Domů / / / Radikální prostatektomie

Radikální prostatektomie

Poslední úprava 16.02.2023
Sdílet článek

Radikální prostatektomie je chirurgické odstranění celé prostaty. Tato operace je doporučená v případě rakoviny prostaty, která je omezena pouze na prostatu a nenapadla kapsli prostaty, jiné blízké struktury, lymfatické uzliny nebo vzdálené orgány.

  • Odstraněna je celá prostata, semenné váčky a ampule chámovodu. Močový měchýř je připojen k membranózní močové trubici, což umožní volné močení.
  • Radikální prostatektomie se používá k léčbě mužů s klinicky lokalizovaným karcinomem prostaty, jejichž odhadovaná délka života je minimálně 5 let. Přestože pro provedení radikální prostatektomie není specifická nebo univerzální věková hranice, střední délka života mužů nad 70 až 75 let věku je natolik nízká, že radikální prostatektomii podstoupí jen velmi málo mužů v tomto věkovém rozmezí.
  • Je používána celková, spinální a epidurální anestézie, ale většina chirurgů v dnešní době preferuje lokální anestezii, která se spojuje s menšími krevními ztrátami a nižším rizikem plicní embolie.
  • Mezi komplikace tohoto postupu patří inkontinence a impotence. Novější techniky nezasahují nervy, které řídí močení a erekci. 98% mužů, kteří podstoupili tuto novou techniku léčby jsou kontinentních a 60% je schopno mít erekci.
  • U mužů s rakovinou, která se omezuje na oblast prostaty, může být radikální prostatektomie kombinovaná s radioterapií. Pravděpodobnost přežití je velmi vysoká, pokud se rakovina nerozšířila dál.
  • Muž by si měl být jistý, že pochopil rizika a přínosy tohoto postupu, pokud se ho rozhodl podstoupit.
  • Druhy operací zahrnují otevřenou retropubickou radikální prostatektomii, otevřenou perineální radikální prostatektomii a minimálně invazivní radikální prostatektomii (laparoskopická radikální prostatektomie a roboticky asistovaná radikální prostatektomie [RARP]).
  • Retropubická a perineální radikální prostatektomie jsou často používané "otevřené" druhy operací. Oba zahrnují kožní incize.
  • Minimálně invazivní techniky do značné míry nahradily otevřenou prostatektomii.
    • Laparoskopická radikální prostatektomie: Tento typ operace se řídí stejnými principy jako onkologická "otevřená" radikální prostatektomie. Laparoskopická metoda využívá namísto řezů břišní insuflace, které vytvoří pracovní prostor chirurgickým nástrojům, které jsou zavedeny prostřednictvím malých břišních řezů.
    • Roboticky asistovaná radikální prostatektomie (RARP): Tato technika umožňuje chirurgovi lepší vizualizaci operovaného místa a přirozenější pohyby rukou při používání chirurgických nástrojů. Při roboticky asistované operaci se do břicha udělá 5 malých řezů, přes které chirurg vloží trubkovité nástroje a malou kameru. Tím se vytvoří zvětšený trojrozměrný pohled operované oblasti. Tyto nástroje jsou připevněny k mechanickému zařízení, a chirurg sedí u konzole a provede operaci tak, že pomocí konzoly a zobrazovacího zařízení řídí nástroje. Pro dosažení větší přesnosti při operaci se mohou hroty nástrojů pod kontrolou chirurga pohybovat různými směry. Studie zatím ukazují, že tradiční otevřená prostatektomie a robotická prostatektomie mají podobné výsledky týkající se pravděpodobnosti přežití, schopnosti zadržet moč a sexuální funkce. Pokud však jde o ztrátu krve během operace a bolest a rychlost zotavení po zákroku, bylo prokázáno, že robotická chirurgie má významnou výhodu.
  • Kvalita života po radikální prostatektomii:
    • Komplikace, kterých se muži, kteří podstupují tyto postupy obávají nejvíce, jsou močová inkontinence a impotence, které mohou nastat jako následek operativního poškození močového svěrače a nervů penisu. Frekvence inkontinence a erektilní dysfunkce závisí z části na zkušenostech a odborných znalostech chirurga.
  • Transuretrální resekce prostaty (TURP) je alternativou k radikální prostatektomii.
    • Nástrojem vloženým močovou trubicí se odstraní pouze část prostaty.
    • Přes malé drátěné smyčky na konci přístroje prochází elektrický proud, který odřízne část prostaty.
    • Tento postup se používá k odstranění tkáně, která blokuje průtok moči u pacientů s rozsáhlým onemocněním nebo těch, kteří nejsou natolik zdraví, aby mohli podstoupit radikální prostatektomii. Transuretrální resekce prostaty není druhem operace, která může problémy s prostatou zcela vyléčit.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy