Domů / / / Hormonální léčba rakoviny pros...

Hormonální léčba rakoviny prostaty

Poslední úprava 15.02.2023
Sdílet článek

Buňky prostaty jsou pro svůj růst, fungování a množení se fyziologicky závislé na hormonální stimulaci androgeny. Testosteron, i když ne tumorigenní, má zásadní význam pro růst a přetrvávání nádorových buněk. Zdrojem většiny androgenů jsou varlata. Cílem hormonální léčby je snížení hladiny testosteronu nebo zastavení jeho působení. To lze dosáhnout chirurgicky nebo medikamentózně. Prvotní reakce je častokrát dobrá, ale rakovina se může vyvinout v průběhu času.

Androgenní deprivace

Je pravděpodobné, že tento druh léčby se použije v případech, kdy se rakovina rozšířila do vzdálených oblastí. Proto se v současné době nepoužívá jako standardní možnost léčby u mužů s lokalizovaným onemocněním prostaty.

  • Varlata produkují hodně testosteronu, který stimuluje růst rakoviny. Chirurgické odstranění obou varlat (kastrace, nebo orchiektomie) je nejlepší způsob, jak zastavit hormonální stimulaci nádoru.
  • Muži obvykle preferují chemickou kastraci před chirurgickou. Na potlačení hladiny androgenů působících na různých úrovních hormonální produkce a uvolňování se používá několik různých látek.
    • V současné době jsou nejrozšířenější GnRH agonisté. Chemickou kastraci vyvolávají potlačením výroby luteinizačního hormonu a tím pádem i syntézy testikulárních androgenů. K dispozici je množství GnRH agonistů (leuprorelin, goserelin, buserelin a triptorelin).
    • GnRH agonisté mohou být prospěšné v případech, kdy je nutné okamžité snížení hladiny testosteronu.
    • Na potlačení testosteronu může být také použit estrogen. Vzhledem ke svým rozsáhlým vedlejším účinkům se ale nepoužívá často.

Antiandrogenní monoterapie

Antiandrogeny se vážou na androgenní receptory a kompetitivně inhibují jejich interakce s mužskými hormony (testosteronem a dihydrotestosteronem).

  • Na rozdíl od chemické kastrace, antiandrogenní terapie nesnižuje hodnoty luteinizačního hormonu (LH) a produkci androgenů. Hladiny testosteronu jsou normální nebo zvýšené. Muži léčení antiandrogenní monoterapií netrpí vedlejšími účinky nízké hladiny testosteronu a mnoho z nich si zachová určitý stupeň plodnosti.
  • Tyto látky jsou obvykle používány v kombinaci s GnRH agonistou buď bez přestávky nebo po dobu 2 až 4 týdnů po zahájení léčby agonisty GnRH. Tento druh léčby je také známý jako "kompletní androgenní blokáda".
  • Nejčastěji používané látky jsou flutamid, bikalutamid a nilutamid.
  • Někdy se používají léky, které zastaví produkci androgenů v nadledvinových žlázách.
  • Nežádoucí účinky těchto léků se liší. Orchiektomie a LHRH agonisté mohou způsobit impotenci, návaly horka, ztrátu sexuální touhy, osteoporózu a zlomeniny kostí. Antiandrogeny mohou způsobit nevolnost, zvracení, průjem a zvětšení nebo citlivost prsních žláz. Každá z těchto druhů léčby může oslabit kosti.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy