, pro mnohé lidi to je nedosažitelné číslo. Proto je ideální pořídit si krokoměr, týden si sledovat počet pořízených kroků. A následně si stanovte cíl, toto vaše číslo zvýšit o deset procent. Bude to reálný cíl a navíc to člověka donutí zvýšit množství denně provedené fyzické aktivity.

Pokud se navíc snažíte zhubnout, hraje fyzická aktivita dosti významnou roli. To, jak rychle a svižně kráčíte určuje, kolik kalorií skutečně při chůzi spálíte. Pokud denně uděláte 10000 kroků na hubnutí, ale půjdete přitom velmi pomalu, nebudou výsledky při snižování hmotnosti vůbec adekvátní. A naopak, pokud půjdete skutečně svižným krokem, ale uděláte méně než 10000 kroků, je to pro potřeby hubnutí mnohem přínosnější. A to přesto, že jste nedosáhli zmíněných deset tisíc kroků.

Pokud myslíte hubnutí smrtelně vážně, nemusí vám stačit ani svižných 10000 kroků denně, abyste přebytečné kilogramy spálili. Kromě sledování krokoměru je vhodné přidat i silový trénink. Je dokázáno, že zvyšuje metabolismus, spalování kalorií a tedy pomáhá při hubnutí. Čím více máte svalové hmoty, tím více kalorií dokážete spálit jako při odpočinku, tak i při fyzické aktivitě. Posilovat stačí alespoň dva dny v týdnu.

Je však třeba upozornit a uvědomit si, že ani navýšení aktivity nevede k hubnutí, pokud si nedokážete vytvořit kalorický deficit. Proto je třeba vzít v úvahu i denní stravovací návyky. 6000 až 10000 kroků nebo více je pro zdraví přínosem. Svůj cíl, hubnutí, však můžete nesprávnými stravovacími návyky nadále bojkotovat. Jídelníček by měl sestávat z množství čerstvého ovoce a zeleniny, celých zrn, proteinů a zdravých tuků. K tomu adekvátní množství fyzické činnosti, a úspěšné hubnutí může začít.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Pilulky na hubnutí Oxotrin

    Pilulky na rychlé hubnutí Oxotrin obsahují patentovanou termogenickou složku, o jejíž studie potvrdily, že výrazně urychluje metabolismus a je vhodná na zdravé hubnutí.

Čtěte víc