Domů / / Dieta podle menstruačního cykl...

Dieta podle menstruačního cyklu vám může pomoci zhubnout

Poslední úprava 08.01.2018
Sdílet článek

Ať jste muž nebo žena, po menopauze nebo na antikoncepci, množství energie a apetit u vás kontrolují hormony. A cokoliv, od nekvalitního nočního spánku až po stresující pracovní den, může vaše hormony rozházet způsobem, který z vás vysaje energii nebo vás donutí vrhnout se na nezdravé jídlo.

Proto ani myšlenka, že by měly vaše hormonální výkyvy, které jsou spojeny s menstruačním cyklem, sehrát roli při hubnutí, nemusí být vůbec scestná. Dokonce to potvrzují i některé výzkumy z posledních let.

Díky přirozeným změnám hormonálních hladin pociťují ženy během určitých fází menstruačního cyklu zvýšenou nebo naopak sníženou potřebu jíst. Například během luteální fáze (16. až 28. den) jsou příjem a výdej energie zvýšené. Ženy pociťují výraznější choutky na něco dobrého, něco s obsahem uhlohydrátů a tuků.

V rámci jednoho půlročního výzkumu, kterého se zúčastnilo 60 žen s nadváhou, lékaři sledovali vliv menstruačního cyklu na stravování. Ženy rozdělili do dvou skupin, přičemž obě skupiny drželi dietu s omezeným příjmem kalorií (přibližně 1600 kalorií denně). Jedna skupina se ale řídila fázemi menstruačního cyklu, to znamená, že odborníci upravili a přizpůsobili příjem makroživin hormonálním změnám.

Obsah proteinů navýšili ve fázi, kdy viditelně stoupá u žen hlad. Ve fázi, kdy ženy pociťují zvýšenou potřebu po konzumaci tuků a uhlohydrátů, jim dovolili sníst nějakou tmavou čokoládu.

Podle této studie ženy, které se řídily menstruačním cyklem, zhubli v průměru o 4 kg více než ženy ve druhé skupině. Ty sice také o něco zhubli, ale nebylo to natolik výrazné.

Samozřejmě se musí výzkum touto problematikou zabývat hlouběji, ale výsledky jsou slibné. Každopádně nezaškodí, pokud si budete dávat pozor na apetit a hladiny energie během cyklu a přizpůsobíte mu i vzorce stravování a pohybu. Zkuste následující vychytávky:

Včasná folikulární fáze (den 1 až 4)

Množství vaší energie se pravděpodobně nachází na svém dně. Proto cvičte jen mírně, zvolte třeba jógu, chůzi nebo strečink. I váš apetit by měl být mírnější, proto se pokuste vyrovnat stravování s vašimi momentálními energetickými potřebami. Budete sytá již při menších porcích a nebudete potřebovat tolik pamlsků.

Pozdní folikulární fáze (den 5 až 15)

Energie by měla stoupat, proto můžete zkusit zvýšit i intenzitu a frekvenci cvičení. Když se přihlásí hlad, zkuste se zasytit přidáním proteinů.

Luteální fáze (den 16 až 28)

V této fázi mají ženy obvykle více energie a také více chuti na energeticky vydatné jídla. Pokuste se znovu přidat na intenzitě a frekvenci při cvičení. V takové rána se vám 10 km odběhne mnohem snadněji než týden či dva dozadu. Pravděpodobně budete i více jíst. Během této fáze menstruačního cyklu přidali vědci v zmíněném výzkumu k dennímu příjmu dalších 200 kalorií. Jen dbejte na to, aby kalorie navíc pocházely ze zdravých tuků (například avokádo, olivový olej, oříšky) a z proteinů, ne z cukrů. Během posledních čtyř dnů cyklu vám může pomoci překonat chutě na sladké právě tmavá čokoláda.

Pokud se tedy na hubnutí podíváme z jiného pohledu, jde o to, abyste naslouchali svému tělu. Pokud váš pocit hladu vrcholí, snažte se ho uspokojit zdravějšími potravinami. A pokud máte energie na rozdávání, využijte ji při aktivním pohybu.

U žen s rovnoměrným menstruačním cyklem je samozřejmě jednodušší předpokládat návaly apetitu a energie. Každý ale udělá jen dobře, pokud bude dbát na signály, které k nám vysílá naše tělo a hormony.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Acai Berry tablety 2000

    Výživný zázrak z Brazílie. Pomáhá udržovat zdraví oběhového systému i zažívacího traktu, podporuje proces hubnutí, vynikajících v boji proti stárnutí

  • Zelená káva extrakt 6000

    Podporuje zdravý krevní tlak, pomáhají spalovat tuk a udržovat zdravou hladinu cukru v krvi

  • Goji Kustovnice Čínská Bio extrakt 2000

    Goji Berry jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají posílit imunitní funkce u mužů i žen. Výborný doplněk v období hubnutí nebo detoxikace.

Čtěte víc