Domů / / / Jak usnout přes den

Jak usnout přes den

Poslední úprava 07.12.2022
Sdílet článek

Je velký rozdíl, jestli spíte během dne nebo v noci. Ten nejzjevnější rozdíl spočívá v tom, že je přes den svět mnohem hlučnější. Většina lidí, které znáte, jsou nahoře během dne, tělo je zvyklé na noční spánek a samozřejmě, svítí slunce. A přestože jsou lidská těla naprogramovány k tomu, aby byly bdělé během slunečního svitu a spali během tmavé noci, existují způsoby, jak si usnadnit a zdravě nastavit převrácený harmonogram.

Metoda 1) Vytvořte si prostředí lákající k odpočinku

Eliminujte rušivé prvky

Vypněte mobil, zavěste si na okna závěsy nebo rolety, zvažte používání masky na oči a špuntů do uší. Můžete také na dveře pověsit ceduli "Nerušit". Během dne se toho děje mnohem víc. Včetně slunečního svitu. A všechny tyto faktory stěžují spánek. A k vyblokování co nejvíce externích stimulantů si můžete vytvořit pravou noční atmosféru, která vám pomůže přelstít tělo, aby si myslelo, že je noc a čas na spaní. Takže se nebude trápit nad tím, jak usnout přes den.

Pokud máte děti a musíte být v dosahu pro případ nouze, nastavte si mobil na tichý režim a povolte pouze přijímání hovorů z jejich čísel, resp. ze školy.

Upozorněte na noční své přátele a blízkou rodinu

Připomeňte všem blízkým, že máte převrácený harmonogram a požádejte je, aby vás během dne nechali vyspat. Každý vaši prosbu pochopí a nechá vás odpočinout si.

Používejte přístroj na bílý šum

Ten vám pomůže odbourat denní zvuky, které jsou mnohem výraznější, než noční ticho.

Můžete si také potichu pustit rádio, ventilátor, případně zvuky šumícího příboje, lesa nebo řeky z přehrávače. A nenapadne vás trápit se, jak usnout přes den.

Udržujte v pokoji příjemný chládek

Ať už si pustíte klimatizaci nebo ventilátor, chlad je pro spánek velmi důležitým faktorem. Nic neruší spánek tak výrazně, jako když je vám nepříjemné teplo.

Metoda 2) Připravte se na spánek již předem

Před spánkem se vyhýbejte stimulantům

Vzhledem k tomu, že budete spát přes den kvůli tomu, že jste byli celou noc vzhůru, vyhýbejte se po půlnoci kávě, čaji nebo čemukoli s obsahem kofeinu či stimulačních látek. Dát si něco na začátku noci je v pořádku, ale postupujte stejně jako přes den. Pokud si dáte kofein příliš pozdě, budete se v posteli jen přehazovat a problém, jak usnout přes den, bude na světě kvůli šálku kávy či čaje.

Pečujte o své tělo

V tomto případě skutečně není rozdílu, jestli bdíte přes den a spíte v noci nebo naopak. Zdravě se stravovat a mít dostatek pohybu může tělu jedině pomoci, aby si mohlo zvyknout na noční bdění a denní spánek.

Žádný alkohol před spaním

Přestože vám při usínání může skutečně pomoci, může způsobit problémy později, a to při udržení klidného a osvěžujícího spánku. Případně se kvůli alkoholu můžete probudit příliš brzy. Nejlepší pravidlo při převráceném harmonogramu zní, vyhýbat se jakémukoliv druhu povzbuzujících nebo tlumících látek.

Výjimku z pravidla "žádný alkohol nebo léky na spaní" máte tehdy, pokud vám léky na zmírnění problémů se spánkem předepsal lékař.

Chraňte si oči před denním světlem

Abyste neřešili dilema, jak usnout přes den či jak usnout po noční, dejte si před spaním sluneční brýle. Můžete si dát i klobouk s klopou. Tak se vám podaří oči co nejvíce uchránit před sluncem. Sluneční světlo totiž spouští váš přirozený cirkadiánní rytmus a pokud jste mu byli vystaveni, můžete mít problém s usínáním.

Metoda 3) Vytvořte si denní a noční harmonogram

Krátké zdřímnutí si strategicky naplánujte

Berte to jako převrácený harmonogram, který je za normálních okolností typický. Normálně si nepůjdete zdřímnout o šesté večer, pokud se o desáté chystáte spát. Měli byste pak samozřejmě s usínáním problémy. Stejné pravidlo platí i při noční. Obecně lze říci, že vhodným časem na "šlofíka" a abyste dohonili zameškaný spánek je období těsně před prací a během přestávek (pokud máte noční směnu).

Vytvořte si spánkovou rutinu

Jít spát a vstávat ve stejnou dobu vám pomůže rychleji se adaptovat na denní spánek. A ačkoli je to proti vašim přirozeným biologickým hodinám, spát přes den a být vzhůru v noci, jde o velmi důležitou součást změn, kterými pomůžete svému tělu přizpůsobit se.

Vyhýbejte se tomu, abyste byli vzhůru několik nocí za sebou

Ať už jde o práci nebo jiné povinnosti, kvůli kterým jste vzhůru celou noc, snažte se po několika probdělých nocích pár nocí přespat. Takto se dokážete mnohem snadněji a rychleji zregenerovat.

Když se vzbudíte, jděte ven

Pokud se dostanete na sluneční světlo, dokáže se vaše tělo mnohem rychleji probudit a spustí se přirozený cirkadiánní rytmus, protože si tělo bude myslet, že je brzy ráno, přestože bude pravděpodobně pozdní odpoledne.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy