Domů / / / Rakovina prsu u mužů

Rakovina prsu u mužů

Poslední úprava 22.02.2022
Sdílet článek

Rakovina prsu u mužů je velmi zřídkavá. Z celkového počtu onemocnění rakoviny prsu je v průměru méně než 1% pacientů mužského pohlaví. Rakovina prsu u mužů se objevuje zejména ve věku 60 až 70 let.

Každopádně, čím dříve se rakovina prsu zjistí, tím jsou šance na její poražení vyšší. Proto je důležité sledovat každou neobvyklou změnu a obrátit se s ní rovnou na svého lékaře.

Příznaky rakoviny prsu u mužů

Pravidelná kontrola prsní tkáně je důležitá zejména u mužů, kteří mají v rodinné anamnéze rakovinu prsu, případně genetické onemocnění zvané Klinefelterův syndrom.

Většina prsní tkáně je u mužů soustředěna v oblasti přímo za bradavkou a v okolí dvorce (areoly), což je oblast kolem bradavky, která má tmavší zbarvení oproti okolní kůži.

Většina, i když ne všechny druhy rakoviny prsu u mužů se vyskytují blízko bradavky ve formě pevných bulek.

Neobvyklé změny, které je třeba sledovat

Obrázek 1. Změna vzhledu bradavky nebo dvorce, včetně vpáčené bradavky

Obrázek 2. Výtok z bradavky nebo vřídky na bradavce

Obrázek 3. Hrčka za nebo v blízkosti bradavky, případně v podpaží

U mužů a chlapců může někdy dojít k nárůstu většího množství prsní tkáně než je normální, a to kvůli onemocnění gynekomastii. Toto onemocnění a rakovina prsu u mužů spolu ale nesouvisejí.

Pokud si všimnete nějaké neobvyklé změny na prsou, nechte se zkontrolovat u lékaře. Může vás poslat na testy, pokud to bude nutné. Je to důležité, protože pokud máte rakovinu prsu, můžete začít s léčbou ihned, čímž získáte nejlepší možné šance na její poražení.

Rakovina prsu u mužů se diagnostikuje téměř stejně jako v případě žen, včetně mamografie nebo ultrazvuku, případně pomocí biopsie.

Rizikové faktory pro vznik rakoviny prsu u mužů

Rakovina prsu u mužů je vzácná, jsou ale některé věci, které můžou zvýšit riziko rozvinutí choroby. Odborníci si myslí, že rakovina prsu u mužů je způsobena kombinací několika faktorů. Stále se učí, co může zvýšit a co snížit riziko vzniku tohoto onemocnění u mužů.

Pokud máte určité faktory, které riziko rakoviny prsu zvyšují, ještě neznamená, že skutečně onemocníte. Stejně tak, pokud nemáte mnoho faktorů, které zvyšují riziko vzniku neznamená, že ji nedostanete.

Dokonce, i když máte rizikové faktory a rakovinu prsu vám diagnostikovali, neexistuje způsob jak ověřit, že ji skutečně způsobily tyto rizikové faktory.

Které jsou známé rizikové faktory rakoviny prsu u mužů?

  • stoupající věk
  • genetika - rakovina prsu v rodině
  • vystavování se ionizujícímu záření
  • hormonální nerovnováha
  • rakovina prostaty

Věk

Riziko rakoviny prsu u mužů stoupá s přibývajícím věkem. Většinou jde o muže nad 60 let.

Genetika - rakovina prsu v rodině

Chyby v určitých genech - jako například BRCA1 a BRCA2 - jsou známé tím, že jsou zodpovědné za zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu u mužů i u žen. Ze 100 mužů s BRCA2 se u šesti až devíti vyvine během života rakovina prsu. Riziko při BRCA1 je menší, přibližně jeden ze 100 mužů, kteří mají tuto genetickou chybu, onemocní rakovinou prsu.

Tyto geny mohou být dědičné, což je jeden z důvodů, že se rakovina prsu vyskytuje v rámci rodin.

Asi tři nebo čtyři z dvaceti mužů s rakovinou prsu mají zděděnou chybu ve svých genech. Pokud máte v rámci rodiny hodně rakoviny prsu, je možné, že i vy si nesete tyto chybné geny.

Lidé s rakovinou prsu v rodinné anamnéze mívají nezvykle mnoho blízkých příbuzných (matka, sestry nebo dcery) z jedné strany rodiny, kteří trpí na rakovinu prsu. Případně i příbuzné, u kterých se rozvine rakovina v mladém věku. Mezi další faktory, které přispívají k rodinné anamnéze jsou případy rakoviny vaječníků, rakovina na obou prsou, rakovina prsu u mužů. Případně určité zeměpisné nebo etnické pozadí (například židovský původ).

Pokud vás znepokojují případné nádorové onemocnění ve vaší rodině, navštivte svého lékaře.

Muži s genetickým onemocněním Klinefelterův syndrom mají také zvýšené riziko rakoviny prsu. Muži s tímto vzácným onemocněním se rodí s X chromozomem navíc, čímž se u nich zvyšují hladiny androgenů (mužských hormonů) v těle. Muži s Klinefelterovým syndromem mají přibližně 20krát vyšší riziko vzniku rakoviny prsu než muži bez tohoto syndromu. Ačkoli toto riziko je stále nízké.

Vystavování se ionizujícímu záření

Radioterapie hrudníku, například kvůli Hodgkinova lymfomu, zvyšuje riziko rakoviny prsu u žen. Jsou určité důkazy, že se může mírně zvýšit i riziko u mužů. Pokud máte obavy kvůli absolvované radioterapii hrudi, obraťte se na svého lékaře.

Hormonální faktory

Muži normálně produkují vysoké hladiny androgenů - mužských hormonů - jako je například testosteron. A nízké hladiny ženských hormonů, jako je estrogen. Hormonální nerovnováha, kdy se hladiny estrogenů zvyšují a hladiny androgenů snižují, mohou mírně zvýšit riziko rozvoje rakoviny prsu u mužů. Je to proto, že estrogen může podporovat růst některého druhu rakoviny prsu.

Zde je seznam některých věcí, které mohou způsobit hormonální nerovnováhu:

  • Klinefelterův syndrom
  • cirhóza jater, což je zjizvení jater v důsledku jejich dlouhodobého poškození
  • obezita - tukové buňky mohou měnit mužské hormony na estrogen. S větším počtem tukových buněk v tělech produkují obézní muži více estrogenu
  • estrogenová terapie používaná k léčbě některých druhů rakoviny prostaty - estrogenová terapie sice může zvýšit riziko vzniku mužské rakoviny prsu, výhody této léčby rakoviny prostaty však zdaleka převyšují případné riziko vzniku rakoviny prsu u mužů

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty může zvýšit u mužů riziko rozvinutí rakoviny prsu. Proč to tak je, není zcela jasné, může to ale souviset s hormonálními hladinami. Přibližně jeden ze šesti mužů s rakovinou prsu bude mít i rakovinu prostaty.

Zmírnění rizik

U většiny mužů je riziko vzniku rakoviny prsu u mužů nízké. Možná však budete chtít podniknout kroky ke snížení vašeho rizika, zvláště, pokud víte, že patříte do rizikové skupiny.

Ačkoli mnohé rizikové faktory pro vznik rakoviny prsu u mužů změnit nemůžete, hmotnost si sledovat můžete.

Léčba rakoviny prsu u mužů

Léčba rakoviny prsu u mužů je ve většině případů stejná jako při rakovině prsu u žen. Existují však i nějaké rozdíly.

Hlavní typy léčby rakoviny prsu u mužů

Chirurgický zákrok

Cílem chirurgického zákroku je odstranit rakovinné tkáně a zjistit, zda se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin v podpaží. U mužů s rakovinou prsu se obvykle provádí mastektomie, která odstraní rakovinu, prsní tkáň a často i přilehlé svaly a většinu nebo celé lymfatické žlázy v podpaží.

Méně běžná je u mužů lumpektomie, kdy se odstraní bulka a okolní malá část zdravé tkáně. Je to proto, že muži mají mnohem méně prsní tkáně než ženy, takže rakovina prsu u mužů může často napadnout i okolní tkáně, pokud se nezachytí včas.

Radioterapie

Radioterapie je běžným léčebným postupem v případě mužské rakoviny prsu. Cílem radioterapie je zničit všechny zbývající rakovinné buňky a snížit šance na návrat rakoviny.

Léková terapie

Bylo řešených jen velmi málo studií zaměřených na lékovou terapii rakoviny prsu speciálně u mužů. Proto lékaři při lékové terapii vycházejí z léčby, která dobře zabírá u žen.

Většina druhů rakoviny prsu u mužů je citlivých na hormony (hormonálně pozitivní rakovina prsu). To znamená, že je rakovina k růstu stimulována ženskými hormony estrogen a progesteron. Hormonální terapie, která blokuje tuto aktivitu hormonů proto může být při léčbě takové rakoviny prsu účinná. Hormonální léčba tamoxifen zvyšuje šance na přežití, pokud se používá s jinou léčbou.

Mužům může být poskytnuta i chemoterapie (podávání protinádorových léků). Často se podává jako kombinace různých léků a režim užívání u mužů je stejný jako u žen.

Existuje ještě možnost cílených terapií. Fungují tak, že se napadnou přímo rakovinné buňky navázáním se na proteiny, které se nacházejí právě na těchto buňkách. Například, cílená léčba Herceptin (trastuzumab) se zachytí na rakovinné buňky v prsu, které vykazují vysoké hladiny proteinu zvaného HER2 (známá jako HER2 pozitivní rakovina prsu).

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy