Domů / / / Zvětšená prostata a sexuální ž...

Zvětšená prostata a sexuální život muže

Poslední úprava 08.09.2017
Sdílet článek

Muži, u nichž dojde ke zvětšení prostaty, známému také jako benigní hyperplazie prostaty, mohou zaznamenat změny i v rámci sexuálních funkcí. Také některé druhy léčby zvětšené prostaty mohou mít vedlejší nežádoucí účinky, které se týkají sexuálního života. Pokud se chystáte nebo již podstupujete léčbu zvětšené prostaty, měli byste vědět o následujících pěti potenciálních nežádoucích účincích.

Retrográdní ejakulace

Někdy může benigní hyperplazie prostaty (BPH) způsobit problémy s močovým měchýřem. Patří sem i slabý proud moči, nekontrolovatelný močový měchýř nebo změny ve frekvenci močení. Muži, kterých se tyto symptomy týkají, podstupují někdy chirurgický zákrok nazývaný transuretrální resekce prostaty (TURP). Vedlejším nežádoucím účinkem TURP však může být právě retrográdní ejakulace, nazývaná také suchý orgasmus. Tehdy spermie uvolněné během orgasmu vstupují do močového měchýře, tedy nevycházejí ven z penisu. 50 až 75% mužů, kteří podstoupí TURP, trpí následně na retrográdní ejakulace.

Snížené libido

Muži, které trápí zvětšená prostata, mohou pociťovat pokles sexuální touhy. Lékaři si však nejsou jisti, zda mají pokles libida na svědomí fyzické nebo psychické faktory. Každopádně je tím ovlivněn i sexuální život muže. Libido mohou snížit i některé orálně užívané léky. Chirurgický zákrok kvůli BPH však obvykle vliv na libido nemá.

Pokles sexuálního uspokojení

Mnohé potenciální nežádoucí účinky při léčbě zvětšené prostaty mohou mít vliv i na pokles celkového uspokojení ze sexuálního života muže. Zvětšená prostata může mít vliv i na problémy se spánkem, vyvolává úzkost. Tím se sexuální problémy a samotný sexuální život pouze zhoršuje.

Erektilní dysfunkce

U mužů, kteří podstoupili TURP, někdy dochází k erektilní dysfunkci. Je to neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci. Erektilní dysfunkci jako vedlejší účinek TURP však zažívá pouze 5 až 10% mužů po zákroku. Ke snížení ejakulace a erektilní dysfunkci mohou přispět i dva typy běžných léků užívaných při zvětšené prostatě - jde o alfa blokátory a inhibitory alfa reduktázy.

Přínosy léků používaných na erektilní dysfunkci

Ačkoliv je erektilní dysfunkce určitě negativním nežádoucím účinkem zvětšené prostaty, dobrou zprávou je, že léky na erektilní dysfunkci mohou proti symptomům BPH pomoci. Léky k léčbě erektilní dysfunkce v podstatě zvyšují průtok krve do penisu. To může pomoci uvolnit buňky močového měchýře a prostaty a to může zlepšit příznaky BPH. Mnohé léky na erektilní dysfunkci prokazatelně zmírňují zvětšenou prostatu. Je však nutné provést další testy a výzkumy, aby se potvrdilo, které z nich jsou bezpečné a účinné při léčbě symptomů zvětšené prostaty.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy