Domů / / Co je to vojenská dieta a je v...

Co je to vojenská dieta a je vůbec vhodná?

Poslední úprava 05.04.2018
Sdílet článek

Podíváme-li se na vojáka či vojákyni, můžete bezpochyby říct, že vypadají dobře. Ale mnohé napadne, jaká je jejich strava pro udržení takové postavy? Vojenská dieta slibuje úbytek na váze až 4,5 kg již za 1 týden, nicméně je to opravdu tak? Kromě toho, je zdravé ztratit tolik na váze za 1 týden?

I přesto, že tato dieta nebyla navržena vojáky, jak si mnoho lidí myslí, využívá se k dosažení vojenské fyzické formy. Dobrou zprávou je, že tato dieta je 100 procentně zdarma a nevyžaduje koupi nějakých drahých knih či doplňků stravy. Měli byste ji zkusit?

Co je to vojenská dieta?

Vojenská dieta je také známá jako třídenní dieta, protože její týdenní využití je rozděleno na 2 části. Dodržujete vojenskou dietu 3 dny a následně si dopřejete pauzu na 4 dny (přesto se během této pauzy potřebujete stravovat zdravěji). Tato dieta slibuje úbytek na váze až 4,5 kg při jejím dodržování po dobu 1 měsíce. Chcete-li vaše hubnutí optimalizovat, můžete dodržovat vojenskou dietu 4 dny z týdne a zbylé 3 dny mít pauzu. Vojenská dieta funguje na principu extrémně nízko kalorické stravy během jejího týdenního dodržování. Její pointou je nastartovat metabolismus tak, že spálíte více tuku.

Během prvních 3 dnů musíte dodržovat velmi nízkokalorickou dietu, která obsahuje přibližně 1000 až 1400 kalorií denně. Tyto kalorie jsou rozděleny do snídaně, obědu a večeře. Žádný snack mezitím není během tohoto plánu povolen. Během následujících 4 dnů je doporučeno udržovat nízký příjem kalorií a jíst zdravěji, avšak nemusíte být tak striktní jako během prvních 3 dnů. Dietu také můžete dodržovat tak dlouho, jak chcete, abyste dosáhli svou vytouženou váhu.

Příklad 3-denního jídelního lístku během vojenské diety

Den první: 1 400 kalorií

Snídaně:

 • 1/2 grapefruitu
 • 1 plátek toastu s 2 polévkovými lžícemi arašídového másla bez cukru
 • šálek čaje nebo kávy (nepovinné)

Oběd:

 • další plátek toastu s polovinou šálku tuňáka na vodě (ne na oleji, pro udržení nízké hladiny kalorií; můžete použít i čerstvého tuňáka)
 • jedno malé jablko
 • znovu šálek čaje nebo kávy (nepovinné)

Večeře:

 • 85 gramů masa, kuřecího nebo krůtího
 • 1 šálek zelených fazolí (čerstvé nebo konzervované)
 • 1/2 banánu
 • 1 šálek čisté vanilkové zmrzliny jako dezert

Den druhý: 1 200 kalorií

Snídaně:

 • 1 plátek čistého toastu
 • 1 vejce natvrdo
 • 1/2 grapefruitu
 • 1 šálek kávy nebo zeleného čaje (nepovinné)

Oběd:

 • 1 šálek nízkotučného cottage sýru
 • další vejce natvrdo
 • 5 slaných sušenek
 • znovu šálek čaje nebo kávy (nepovinné)

Večeře:

 • 2 párky
 • ½ šálku vařené brokolice
 • ½ šálku vařené mrkve
 • ½ banánu
 • 1 šálek čisté vanilkové zmrzliny jako dezert

Den třetí: 1 100 kalorií

Snídaně:

 • 5 slaných sušenek
 • 28 g nízkotučného sýru (to představuje 1 plátek sýru nebo 28 g čedaru)
 • 1 malé jablko
 • 1 šálek kávy nebo čaje (nepovinné)

Oběd:

 • 1 plátek čistého toastu
 • 1 vejce připravené podle vašeho výběru (natvrdo, v podobě smaženice, ztraceného vejce)
 • 1 šálek kávy nebo čaje (nepovinné)

Večeře:

 • 1 šálek tuňáka
 • ½ banánu
 • 1 šálek vanilkové zmrzliny jako dezert

I přesto, že nemusíte zbylé dny dodržovat stejně přísnou dietu, tyto 4 dny nejsou vůbec procházka růžovou zahradou. Měli byste denně dodržovat příjem kalorií okolo 1 500. Můžete to dosáhnout stejnou stravou, jakou jste se stravovali předchozí 3 dny, ale přidáte nízkokalorické snacky, které můžete mít mezi jídly. Nemusíte také dodržovat stejný výběr potravinových skupin, jaké byly zahrnuty v jídelníčku hlavních 3 dní této diety, ale musíte se ujistit, že váš příjem kalorií je nízký, protože to je primárním cílem této diety.

