Domů / Strie

Strie

Poslední úprava 23.03.2022
Sdílet článek

Co jsou strie?

Strie jsou úzké pruhy nebo čáry, které se vyskytují na povrchu kůže. Lékaři často nazývají roztažení kůže jako stria, strie, nebo - během těhotenství - strie gravidarum. Břicho, hýždě, prsa a stehna jsou části těla postiženy nejčastěji. Strie se často objevují jako červené nebo fialové, pak postupně slábnou do stříbřitě bílé barvy. Většinou jsou dlouhé a tenké.

Strie jsou velmi časté. Mohou se udělat komukoliv, ale většinou ovlivňují více ženy než muže. Asi 8 z 10 žen vzniknou strie během těhotenství. Asi 7 z 10 dívek a 4 z 10 chlapců se strie vytvoří během puberty.

Nejčtenější za poslední den

Příznaky strií

Strie se nemusí objevit u každého - záleží na typu vaší pokožky. Kolagen je bílkovina v kůži, který udržuje její pružnost. Pokud máte hodně kolagenu v kůži je méně pravděpodobné, že budete mít strie. (Čtěte také, jaké potraviny jíst na zvýšení množství kolagenu)

Jak se strie projevují

Předtím, než se objeví strie, postižená pokožka bude tenká, zploštělá a růžové barvy, můžete cítit svědění. Strie se pak objeví jako červené nebo fialové pruhy či obrysy, mohou být i růžové, červeno-hnědé nebo tmavě hnědé, v závislosti na barvě pleti. Mohou se vyskytnout na místech jako rovnoběžné linky na vašem těle a často se jeví jako jizvy. Na začátku budou pruhy mírně zvednuté a na dotek vrásčité, nakonec se časem zploští. Když se pruhy stávají plošší, začnou mizet a změní barvu na bílou nebo stříbřitou. Strie obvykle v průběhu času slábnou a stávají se méně nápadné, ale někdy to může trvat roky.

Kde se strie nejčastěji vyskytují

Strie se mohou objevit kdekoli, kde byla kůže natažená. Obvykle však, i když ne vždy - se vyvíjejí na místech, kde se ukládá tuk, jako například:

  • Břicho
  • Zadek
  • Stehna
  • Paže
  • Prsa
  • Ramena (u kulturistů)

Strie se mohou někdy objevit i na zádech, v místech zádové kosti, ve vodorovné poloze (spíše jako příčky na žebříku), zejména u dospívajících chlapců.

Strie, které jsou způsobeny Cushingovým syndromem (u osoby s vysokou hladinou hormonu zvaného kortizol, v krvi) mají tendenci být širší a větší, a mohou se objevit i na obličeji.

Příčiny

Co způsobuje strie? Strie jsou výsledkem náhlého roztažení kůže. Střední vrstva kůže (dermis), se v místech přeruší, což umožňuje hlubším vrstvám prosvítat.

Kůže se může roztáhnout:

  • v průběhu těhotenství
  • v důsledku zvýšení tělesné hmotnosti
  • vzhledem k rychlému růstu během puberty

Kdy je třeba navštívit svého praktického lékaře

Navštivte svého lékaře, pokud máte strie, které se nezdají být spojeny s přibíráním na váze nebo rychlým růstem, protože to může být způsobeno jiným onemocněním.

Ve vzácných případech jsou strie způsobené syndromy, jako jsou Cushingův syndrom nebo Marfanův syndrom, nebo z nadměrného užívání silných steroidních krémů či mastí na kůži.

Strie jsou výsledkem rychlého napínání kůže v důsledku náhlého růstu nebo zvýšení tělesné hmotnosti. Tohle roztahování způsobuje trhání střední vrstvy kůže (dermis), čehož následkem hlubší vrstvy kůže prosvítají a tvoří strie.

Dermis obsahuje silné, vzájemné propojení vláken, které umožňují kůži natáhnout, jak vaše tělo roste. Nicméně, rychlý růst může příliš natáhnout a prolomit vlákna. Trhliny v dermis umožňují spodním cévám prosvítat, proto jsou strie nejčasteji rudé nebo fialové, když se poprvé objeví. Když se pak cévy stáhnou, světle zbarvený tuk pod vaší pletí bude viditelný a strie se změní na stříbřitě-bílé.

Kdy se strie vyskytují

Strie se často vyskytují:

  • v průběhu těhotenství
  • při rychlém přibrání na váze
  • během puberty
  • pokud máte strie v rodinné anamnéze
  • pokud máte související zdravotní problémy nebo syndrom, jako Marfanův syndrom
  • po delším nebo nevhodném používání kortikosteroidů

Tyto jsou podrobněji popsány níže:

Těhotenství

Strie jsou běžné v pozdějších fázích těhotenství, postihující asi 8 z 10 těhotných žen. Zda budete mít strie závisí na typu vaší pokožky a od její elasticity. Během těhotenství vaše tělo produkuje hormony, které změkčují vazy v pánvi, takže jsou během porodu pružnější. Vazy jsou silné pruhy tkání, které spojují klouby. Nicméně, hormony také změkčují vlákna v kůži, takže budete náchylnější na vznik strií. Jak vaše dítě roste, mohou se vytvořit na břiše strie, protože se vaše pokožka roztahuje, a také i na stehnech a prsou. Po porodu strie obvykle slábnou a stávají se méně nápadné, ale ne vždy zmizí úplně.

Rychlé přibývání na váze

Strie se mohou objevit, když v krátkém časovém období příliš rychle přiberete. Strie někdy zůstanou i po ztrátě hmotnosti, ale nakonec by měli zeslábnout.

Pokud pravidelně držíte diety, mohou se strie vytvořit pokud vaše váha kolísá nahoru a dolů. Pokud potřebujete zhubnout, jděte na to pomalu a vytrvale, aby vaše pokožka nebyla pod tlakem.

Kulturistům a atletům se také mohou vytvořit strie, protože se jejich svaly zvětšují.

Puberta

Během puberty se tělo často vyvíjí velmi rychle. Chlapcům se mohou strie vyskytnout na ramenou a zádech, a dívkám na bocích, stehnech a prsou.

Rodinná historie

Pokud má váš blízký příbuzný strie, jako vaše matka, je větší pravděpodobnost, že se rozvinou i u vás. Přestože strie postihují jak mužské tak i ženské členy vaší rodiny, nejčastěji se však vyskytují u žen.

Související zdravotní problémy

Strie mohou být někdy způsobeny vzácnými, souvisejícími zdravotními problémy nebo syndromem, jako jsou například Cushingův syndrom a Marfanův syndrom. Cushingův syndrom se vyskytuje, když tělo produkuje nadbytek hormonu kortizol, co se považuje za faktor rozvíjející strie.

Marfanův syndrom je způsoben chybným genem, který postihuje kůži vašeho těla a pojivové tkáně. Oslabuje tkáně vašeho těla, což snižuje jejich pružnost (schopnost natáhnout se). To znamená, že vaše pokožka nemá odolnost vůči striím, jakou by měla mít.

Pokud máte Marfanův syndrom, strie se mohou vyvinout na ramenou, bocích nebo dolní části zad.

Kortikosteroidy

Ve vzácných případech, se strie mohou objevit po delším nebo nevhodném používání kortikosteroidů, jako jsou krémy nebo pleťové vody určené k léčbě onemocnění kůže, včetně ekzému.

Kortikosteroidy pracují podobným způsobem jako hormon kortizol, který je přirozeně produkován v těle. Kortikosteroidy mohou pomoci zmírnit zánětlivé onemocnění kůže; avšak, jak i kortizol, mohou také snížit množství kolagenu v kůži a přispět tak ke nechtěným striím.

Kolagen je bílkovina, která pomáhá udržovat pokožku pružnou. To znamená, že čím méně kolagenu je v kůži, tím větší je pravděpodobnost k rozvoji strie.

Při použití krému nebo mléka s kortikosteroidy se ujistěte, že budete postupovat podle pokynů výrobce, jak a kde ho aplikovat. Tvář, slabiny a podpaží jsou mimořádně citlivé oblasti. Pokud si nejste jisti, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Léčení strií

Většina strií není nijak zvlášť nápadná a v průběhu času zeslábnou. Pokud máte strie výrazné, nebo pokud postihly velkou plochu vašeho těla, možná budete chtít vyzkoušet jednu z dostupných možností léčby.

K léčbě strií jsou používány krémy, gely, pleťové vody, laserová operace a kosmetická chirurgie. Přesto, je jen málo lékařských důkazů, že tato léčba je zvláště účinná, takže je důležité být realističtí a uvědomit si co se dá dosáhnout.

Je třeba také poznamenat, že laserové ošetření a kosmetická chirurgie pro odstranění strií nejsou zákrokem hrazeným zdravotními pojišťovnami a soukromá léčba může být drahá.

Strie často nejsou příliš nápadné a obvykle v průběhu času slábnou. Pokud máte strie na větší ploše těla, nebo pokud máte obavy, že vypadají nepěkně, existuje několik možností léčby. Bohužel není mnoho lékařských důkazů, že tyto prostředky budou fungovat.

Maskování strií

Kosmetická kamufláž (make-up) je k dispozici takříkajíc za rohem v lékárnách a lze ji použít pro malé plochy kůže postižené striemi. Některé typy jsou vodotěsné po dobu dvou až tří dnů.

Krémy, gely a pleťové vody

Výrobci krémů, gelů a pleťových vod často tvrdí, že mohou odstranit strie.

Tyto produkty jsou v podstatě pro kůži hydratační a jsou k dostání v lékárnách, supermarketech, zdravotnických a kosmetických obchodech.

Doporučuje se tyto výrobky použít, když jsou strie ješte pořád rudé nebo fialové. Je však málo pravděpodobné, že by tato léčba dokázala zabránit výskytu strií, nebo je jakkoliv výrazněji zesvětlit jak budou časem samy.

Laserová terapie

Laserovou terapií nelze strie zcela odstranit, ale může pomoci k jejímu zesvětlení a učinit je méně nápadné.

K léčbě strií se používá několik různých druhů laserové terapie.

Pulzní barevné laserové ošetření je jedním z možností. Je to bezbolestné a může být použito v raném stádiu, pokud jsou strie pořád rudé nebo fialové.

Energie z laseru je absorbována krevními cévami pod striemi. Poškozená céva a rudá nebo fialová barva buď zcela zmizí nebo změní barvu na bílou.

Laserová terapie pro odstranění strií není hrazena zdravotní pojišťovnou a je obvykle dražší. Pravděpodobně budete potřebovat několik ošetření pro viditelné výsledky. Přesný počet bude záviset od barvy a typu vaší pleti.

Kosmetická chirurgie

Kosmetická chirurgie pro strie je drahá a zřídka doporučená. Pokud máte strie na břiše s velkým množstvím volné kůže, můžete zákrok podstoupit jako odstranění přebytečné kůže. Tento postup odstraní přebytečný tuk a kůži z břicha, a také zbaví strií pod pupkem.

Jelikož se operace provádí z kosmetických důvodů (s cílem zlepšit vzhled), není hrazena zdravotní pojišťovnou. Přináší řadu souvisejících rizik a může způsobit značné zjizvení.

Prevence proti striím

V některých situacích, například během těhotenství není možné striím zabránit. Nicméně, udržováním si zdravé váhy a péčí o vaši pokožku, můžete snížit riziko. Strie, které se vyvíjejí v průběhu těhotenství, jsou známé jako strie gravidarum Strie jsou velmi časté a nedá se jim vždy zabránit. Následující rady vám mohou pomoci snížit riziko vzniku strií.

Zdravá hmotnost

Rychlé přibrání na váze během krátkého časového období, je jednou z nejčastějších příčin strií. Následkem diet, vaše hmotnost rychle kolísá nahoru a dolů- takzvaná "yo-yo dieta" a může způsobit strie. Vyhněte se rychlému tloustnutí a zhubnutím zabráníte výskytu strií.

Pokud potřebujete zhubnout, měli byste to udělat pomalu, jíst zdravou, vyváženou stravu a pravidelně cvičit. Neměli byste ztratit více než 0,5 kg týdně.

Dieta

Je důležité jíst zdravou, vyváženou stravu, která je bohatá na vitaminy a minerály, zejména vitamin E, vitamin C a minerálů zinku a křemíku. Tyto vitaminy a minerály pomáhají udržet zdravou pokožku.

Vyvážená strava bude poskytovat všechny vitamíny a minerály, které tělo potřebuje. Doplňky stravy nejsou potřeba, aby se zabránilo vzniku strií.

Strie během těhotenství

Strie, které se vyskytují v průběhu těhotenství (strie gravidarum) jsou obvykle v důsledku hormonálních změn, které ovlivňují vaši pokožku. Ustálením těhotenské váhy můžete stále pomoci minimalizovat vliv strií.

Během těhotenství je normální, že žena přibere na váze během relativně krátké doby. Tvrzení, že je třeba "jíst za dva", i kdybyste očekávali dvojčata nebo trojčata, je mýtus.

Nemusíte jít na speciální dietu, pokud jste těhotná, ale měli byste jíst různé potraviny, získat každý den správnou rovnováhu živin pro vás a vaše dítě. Vaše strava by měla být bohatá na celozrnné sacharidy, jako například chléb a těstoviny, stejně jako ovoce a zelenina.

Přírůstek na váze během těhotenství, by měl být pomalý a postupný. Vaše hmotnost bude záviset na hmotnosti před otěhotněním. Je normální přibrat 1-2kg v průběhu prvních 12 týdnů těhotenství.

Jako vodítko pro ženy během těhotenství, které jsou:

  • podváha (mají BMI nižší než 18,5) by měli získat 12.7-18.1kg
  • normální hmotnost (mají BMI 18.5-24.9) by měli získat 11.3-15.9kg
  • nadváhou (BMI mají více než 25 let) by měli získat 6.8-11.3kg
  • obézní (BMI mají více než 30 let) by měla získat 5-9.1kg

Promluvte si se svým lékařem nebo porodní asistentkou, pokud máte obavy o přírůstku na váze zdravým tempem, nebo pokud máte obavy o své strie.

Jste obézní?

Body mass index (BMI) je měřítkem pro většinu lidí a mohou jej použít ke kontrole, zda je jejich váha v pořádku ve vztahu k jejich výši.

U většiny dospělých je ideální BMI skóre 18,5 až 24,9.

Můžete použít BMI kalkulačku zdravé váhy a zjistit, zda jste obézní.

Strie u mužů

Strie u mužů jsou méně běžné než strie u žen, ale také se u nich mohou objevit. Růžové, rudé nebo purpurové vroubky se obvykle vyskytují jako důsledek napnuté kůže a časem obecně slábnou do stříbrné barvy nebo podobnému odstínu kůže, často ale nikdy nezmizí úplně. Budeme vám vyprávět o možných příčinách strií u mužů (věděli jste, že někdy je může způsobit zvedání závaží?) A jak se dají léčit.

Co způsobuje strie u mužů?

U mužů se mohou vyskytnout strie pro všechny stejné důvody jako u žen, s výjimkou těhotenství samozřejmě.

Mezi příčiny strií patří:

  • Váhový přírůstek, a to zejména velký a rychlý nárůst hmotnosti.
  • Zvedání závaží (často vede ke vzniku strií na horní části paže, u mužů častěji než u žen).
  • Rychlý růst během puberty u dospívajících mužů.
  • Užívání kortikosteroidů léků, zejména po delší časové období.
  • Některé nemoci, jako je například Cushingova nemoc a poruchy nadledvin.
  • Genetické faktory mohou také hrát roli v pravděpodobnosti výskytu jednotlivých rozvojových strií.

Je těžké, zabránit striím a často nemožné. Nicméně, udržování zdravé tělesné hmotnosti vám určitě pomůže. Nadměrné zvýšení hmotnosti je pravděpodobně nejčastější příčinou strií u mužů, ale zdravou stravou a pravidelným cvičením je možné tomu zabránit.

Jak léčit strie u mužů?

Dostupné léčby strií u mužů jsou stejné jako možnosti léčby strií u žen. Nejlepší léčba pro vás bude záviset na celé řadě faktorů, včetně případů, v jaké části těla a jak dlouho jsou vaše strie umístěny, a vaše celkové zdraví. Poraďte se se svým lékařem, dermatologem nebo plastickým chirurgem o nejlepší možnosti léčby pro vás.

Léčba strií je obvykle považována za kosmetický problém a není z lékařského hlediska nezbytná, zdravotní pojišťovna ji zpravidla neproplácí. Zatímco strie mohou být nevzhledné, nejsou škodlivé a není nutná léčba. Informujte se u své pojišťovny, pokud máte otázky týkající se pokrytí. Některé možnosti léčby jsou dost drahé, takže při rozhodování postupujte rozvážně.

Mezi léčebné možnosti pro odstranění strií patří:

  • Volně prodejné masti a krémy, některé z nich zabírají a mnohé nejsou velmi účinné.
  • Tretinoínový krém, který obsahuje formu vitaminu A, se nejčastěji používá na čerstvé strie, které jsou stále červené barvy. Zvyšuje tvorbu kolagenu, který léčí poškozenou kůži.
  • Mikrodermabraze, menší chirurgický zákrok, kde horní vrstva kůže je zbroušena, odstraňuje strie a jiné nedokonalosti a odhaluje tak zdravější kůži pod nimi.
  • Laserová chirurgie, kde jsou lasery použity na zvýšení kolagenu, elastinu nebo melaninu v kůži, takže strie jsou méně viditelné. Různé typy laserů mají rozdílný vliv na pokožku a použitý typ na konkrétního jedince závisí na umístění, věku a vzhledu strií.

Je důležité si uvědomit, že zatímco léčba může snížit výskyt strií či zmírnit jejich vzhled, často je neodstraní úplně.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Krém na strie Slimcode

    Profesionální krém na strie - brání vzniku a rozšiřování strií způsobených v pubertě, těhotenství nebo během rapidního nárůstu hmotnosti.