Příčiny zvětšené prostaty

Poslední úprava 11.06.2020
Sdílet článek

Prostata, která je obvykle o velikosti a tvaru vlašského ořechu, obaluje močovou trubici pod močovým měchýřem mezi stydkou kostí a konečníkem. V rané fázi zvětšení prostaty, sval močového měchýře zesílí a tlačí moč přes zúženou močovou trubici tím, že se stáhne silněji. V důsledku toho může být sval močového měchýře citlivější, což způsobuje nutkání močit častěji a najednou.

Prostata se zvětšuje v důsledku zvýšení počtu buněk (hyperplazie). Přesná příčina tohoto růstu však není známa. Mezi možnými příčinami mohou být androgeny (mužské pohlavní hormony), estrogeny, růstové faktory a jiné cesty buněčné signalizace.

Jak se prostata zvětšuje a močová trubice je stlačena pevněji, močový měchýř nemusí být schopen plně kompenzovat tento problém a úplně se vyprázdnit. V některých případech může být blokace způsobena rozšířením prostaty, způsobovat opakované infekce močových cest a postupně vést k poškození močového měchýře nebo ledvin. To může způsobit náhlou neschopnost močit (akutní retence moči) - stav vyžadující okamžitou lékařskou péči.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy