Domů / / Strie u mužů a dospívajících m...

Strie u mužů a dospívajících mužů

Poslední úprava 03.05.2022
Sdílet článek

Je mylnou představou, že strie jsou výhradně ženským problémem. Ženy a muži jsou rovnocennými partnery, pokud jde o sebevědomí a také rozpaky ze strií. U mužů je obecně mnohem méně pravděpodobné mluvit o striích, co posiluje mýtus, že strie jsou jen ženskou doménou.

Strie u mužů se obvykle objeví v období rychlého růstu během puberty, nadměrným vzpíráním, při užívání steroidů nebo v době zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku náhlého zpomalení energičtějším životním stylem.

Strie u mužů

Naše kůže se skládá z výrazných vrstev, z nichž každá má své vlastní účely. Povrchová vrstva, epidermis, spočívá na dermis a je pro naše tělo první linií obrany proti škodlivým látkám znečišťujících životní prostředí. Pod ní je dermis, složená z kolagenu a elastinu, proteinů, sloužících k udržování pružné a pevné kůže. Dermis poskytuje živiny a podporu epidermis. Když je dermis zdravá s množstvím kolagenu a elastinu, pokožka vypadá pevná a hladká. Pokud má nedostatek kolagenu a elastinu, bude pleť vypadat vrásčitá, zvlněná a volná.

V případě strií, je pokožka nucena se rychle adaptovat na náhlé změny ve velikosti nebo tvaru těla jednotlivce. Často se tomu nepřizpůsobí. V závislosti na vašem věku, genetice, typu kůže nebo celkovém zdravotním stavu, dermis se nemůže adaptovat dostatečně rychle, což způsobuje slabé tenké místa v dermis. Když jsou čerstvé, tyto oslabené oblasti se stanou rudé, fialové nebo tmavší kvůli poškození vlásečnic a vypadají jako podlitiny. Jsou to právě tyto odbarvené tenké plochy, které vidíme z povrchu jako strie. Postupem času se tyto zesílené značky zmenšují a hojí. Jejich barva je bledá nebo lesklá bílá a jsou méně nápadné.

Hlavní příčinou jsou hormony

Dalším společným mylným názorem je, že strie jsou způsobeny "roztržením" kůže. Strie jsou skutečně způsobeny hormonální nerovnováhou. Tyto glukokortikoidní hormony ovlivňují růst elastinu a kolagenu v dermis. Nerovnováha způsobuje zhoršení tvorby kolagenu a elastinu, což vede k tenkým pásem v dermis, zejména v oblastech těla, kde je růst největší: břicho, hrudník, ramena, hýždě, paže, atd. Takže ve skutečnosti se kůže netrhá, ale roste a expanduje v důsledku abnormálního nedostatku stavebních materiálů.

Hormonální změny se vyskytují v mužském těle z několika důvodů. Některé z nejčastějších důvodů jsou: rychlý růst během puberty, rychlé přibývání na váze nebo ztráta, kulturistika nebo vzpírání, a užívání steroidů pro nemoc nebo sport.

Rychlý růst během puberty

Během puberty, dospívající chlapci běžně procházejí rychlým obdobím růstu. Strie se mohou zobrazovat na spodní části zad nebo břicha, ramen, stehen, nadloktí nebo prakticky jakékoliv oblasti těla, která se vyvíjí velmi rychle. Bohužel, neexistuje žádný způsob, jak zpomalit růst těla. Pokud však budete své tělo dostatečně hydratovat, dodržovat zdravou stravu bohatou na základní živiny, jako jsou vitaminy C, A a E můžete dlouhodobě udržet kůži zdravou, odolnou a přizpůsobivou.

Za zmínku stojí, z důvodu trvalé přirozenosti rostoucího těla, strie získané během dospívání se obecně hojí rychle a nakonec se stávají nejméně nápadné.

Rychlý nárůst hmotnosti nebo její ztráta

Rapidní zisk nebo ztráta hmotnosti je další společný předchůdce strií. Hormony jsou ve struktuře podobné cholesterolu a tuku, takže příliš rychlým nabráním nebo ztrátou na váze může způsobit nerovnováhu hladin v glukokortikoidů pokožky hormonů, které ovlivňují regeneraci a růst pokožky.

Vyhněte se stravě s vysokým obsahem tuku a jednoduchých sacharidů, jako je cukr a zpracována mouka, které může za rychlé přibývání na váze. Nárůst hmotnosti také přichází z náhlého zpomalení ve fyzickém cvičení. Například i změna práce z energetické vnější, výměnou za sedavou úřednickou práci bez změny jídelníčku může u některých jedinců vyvolat nežádoucí náhle přibírání na váze.

Kulturistika nebo vzpírání

U kulturistů a vzpěračů, jsou zvláště citlivé na strie ramenní svaly a horní část těla, protože tyto oblasti budují svalovou hmotu, rychle s důsledným cvičením nebo pomocí anabolických steroidů či doplňků. Aby se zabránilo striím při budování svalů, namísto soustředění se pouze na horní část těla, je třeba zapojit všechny skupiny svalů. Pro zvýšení bezpečnosti natřete kůži v místech, jako je horní část ramen, hrudník, stehna a hýždě, a co je nejdůležitější, vytvořit plán pro rozvoj svalové hmoty konzistentně po delší dobu.

Užívání steroidů

Použití jakýchkoliv steroidů, zda k léčbě některých onemocnění nebo za účelem zvýšit sportovní výkon, může nakonec vést ke striím. Je známo, že použití steroidů ovlivňuje hormonální aktivitu, a tak potenciálně ovlivňují pojivovou tkáň v dermis. Běžné typy použití steroidů jsou dlouhodobé nebo nadměrné užívání kortikosteroidů, jako jsou léky, které se používají k léčbě revmatoidní artritidy, astmatu a užívání anabolických steroidů u sportovců.

Účinná léčba

V první řadě by prevence strií měla být u mužů prioritou. Poté co strie vzniknou, je možné je zredukovat dokonce do té míry, že budou slabě viditelné i když budou s vámi už po celý život. Existuje mnoho volně prodejných krémů, které mohou být velmi účinné. Nejvíce fungují nejlépe na čerstvě vzniklé strie a vyžadují důsledné používání po mnoho měsíců. Náklady na ně se mohou zvýšit. Pokud hledáme efektivní krém na strie, měli bychom věnovat zvláštní pozornost objektivnímu hodnocení, poskytujícímu dobré detaily a produkty, které nabízejí záruku spokojenosti.

U bílých starších nebo závažných striích, navštivte dermatologa pro hloubkovou analýzu konkrétního případu. Dobrý dermatolog má zkušenosti a doporučí nejlepší léčbu pro typ vašich strií. Poskytne vám informace o pokročilé léčbě, jako je laser na odstranění strií, mikrodermabraze, masážní terapie nebo kombinace procedur.

Čtěte dál
Nespavost v pubertě
Strie u mužů a dospívajících mužů Průměrné hodnocení: 3.4 (5 hodnocení­)

Doporučené produkty

  • Krém na strie Slimcode

    Profesionální krém na strie - brání vzniku a rozšiřování strií způsobených v pubertě, těhotenství nebo během rapidního nárůstu hmotnosti.

Čtěte víc