Domů / / / Riziko rakoviny prsu a vliv só...

Riziko rakoviny prsu a vliv sóji

Poslední úprava 18.04.2017
Sdílet článek

Můžete s Vaší denní dávkou sojového latte riskovat riziko rakoviny prsu nebo Vás ochrání před touto nemocí? Dosud si výzkumy protiřečily. Zatímco některé studie prokázaly, že sója může zvýšit růst nádoru na buněčné úrovni, další výzkum zjistil, že sója může ve skutečnosti mít ochranný účinek. Nicméně, většina z toho, co víme, pochází z epidemiologických studií, které nebyly schopny najít jasné příčiny a účinky ve spojení sóji a rakoviny prsu.

Nová studie publikovaná v Journal of National Cancer Institute přímo porovnává ženy, které užily sójové doplňky se ženami, kteří užili placebo, aby zjistili, jaký vliv má sója na geny spojené s rakovinou prsu.

Výzkumníci podrobili testům 140 pacientů, kteří byli nedávno diagnostikováni s invazivním karcinomem prsu. 2-3 týdny před jejich operací (buď mastektomie nebo lumpektomie), tyto ženy dostaly buď sójové doplňky (ekvivalent asi čtyři půl litrové sklenice sójového mléka nebo čtyři velké porce tofu) nebo placebo každý den. "Hypotéza byla, že sojové potraviny po omezenou dobu mohou ovlivnit chování již potvrzené rakoviny prsu," říká spoluautor studie.

Po několika týdnech se zjistilo, že některé ženy v sójové skupině měli vysokou hladinu genisteinu, metabolitu sóji, zatímco ženy ve skupině s placebem ne. Je zajímavé, že u pacientů s vysokou hladinou tohoto metabolitu došlo ke zvýšení v genech spojených s růstem nádoru. Nicméně, je důležité poznamenat, že nádory ve skutečnosti nerostly lépe u těchto žen.

V podstatě, užívání velkého množství sóji v krátké době vedlo ke změnám v genové proliferaci u některých žen s invazivním karcinomem prsu. Ale je důležité poznamenat, že toto nevede ke skutečné změně výrazu nebo růstu nádoru, vysvětlují výzkumníci. Zatímco vědci určitě viděli změny v expresi těchto genů, nevědí říct, jestli by to vedlo k ještě větším změnám, v případě, že ženy by brali sójové doplňky déle než 2-3 týdny.

Takže to znamená, že byste měli omezit sóju nebo se jí vyhnout úplně, pokud máte rakovinu prsu? Ne nutně. Podobně jako mnoho věcí, sója se zdá být bezpečná s mírou, a průzkum jasně dokazuje její ochranné účinky proti různým rakoviny, včetně rakoviny prsu. To znamená, že tato studie naznačuje, že vysoké množství sóji může mít vliv na ženy, které jsou již diagnostikovány. Vědci konstatují, že normální množství sóji je pravděpodobně v pořádku pro ženy s rakovinou prsu, ale důrazně nedoporučují užívání sojových doplňků. Umírněnost je klíčem zdravé výživy.

"Naše studie jednoduše říká, že [po užívání] velkého množství sóji na krátkou dobu, u podskupiny pacientů, kteří měli vysoké hladiny metabolitu sojového genisteinu, se zvýšila exprese genů podílejících se na růstu nádorových buněk," říká výzkumník. "Ale to se nepromítlo do zvýšení ve skutečném růstu".

Takže není třeba se zbavit tofu a edamame - jen se poraďte s lékařem, pokud jste byli diagnostikována s rakovinou prsu a obáváte se ohledně vaší spotřeby.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Pilulky na zvětšení prsou MammaMia

    Pouze dnes: Využite slevový kupón -10%

    Pilulky na zvětšení prsou z extraktů z více rostlin speciálně vytvořeny na zvětšení objemu prsů a denní péči o prsa. Účinkuje na pozvednutí, zpevnění a zvětšení prsou.

  • Krém na zvětšení prsou MammaMia

    Krém pro větší, hezčí a zdravější prsa s extraktem z rostliny Pueraria Mirifica a dalších přírodních látek. Působí také jako prevence rakoviny prsu.

Blízke témy