Domů / / / Fytoestrogeny - vliv na prsa

Fytoestrogeny - vliv na prsa

Poslední úprava 08.08.2022
Sdílet článek

Fytoestrogeny jsou rostlinné hormony chemicky podobné estrogenům vyskytujícím se u lidí. Příkladem fytoestrogenů je sója. Fytoestrogeny léčí různé zdravotní potíže a ovlivňují prsní tkáň. Existují tvrzení, že fytoestrogeny mohou zvyšovat vývoj prsů, ale větší výzkum zjišťuje, jaký efekt mají fytoestrogeny na rakovinu prsu. Epidemiologické studie prokazují, že především fytoestrogeny mají ochranný účinek proti rakovině prsu.

Fytoestrogeny

Fytoestrogeny jsou rostlinné estrogeny, které se vážou na estrogenní receptory u lidí, což má efekt na hormony v těle. Když se vážou na estrogenní receptory, mohou buď podporovat nebo omezovat estrogen, ale chování závisí na množství cirkulujícího estrogenu a na počtu a typu estrogenových receptorů.

Fytoestrogeny pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak, zmírňují příznaky menopauzy, riziko vzniku některých druhů rakoviny a riziko osteoporózy.

Třídy fytoestrogenů jsou isoflavony, lignany a kumestany. Isoflavony, konkrétně genistein a daidzein, mají nejvýraznější vlastnosti estrogenu a nacházejí se v luštěninách, jako je sója, cizrna, jetel, čočka a fazole. Lignany se nacházejí v lněných semínkách, čočce, celých zrnech, fazolích, jahodách, ovoci a zelenině. Kumestany se nacházejí v klíčkových rostlinách. Fytoestrogeny, především isoflavony jsou k dispozici také v zpracovaných a balených potravinách a kojeneckých sójových recepturách. Často se používají jako konzervační prostředek.

Vliv na prsní tkáň

Protože fytoestrogeny napodobují estrogen, otázkou je, jaký mají vliv na lidské hormony. Jako fytoestrogeny ovlivňují prsní tkáň je oblast mnoha spekulací, zejména v oblastech, jako je rakovina prsu a zvětšení prsou. Fytoestrogeny mají největší vliv na prsní tkáň, když tělo ovlivňují před pubertou. Existuje souvislost mezi vysokým příjmem sóji již v dětství a zvýšenou hustotou prsu.

Účinky fytoestrogenů na vývoj prsů

Fytoestrogeny mohou pozitivně ovlivnit velikost prsou. Studie potvrdily, že expozice genisteinu u kojenců krmených sójovou formulí vyvolává estrogenní změny v obou reprodukčních a nereprodukčných orgánech. Další studie ukázaly, že děti krmené sójovou formulí měli nárůst ve vývoji prsů v druhém roce života, což naznačuje, že fytoestrogeny přispívají k udržování infantilní prsní tkáně. Tyto studie ale odrážejí expozici dětí sóji v extrémně vysokých hodnotách, ne spotřebitelů snažících se zvýšit velikost prsů. Mnoho kosmetických a doplňkových společností propagují své výrobky na zvýšení velikosti prsů kvůli fytoestrogenům, ale buďte opatrní, než si koupíte tyto produkty.

Vliv fytoestrogenů na rakovinu prsu

Celkově, fytoestrogeny mají ochranný účinek proti rakovině prsu, ale výzkum ukázal, že v některých případech mohou vyvolat vývoj nádoru. Fytoestrogeny se chovají jako estrogeny, když hladina přírodních estrogenů je nízká, a na rozdíl od estrogenu, kdy je hladina vysoká. V premenopauze fytoestrogeny chrání prsy proti rakovině, když hladina estrogenů je vysoká, ale podporují růst rakovinných buněk pro období po menopauze, kdy hladina estrogenu je nízká. Tato studie také ukázala, že vyšší hladiny izoflavónového genisteinu, zpomaluje vývoj nádorových buněk, chrání proti rakovině prsu.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Pilulky na zvětšení prsou MammaMia

    Pouze dnes: Využite slevový kupón -10%

    Pilulky na zvětšení prsou z extraktů z více rostlin speciálně vytvořeny na zvětšení objemu prsů a denní péči o prsa. Účinkuje na pozvednutí, zpevnění a zvětšení prsou.

Čtěte víc

Blízke témy