Domů / / Jaké jsou vaše stravovací návy...

Jaké jsou vaše stravovací návyky? Pouze jíst z malého talíře při hubnutí nepomůže

Poslední úprava 23.10.2018
Sdílet článek

Při tipech a tricích na hubnutí najdete i takové, které se snaží oklamat lidskou mysl. Jednou z velmi častých rad je jíst z malého talíře. To má zajistit, že budete jíst méně, protože naložená porce bude menší. Pokud jste ale stále hladoví a naložíte si znovu a znovu, přestože na malý talíř, kouzlo a podstata této rady jak zhubnout se míjí účinkem. Stravovací návyky a zdravá strava, též hubnutí bez hladovění - to je to nejdůležitější. A ne velikost samotného talíře.

Zmíněný fenomén "malého talíře" se nazývá Delboeufova iluze - optický klam, týkající se relativního vnímání velikostí. Jde při ní o to, že mozek lze splést. Velikost objektů totiž vnímá v závislosti na kontextu.

Základní myšlenkou tohoto fenoménu, pokud se na to podíváme z hlediska zdravého stravování, je následující. Pokud si jídlo nakládáme na menší talíř, nabíráme tak, aby se do talíře i vešlo. A když se pak najíme, mozku se vysílá zpráva, že jsme toho snědli dostatečně mnoho. Zasytí se tedy při menším množství jídla. Pokud si zvolíme velký talíř a naplníme ho jídlem, pravděpodobně se přejíme.

Ano, na menší talíř můžete naložit méně, do menší polévkové mísy naberete méně polévky než do velké. Mozek ale neoklamete, pokud jde o hlad. Podle výzkumu měli dokonce hladoví lidé lepší odhad na velikost porce než lidé, kteří jedli nedávno.

Vnímání jídla je pro člověka velmi důležité. A právě to je důvodem, proč lidé na dietě nakonec jedí více než by chtěli. Mají totiž pocit, že jsou omezováni.

Pozitivní naladění, zdravá strava, vhodný jídelníček na hubnutí i správné stravovací návyky, hlavně tam třeba začít.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Pilulky na hubnutí Oxotrin

    Pilulky na rychlé hubnutí Oxotrin obsahují patentovanou termogenickou složku, o jejíž studie potvrdily, že výrazně urychluje metabolismus a je vhodná na zdravé hubnutí.

  • Bio panenský kokosový olej

    Jedinečný zdroj mastných kyselin s množstvím příznivých účinků na organismus. Také podporuje zdravý vzhled pokožky, zlepšuje kvalitu vlasů a udržuje zdraví srdce a mozku.

  • Goji Kustovnice Čínská Bio extrakt 2000

    Goji Berry jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají posílit imunitní funkce u mužů i žen. Výborný doplněk v období hubnutí nebo detoxikace.

Čtěte víc