Pokud máte intoleranci na některé potraviny z tohoto jídelního lístku, můžete dané potraviny vyměnit za jiné, se stejným množstvím kalorií. Například, můžete vyměnit arašídové máslo za mandlové máslo, pokud máte alergii na arašídy. Pokud jste vegetarián, můžete tuňáka nahradit mandlemi. Ujistěte se však, že dodržíte stejný počet kalorií. Musíte se také ujistit, že během vojenské diety pijete dostatek vody. Přidání citrónu do vody je super způsob jak detoxikovat tělo a zvýšit příjem vitaminu C, který má antioxidační účinky a pomáhá eliminovat toxiny z těla. Voda vám také pomůže při trávení a rychlejším hubnutí. Navíc vás zasytí, což je při takové nízkokalorické dietě, jakou je vojenská dieta, velmi nápomocné.

Výhody a nevýhody vojenské diety

Vojenská dieta vám pomůže shodit nadbytečná kila na základě omezení kalorií. Jednoduše řečeno, ztratíte na váze pokud vaše tělo zbavíte více tuků než je přijmete. Pro mnohé lidi je právě tento fakt důvod, proč dietují. Nicméně je to bezpečné? Někteří zdravotní experti si tím nejsou zcela jisti. Zde je pár výhod a nevýhod vojenské diety.

Výhody vojenské diety

Úbytek na váze

Pokud váš primární cíl je zhubnout bez jiných zdravotních cílů, s vojenskou dietou to dosáhnete. Průměrný dospělý muž nebo žena potřebují přibližně 2000 až 2600 kalorií denně pro udržení současné váhy, takže méně kalorií bude představovat ztrátu na váze. Nevýhodou celého tohoto principu však je, že vojenská dieta je natolik striktní, že budete mít nutkání podvádět, což znamená, že dieta nebude fungovat. Je také náročné dodržovat tuto dietu příliš dlouho. Například, budete schopni řídit se touto dietou několik týdnů a ztratit významné množství kilogramů, avšak potom ztracené kilogramy znovu získáte pokud začnete znovu přijímat přiměřené množství kalorií.

Princip hladové diety

Hladová dieta je jedním z nejlepších způsobů jak zhubnout. Vojenská dieta zahrnuje některé principy hladové diety tím, že musíte snížit denní příjem kalorií. Výzkum ukazuje, že přerušovaná hladová dieta je jedním z nejlepších způsobů jak ztratit na váze. Je to navíc více udržitelné, neboť máte mezitím bezdiétové dny. Nicméně je důležité poznamenat, že vojenská dieta není totéž jako přerušovaná hladová dieta. Přerušovaná hladová dieta se většinou zakládá na omezení kalorií na 6 až 8 hodin denně nebo hladověním po dobu až 16 hodin denně. Na druhé straně vojenská dieta vám umožní jíst malé množství jídla během celého dne s malým prostorem na podvádění. Funguje totiž tak, že vyčerpáte všechen uložený glykogen v těle a ztratíte na váze. Pro mnohé lidí je lehčí dieta s omezením sacharidů než držení se nízkokalorické diety.

Není třeba žádné cvičení

Vojenská dieta nevyžaduje cvičení, protože váš kalorický příjem je již dostatečně nízký, proto je tato dieta oblíbenou volbou pro lidi, kteří neradi cvičí nebo jen prostě nemají čas. Někteří lidé jsou tak časově omezení, že dieta je to jediné, co dokáží při hubnutí kontrolovat. Pokud je to i váš případ, s touto dietou budete schopni zhubnout i bez cvičení. Avšak na druhé straně, cvičení má mnoho benefitů včetně zlepšení nálady, snížení hladiny stresu, lepší pleti, více energie, zlepšení zdraví mozku a trávicího traktu a mnoho dalších. Pokud vynecháte cvičení, přijdete o mnoho!

Vojenská dieta však velmi dobrá při cvičení není. Je to proto, že při pravidelném cvičení vaše tělo potřebuje určité množství kalorií aby cvičení zvládalo. V posilovně se totiž dokážete zranit nebo nebudete vůbec vládat pokud budete cvičit během nízkokalorické diety. Takže pokud nejste velký fanoušek cvičení, ale chcete zhubnout, vojenská dieta může být vaše dočasná pomůcka, dokud nenajdete permanentní řešení.

Nemusíte vyloučit potravinové skupiny

Jednou z nejlepších výhod vojenské diety je, že nemusíte vyloučit potravinové skupiny, tak jak to je u jiných diet. Během vojenské diety můžete jíst nízkotučné bílkoviny, jako vejce a tuňáka; ovoce a zeleninu, jako jablka, banány, mrkev a brokolici; mléčné výrobky jako je sýr; luštěniny jako arašídy a pečivo ve formě toastu. I přesto, že potraviny na tomto seznamu nejsou nejlepšími volbami, které si můžete vybrat z potravinových skupin, jsou dobrým začátkem. Klidně můžete nahradit zmíněné ovoce a zeleninu svými oblíbenými, pokud dodržíte tutéž kalorickou hodnotu. Například můžete banán nahradit ananasem. Nebo můžete namísto zelené fazole sníst kapustu.

Nevýhody vojenské diety

Příliš nízkokalorická

Během vojenské diety se musíte připravit na období hladovění, což se může při vašem hubnutí obrátit proti vám. Nemůže se vám to stát pokud budete dodržovat vojenskou dietu jen pár týdnů, avšak stravování se podle této diety na delší dobu dokáže vaše tělo přimět zrychlit metabolismus a uschovat si tuky potřebné na energii protože ví, že mu jinou potravu nedodáte. Vaše tělo by mohlo vnímat tento nedostatek kalorií jako ohrožení života a udělat vše pro to, aby si uchovalo i to nejmenší množství energie pro jeho nejdůležitější funkce. V důsledku toho můžete zažít trávicí problémy, hormonální nerovnováhu, poruchu kognitivních funkcí, zhoršené libido a problém se zotavením se z poškození tkáně. Tak jako váš pracovní výkon i vaše vztahy mohou být v ohrožení.

Zahrnuje mnoho zpracovaných potravin

Mnoho výživových poradců by vám nikdy nedoporučovalo zahrnout do vaší diety párky, zpracovaný chléb, zmrzlinu a slané sušenky. Vojenská dieta také povoluje konzumaci mnohých zpracovaných potravin, které způsobují záněty a nepodporují přirozené tělesné odstraňování toxinů a samotné hubnutí. Pravdou totiž je, že je mnoho jiných a lepších voleb potravin, které můžete konzumovat a nemusíte přitom ani omezovat váš kalorický příjem. Například dieta, která vám umožňuje konzumaci tolika ovoce a zeleniny, kolik jen chcete, společně s nízkotučnými bílkovinami, rybami bohatými na omega mastné kyseliny a zdravé tuky ořechů a semínek je mnohem lepším způsobem, díky kterému se budete cítit dobře. Navíc zpracované potraviny zahrnuté v jídelníčku vojenské diety nejsou jen nízkokalorické ale i nízkonutričné. To znamená, že vaše tělo potřebuje získat živiny z jiného zdroje a když natolik omezíte příjem kalorií, vašemu tělo se jednoduše nedostane to, co potřebuje. V důsledku toho se při dlouhodobém dodržování této diety můžete cítit letargický nebo slabě.

Není snadné ji dodržovat

Je těžké držet se diety, která obsahuje tak málo kalorií. Kromě toho, vojenská dieta vás nenaučí dobré stravovací návyky. Ve skutečnosti vám ukáže, že je v pořádku jíst zpracované potraviny s nízkým množstvím kalorií namísto čerstvého ovoce a zeleniny, libového masa, ořechů a ryb s vyšším množstvím kalorií. Nakonec se vám stane to, že rezignujete nebo budete natolik hladoví, že sáhnete po nezdravém jídle jen proto, že bažíte po kaloriích. Namísto konzumace jídel s nízkým množstvím kalorií zkuste protizánětlivou dietu, která obsahuje potraviny rostlinného původu a přijdete na to, že se cítíte mnohem lépe a zhubnete přirozenou cestou bez rizika navrácení shozených kil.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

 • Pilulky na hubnutí Oxotrin

  Pilulky na rychlé hubnutí Oxotrin obsahují patentovanou termogenickou složku, o jejíž studie potvrdily, že výrazně urychluje metabolismus a je vhodná na zdravé hubnutí.

 • Zelená káva extrakt 6000

  Podporuje zdravý krevní tlak, pomáhají spalovat tuk a udržovat zdravou hladinu cukru v krvi

 • Acai Berry tablety 2000

  Výživný zázrak z Brazílie. Pomáhá udržovat zdraví oběhového systému i zažívacího traktu, podporuje proces hubnutí, vynikajících v boji proti stárnutí

Čtěte víc