Domů / / Vše o nadváze a obezitě

Vše o nadváze a obezitě

Poslední úprava 10.01.2023
Sdílet článek

Nadváha a obezita je známá také pod označením například obezita, tedy nadměrné usazování tuku v organismu.

Nadváha a obezita je způsobena nárůstem velikosti a množství tukových buněk v těle. Lékaři zvyknou měřit tělesný index hmotnosti (BMI) a obvod pasu, aby mohli nadváhu a obezitu diagnostikovat. Obezita je vážný zdravotní problém, který může způsobit komplikace jako například metabolický syndrom, vysoký krevní tlak, aterosklerózu, onemocnění srdce, cukrovku, vysoký krevní cholesterol, různé druhy rakoviny a poruchy spánku. (Grundy, 2004) Léčba závisí od příčiny a závažnosti zdravotního problému a na tom, jestli je doprovázen komplikacemi. Léčba obezity zahrnuje změny životního stylu a případné užívání léků na hubnutí. U některých lidí může přicházet v úvahu i chirurgický zákrok.

Příčiny obezity

Energetická nerovnováha, některé genetické a endokrinní onemocnění i některé léky lze zařadit mezi příčiny obezity a nadváhy.

Energetická nerovnováha způsobuje ukládání tuku v těle

Energetická nerovnováha může způsobit nadváhu a obezitu. Energetická nerovnováha znamená, že příjem energie se nerovná výdeji energie. Tato energie se měří kaloriemi. Přijatá energie je množství kalorií, které přijmete prostřednictvím jídla a pití. Vydaná energie je množství kalorií, které využije vaše tělo na záležitosti jako je dýchání, trávení, na fyzickou aktivitu i na regulaci tělesné teploty.

Nadváha a obezita se vyvíjí postupně, pokud přijímáte více kalorií než jich spotřebujete. Tedy když je příjem vyšší než výdej. Takový typ energetické nerovnováhy je příčinou, že začne tělo tuk ukládat.

Vaše tělo využívá určité živiny jako uhlohydráty nebo cukry, proteiny a tuky z potravy na následující účely:

  • na tvorbu energie na okamžité využití, na chod běžných každodenních činností a fyzickou aktivitu
  • na ukládání energie do budoucna. Cukry se ukládají jako glykogen v játrech a svalech. Tuky jsou ukládány hlavně jako triglyceridy v tukových tkáních.

Množství energie, které vaše tělo získává ze zkonzumovaných potravin závisí na tom, jaký typ jídla jíte. Na tom, jak jídlo připravíte. Také na tom, kdy jste jedli naposledy.

Tělo se skládá ze tří typů tukové tkáně - bílého, hnědého a béžového tuku. Tělo ho využívá na své fungování, na regulaci teploty jako reakci na chlad, či na ukládání energie do budoucna. (Ishibashi a Seale, 2010) Jaké jsou úkoly každého z typů tuku při udržování energetické rovnováhy v těle?

  • Bílá tuková tkáň se nachází okolo ledvin a pod kůží na zadku, na stehnech a břichu. Tento typ tuku ukládá energii, tvoří hormony, které kontrolují způsob jakým tělo reguluje nutnost jíst nebo přestat jíst. Také tvoří zánětlivé látky, které mohou způsobovat komplikace.
  • Hnědá tuková tkáň se nachází v horní oblasti zad u dětí. Tento typ tuku uvolňuje uloženou energii jako tepelnou energii, když je dítěti zima. Také dokáže tvořit zánětlivé látky. Hnědý tuk lze nalézt u dětí i u dospělých.
  • Béžová tuková tkáň je viditelné na krku, ramenou, na zádech, hrudníku a břiše u dospělých a připomíná hnědou tukovou tkáň. Tento typ tuku, který využívá sacharidy a tuky na tvorbu tepla, se zvyšuje, když jsou děti a dospělí vystaveni chladu. (Ishibashi a Seale, 2010)

Zdravotní problémy

Mezi příčiny obezity patří i některé genetické syndromy a endokrinní poruchy. Ty mohou způsobit nadváhu nebo obezitu. (Sunyer, 2009)

Genetické syndromy

Některé genetické syndromy souvisejí s nadváhou a obezitou, včetně například Prader-Wiliamova syndromu, Bardet-Biedlova syndromu, Alströmova syndromu, Cohenova syndrom u. Studium těchto genetických syndromů pomohl vědcům pochopit obezitu.

Endokrinní poruchy

Protože endokrinní systém tvoří hormony, které pomáhají udržovat energetickou rovnováhu v těle, následující endokrinní poruchy nebo nádory, které ovlivňují endokrinní systém, mohou způsobit nadváhu a obezitu.

  • Hypotyreóza. Lidé s tímto onemocněním mají nízké hladiny hormonů štítné žlázy. Tyto nízké hladiny jsou spojovány se sníženým metabolismem a přibíráním na váze. Dokonce i tehdy, když snížíte příjem potravy. Lidé s hypotyreózou si také vytvářejí méně tělesného tepla, mívají nižší tělesnou teplotu a neefektivně využívají tuk při přeměně na energii.
  • Cushingův syndrom. Lidé s tímto onemocněním mají vysoké hladiny glukokortikoidů, jako například kortizol, v krvi. Vysoké hladiny kortizolu způsobují, že má tělo pocit, jako by bylo v chronickém stresu. Výsledkem je, že mají tito lidé zvýšený apetit a jejich těla ukládají více tuku. Cushingův syndrom se může vyvinout po užívání určitých léků nebo kvůli tomu, že tělo přirozeně tvoří příliš mnoho kortizolu.
  • Nádory. Některé nádory, jako například kraniofaryngiómu, mohou vyvolat závažnou obezitu, protože se nádor vytvoří v blízkosti té části mozku, která kontroluje hlad.

Léky

Léky jako antipsychotika, antidepresiva, antiepileptika a antihyperglykemika mohou způsobit přibývání na váze a vedou k nadváze a obezitě.

Některé části vašeho těla jako je žaludek, střeva, slinivka a tukové tkáně, využívají hormony na kontrolu při rozhodování mozku při tom, jestli máte hlad nebo jste sytý. Některé z těchto hormonů jsou inzulín, leptin, peptid podobný glukagonu (GLP-1), peptid YY a grelin. (Grundy, 2004; Gale, 2004)

Rizikové faktory obezity a nadváhy

Existuje množství rizikových faktorů pro nadváhu a obezitu. Některé rizikové faktory změnit lze, například nezdravé návyky a prostředí, ve kterém žijete. Jiné rizikové faktory, například věk, rodinná anamnéza a genetika, rasa a etnicita, ani pohlaví změnit nemůžete. Zdravé změny v životním stylu mohou snížit vaše riziko na rozvinutí nadváhy a obezity. (Overweight...)

Nezdravé návyky

Nedostatek fyzické aktivity, nezdravé stravovací návyky, nedostatek spánku, i velký stres mohou zvýšit riziko nadváhy a obezity.

Nedostatek fyzické aktivity

Nedostatek fyzické aktivity kvůli nadměrnému vysedávání před televizí, počítačem, videohrami, či jinými obrazovkami a monitory jsou spojovány s vysokým BMI. Zdravý životní styl, tedy více fyzické aktivity a méně prosezeného času, vám může pomoci ke zdravé hmotnosti.

Nezdravé stravovací návyky

Některé nezdravé stravovací návyky mohou zvýšit riziko pro vznik nadváhy a obezity.

  • Konzumace většího množství kalorií, než využijete. Množství kalorií, které potřebujete, se mění v závislosti na pohlaví, věku, množství fyzické aktivity.
  • Konzumace přílišného množství nasycených tuků a trans-tuků.
  • Konzumace jídel s vysokým obsahem přidaných cukrů.

Nedostatek spánku

Podle mnoha studií a testů mají vysoké BMI lidé, kteří trpí nedostatkem spánku. Některé studie vidí souvislost mezi spánkem a způsobem, jak naše těla využívají živiny na energii a to, jak může nedostatek spánku ovlivnit hormony odpovědné za kontrolu hladu.

Hodně stresu

Akutní stres a chronický stres má vliv na mozek a spouští tvorbu hormonů jako je kortizol, který kontroluje energetickou rovnováhu a návaly hladu. Akutní stres může spustit hormonální změny, kvůli kterým nebudete chtít jíst. Pokud se stres stane chronickým, hormonální změny vás mohou nutit více jíst a také ukládat větší množství tuku.

Věk

Dětská obezita je vážným problémem hlavně v USA. Některé populace jsou vystaveny vyššímu riziku rozvinutí dětské obezity než jiné. Riziko nezdravého přibírání se zvyšuje s přibývajícím věkem. Dospělí se zdravým BMI často začínají přibírat už v mladém dospělém věku a přibírají až do 60, 65 let. Tehdy začínají opět hmotnost ztrácet.

Nezdravé prostředí

Riziko nadváhy a obezity zvyšují mnohé faktory životního prostředí.

  • Společenské faktory, například nízký společenský status či nezdravé sociální prostředí, nebezpečné prostředí v sousedství.
  • Vybudované faktory prostředí, jako například snadný přístup k nezdravým rýchloobčerstvením, omezený přístup k rekreačním oblastem či parkům. Nedostatek bezpečných nebo jednoduchých chodníků na procházky.
  • Vystavování se chemickým látkám známým jako obezogény, které mohou změnit hormony a zvýšit množství tukové tkáně v tělech.

Rodinná anamnéza a genetické faktory

Genetické studie a výzkumy odhalily, že nadváha a obezita je dědičná. Je tedy možné, že tento stav mohou způsobit naše geny nebo DNA. Podle výzkumů jsou určité části DNA spojovány s obezitou.

Dokonce obezita může změnit DNA a DNA se může přenést na vaše děti. Pokud během těhotenství jíte příliš nebo málo, může dojít ke změně DNA dítěte a může mít vliv na to, jak bude vaše dítě ukládat později v životě tuky. Podle studií i tlustí otcové mají změny na DNA ve spermiích, které se mohou přenést na jejich děti.

Rasa nebo národnost

Nadváha a obezita jsou velmi rozšířené u některých rasových a etnických menšin. Nejobéznější (v americké populaci) jsou černoši, následování hispánci a bílými muži a ženami. Asijští muži a ženy mají nejnižší míru nezdravých hodnot BMI. Přesto mohou mít vysoké množství nezdravého tuku v břiše. Obyvatelé ze Samoi mohou být vystaveni riziku nadváhy a obezity, protože mohou mít variantu DNA, která je spojena se zvýšeným BMI, nikoli však s běžnými komplikacemi souvisejícími s obezitou.

Pohlaví

Opět, podle sledování v Americe, je obezita mnohem běžnější u černých nebo hispánských žen než u mužů. Pohlaví člověka může mít vliv na způsob jak tělo ukládá tuk. Například ženy ukládají obvykle méně nezdravého tuku v oblasti břicha než muži.

Nadváha a obezita je běžná i u žen se syndromem polycystických vaječníků (PCOS). Jde o endokrinní onemocnění, které způsobuje zvětšení vaječníků a brání ve správné ovulaci, která může snížit plodnost.

Změny v životním stylu jako prevence obezity a nadváhy

Pokud vaše BMI indikuje, že se blížíte k hranici nadváhy, pokud máte určité rizikové faktory, může vám lékař doporučit zdravé změny v životním stylu jako prevenci obezity a nadváhy. Mezi změny patří zdravé stravování, fyzická aktivita, snaha o dosažení zdravé hmotnosti, a zdravé množství spánku.

Příznaky, symptomy a komplikace při obezitě

Neexistují specifické symptomy nadváhy a obezity. Příznaky nadváhy a obezity zahrnují vysoký index tělesné hmotnosti a nezdravé rozložení tělesného tuku, který lze změřit proměřením obvodu pasu. Obezita může způsobovat komplikace v mnoha částech těla.

Vysoké BMI

Vysoké BMI je nejběžnějším příznakem nadváhy a obezity.

Nezdravé rozložení tělesného tuku

Mezi další příznaky obezity a nadváhy patří nezdravé rozložení tělesného tuku. Tuková tkáň se nachází v různých částech těla a má mnoho úkolů. Zvýšený objem pasu naznačuje, že máte větší množství tuku v oblasti břicha. Velký obvod pasu je příznakem obezity a může zvýšit rizika komplikací spojených s obezitou.

Tukové tkáně mají různé funkce v závislosti na jejich lokace v těle. Viscerální tuk je tuková tkáň v břiše a kolem orgánů. A přestože odborníci přesně nevědí, kvůli čemu tělo vytváří a ukládá viscerální tuk, je známo, že tento typ tuku interferuje s endokrinním systémem těla a imunitním systémem a podporuje chronické záněty. Také přispívá ke komplikacím spojovaným s obezitou.

Komplikace v souvislosti s obezitou

Obezita může způsobit následující komplikace:

  • metabolický syndrom
  • cukrovku typu 2
  • vysoké hladiny cholesterolu v krvi a vysoké hladiny triglyceridů v krvi
  • onemocnění srdce a žil, například vysoký krevní tlak, ateroskleróza, srdeční infarkt a mozková mrtvice
  • respirační problémy jako obstrukční spánková apnoe, astma, syndrom hypoventilace obezity
  • bolesti zad
  • nealkoholické tukové onemocnění jater
  • osteoartritida, chronický zánět, který ničí chrupavky a kosti v nebo okolo postiženého kloubu. Může způsobit mírné nebo závažné bolesti a obvykle ovlivňuje nosné klouby u lidí, kteří jsou obézní. Je to hlavní příčina chirurgické výměny kolen u dlouhodobě obézních pacientů.
  • močová inkontinence, neúmyslný únik moči. Chronická obezita může oslabit pánevní svaly, čímž se ztíží udržení kontroly nad močovým měchýřem. Ačkoli se to může udát u obou pohlaví, postihuje tento problém s přibývajícím věkem převážně ženy.
  • onemocnění žlučníku
  • emocionální zdravotní problémy jako nízké sebevědomí nebo deprese kvůli nadváze. Může se běžně vyskytovat u dětí.
  • rakovina jícnu, rakovina slinivky, rakovina tlustého střeva, rakovina konečníku, rakovina ledvin, rakovina endometria, rakovina vaječníků, rakovina žlučníku, rakovina prsu nebo rakovina jater

Zánět údajně hraje roli při vzniku určitých problémů souvisejících s obezitou. Vědci dnes mají více informací o viscerálním tuku, který se nachází hluboko v břiše pacientů s nadváhou a obezitou. Viscerální tuk uvolňuje faktory, které podporují zánětlivé stavy. Zánět související s chronickou obezitou údajně vede k inzulínové rezistenci a cukrovce, ke změnám na játrech nebo k nealkoholickému tukovému onemocnění jater a více druhům rakoviny. Je zapotřebí další výzkum, abychom pochopili, co spouští záněty u obézních pacientů. (Strissel, 2007)

Diagnostika obezity a nadváhy

Diagnostika obezity a nadváhy může být provedena na základě anamnézy. Také na základě fyzického vyšetření, kdy lékař určí, jestli máte vysoké BMI a případně velký obvod pasu. Také může provést testy, které vyloučí jiné zdravotní problémy. (Gale, 2004; Orzano, 2004)

Potvrzení vysokého indexu tělesné hmotnosti (BMI)

Při diagnostice obezity a nadváhy změří lékař BMI, přičemž použije výpočty v závislosti na faktu, jestli jde o dítě nebo dospělého.

Anamnéza

Lékař se bude ptát na stravovací návyky a na fyzickou aktivitu, rodinnou anamnézu. Překontroluje, jestli se vás týkají i další rizikové faktory. Může se zeptat na jiné příznaky a symptomy. Tato informace mu pomůže určit, jestli máte jiné zdravotní problémy, které by mohly způsobovat nadváhu či obezitu. Také, zda máte komplikace kvůli své nadváze či obezitě.

Fyzické vyšetření

Při fyzickém lékařském vyšetření vás lékař změří a zváží, aby mohl vypočítat BMI. Také vám může změřit obvod pasu, aby určil, kolik nezdravého tuku máte v břiše.

Testy na odhalení dalších zdravotních problémů

Lékař může učinit i následující testy, aby mohl odhalit případné zdravotní problémy, kterou jsou zodpovědné za vaši obezitu a nadváhu.

  • Krevní testy. Krevní testy zkontrolují hladiny hormonů štítné žlázy, takto lze vyloučit hypotyreózu jako příčinu nadváhy či obezity. Test na hormony kortizol a adrenokortikotropní hormon (ACTH) může vyloučit Cushingův syndrom. Test na celkový testosteron a dehydroepiandrosteron sulfát (DHEAS) pomůže vyloučit syndrom polycystických vaječníků (PCOS).
  • Ultrazvuk na vyšetření vaječníků a detekci cyst může vyloučit PCOS.

Léčba obezity a nadváhy

Léčba obezity a nadváhy závisí na příčiny a závažnosti vašeho zdravotního stavu. Možné formy léčby obezity zahrnují zdravé změny v životním stylu, programy na hubnutí, léky a v případě potřeby i chirurgický zákrok. Možná bude nutná léčba všech komplikací, které se u vás vyskytnou. (Orzano, 2004)

Zdravé změny v životním stylu

K dosažení a udržení zdravé hmotnosti vám lékař pravděpodobně doporučí změny v životním stylu, které budete muset dodržovat po celý život.

  • Konzumace jídel podporujících zdraví srdce. Naučte se, které potraviny a výživné látky jsou součástí zdravého stravování. Je důležité jíst to správné množství kalorií, abyste si udrželi zdravou hmotnost. Pokud musíte shodit, zkuste postupně snížit celkový denní příjem kalorií. Najděte si zdravé recepty, obraťte se na lékaře, vypracujte si spolu tu správnou dietu.
  • Fyzická aktivita. Mnohé zdravotní přínosy jsou spojovány s fyzickou aktivitou v tom správném množství. Fyzická aktivita je důležitý faktor, při kterém lze určit, jestli si osoba dokáže udržet zdravou hmotnost, jestli dokáže zhubnout nebo jestli si po úspěšném zhubnutí hmotnost dokáže zachovat. Předtím, než začnete jakýkoliv cvičební program, zeptejte se lékaře, jaké množství fyzické aktivity je pro vás vhodné.
  • Zdravý spánek. Podle výzkumů spolu nedostatek spánku a obezita souvisí.

Udělat změny v životním stylu, které dokážete dodržovat po zbytek života, vám může pomoci upravit energetickou rovnováhu, abyste mohli zdravou hmotnost dosáhnout a následně si ji i udržet. Jinak řečeno:

  • Pokud se snažíte o dosažení zdravé hmotnosti, pokud chcete zhubnout, musí být výdej energie vyšší než příjem energie.
  • Abyste si hmotnost udrželi, musí být příjem i výdej energie vyrovnaný.

Programy na hubnutí

Můžete se zapojit do individuálního nebo skupinového programu na hubnutí. Odborník vám zde nastaví program na hubnutí přesně pro vás. Tento plán může zahrnovat dietu s mírným omezením kalorií, fyzickou aktivitu, strategie chování, abyste si tyto změny v životním stylu dokázali udržet.

Věděli jste, že centra v mozku, které řídí pocity potěšení a odměny lze stimulovat jídlem a samotným aktem jezení, což ztěžuje úsilí změnit stravovací vzorce a zhubnout?

Odborníci vědí, že naše mozky mohou fungovat schematicky, podle určitého vzorce, takže pociťujeme radost nebo pocit odměny, pokud si dopřejeme jídlo. Takto můžeme podvědomě toužit po určitém jídle, jen aby naše tělo zažilo pocit potěšení. Také to může stěžovat naši snahu změnit stravovací vzorec, zhubnout či udržet zdravou váhu. Odborníci se snaží zjistit, zda by kognitivní behaviorální terapie mohla být účinnou při léčbě obezity a nadváhy. Jestli dokáže přestavit mozek, aby si nespojoval potěšení s jídlem a jedením.

Léky

Pokud změny v životním stylu nestačí, může lékař zvolit k léčbě obezity a nadváhy léky. Léky na hubnutí fungují v následujících částech těla.

  • Mozek. Několik léků mění způsob, jakým mozek reguluje potřebu jíst, což může pomoci snížit apetit. Mezi takové léky patří dietylpropion, phendimetrazín, lorcaserin, naltrexon / bupropion a liraglutid.
  • Gastrointestinální trakt. Jediný dostupný lék je orlistat. Zabraňuje tomu, aby střevo absorbovalo tuk z potravin ve vaší stravě.

Léky na snížení hmotnosti se nedoporučují jako jediná léčba na snížení tělesné hmotnosti. Tyto léky vám mohou pomoci zhubnout. Pokud však současně změníte životní styl, můžete hmotnost snížit ještě výrazněji. Některé z léků by se neměly užívat, pokud trpíte na určité onemocnění nebo užíváte určité léky. Tyto léky mají také své vedlejší nežádoucí účinky. Promluvte si s lékařem, pokud jste těhotná, plánujete otěhotnět, pokud kojíte nebo máte v rodinné anamnéze kardiovaskulární onemocnění jako vysoký krevní tlak, infarkt nebo mrtvici.

Chirurgické postupy

Někteří pacienti s obezitou vůbec nereagují na změny životního stylu ani na léky. Pokud se u těchto pacientů vyskytnou určité komplikace související s obezitou, lze provést operativní zákrok.

  • Operace bypassu žaludku. Malá část žaludku je spojena se střední částí střeva, obcházejíc první část střeva. Tím se snižuje množství jídla, které dokážete sníst a s tím i množství tuku, které může přes tělo vstřebat a uložit.
  • Gastrektomie. Velká část žaludku se odstraní, aby se snížilo množství jídla, které můžete sníst.
  • Podvázání žaludku. Kolem horní části žaludku se umístí dutý pás, čímž se vytvoří menší žaludek. Takto se sníží množství potravy, které můžete zkonzumovat.

Chtěli byste vědět, jak je možné, že u některých pacientů takové chirurgické zákroky pomohou a vedou ke snížení hmotnosti?

Poprvé, tyto chirurgické zákroky snižují množství potravy, která se uchovává v žaludku a množství kalorií, které z něj může tělo vytěžit. Takto pomůžete tělu obnovit energetickou rovnováhu. Podruhé, operace změní hladiny určitých hormonů, i způsob, jak mozek na tyto hormony kontrolující hlad, reaguje. Po zákroku se někteří lidé o jídlo zajímají méně, případně preferují zdravější potraviny. V některých případech mají vliv na schopnost zhubnout po bariatrickém chirurgickém zákroku i genetické rozdíly mezi pacienty.

Život s obezitou

Pokud vám byla diagnostikována obezita a nadváha, je důležité pokračovat v léčbě. Snažte se dosáhnout zdravou hmotnost, udržet si ji a případné zhoršení stavu či vylepšení možného přístupu konzultovat s lékařem. Také třeba zhodnotit rizika případných komplikací.

Tipy pro dosažení zdravé hmotnosti

Změna návyků a životního stylu vyžaduje čas a trpělivost. Řiďte se následujícími tipy, abyste dokázali změnit svůj život i svou hmotnost.

  • Zapisujte si, co jste během každého dne snědli a zároveň zaznamenávejte vynaloženou fyzickou aktivitu. Deníček slouží vám i vašemu lékaři na sledování vašeho postupu.
  • Dávejte si konkrétní cíle. Příkladem konkrétního cíle je "30 minut chůze 5 dní v týdnu". Buďte realisté při stanovení časového harmonogramu a svých schopností a možností.
  • Nastavte si proveditelné cíle, neměňte toho příliš mnoho najednou. Postupné, po sobě následující cíle, které vás posouvají po malých krůčcích vpřed, jsou nejlepším způsobem jak dosáhnout i vzdálený bod. Pokud začínáte žít novým životním stylem, nedělejte najednou příliš mnoho či příliš velké změny. K úspěchu vedou malé změny. Pamatujte si, rychlé metody hubnutí vám neposkytnou trvalé výsledky.
  • Učte se ze svých chyb a omylů. Každý dělá chyby, zejména pokud se učí něco nového. Netrapte se, pokud z času na čas "uklouznete" kvůli práci, počasí či rodině. Pamatujte na to, že změna životního stylu je dlouhodobý proces. Zjistěte, proč jste selhali a znovu nastartujte plán stravování a fyzické aktivity.
  • Oslavujte své úspěchy. Cestou ke svému cíli se můžete odměňovat. Ale místo toho, abyste své úspěchy oslavili v restauraci nebo při zákusku, zkuste spíše kino, nákup sportovního oblečení, kupte si knihu nebo jděte na túru.
  • Identifikujte své pokušení. Zjistěte, jaké prostředí či společenské aktivity vám brání v dosažení vašeho cíle - například sledování televize, posezení s přáteli. Když jste je už jednou identifikovali použijte kreativní strategie, abyste dokázali zůstat na cestě za svým cílem.
  • Plánujte si se svým přítelem či přítelkyní pravidelné fyzické aktivity. Najděte si zábavní činnosti, které se líbí oběma. Například zumba, běhání, cyklistika nebo plavání. Je mnohem pravděpodobnější, že to po pár dnech nevzdáte, pokud se budete navzájem táhnout dopředu.

Najděte si program na hubnutí a držte se ho

Pro některé lidi je jednodušší hubnout a udržovat hmotnost, pokud mají podporu odborníka či jiné osoby či lidí, kteří se také snaží zhubnout. Takovou podporu vám mohou dát i programy na hubnutí. S pomocí odborníka můžete upravovat či modifikovat každých šest měsíců své cíle, a to v závislosti na pokroku a celkovém zdravotním stavu.

Pokud si vybíráte program na hubnutí, měli byste si zjistit, jestli program:

  • poskytuje služby specialistů z více oborů, tedy dietní sestry a dietologové, lékaři, zdravotní sestry, psychologové a fyziologové.
  • tvoří programy na míru, které zohledňují věci jako typy jídel, které máte rádi, váš časový rozvrh, vaši fyzickou kondici a celkové zdraví.
  • poskytuje individuální nebo skupinové konzultace, při kterých vám pomůže změnit stravovací vzorce a nezdravé návyky.
  • učí dlouhodobé strategie, jak řešit problémy, které by mohly vést v budoucnu k přibývání na váze, například stres nebo návrat do starých kolejí.

Pokud si vybíráte program, zajímejte se:

  • o procentní vyhodnocení, kolik lidí program dokončilo
  • o průměrné snížení hmotnosti u lidí, kteří program ukončili
  • možné vedlejší účinky
  • poplatky nebo náklady na další záležitosti jako například výživové doplňky

Sledování zdravotního stavu a zdravotních rizik

Pravidelně byste měli navštěvovat lékaře, aby mohl sledovat možné komplikace při hubnutí, které by mohly v případě ignorování někdy ohrozit i váš život. Lékař by měl měřit následující ukazatele.

  • Posoudit váš úbytek na váze od poslední kontroly. Snížení hmotnosti přibližně o 5% u pacientů s nadváhou může zlepšit funkci tukové tkáně a pomoci snížit špatný cholesterol a další látky, které mohou být predispozicí pro komplikace.
  • Změřit obvod pasu, pokud jste dospělý. Pokud je obvod pasu u žen větší než 88 cm nebo u mužů větší než 100 cm, může vám hrozit riziko srdečních onemocnění, mozkové příhody nebo diabetu typu 2. Abyste si správně změřili pás, stůjte vzpřímeně a metr umístěte těsně nad kyčelní kosti. Pás měřte po vydechnutí.
  • Provést krevní testy, aby mohl sledovat případné problémy. Testy lipidového profilu mohou zjistit, jestli máte vysoké hladiny cholesterolu nebo triglyceridů v krvi. Test jaterních funkcí může určit, zda vaše játra funguje správně. Glukózový test nalačno dokáže zjistit, jestli máte prediabetes nebo cukrovku.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc